Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπαρχει ελλειψη στην αγορα?δηαλδη υπαρχουν διαθεσιμα κομματια στα καταστηματα του Κεντρου κυριως η θα χρειαζεται παρραγελεια??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα community.:)

 

Από εγγύηση τι παίζει? Γιατί ο καθένας λέει το δικό του.

Εγώ στη Vodafone που ρώτησα όταν το πήρα μου είπαν για ένα χρόνο.

Στις οδηγίες μέσα όμως λέει εγγύηση 2 χρόνια και για τα αξεσουάρ 1 χρόνος εκτός από μπαταρίες, φορτιστές ακουστικά, καλώδια και καλύμματα τα οποία είναι για 6 μήνες.

(Βέβαια δεν καταλαβαίνω ποια αξεσουάρ μένουν για να έχεις 1 χρόνο εγγύηση αλλά μικρό το κακό. Εκτός και αν εννοεί το stylus που δεν παθαίνει τπτ.:lol:

Τεσπα η συσκευή μας ενδιαφέρει έτσι και αλλιώς.:p)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πιάνετε καταγκελία στην ΕΕΤΤ (αφού είναι Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων και κάτι τέτοιους τους τρέμουν);

Αν ναι πες τους αν δεν γήνει άμεση αντικατάσταση ότι θα τους κάνεις καταγκελία σε ΕΕΤΤ, και σε διάφορες οργανώσεις για την προστασία του καταναλωτή.

η επιτροπη γι'αυτο το θεμα ειναι αναρμοδια.θα πρεπει να κανεις ενα εγγραφο ζητωντας αντικατασταση επισκευη η επιστροφη χρηματων θα την αποστειλεις στο καταστημα και θα την κοινοποιησεις στο υπουργειο αναπτυξης και σε μια καταναλωτικη ενωση που πρεπει να εισαι μελος.

 

παντως ρε παιδια παρατειρω οτι οσοι το πηραν απο ελλαδα απο την vodafone εχουν διαφορα μικρα η μεγαλα προβληματα.αντιθετως οσοι το πηραμε στις αρχες απο εισαγωγη απο το εξωτερικο κυριως απο γερμανια δεν υπαρχουν προβληματα και ειδικα αυτα με την κοκκινη ριγα.

ο κολλητος μου που το πηρε απο γερμανια και ειναι κοκκινο με γερμανικο product code παρουσιασε το προβλημα με το ακουστικο και ελαφρυ ανοιγμα πανω δεξια.

 

Λοιπόν σήμερα πέρασα και ολόκληρη ταινία, αρχικά χρησιμοποιησα το ultra video converter και μέσα σε μισή ώρα ενσωμάτωσα τους υπότιτλους στο divX αρχείο, στη συνέχεια με το πρόγραμμα που αναφέρθηκε στις προηγούμενες σελίδες για μετατροπή βίντεο σε mp4 για ιpod/iphone την έκανα σε ανάλυση για το κινητό σε άλλη μισή ώρα και τη πέρασα μέσα. Τέλεια ποιότητα, οι υπότιτλοι διαβάζονται άνετα και ούτε σπασίματα στην εικόνα και ο ήχος σπάει τύμπανα στο τέρμα. Βέβαια μια ταινία 1,30 ώρα σε καλή ανάλυση βγαίνει σχεδόν 950MB αλλά αξίζει το κόπο!

ο πιο απλος τροπος ειναι να ενσωματωσεις τους υποτιτλους ( με το vdub ειναι πιο συντομο) και μετα με την σουιτα της ovi ζητας να το περασεις στο κινητο οπου το μετατραπει απο μονο του στην αναλυση και τα χαρακτηρισικα του κινητου σου (αρκει να εχεις φορτωμενους και τους καταλληλουσ codecs δεν ξερω αν τους εχει ηδη) οποτε μετα το εχεις ετοιμο στην εκθεση του κινητου

Συγγνώμη για το off topic αλλά δεν ξέρω που να ρωτήσω.

Μήπως ξέρει κάνεις να μου πει σίγουρα αν μπορώ από το κατάστημα vodafone να ζητήσω αντί για αντικατάσταση να πάρω τα χρήματα μου πίσω (αυτοί μου λένε όχι);

Από το κατάστημα που το πείρα ήταν μικρό και δεν είχε εξυπηρέτηση καλή να φανταστείτε ποτέ μα ποτέ δεν σηκώνουν το τηλέφωνο και έφτασα σε σημείο να πηγαίνω 2-3 φόρες την ημέρα μονό και μονό για να μάθω αν βγήκε η έγκριση για αντικατάσταση τις πρώτης συσκευής .

Ακόμα για να το στείλουν για service πέρασαν μέρες και όχι την ιδία μέρα όπως πρέπει . Έκανα καταγγελία στην Vodafone και μετά άλλαξε η στάση τους.

Επειδή και το δεύτερο που πείρα θέλει αντικατάσταση πήγα σε άλλο καταστήματα (δεν θέλω να ξαναπατήσω από εκεί που το πείρα) μπας και το έστελναν αυτοί αλλά αρνήθηκαν και μου είπαν δεν γίνετε επειδή είναι για αντικατάσταση πρέπει να πάει στο κατάστημα που κόπηκε η απόδειξη.

Μπορώ να ζητήσω χρήματα αντί για αντικατάσταση ;

αναγκαστικα απο το καταστημα που το πηρες θα κανεις οτι ενεργεια ειναι να κανεις.η συνηθης πρακτικη ειναι επισκευη επισκευη αντικατασταση.το αρθρο σου δινει την δινατοτητα για ενα απο τα 3 επισκευη αντικατασταση τα λεφτα πισω αλλα το ιδιο δικαιωμα εχει και ο πωλητης.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να επιμεινεις στο ιδιο καταστημα.Συμβουλεψου 1520 υπουργειο αναπτυξης.

 

Καλημέρα community.:)

 

Από εγγύηση τι παίζει? Γιατί ο καθένας λέει το δικό του.

Εγώ στη Vodafone που ρώτησα όταν το πήρα μου είπαν για ένα χρόνο.

Στις οδηγίες μέσα όμως λέει εγγύηση 2 χρόνια και για τα αξεσουάρ 1 χρόνος εκτός από μπαταρίες, φορτιστές ακουστικά, καλώδια και καλύμματα τα οποία είναι για 6 μήνες.

(Βέβαια δεν καταλαβαίνω ποια αξεσουάρ μένουν για να έχεις 1 χρόνο εγγύηση αλλά μικρό το κακό. Εκτός και αν εννοεί το stylus που δεν παθαίνει τπτ.:lol:

Τεσπα η συσκευή μας ενδιαφέρει έτσι και αλλιώς.:p)

 

λογω ευρωπαικης ενωσης αναγκαστικα η εγγυηση για το κινητο σου ειναι 2χρονια οπως και για καθε συσκευη κινητης.για τα επιμερους στο βιβλιαρακι αναφερονται το ποσο εχει εγγυηση το καθε τμημα ειδικα.

http://www.nokia.com.gr/A4328644

1. είκοσι τέσσερις (24) μήνες για την κινητή συσκευή και δώδεκα (12) μήνες για τα παρελκόμενα (που είτε περιλαμβάνονται στο πακέτο αγοράς της κινητής συσκευής είτε πωλούνται χωριστά) εκτός από τα αναλώσιμα μέρη και παρελκόμενα που απαριθμούνται παρακάτω στα (b) και ©

2. έξι (6) μήνες για τα ακόλουθα αναλώσιμα μέρη και παρελκόμενα: μπαταρίες, φορτιστές, επιτραπέζιοι φορτιστές, ακουστικά, καλώδια και καλύμματα, και

3. ενενήντα (90) ημέρες για τα πολυμέσα με τα οποία παρέχεται κάθε λογισμικό πχ. CD-rom, κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να αποθηκεύω βιντεάκια απο το YouTube και να τα παίζω καθώς επίσης και για αναπαραγωγή ταινιών...ή κάποιο πρόγραμμα converter αν χρειαστεί δηλαδή.. για να παίξει την ταινία...οι υπότιτλοι δεν με ενδιαφέρουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μετατροπή ταινιών χρησιμοποίησε αυτό.

Για youtube βίντεο δοκίμασε το mobitubia.

Ό,τι άλλο θέλεις να ρωτήσεις σε σχέση με εφαρμογές κάνε το στο αντίστοιχο θέμα!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Latest available software for Nokia 5800 XpressMusic, product code 0559395

Version: 11.0.008

 

Compare numbers

If this version is greater than your current software version, update now to get the latest features, applications and improvements. Go to Nokia Software Updater download

 

Να το κάνω το βήμα?

 

 

 

Και να κάνω μια ερωτησούλα παιδιά.

Αν πάμε στις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας και στη λειτουργία δικτύου διαλέξουμε μόνο GSM έτσι ώστε να γλυτώσουμε παράπλευρες χρεώσεις.

Τα MMS θα μπορούμε να τα λαμβάνουμε?

 

Οι πιθανές επιλογές είναι:

  • GSM
  • UMTS
  • Διπλή λειτουργία

 

Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα ε?

Link to comment
Share on other sites

Κάπιος πιο πάνω είπε ότι τα ακουστικά του iPod αποδήδουν πιό καλά απο αυτά που χει μέσα.

Όντως αποδίδουν καλύτερα παο τα ακουστικά που δίνει η Νοκια σταμουσικά κινητά της αλλά και στα Ν series αλλά για καλύτερη απόδοση, σου προτείνω να πάρεις ακουστικά της επιλογής σου. Δες και στο αντίστοιχο θέμα οπου προτείνονται πάρα πολλά υψηλή απόδοσης ακουστικά ψείρες.

 

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;

Link to comment
Share on other sites

Όντως αποδίδουν καλύτερα παο τα ακουστικά που δίνει η Νοκια σταμουσικά κινητά της αλλά και στα Ν series αλλά για καλύτερη απόδοση, σου προτείνω να πάρεις ακουστικά της επιλογής σου. Δες και στο αντίστοιχο θέμα οπου προτείνονται πάρα πολλά υψηλή απόδοσης ακουστικά ψείρες.

 

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;

 

Σαν mp3 player τι λέει? Δηλ. αξίζει από άποψη ποιότητας ήχου, διάρκειας μπαταρίας κλπ? :)

Link to comment
Share on other sites

αξίζει από άποψη ποιότητας ήχου, διάρκειας μπαταρίας κλπ? :)

Όσον αφορά την αυτονομία κατά την αναπαραγωγήμουσικής, η Νοκια ανακοινώνει τον μεγαλύτερο χρόνο απο οποιοδήποτε κινητό αντίστοιχης κατηγορίας, έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα.

 

Ο mp3 player είναι αυτός που συναντάμε εδώ και καιρό σε όλα τα N series. Πάρα πολύ εύχρηστος και πλήρης. ΑΚόμα και αν δεν είσαι ικανοποιημένος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους lcg jukebox & coreplayer.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ωραίες οι ανακοινώσεις αλλά στην πράξη πλησιάζει έστω τις ώρες αυτές?

 

Θα μπορούσε να συγκριθεί με ποιότητα ήχου του iphone?

 

+λίγες ακόμα ερωτήσεις... :D

 

-αν αποσυνδεθούν τα ακουστικά την ώρα που ακούς κάποιο mp3 συνεχίζει να παίζει απ'το μεγάφωνο ή σταματάει? (το ρωτάω γιατί στα προηγούμενα τηλ. ήταν αρκετά σπαστικό!)

 

-το ραδιόφωνο παίζει οκ με οποιαδήποτε ακουστικά?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω παρει το νοκια 5800 προχθες...καλα εκανα??

 

Εσυ τι πιστευεις? Πρωτη φορα παιρνεις συσκευη με Symbian?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ναι ,πριν το παρω ειχα το νοκια 6270... τεραστια διαφορα.. :P να σου πω τιν αληθεια δεν ξερv αν εκανα καλα γιατι απο οτι βλεπω εχι παραπανω software,games για τα sympian 3rd Edition εσυ τι λες??
Link to comment
Share on other sites

Και παλιοτερα ετσι ειταν και ακομη χειροτερα οταν απο τα 1st, 2nd edition πηγαμε στα 3rd edition! Σιγα σιγα θα γραφουν εφαρμογες και για αυτα κανε λιγο υπομονη. Γνωμη μου καλυτερα που αγορασες ενα κινητο με 5th edition!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

βλεπω εχι παραπανω software,games για τα sympian 3rd Edition.

Oι νέες εφαρμογές για τα 5th edition, βγαίνουν με ταχύτατο ρυθμό. Υπομονή και σε λίγο καιρό θα έχει πλήθος επιλογών. Όπως έγινε και με το 3rd edition στην αρχή της καριέρας του μόνο που τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα γιατί πριν καν παρουσιαστεί η συσκευή κυκλοφόρησαν αρκετές εφαρμογές ενώ πάρα πολλές είναι συμβατές χωρίς καμία αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

ναι ,πριν το παρω ειχα το νοκια 6270... τεραστια διαφορα.. :P να σου πω τιν αληθεια δεν ξερv αν εκανα καλα γιατι απο οτι βλεπω εχι παραπανω software,games για τα sympian 3rd Edition εσυ τι λες??

 

Ε μη βιάζεσαι..

Μόλις βγήκε η 5th Edition και πρέπει να προσαρμοστούν και πολλές εφαρμογές σε touch screens.

Σιγά σιγά όλα θα γίνουν;)

Link to comment
Share on other sites

μπορι να εχεις και δικαιο... παντος για 2 μερες ειμα πλυρη ευχαριστημενος..

Και βέβαια έκανες πολύ καλά...εμένα δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα ούτε σε hardware ούτε σε software..και το ακουστικό μια χαρά ακούγεται..ίσως σε κάποια καταστήματα της Vodafone πήγαν ελαττωματικές συσκευές κι εγώ να ήμουν απο τους τυχερούς..μέχρι στιγμής τουλάχιστον όλα καλά. Κι εγώ από το Ν95 πού είναι Symbian 3rd μου φάνηκε πολύ ομαλή η μετάβαση στο 5th του 5800. Άντε καλή χρήση!

 

καλα λετε..κατι ακομα...πιο ειναι το τελευταιο update για το 5800??

Η v.11 και πραγματοποιείται μέσω Nokia Software Updater

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα λετε..κατι ακομα...πιο ειναι το τελευταιο update για το 5800??

 

Αυτή είναι η απάντηση σου.

Τουλάχιστον για product code 0559395 (Balkans Blue)

 

Latest available software for Nokia 5800 XpressMusic, product code 0559395

Version: 11.0.008

 

Compare numbers

If this version is greater than your current software version, update now to get the latest features, applications and improvements. Go to Nokia Software Updater download

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...