Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να τα πάρω λίγο αναλυτικά για να βγάλουμε άκρη

 

Το πρόγραμμα Χάρτες της Νόκια έχει μερικούς τρόπους απ τις ρυθμίσεις για να συνδέεται στο ίντερνετ (σε παρενθέσεις οι δικές μου ρυθμίσεις).

 

-Χάρτες/Ρυθμίσεις/Διαδίκτυο/Σύνδεση (εκτός σύνδεσης)

-Χάρτες/Ρυθμίσεις/Προορισμός δικτύου (διαδίκτυο)

-Χάρτες/ΡυθμίσειςΠλοήγηση/Βελτίωση χαρτών (απενεργοποιημένη)

-Χάρτες/Ρυθμίσεις/Συγχρονισμός (μη αυτόματος)

 

Με όλες αυτές τις ρυθμίσεις λοιπόν κλειστές, οι παλιές εκδόσεις (3.03 3.04) δεν έμπαιναν καθόλου ούτε μέσω wi-fi ούτε μέσω wap στο διαδίκτυο.

 

Αυτό είναι εύκολα αντιληπτό είτε μέσω του να δει κάποιος το μητρώο του (αφού έχει ανοίξει -δουλέψει και κλείσει το πρόγραμμα), είτε να ανοίξει το πρόγραμμα, να το κάνει minimize(λευκό κουμπί), και να δει πάνω δεξιά στην οθόνη αν τα συμβολάκια του wi-fi ή wap είναι ενεργά ή το μόνο ενεργό είναι το σήμα του gps.

 

Η τελευταία beta όμως που έχω εγκαταστήσει 3.06.44 με όλες τις παραπάνω ρυθμίσεις κλειστές συνδεόταν στο wi-fi μου (συμβολάκι wi-fi ενεργό) αλλά και όταν έκλεισα το router, τότε ξανά με το άνοιγμα Χάρτες, συνδέθηκε μέσω wap (συμβολάκι wap και καταγραφή στο μητρώο vodafone wap).

 

Οπότε έπρεπε να βρω και άλλη μια ρύθμιση που έκανε τη "ζημια". Αυτή λοιπόν είναι η

τοποθεσία/εντοπισμός θέσης/μέθοδοι εντοπισμού θέσης (απενεργοποίηση του wifi/δίκτυο)

 

Αυτά συνέβησαν με τη δική μου συσκευή, δεν ξέρω αν είναι τόσο διαφορετικά στις δικές σας. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον εχεις δικιο φιλτατε!

δεν το ειχα δοκιμασει τοσο αναλυτικα και τωρα εκανα ακριβως οπως ειπες και ναι ετσι γινεται...

κακως κακιστα να πω μιας και τοτε τι νοημα εχει το a-gps σαν επιλογη εξτρα?

απενεργοποιηθηκε λοιπον και αυτο! :)

 

σευχαριστω για την αναλυση αυτη!

Link to comment
Share on other sites

κακως κακιστα να πω μιας και τοτε τι νοημα εχει το a-gps σαν επιλογη εξτρα?!

 

Το a-gps πιάνει μόνο δίκτυο τηλεφωνίας, τώρα οι δικοί μας έφτιαξαν κ το wi-fi/δίκτυο για να μας παίδεψουν. Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως χωρίς τη συγκατάβαση του χρήστη πάει κ πιάνει wap πολύ πολύ κακώς για μένα. Γι αυτό τα τσεκαρω τα προγράμματα.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

μα αυτο ακριβως εννοω...

το wap ουσιαστικα που λες κανει οτι κανει το a-gps αρα το ακυρωνει (μιας και στο a-gps παλι κατεβαζει ελαχιστα δεδομενα μεσω wap ωστε να κανει τον υπολογισμο) και πλεον αν δε βρει wifi βαζει wap και σε χρεωνει οπως το a-gps...

ειναι κακη κινηση και μαλιστα μπαινει απο default στο κινητο ενργοποιημενη...

 

τελος παντων σε ευχαριστω ξανα και καλη συνεχεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

φορεσα και εγω την καινουργια βετα εκδοση ,και οντως αυτα συμβαινουν και σεμενα,μπορει να βαλει κανεις προηγουμενη εκδοση.?
Link to comment
Share on other sites

ναι, απεγκαθιστάς την 3.06 και μένεις με αυτή που είχε ενσωματωμενη η τελευταία έκδοση του firmware που έχεις. Από κει και πέρα αν θες βάζεις οποία μεταγενέστερη θες
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα με το θέμα του GPS...

Έχω το bluetooth GPS qstarz 818. Καταρχάς, αυτό δεν μοιάζει να μπορεί να συνδεθεί με το κινητό, άγνωστο γιατί.

Αλλά και πέρα από αυτό. Έχω λοιπόν ΚΛΕΙΣΤΕΣ όλες τις μεθόδους εντοπισμού θέσης. Και την υποβοηθούμενο AGPS, και το και το ενσωματωμένο, και το WiFi, όλα κλειστά. Ε, χωρίς λοιπόν να βλέπω να είναι συνδεδεμένο το qstarz και χωρίς να έχω ενεργοποιημένη καμία άλλη μεθοδο εντοπισμού, το C6-00 συνεχίζει να πιάνει σήμα, να δείχνει τη θέση μου και-το χειρότερο- κάτω δεξιά στην οθόνη του ovi maps μου δείχνει ότι κινούνται μερικά kilobytes. Τελικά τί γίνεται, το κινητό είναι τόσο φιλότιμο που, όταν του ζητάμε να μας δείξει την θέση μας, αυτό θα το κάνει με οποιονδήποτε τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω λοιπόν ΚΛΕΙΣΤΕΣ όλες τις μεθόδους εντοπισμού θέσης.

 

Δεν αρκούν οι ρυθμίσεις απ την Τοποθεσία/Εντοπισμός θέσης

 

Τσέκαρε και τις ρυθμίσεις του Ovi Maps

 

-Χάρτες/Ρυθμίσεις/Διαδίκτυο/Σύνδεση (εκτός σύνδεσης)

-Χάρτες/Ρυθμίσεις/Προορισμός δικτύου (διαδίκτυο)

-Χάρτες/ΡυθμίσειςΠλοήγηση/Βελτίωση χαρτών (απενεργοποιημένη)

-Χάρτες/Ρυθμίσεις/Συγχρονισμός (μη αυτόματος)

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα με το θέμα του GPS...

Έχω το bluetooth GPS qstarz 818. Καταρχάς, αυτό δεν μοιάζει να μπορεί να συνδεθεί με το κινητό, άγνωστο γιατί.

Αλλά και πέρα από αυτό. Έχω λοιπόν ΚΛΕΙΣΤΕΣ όλες τις μεθόδους εντοπισμού θέσης. Και την υποβοηθούμενο AGPS, και το και το ενσωματωμένο, και το WiFi, όλα κλειστά. Ε, χωρίς λοιπόν να βλέπω να είναι συνδεδεμένο το qstarz και χωρίς να έχω ενεργοποιημένη καμία άλλη μεθοδο εντοπισμού, το C6-00 συνεχίζει να πιάνει σήμα, να δείχνει τη θέση μου και-το χειρότερο- κάτω δεξιά στην οθόνη του ovi maps μου δείχνει ότι κινούνται μερικά kilobytes. Τελικά τί γίνεται, το κινητό είναι τόσο φιλότιμο που, όταν του ζητάμε να μας δείξει την θέση μας, αυτό θα το κάνει με οποιονδήποτε τρόπο;

 

εχω μια εντυπωση ομως οτι αυτο με τα kb που λες φαινοταν σε παλιες εκδοσεις και οχι στις τελευταιες...

εχεις κανει την αναβαθμιση σε προσφατη version?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία έκδοση, 5 μέρες έχει που το πήρα το κινητό και του έκανα αναβάθμιση.

Για να δοκιμάσω και αυτά που λες mikelangelo, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο...

πω πω κατι εχω παθει τελευταια και δεν παρατηρω καλα...

μαλλον χρειαζομαι ξεκουραση...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιχτει το προγραμμα και μεχρι να πιασει δορυφορους βγαζει συνεχεια ενα μηνυμα για συνδεση με το gprs,και ακομα και ακυρο να πατησω το βγαζει συνεχεια...υπαρχρει τροπος να μην βγαινει ??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιχτει το προγραμμα και μεχρι να πιασει δορυφορους βγαζει συνεχεια ενα μηνυμα για συνδεση με το gprs,και ακομα και ακυρο να πατησω το βγαζει συνεχεια...υπαρχρει τροπος να μην βγαινει ??

 

-Χάρτες/Ρυθμίσεις/Διαδίκτυο/Σύνδεση (εκτός σύνδεσης)

-Χάρτες/Ρυθμίσεις/Προορισμός δικτύου (διαδίκτυο)

-Χάρτες/ΡυθμίσειςΠλοήγηση/Βελτίωση χαρτών (απενεργοποιημένη)

-Χάρτες/Ρυθμίσεις/Συγχρονισμός (μη αυτόματος)

 

Τοποθεσία/Εντοπισμός θέσης/Μέθοδοι εντοπισμού θέσης/ (απενεργοποίηση του wi-fi/δίκτυο)

 

 

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις για να μη σου συμβαίνει αυτό που λες

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις έκανα ένα Hard Format στο Ν97 (για 2η φορά μέσα σε 1.5 μήνα) και πέρασα τους χάρτες από το OVI Maps PC Suite. Μπορεί κάποιος να μου πει τις σωστές ρυθμίσεις για το GPS ώστε να μη χρέωνομαι συνέχεια απλά με τα 4kbs στην αρχή. Είχα ξανακάνει μια παρόμοια ερώτηση και έβαλα τις ρυθμίσεις που μου πρότειναν αλλά τα kbs που κατέβαζε σε λιγότερο απο 3 λεπτά ήταν κοντά στα 180 και επειδή έχω συνδεσει WIND και σε αυτά ειναι ακριβή μη μπούμε μέσα για ένα GPS :) .

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις που θέλεις βρίσκονται ακριβώς προηγούμενο post.

Διαβάζουμε και λίγο πριν ρωτήσουμε...:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αλλά δεν έδωσα σημασία. ευχαριστώ πάντως.

 

Αν περάσω ΡΟΙ απο Garmin ΕΝ csv από το http://index.pois.gr θα λειτουργήσουν κανονικά στο ΝΟΚΙΑ με χάρτες OVI ;

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αλλά δεν έδωσα σημασία. ευχαριστώ πάντως.

 

Αν περάσω ΡΟΙ απο Garmin ΕΝ csv από το http://index.pois.gr θα λειτουργήσουν κανονικά στο ΝΟΚΙΑ με χάρτες OVI ;

 

Οχι δεν είναι συμβατα κ γενικως δεν μπορούμε να προσθέσουμε poi στο nokia maps.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την τελευταια αναβαθμηση των ονι μαπς(ν97μινι) και προσεξα οτι ζεστενεται πολυ πρωτον και δευτερον στο μενου εκει που βγαζει η θεση μου, αναζητηση, chek in ,αγαπημενα οδηγηση, πεζοπορια ειναι απο κατω κανονικα τα γραμματα αλλα στον καιρο και εκει που λεει περισσοτερα, ειναι αντι για γραμματα ερωτηματικα σαν αυτα ????????????Τους ξαναφορτωσα μηπως εγινε κατι και το προγραμμα και τους χαρτες αλλα τιποτα ,παντα ετσι τα βγαζει.Το εχει παρατηρησει κανεις?Ας μου μπει καποιος στον κοπο να ποσταρει.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

και τα δυο που αναφέρεις ισχύουν. Είχα καιρό να συνδεθώ απ το μενού "περισσότερα" κ μολις συνδεθηκα μερικα εγιναν οπως λες,με ερωτηματικα. Μαλλον καποιο λαθοσ απ το σερβερ τους,ελπιζω να το διορθωσουν
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου Ν8 μόλις πέρασα την έκδοση 3.06 όλα ήταν καλά αλλά από χθες βγαίνουν ερωτηματικά και δεν διορθώνονται ούτε με επανεκκίνηση. Ελπίζω να το διορθώσουν σύντομα. Άλλωστε η έκδοση είναι ακόμα σε beta, οπότε...
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου Ν8 μόλις πέρασα την έκδοση 3.06 όλα ήταν καλά αλλά από χθες βγαίνουν ερωτηματικά και δεν διορθώνονται ούτε με επανεκκίνηση. Ελπίζω να το διορθώσουν σύντομα. Άλλωστε η έκδοση είναι ακόμα σε beta, οπότε...

τελικα αφου το σκαλησα πολυ το πραγμα ειδα οτι αυτα τα βγαζει οταν εισαι δε συνδεση και οταν δεν εισαι φευγουν .Επισης προσεξα και το εξης ,οταν εισαι δε συνδεση οπως και να γραψεις μια διευθυνση ,σωστα η' λαθος θα στην βρει .Εκτος συνδεσης δεν θα στην βρει,θα πρεπει να την γραψεις με τον σωστο τροπο οπως την εχει περασμενη στους χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αφου το σκαλησα πολυ το πραγμα ειδα οτι αυτα τα βγαζει οταν εισαι δε συνδεση και οταν δεν εισαι φευγουν .Επισης προσεξα και το εξης ,οταν εισαι δε συνδεση οπως και να γραψεις μια διευθυνση ,σωστα η' λαθος θα στην βρει .Εκτος συνδεσης δεν θα στην βρει,θα πρεπει να την γραψεις με τον σωστο τροπο οπως την εχει περασμενη στους χαρτες.

 

ελκυστικη η 3.06 αλλα με πολλα προβληματα δυστυχως. ειναι βεβαιως beta μορφη ακομα. την τελικη μορφη θα την ευχαριστηθουμε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μου έβγαλε μήνυμα πριν την εγκατάσταση ότι η νέα έκδοση δεν είναι συμβατή με τους περασμένους χάρτες και θα χρειαστεί να τους ξαναπεράσω. Μόλις εγκατέστησα την έκδοση 3.06 με ρώτησε αν θέλω να σβήσω τους χάρτες και πάτησα οκ. Σε περίπτωση που επέλεγα να μην τους σβήσω, δεν ξέρω αν θα έβγαζε συνεχώς μήνυμα σφάλματος ή θα δούλευε κανονικά. Απ'όλα αυτά υποθέτω ότι οι χάρτες έχουν ενημερωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...