Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ελεος ρε παιδια, τοσο καλο λειτουργικα κινητο κ να βγαζει τοσα σφαλματα?? πηγα στην νοκια για το θεμα σχετικα με το αργο ξεκλειδωμα πληκτρων κ με στειλανε στα κεντρικα στην βουλιαγμενης....ααα κ ειπαν οτι ισως χρειαστει κ ενα μηνα αναμονη.....:( μια βδομαδα το εχω κ εχω μετανοιωσει απολυτα...
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπομονή όπως κάναμε όλοι εμείς που χρειάστηκε να το στείλουμε για service.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο σε αυτές τις περιπτώσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Princeofabyss, με το που ολοκληρωθεί η αναβάθμιση,κανε φορματ σε τηλέφωνο και κάρτα και ξεκινά να γεμίζεις το κινητό σου από την αρχή. Παρόλο που είναι καινούριο, βοηθάει παρά πολύ ένα φορματ.

 

Με φορμάτ στην κάρτα μνήμης χάνουμε οριστικά κάποια προεγατεστημένη εφαρμογή/παιχνίδι;

Link to comment
Share on other sites

Με φορμάτ στην κάρτα μνήμης χάνουμε οριστικά κάποια προεγατεστημένη εφαρμογή/παιχνίδι;

Ναι δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να τα επαναφέρεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να τα επαναφέρεις.

Ότι είναι προεγκατεστημένο είναι στη μνήμη του τηλεφώνου και επανέρχεται μετά από φορματ και επανεγκατάσταση του λογισμικού.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

epidi sintoma thelo na paro ke ego to kinito ke na xoso sim 2 se 1 pira ke rotisa ti vodafone

 

mu ipan oti to sigekrimeno kinito opos ke pola ala gnosta den ipostirizi 2 se 1 sim. den mu fanike poli sxetiki i kopela omos

 

ti texnologia prepi na exi to kinito gia na kani auti ti liturgia?

 

ine to programa together, btw

 

 

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

 

Υποστηρίζει μια χαρά το 2 σε 1! ;)

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη το κατάλαβα λάθος. Αλλά σε μερικές περιπτώσεις, όπως το Ε66 για παράδειγμα, υπάρχουν προγράμματα και μέσα στην κάρτα μνήμης τα οποία μετά από φορμάτ χάνονται. Για το αν είχε προεγκατεστημένα προγράμματα η κάρτα μνήμης του 5800 δεν το γνωρίζω, γιατί το δικό μου δεν είχε μέσα κάρτα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

epidi sintoma thelo na paro ke ego to kinito ke na xoso sim 2 se 1 pira ke rotisa ti vodafone

 

mu ipan oti to sigekrimeno kinito opos ke pola ala gnosta den ipostirizi 2 se 1 sim. den mu fanike poli sxetiki i kopela omos

 

ti texnologia prepi na exi to kinito gia na kani auti ti liturgia?

 

ine to programa together, btw

 

 

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Εγω χρησιμοποιω 2 in1 απο την πρωτη μερα που το πηρα, εδω και 4 μηνες σχεδον. βεβαια ειναι cosmote η καρτα. δεν ξερω αν παιζει κατι με vodafon

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο μια μερα χρησης, να σας πω και εγω τις δικες μου εντυπωσεις. εχω το μαυρο 5800.

 

Στα συν:

- η οθονη αφης, απλα απιστευτη! φοβερη αποκριση!

- το software στο κινητο και οι δυνατοτητες του κινητου.

- ο μοναδικος ηχος. δεν εχω ακουσει πιο δυνατο ηχο σε κινητο και συναμα τοσο καθαρο.

- η πλοηγηση στο ιντερνετ. συνδεθηκε ταχυτατα σε linksys wag200g. πολυ καλες ταχυτητες φορτωσης.

- η καρτα 8gb που προσφερεται με το κινητο.

 

 

Στα πλην:

- δεν ειναι τοσο σημαντικο, αλλα ενα καλυτερο εγχειριδιο, δεν θα εβλαπτε.

- δυστηχως η κατασκευη του κινητου. εδω παιδια μιλαμε για την απολυτη απογοητευση. νοιωθω οτι κραταω ενα φτηνιαρικο κινητο, ετοιμο να μου διαλυθει αν τυχον μου πεσει μια φορα κατω. οπως ειπωθηκε και απο αλλα μελη, υπαρχει ενα κενο, πανω δεξια απο την καμερα. φαινονται και φωτακια κιολας. λες και θελει σφιξιμο το κινητο. ρε γμτ, δεν ειναι δυνατον. αντε να το βαλεις στην τσεπη και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

- στο κουτι βρηκα και μια θηκη. εχω την εντυπωση οτι σφιγκει αρκετα το κινητο. δεν ξερω αν ειναι μονο δικια μου ιδεα.

- ο τροπος που βγαινει η καρτα σιμ.

 

Αυτα προς το παρον.

 

Εχω μια ερωτηση για το gps. ειμουν στο ιντερνετ μεσω wifi. μπαινοντας στο Nokia maps, αμεσως μου φορτωσε τον χαρτη της ελλαδας. μετα απο ενα κλεισιμο του κινητου και εν συνεχεια ανοιγμα, οταν ανοιξα ξανα το gps, αργουσε πολυ να φορτωσει και δεν εδειχνε τιποτα. ειμουν στο σπιτι και οχι σε ανοιχτο χωρο. πως γινεται στην αρχη να μου φορτωσε τον χαρτη και μετα απο ενα κλεισιμο του κινητου, να μην μπορουσε να τον φορτωσει ξανα. δεν ειναι περιεργο?

Link to comment
Share on other sites

...

- στο κουτι βρηκα και μια θηκη. εχω την εντυπωση οτι σφιγκει αρκετα το κινητο. δεν ξερω αν ειναι μονο δικια μου ιδεα.

 

....

 

Εχω μια ερωτηση για το gps. ειμουν στο ιντερνετ μεσω wifi. μπαινοντας στο Nokia maps, αμεσως μου φορτωσε τον χαρτη της ελλαδας. μετα απο ενα κλεισιμο του κινητου και εν συνεχεια ανοιγμα, οταν ανοιξα ξανα το gps, αργουσε πολυ να φορτωσει και δεν εδειχνε τιποτα. ειμουν στο σπιτι και οχι σε ανοιχτο χωρο. πως γινεται στην αρχη να μου φορτωσε τον χαρτη και μετα απο ενα κλεισιμο του κινητου, να μην μπορουσε να τον φορτωσει ξανα. δεν ειναι περιεργο?

 

Αυτό που λες για τη θήκη ισχύει αλλά με το καιρό στρώνει..

Μην ανησυχείς δεν παθαίνει τίποτα από τη θήκη αρκεί να το βάζεις σωστά..

Το τρυπητό μέρος πάει από τη μεριά της οθόνης..

(άσε που αν είναι σφιχτή κρατάει και κλειστό το κενό..:lol:)

 

Τώρα με τα Nokia Maps φαντάζομαι ότι πάτησες ναι εκεί που σε ρωτάει να γίνει σύνδεση..

Λοιπόν οι χάρτες αν δεν του έχει μέσα πρέπει να τους φορτώσεις αλλιώς τους κατεβάζεις από Internet.

Οπότε πρόσεχε μην αρχίσεις και τους κατεβάζεις από GPRS και πάθεις κανα εγκεφαλικό όταν έρθει ο λογαριασμός..:p

Βέβαια έχω την εντύπωση ότι η συσκευή έρχεται με φορτωμένους τους χάρτες..

Έκανες μορφοποίηση την κάρτα μνήμης?

Link to comment
Share on other sites

:lol: Oτι κραταει κλειστο το κενο, το κραταει... μεγαλη πικρα αυτο το πραγμα! γιατι τετοια κατασκευη ρε παιδια?

 

φιλε μου ευτυχως πειραματιζομαι με καρτοκινητο οποτε δεν κινδυνευω να παω απο εγκεφαλικο. στην αρχη μου δειχνει την υδρογειο και μετα παω στην ελλαδα οπου ζουμαρωντας πηγα στην πολη μου. ολα καλα μεχρι εδω. επρεπε να κλεισω το κινητο για λιγο, και μετα οταν το ανοιξα παλι, αντι να ξαναδω τους χαρτες, δεν εδειχνε κατι. ετσι συμβαινει? πρεπει να κανω κατι αλλο εγω? :(

 

οχι δεν εκανα μορφοποιηση. ειχε καποια αρχεια μεσα. :confused:

 

α, ξεχασα. οταν ανοιξα το καπακι για να βαλω την μπαταρια, τρομαξα να το κλεισω μετα. λεω παει θα το σπασω. υπαρχει καποιος τροπος για να κλεινει χωρις κοπο? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

α, ξεχασα. οταν ανοιξα το καπακι για να βαλω την μπαταρια, τρομαξα να το κλεισω μετα. λεω παει θα το σπασω. υπαρχει καποιος τροπος για να κλεινει χωρις κοπο? :wacko:

 

Τι εννοείς :confused: , το ανοίγεις από την εγκοπή που έχει στη βάση και το κλείνεις ανάποδα (βάζοντας πρώτα τις 2 προεξοχές στο πάνω μέρος κ απλά πιέζεις να ασφαλίσει. )

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι το εκανα αλλα μου φαινεται λιγο επιφοβο να σπασει. Χτες το βραδυ εφαγα ολη του την μπαταρια και εχωντας κλειστο το κινητο, το εβαλα να φορτισει. Εδειξε εικονα για μισο λεπτο οταν συνδεθηκε ο φορτιστης και μετα εκλεισε. Δεν μπορουσα να δω την μπαρα φορτισης ποτε γεμισε. Τελικα η μεταβαση απο sony ericsson σε nokia, δεν ειναι τοσο ευκολη.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι το εκανα αλλα μου φαινεται λιγο επιφοβο να σπασει. Χτες το βραδυ εφαγα ολη του την μπαταρια και εχωντας κλειστο το κινητο, το εβαλα να φορτισει. Εδειξε εικονα για μισο λεπτο οταν συνδεθηκε ο φορτιστης και μετα εκλεισε. Δεν μπορουσα να δω την μπαρα φορτισης ποτε γεμισε. Τελικα η μεταβαση απο sony ericsson σε nokia, δεν ειναι τοσο ευκολη.

 

Γιατι δεν το ειχες ανοικτό την ωρα της φόρτισης?

Νομιζω οτι σε ειδοποιεί ετσι κι αλλιως οταν τελειωνει η φορτιση

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που έχουμε συναντήσει με το κινητό αυτό και μας ενοχλούν πολύ είναι....

 

Bluetooth: Πραγματικά με όσα δοκιμάσαμε μας έκανε το ίδιο. Δεν πιάνει και τόσο καλά με αποτέλεσμα να κάνει μικρο διακοπές στον ήχο. Το περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο σε κλήσεις και όχι κατα την διάρκεια που ακούς μουσική. 2ο περίεργο είναι ότι τις διακοπές στον ήχο δεν τις ακούει αυτός που φοράει το bluetooth αλλά ο απέναντι στη γραμμή.

 

Bluetooth: Ο ήχος που βγαίνει απο το Bluetooth στο αυτί σου είναι αρκετά χαμηλότερης έντασης απο ότι το ίδιο Bluetooth σε άλλο τηλέφωνο

 

Bluetooth: Εκνευριστικό μέχρι αηδίας το ότι περνάει απο το bluetooth όλους τους ήχους του κινητού χωρίς να έχεις την επιλογή να περάσεις τους ήχους απο το GPS ή απο το media player στο ηχείο του κινητού και τις κλησεις στο Bluetooth. Όλα μαζί ή τίποτα.

 

GPS: Εκεί που πιάνουν όλα τα άλλα το 5800 δυσκολεύεται μέχρι αηδίας. Γενικά δεν θα έλεγα ότι το reception GPS σήματος είναι και το καλύτερο που έχω δεί.

 

Ράδιο: Τα περίεργα συνεχίζονται... αρκετές φορές μέχρι τώρα το ράδιο δεν πιάνει σταθμούς ούτε και παίζει τους αποθηκευμένους. Λύση απλή βέβαια αλλά εξαιρετικά σπαστική --> ρεσταρτ το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από μια μέρα "συμβίωσης" με το κινητό έχω μείνει άφωνος από τη λειτουργικότητα του. Όλα γίνονται τόσο εύκολα!!!

 

Αυτό που δεν έψαξα καθόλου ακόμη είναι το GPS. Είμαι διατεθειμένος να αγοράσω αν χρειαστεί και μια άδεια χρήσης (μιας και δεν είμαι πολύ fan του clopyright), ΠΟΙΟ πρόγραμμα όμως να προτιμήσω? Το ενσωματωμένο της ΝΟΚΙΑ, το Garmin ή άλλο? Εννοείται πως με ενδιαφέρει οι χάρτες να είναι πλήρεις για την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μενα το gps δουλευει αρκετα καλα.gnf κοιταξε μπας και επεσες σε συσκευη με ελαττωματικο δεκτη γιατι υπαρχουν και τετοιες.μενα τωρα μου κανει το αλλο.ο browser εχει ξεσκιστει στο κρασαρισμα(μπας και φταιει οτι φορτωνω βαριες σελιδες?1ΜΒ η καθεμια).και σε μια φαση μου πεταξε "ιστος.μνημη πληρης κλειστε καποια εφαρμογη και ξαναπροσπαθηστε".γεμισε η ram?και αν ναι,πως εγινε αυτο?ειχα μονο τον browser ανοιχτο...αφου εκανε επαννεκινηση τον ξανανοιξα και παλι το ιδιο μετα απο λιγο!βεβαια αυτη την φορα καταφερα και τον εκλεισα και μετα δεν μου το ξανακανε...λεω να του κανω ενα φορμα να στρωσει.
Link to comment
Share on other sites

chalk ειχα διαβασει διαφορα ποστς στο φορουμ σχετικα με την φορτιση της μπαταριας στην αρχη και κατεληξα οτι πρεπει να το φορτισω τις 3 πρωτες φορες απο 8 ωρες και αφου εχω ξοδεψει ολη την μπαταρια. Νομιζω ειναι σωστος τροπος για την καλη λειτουργεια της μπαταριας μετεπειτα.

 

Αυτα που αναφερει ο Gnf μακαρι να λυθουν σε μια μελλοντικη αναβαθμιση firmware.

 

PrinceOfAbyss εχω ακουσει τα καλυτερα για το garmin απο τα υπολοιπα μελη που το εχουν.

Link to comment
Share on other sites

To GPS δουλεύει και πιάνει αλλά δυστηχώς όχι τόσο καλά. Με τρώει το χέρι μου να δώ πόσο μικρή κεραία έχουν βάλει. Παω να δω τα service manuals
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αργει λιγο να πιασει στην αρχη.ισως να οφειλεται στο οτι οταν το ανοιγω συνηθως ειμαι αναμεσα σε πολυκατοικιες η κινουμαι,αλλα μετα δεν μου εχει χασει ποτε το σημα.το garmin με δειχνει και λιγο πιο πισω,αλλα μπορει να φταιει και το προγραμμα.θα δοκιμασω και το ndrive που λενε οτι ειναι καλο.αν δεν το κανει εκει τοτε εγω δεν θα εχω καποιο παραπονο απο το gps...
Link to comment
Share on other sites

To GPS πιανει μια χαρα απορω πως εχετε προβλημα, και αν εντοπιζετε τοσα προβληματα ενεργοποιηστε το AGPS. Μηδαμινη χρεωση.

Τα θεματα περι φορτησης μπαταριας ειναι μεγαλη ιστορια ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν πιάνει προς θεού.

 

Αυτό που λέω είναι. ανοίξτε όσα άλλα GPS έχετε (κατά προτίμηση τηλέφωνα) και βάλτε τα δίπλα δίπλα να δείτε την διαφορά. Το 5800 εδώ (2 διαφορετικά) έχουν τη μισή λήψη σήματος.

 

Δεν είπα ότι δεν πιάνει. απλά εκεί που κάποιο άλλο θα δυσκολευτεί αυτό ή δεν θα πιάνει ή θα σας δείχνει κομματάκι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

chalk ειχα διαβασει διαφορα ποστς στο φορουμ σχετικα με την φορτιση της μπαταριας στην αρχη και κατεληξα οτι πρεπει να το φορτισω τις 3 πρωτες φορες απο 8 ωρες και αφου εχω ξοδεψει ολη την μπαταρια. Νομιζω ειναι σωστος τροπος για την καλη λειτουργεια της μπαταριας μετεπειτα.

Που διάβασες εδώ στο forum πως θα πρέπει να το φορτίσεις τις 3 πρώτες φορές 8 ώρες...;

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό!

Αυτό που γράφουμε επανειλημμένα είναι πως οι 3-4 πρώτες φορτίσεις καλό είναι να γίνονται αφού έχει εξαντληθεί τελείως η μπαταρία και για όσο χρειαστεί μέχρι να φορτίσει. Δεν χρειάζονται υπερβολές.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Που διάβασες εδώ στο forum πως θα πρέπει να το φορτίσεις τις 3 πρώτες φορές 8 ώρες...;

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό!

Αυτό που γράφουμε επανειλημμένα είναι πως οι 3-4 πρώτες φορτίσεις καλό είναι να γίνονται αφού έχει εξαντληθεί τελείως η μπαταρία και για όσο χρειαστεί μέχρι να φορτίσει. Δεν χρειάζονται υπερβολές.

 

Και αυτό βοηθάει στη μέγιστη απόδοση της μπαταρίας σου με την μέγιστη διάρκεια ζωής.

Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...