Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω το nokia x6 και μέσα από την αναβάθμιση που του έκανα μου πέρασε τους χάρτες ovi.Για να αρχίσω να το λειτουργώ σαν gps(να δείχνει τον χάρτη και την θέση που βρίσκομαι) τι πρέπει να κάνω;

Όταν μπαίνω στους χάρτες μου δείχνει πως βρίσκομαι στην περιοχή που ήμουν όταν το πρωτοάνοιξα και όσο κι αν περιμένω δεν ανανεώνεται.Πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις;

 

Αυτό κάτω που έχει κάτω δεξιά τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το nokia x6 και μέσα από την αναβάθμιση που του έκανα μου πέρασε τους χάρτες ovi.Για να αρχίσω να το λειτουργώ σαν gps(να δείχνει τον χάρτη και την θέση που βρίσκομαι) τι πρέπει να κάνω;

Όταν μπαίνω στους χάρτες μου δείχνει πως βρίσκομαι στην περιοχή που ήμουν όταν το πρωτοάνοιξα και όσο κι αν περιμένω δεν ανανεώνεται.Πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις;

 

Αυτό κάτω που έχει κάτω δεξιά τι είναι;

Καλημέρα. Διάβασε το GPS, A-GPS, Nokia Maps/OVI Maps και η πρώτη χρήση και θα σε βοηθήσει. Δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση. Πρέπει να είσαι σε ανοιχτό χώρο, χωρίς ψηλά κτήρια γύρω σου και να έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS. Την πρώτη φορά θέλει κανένα 10λέπτο για να κλειδώσει δορυφόρο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Διάβασε το GPS, A-GPS, Nokia Maps/OVI Maps και η πρώτη χρήση και θα σε βοηθήσει. Δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση. Πρέπει να είσαι σε ανοιχτό χώρο, χωρίς ψηλά κτήρια γύρω σου και να έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS. Την πρώτη φορά θέλει κανένα 10λέπτο για να κλειδώσει δορυφόρο.

 

Το έχω διαβάσει το παραπάνω θέμα αλλά δεν έβγαλα άκρη γι'αυτό ρωτάω εδώ.Το a-gps που πρέπει να πάω για να δω αν είναι ενεργοποιημένο;Την διαδρομή(Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Γενικές > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού) εγώ δεν τη βρίσκω.

 

Αν το σηματάκι κάτω δεξιά που αναβοσβήνει είναι το σήμα της συσκευής τότε ίσως να φταίει αυτό που δεν βρίσκει τη θέση μου καθώς αναβοσβήνει πάντα στην πρώτη γραμμή.

 

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν είμαι εξοικειωμένος και προσπαθώ να τα μάθω...

Link to comment
Share on other sites

γειά σας.

εχω εδω και λίγο καιρό το 5800 με το καινούργιο firmware, το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι κατέβασα τους καινούργιους χάρτες 3.03 αλλά δεν υπάρχουν μεγάλοι δήμοι γυρω απο την πόλη που μένω την Λάρισα! τι πρέπει να κάνω;

 

Έχεις φορτώσει τους χάρτες της Ελλάδας? Είτε από το Ovi suite είτε από το map loader

 

Το έχω διαβάσει το παραπάνω θέμα αλλά δεν έβγαλα άκρη γι'αυτό ρωτάω εδώ.Το a-gps που πρέπει να πάω για να δω αν είναι ενεργοποιημένο;Την διαδρομή(Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Γενικές > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού) εγώ δεν τη βρίσκω.

 

Αν το σηματάκι κάτω δεξιά που αναβοσβήνει είναι το σήμα της συσκευής τότε ίσως να φταίει αυτό που δεν βρίσκει τη θέση μου καθώς αναβοσβήνει πάντα στην πρώτη γραμμή.

 

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν είμαι εξοικειωμένος και προσπαθώ να τα μάθω...

 

Όταν λες σηματάκι εννοείς τη μπάρα με τα κουτάκια? Αν ναι τότε αυτό είναι το σήμα που πιάνει το gps. Αν αναβοσβήνει κίτρινο σημαίνει ότι προσπαθεί να βρει..

Τη πρώτη φορά πρέπει να το αφήσεις αρκετή ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις φορτώσει τους χάρτες της Ελλάδας? Είτε από το Ovi suite είτε από το map loader

ναι τους έχω φορτώσει απο το ovi suite και είναι η νεώτερη έκδοση!

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

ναι τους έχω φορτώσει απο το ovi suite και είναι η νεώτερη έκδοση!

 

Περίεργο γιατί η navteq έχει από τις καλύτερες χαρτογραφήσεις..

Φαντάζομαι ότι υπάρχει στο ovi στην web έκδοση υπάρχει και στην εφαρμογή για τη συσκευή.. Για τσέκαρε και εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί η navteq έχει από τις καλύτερες χαρτογραφήσεις..

Φαντάζομαι ότι υπάρχει στο ovi στην web έκδοση υπάρχει και στην εφαρμογή για τη συσκευή.. Για τσέκαρε και εκεί..

 

Αυτό είναι το περίεργο, οτι στην web εκδοση υπάρχουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το περίεργο, οτι στην web εκδοση υπάρχουν κανονικά.

 

Οταν λεμε "χαρτες" δεν εννοουμε μονο την εφαρμογη αλλα και το σετ χαρτων.Δεν ξερω ομως πως περνιούνται στο μηχανημα στην καινουργια εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε "χαρτες" δεν εννοουμε μονο την εφαρμογη αλλα και το σετ χαρτων.Δεν ξερω ομως πως περνιούνται στο μηχανημα στην καινουργια εκδοση.

 

εγώ κατέβα τον χαρτη της Ελλάδας γυρω στα 64 mb, μπορω μήπως να καταβάσω και απο την web εκδοση του χάρτη μόνο τις περιοχές που με ενδιαφέρουν;

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατέβα τον χαρτη της Ελλάδας γυρω στα 64 mb, μπορω μήπως να καταβάσω και απο την web εκδοση του χάρτη μόνο τις περιοχές που με ενδιαφέρουν;

 

Όχι δε μπορείς να κατεβάσεις κάτι άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Φόρτωση χαρτών

 

 

Το φόρτωμα των χαρτών καθώς και των φωνητικών οδηγιών γίνεται μέσω του προγράμματος Nokia Map Loader.

 

Για να αρχίσουμε τη διαδικασία θα πρέπει:

 

  • Να κατεβάσουμε το Map Loader από εδώ.
  • Να συνδέσουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω του καλωδίου σε κατάσταση λειτουργίας "PC Suite".
  • Να τρέξουμε το MapLoader, εφόσον πρώτα το έχουμε εγκαταστήσει στον υπολογιστή.

Από το περιβάλλον του Map Loader κάνουμε κλικ στη καρτέλα "Maps", επιλέγουμε τον ή τους χάρτες που θέλουμε πατώντας στο εικονιδιάκι [+] δίπλα από κάθε επιλογή χάρτη.

 

Αυτομάτως εμφανίζεται η αντίστοιχη καταχώρηση και στη δεξιά στήλη "Selection".

 

Εφόσον προσθέσουμε στη λίστα τους χάρτες που επιθυμούμε να περάσουμε στο κινητό πατάμε το κουμπί "Download".

 

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις φωνητικές οδηγίες επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα "Voices".

 

Σχετική εικόνα:

http://www.imageshack.gr/files/wn202o5noquzza87z752_thumb.png

 

 

------------------------------

By Itchrist86

 

Έβαλα τα EVEREST και τα αποθύκευσα ολα............!

Πως τα βγάζω τώρα από το πρόγραμμα?

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να εμφανίζει τα λογότυπα?

Να ειδοποιεί όταν θα περάσουμε μπροστά από κάτι?

Π.χ. για τις κάμερες?

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.

εχω το Ν97 εβαλα τα τελευταια maps τα περασα με το OVIsuite και κατεβασα την ευρωπη και την φωνη για ελληνικη πλοηγηση, ολα καλα μεχρι εδω.... το προβλημα ειναι οτι μου λεει οτι εχει ενεργοποιηθει για 90 μερες!!!! γιατι αυτο? πρεπει να κανω κατι ακομα η εκανα κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

@ alfa: update στην εφαρμογή έκανες ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

@ alfa: update στην εφαρμογή έκανες ?

Κοιτα, μολις το πηρα εκανα αναβαθμιση και κατεβασα τους νεους χαρτες.... οταν λες update εννοεις στο προγραμμα? περα απο τους χαρτες? και πως να το κανω αυτο? το προγραμμα ειναι το 3.01...

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, μολις το πηρα εκανα αναβαθμιση και κατεβασα τους νεους χαρτες.... οταν λες update εννοεις στο προγραμμα? περα απο τους χαρτες? και πως να το κανω αυτο? το προγραμμα ειναι το 3.01...

 

Πρέπει να βάλεις την έκδοση 3.03

 

Πήγαινε στην ενημέρωση λογισμικού και κατέβασε την αναβάθμιση..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χτες δοκίμασα να κάνω μια πλοήγηση στα Χανιά και έπαθα πλάκα. Δεν είχε καμία μονοδρόμηση. Καμία όμως. Σε κάθε στενό με έβαζε να στρίψω ανεξαρτήτως μονοδρόμησης. Και μιλάμε για κεντρικό σημείο... Απογοήτευση οι χάρτες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκανα update και μου κατεβασε την την 3.024 ...!

 

ok τελικα το εκανα , να'σαι καλα

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χτες δοκίμασα να κάνω μια πλοήγηση στα Χανιά και έπαθα πλάκα. Δεν είχε καμία μονοδρόμηση. Καμία όμως. Σε κάθε στενό με έβαζε να στρίψω ανεξαρτήτως μονοδρόμησης. Και μιλάμε για κεντρικό σημείο... Απογοήτευση οι χάρτες.

 

Φαντάζομαι πως είχες ενεργοποιημένη τη λειτουργία για το αυτοκίνητο και όχι κατάσταση πεζού..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς, τι είναι αυτό που μου βγάζει ξαφνικά όταν πάω να ξεκινήσω τους χάρτες;

Αυτό στο βγάζει με το που ξεκινάς την εφαρμογή?

Μήπως σε ρωτάει για σύνδεση και πατάς ναι?

Link to comment
Share on other sites

 

Έβαλαν ως λειτουργία την ευθυγράμμιση του χάρτη με τη διαδρομή ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, χρειάζεται απαραίτητα καλώδιο για να περάσεις τους χάρτες από το pc; Μέσω υπερύθρων δεν γίνεται ή μέσω της sd κάρτας;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...