Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχεις ξεκλειδωσει τον χαρτη με το unl αρχειο?

 

ακολουθησα τισ οδηγιες στην αρχη του θεματος αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι δεν κανω σωστα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)

Έχεις βάλει το πρόγραμμα και έχεις ξεκλειδώσει το εσωτερικό gps αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορείς να βάλεις χάρτες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει το 5230 και επειδη δεν τα παω καλα με τις εφαρμογες ενας φιλος μου μου ειχε εγκαταστησει στο Ν79 το Garmin και για να μην μπλεκω με την εγκατασταση του Garmin στο 5230 ειπα να παρω copy/paste τον φακελο Garmin από το Ν79 και να τον βαλω στο 5230.

Οι ερωτησεις που εχω να κανω ειναι οι εξης:

α) κατ' αρχην μπορω να το κανω και να δουλεψει;;; (εννοω το copy/paste)

β) βλεπω στην καρτα μνημης τον φακελο Garmin με ολα του τα περιεχομενα αλλα δεν εμφανιζει πουθενα το εικονιδιο του Garmin για να μπορεσω να τρεξω την εφαρμογη οπως εκανα στο Ν79 που μετα την εγκατασταση στο μενου ειχε ξεχωριστο εικονιδιο Garmin

γ) το 5230 μπορει να δουλεψει με τους εν λογω χαρτες;

δ) μηπως εχω κανει καμια πατατα με το copy/paste;

 

καθε βοηθεια δεκτη

 

Ευχαριστω

Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι γειά και χαρά σας,

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, είναι το εξής:

Στο τηλέφωνο (Nokia N97 mini) υπήρχε εγκατεστημένο το Garmin Mobile(νόμιμο,με άδεια) και με έκδοση χαρτών 1.20 της Auto Drive . Χθές έκανα αναβάθμιση στην έκδοση 1.95 και ενώ ακολούθησα με προσοχή τις οδηγίες του επίσημου site της Garmin (περί ασφαλούς κατάργησης της USB σύνδεσης κλπ) και όλα έδειξαν ότι πήγαν καλά, μόλις προσπαθώ να ανοίξω την εφαρμογή εμφανίζεται η πρώτη σελίδα με το λογότυπο της Garmin και μετά ... τέλος (μαύρα σκοτάδια).

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

@eliopnik

 

Kαταρχην καλως ηρθες :)

 

Mπες στο φακελο garmin και αλλαξε την επεκταση του χαρτη για να μην μπορει να τον αναγνωρισει η εφαρμογη και δοκιμασε να το ξανα ανοιξεις. Ετσι θα καταλαβουμε απο που ξεκιναει το προβλημα..

 

@nobody4

 

Λογικα εαν αντιγραψεις ολοκληρο το φακελο απο την συσκευη σου αλλαξεις τους κωδικους απο τα .unl και κανεις εγκατασταση το .sis θα λειτουργει..

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@eliopnik

 

Kαταρχην καλως ηρθες :)

 

Mπες στο φακελο garmin και αλλαξε την επεκταση του χαρτη για να μην μπορει να τον αναγνωρισει η εφαρμογη και δοκιμασε να το ξανα ανοιξεις. Ετσι θα καταλαβουμε απο που ξεκιναει το προβλημα..

 

@nobody4

 

Λογικα εαν αντιγραψεις ολοκληρο το φακελο απο την συσκευη σου αλλαξεις τους κωδικους απο τα .unl και κανεις εγκατασταση το .sis θα λειτουργει..

gianpithio,

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα,

Αλλά όταν λες επέκταση του χάρτη τι ακριβώς εννοείς: Λάβε υπ όψιν σου ότι η εφαρμογή είναι πλήρως νόμιμη και η αναβάθμιση έγινε από το επίσημο site.

Link to comment
Share on other sites

Tο .img που ειναι η επεκταση του χαρτη μπορεις να το κανεις .imx

 

Θα τον βρεις στο φακελο E:\ Garmin με μια απο τις παρακατω ονομασιες:

 

GMAPSUPP.IMG

GMAPSUP2.IMG

GMAPPROM.IMG

GMAPBMAP.IMG (αυτος ειναι ο ενσωματωμενος χαρτης και δεν χρειαζεται να τον πειραξεις)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικα poi είναι μεσα στο προγραμμα ή στο χαρτη ?

Αν θελω να μεταφερω μονο τα poi από το 5.00.50 στο 5.00.20 είναι δυνατον?

Ποιος φακελος είναι?

thanks

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι , στις οδηγιες στην αρχη για τους χαρτες καποια στιγμη λεει:

Στη συνέχεια πατάμε το δεύτερο Generate και τον κωδικό που μας δίνει στο πεδίο Your map unlock code, το βάζουμε σε ένα αρχείο με το όνομα ΧΧΧΧΧΧ.UNL (όπου ΧΧΧΧΧ το όνομα του χάρτη που έχουμε επιλέξει παραπάνω) και το αποθηκεύουμε στον φάκελο "Garmin" της κάρτας μνήμης.

 

τι ενοει το βαζουμε σε ενα αρχειο? σε ενα notepad?

Link to comment
Share on other sites

Τον κωδικό τον βάζεις σε ένα txt αρχείο του οποίου την κατάληξη την αλλάζεις από txt σε unl

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα παρατήρησα ότι το GE έχει επιλογή για GPS (Tools->GPS), και μάλιστα για Garmin.

 

Το ενεργοποίησα, ενεργοποίησα και το Garmin στο τηλέφωνο, το συνέδεσα σε PC Suite, αλλά τπτ.

 

Ούτε τις αποθηκευμένες διαδρομές μου μπόρεσε να βρει, ούτε το Real Time GPS Tracking να αξιοποιήσει, ούτε τπτ.

 

Ελέγχει όλες τις θύρες επικοινωνίας (USB, COM, BlueTooth) αλλά τελικά αναφέρει ότι δε βρίσκει συνδεδεμένη συσκευή.

 

Καμιά ιδέα? Όχι τπτ άλλο, αλλά το ζήλεψα το GPS του iPhone που προβάλει το στίγμα πάνω στο Google Maps.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

]παιδια καλησπερα εχω βαλει στο κινητο μου το garmin για νοκια ν79 βρηκα κατι χαρτεσ autodrivehellas v.1.91 και επειδη ψαχνω πολλες μερες εαν μπορειτε να μου πειτε που μπορω να βρω πιο καινουργιους και εαν ειναι αυκολο με κ οδηγιες κατι ακουω για 3 σε 1 χαρτες αν ξερετε κατι περιμενω μυνηματακι σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους παλι ,θελω να κανω μια ερωτηση, η ειμαι χαζος η κατι δεν παει καλα γιατι παλευω 15μερες να δουλεψω αυτο το "ευλογημενο" αλλα δεν τα καταφερνω. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι: Εχω εγκαταστησει τη εκδοση 5.00.50 ολα κανονικα κ ωραια, εχω βαλει τον χαρτη AUTO DRIVE (HELLAS) 1,90 βρισκω το ID με τον τροπο που περιγραφεται στα πρωτα ποστ, τον εχω ξεκλειδωσει και παω να τρεξω το προγραμμα και μου γραφει No map. Οταν πηγαινω στη Διαχειριση δεδομενων-σετ χαρτων βλεπω εκει οτι υπαρχει ο χαρτης αλλα στην αρχη οταν ανοιγω το προγραμμα (κ μεχρι να βρει τους δορυφορους) γιατι μου γραφει ΝΟ ΜΑΡ κ δεν βλεπω χαρτη? θα σκασω επιτελους. Εχω δοκιμασει να τους μετονομασω κ με τισ τρεις εκδοχες αλλα τα ιδια.

Κανω κ μια υποθετικη ερωτηση, υπαρχει περιπτωση να μην ανοιγει επειδη δεν εχω βαλει το σωστο UNL του χαρτη? Αλλα αυτο το ID βρηκα ,αυτο κ κλειδι μου εδωσε το Generator. Συγνωμη εαν εγραψα πολλα κ σας κουραζω αλλα πραγματικα εχω βγαλει τα ματια μου τοσες μερες, δωστε μου μια λυση .

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους παλι ,θελω να κανω μια ερωτηση, η ειμαι χαζος η κατι δεν παει καλα γιατι παλευω 15μερες να δουλεψω αυτο το "ευλογημενο" αλλα δεν τα καταφερνω. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι: Εχω εγκαταστησει τη εκδοση 5.00.50 ολα κανονικα κ ωραια, εχω βαλει τον χαρτη AUTO DRIVE (HELLAS) 1,90 βρισκω το ID με τον τροπο που περιγραφεται στα πρωτα ποστ, τον εχω ξεκλειδωσει και παω να τρεξω το προγραμμα και μου γραφει No map. Οταν πηγαινω στη Διαχειριση δεδομενων-σετ χαρτων βλεπω εκει οτι υπαρχει ο χαρτης αλλα στην αρχη οταν ανοιγω το προγραμμα (κ μεχρι να βρει τους δορυφορους) γιατι μου γραφει ΝΟ ΜΑΡ κ δεν βλεπω χαρτη? θα σκασω επιτελους. Εχω δοκιμασει να τους μετονομασω κ με τισ τρεις εκδοχες αλλα τα ιδια.

Κανω κ μια υποθετικη ερωτηση, υπαρχει περιπτωση να μην ανοιγει επειδη δεν εχω βαλει το σωστο UNL του χαρτη? Αλλα αυτο το ID βρηκα ,αυτο κ κλειδι μου εδωσε το Generator. Συγνωμη εαν εγραψα πολλα κ σας κουραζω αλλα πραγματικα εχω βγαλει τα ματια μου τοσες μερες, δωστε μου μια λυση .

Σας ευχαριστω

Κάτι λάθος κάνεις με τον αρχείο Unl.Ούτε id πρέπει να ψάξεις, καθώς 2 είναι στάνταρ τα id για τον Autodrive (ανάλογα με το αν είναι με αγγλικούς ή ελληνικούς χαρακτήρες) ούτε έχει σημασία τι όνομα θα βάλεις στον χάρτη.

 

Βρες τα σωστά ID.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!κοντευει να μου σαλεψει τις τελευταιες μερες...εχω το samsung i8910 εχω εγκαταστησει την τελευταια εκδοση του garmin και λειτουργει μια χαρα.το προβλημα ειμαι με τους χαρτες.....εχω καταφερει να χρησιμοποιησω μονο χαρτες που δεν χρειαζονται κρακ,ειναι χωρις mapid. τους αλλουσ κανω κανονικα την διαδικασια με το κρακ και το αρχειο .unl αλλα δεν τους ανοιγει αν και οταν πηγαινω στην διαχειρηση αρχειων και στην επιλογη σετ χαρτων μου τους αναφερει οταν παω μπροστα λεει no map.δεν κανω λαθοσ με τις ονομασιες σιγουρα...ξερει κανεις να βοηθησει??????please... ααα χρησιμοποιω τα σωστα id και το unl το φτιαχνω οπως το sw.unl που μου λειτουργει μια χαρα... Edited by onlyme33
Link to comment
Share on other sites

The story so far...

 

Κατάφερα λοιπόν να εισάγω τα αποθηκευμένα στοιχεία του Garmin (τα οποία είχα εξάγει σε GPX) στο googleearth συνδέοντας το τηλέφωνο σε λειτουργία μαζικής αποθήκευσης και απλά επιλέγοντας Tools->GPS->Garmin->Import.

 

Αναγνώρισε επακριβώς τα σημεία στα οποία ήμουν, δεν είχε κανένα πρόβλημα με Ελληνικά/Αγγλικά, όλα καλά όλα ωραία, αλλά...

 

Αλλά δυστυχώς τις διαδρομές που είχα αποθηκεύσει ενώ τις "πήρε" τις διάβασε σαν αρχικό και τελικό σημείο τα οποία απλά ένωσε με 1 ευθεία γραμμή. Δεν είδε δλδ τα ενδιάμεσα σημεία.

 

Επίσης όπως κι αν προσπάθησα, δεν κατάφερα να λειτουργήσω το Real Time GPS, συνδέοντας δλδ το τηλέφωνο σε PC Suite με το Garmin σε λειτουργία.

 

Σε κάθε περίπτωση, για ψιλοχάζεμα είναι ενδιαφέρον, κι αν στο μέλλον προκύψουν κι άλλες λειτουργίες, ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιος χαρτης ειναι για θαλασσα?:)

αυτην τι στιγμη εχω τον Autodrive Hellas 1.95 και δεν ειναι αναλιτικος στην θαλασσα?;)

Edited by markosm711
Link to comment
Share on other sites

Blue chart Atlantic :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Blue chart Atlantic :)

πια ειναι η τελευτεα εκδοση:rolleyes:

ειναι αλλο προγραμα? η ειναι αρχειo που μπενει μεσα στο garmin οπως ενας χαρτης? ευχαριστω.

Edited by markosm711
Link to comment
Share on other sites

Eιναι χαρτης και τον βαζεις οπως και τους υπολειπους. Αν δεν κανω λαθος η τελευταια εκδοση ειναι η v9.5
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια και απο εμενα. Εχω το Νοκια Χ6, έκανα την εγκατασταση, όλα καλά. Το δοκίμασα μια χαρά λειτουργεί. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι πως μπορώ ακουμπώντας την οθονη να μετακινώ το χάρτη όπου θέλω εγώ και να φεύγω από το σημείο που δείχνει οτι βρίσκομαι. Καποιες φορές γίνεται κάποιες όχι.

 

Ευχαριστώ

Edited by geotaras
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα..

εχω ενα nokia5800 και εγκατεστησα το Garmin Mobile XT 5.00.60 S60v3 S60v5 SymbianOS9.x Signed

 

ετρεξε κατευθειαν χωρις προβλημα και εκανα εγκατάσταση εναν χαρτη 3-1 που ειχα απο παλιά

 

το προβλημα μου ειναι οτι δεν βρίσκει gps δορυφόρο

ενω κατι εφαρμογες που εχω εγκαταστήσει απο το μαγαζι της νοκια ovi βρησκουν δορυφορο αμεσως

 

τι παιζει?

 

Βασικα ηταν η .040 εκδοση και ειχε ενα sys αρχειο που την εκανε .060

 

 

ειδα οτι τωρα ψαχνει να βρει συσκευη gps μονο μεσο bluetooth.. Gps συσκευη της Garmin αντι να προσπαθεί να βρει την εσωτερικη συσκευη gps... Δεν ειδα καμια ρυθμιση μεσα ωστε να το αλλαξω αυτο.. μπορει να μην το προσεξα καλα βεβαια.... εχει κανεις να προτείνει κατι?

 

 

(ok το ελυσα το προβλημα )

Edited by caslor
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμενα. Εχω το Νοκια Χ6, έκανα την εγκατασταση, όλα καλά. Το δοκίμασα μια χαρά λειτουργεί. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι πως μπορώ ακουμπώντας την οθονη να μετακινώ το χάρτη όπου θέλω εγώ και να φεύγω από το σημείο που δείχνει οτι βρίσκομαι. Καποιες φορές γίνεται κάποιες όχι.

 

Ευχαριστώ

 

Κανεις 'touch' πανω στο αυτοκινητακι.Στο εικονιδιο δηλαδη που σου δειχνει που βρισκεσε στους δρομους...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σε όλους. Είμαι νέος στο forum . Πήρα το nokia Χ6 16 mb και θέλω να βάλω το garmin mobile XT . Προσπάθησα να βάλω την έκδοση 5.0050.symbian αλλά μου έβγαλε μήνυμα ''μη συμβατό με αυτό το τηλέφωνο" . Σημειώνω ότι το Χ6 δεν έχει ξεχωριστή κάρτα μνήμης . Αν μπορεί κανείς ας με βοηθήσει . Edited by lois
Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις συσκευες το βγαζει συνεχισε κανονικα την εγκατασταση δεν υπαρχει προβλημα. Ενημερωσε μας για να γνωριζουμε αν λειτουργει σωστα η εφαρμογη στο Χ6. Εαν συναντησεις προβληματα δοκιμασε και την 5.00.60, οδηγιες υπαρχουν στο 1 ποστ του παροντος..

 

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...