Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλα γι΄αυτά τα προγράμματα όμως δεν υπήρχαν ολοκληρωμένα όταν κυκλοφόρησε το κινητό οπότε το θεωρώ λογικό άσε που είναι καθαρά εξτρα εφαρμογές αλλά το nokia maps είναι η μόνη εφαρμογή που χρησιμοποιεί βασική λειτουργεία του κινητού και θα έπρεπε να δίνεται για να μπορεί να τη δοκιμάσει κάποιος.

 

νομιζω κανεις λαθος.και να μην υπηρχε ετοιμη να ανεβουν στο σαιτ της εταιριας η ακομα και στη ληψη δωρεαν.τωρα βρισκονται στη ληψη αναφεροντε δωρεαν και οταν κατεβαζεις σου λεει εχεις 15μερες.και ειναι πιο βασικη λειτουργια και πιο παλια των symbian οποτε θα επρεπε να υπαρχει δωρεαν.οσον αναφορα για το gps εχει μια λειτουργικοτατη εφαρμογη που σου δινει απλα το δικαιωμα να αγορασεις αν θες την φωνητικη πλοηγηση.ενω στα αρχεια pdf zip word κτλ δε θα μπορεις ουτε καν να τα ανοιξεις μετα απο 15μερες.ας μπορουσα να τα ανοιξω να τα δω και να μην τα επεξεργαστω αν το βλεπαμε σε αντιστοιχια.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβληματακι με το ακουστικο και την αυξομειωση της εντασης μου το παρουσιασε και μενα μετα απο μια βδομαδα χρησης.....
Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβληματακι με το ακουστικο και την αυξομειωση της εντασης μου το παρουσιασε και μενα μετα απο μια βδομαδα χρησης.....

 

Αυτά ακούω και είμαι έτοιμος να αλλάξω γνώμη. Πηγαινε το για αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τωρα 4 μερες όλα δουλευουν ρολοι και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος.

Συμφωνω με τον φιλο για τα pdf πιο πανω, θα επρεπε να υπαρχει δωρεάν εφαρμογή που να τα διαβάζει και γενικα περιμενω να εμπλουτιστεί λιγο το μενου με τις λήψεις με περισσοτερα πραγματα.Α και φυσικα να μην λεει δωρεαν και μολις την εγκαταστήσεις να σου λεει "εχεις αλλες 15 μερες" :(

 

Επίσης αμα καποιος παρει στα χέρια του την περίφημη ζελατίνα ας μοιραστει και με μας τις εντυπώσεις του και αν επιρεάζεται καθολου η αποκριση και η λειτουργία της οθόνης

Link to comment
Share on other sites

τρεμω στην ιδεα για το τι κουσουρια μπορει να εχει η συσκευη που θα μου δωσουν,λεω να κανω υπομονη και να το παω σε νοκια σοπ οταν θα αρχισει να υποστιριζετε κανονικα
Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβληματακι με το ακουστικο και την αυξομειωση της εντασης μου το παρουσιασε και μενα μετα απο μια βδομαδα χρησης.....

 

Homemade solution: :p

 

http://www.symbian-freak.com/forum/viewtopic.php?t=27394

 

 

Κάποιος είχε πει οτι έχει ένα πρόβλημα με τον προσανατολισμό.

Δηλαδή το κινητό δεν ανταποκρινόταν σωστά με την ανάλογη περιστροφή του..

Έχει κανείς αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από μεγάλο δίλημμα ανάμεσα σε αυτό και στο htc touch 3g (windows mobile είχα πριν), το αγόρασα προχτές από την Κοζάνη και είναι και σε μαύρο. Αναφέρω το χρώμα γιατί, από όσο θυμάμαι, δεν ανέφερε κάποιος να το πήρε σε μαύρο από τη Vodafone. Δυο-τρεις ερωτησούλες να κάνω γιατί η αλλαγή σε symbian θέλει λίγο την προσαρμογή της (αν και παλιότερα είχα το N71).

Άρχισα και χρησιμοποιώ τη θήκη που υπήρχε στη συσκευασία, και παρατήρησα ότι όταν με καλεί κάποιος, όταν είναι μέσα στη θήκη δε φωτίζεται το τηλέφωνο. Αν δεν το έχεις τελείως μέσα φωτίζεται κανονικά. Προφανώς έχει να κάνει με κάποιο αισθητήρα, αλλά μπορεί να αλλάξει κάτι και να φωτίζεται και όταν είναι όλο μέσα στη θήκη;

Και το άλλο που με προβληματίζει (μέχρι στιγμής - και ευτυχώς - δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τη συσκευή) είναι το firmware. Έχει το 10 και είμαι 50-50 να βάλω την 11. Έχω και κακή εμπειρία, γιατί δύο φορές με το ν71 που προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση μου κόλλησε το κινητό και το έδωσα σε nokia shop. Από τι στιγμή που δεν έχω κάποιο πρόβλημα, πιστεύετε ότι πρέπει να την κάνω την αναβάθμιση ή όχι;

Και αυτή η μπαταρία τι σόι πράγμα είναι; Το χρησιμοποιώ από εχτές κατά τις 21:00 και δεν έχει σκοπό να τελειώσει με τίποτα (εννοώ ακόμα δεν έχω κάνει την πρώτη φόρτιση)!!!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβληματακι με το ακουστικο και την αυξομειωση της εντασης μου το παρουσιασε και μενα μετα απο μια βδομαδα χρησης.....

Κι εμένα το κάνει αλλά που και που σα να χάνει λίγο επαφή αλλά όχι σε ενοχλητικό σημείο και ελάχιστες φορές όχι πάντα. Και το καταλαβαίνω γιατί αν εκείνη την ώρα πιέσω το καπάκι στο σημείο του ακουστικού επανέρχεται αλλά συμβαίνει σπάνια και απλά χαμηλώνει πολύ στιγμιαία και στην αρχή δε μπορούσα να καταλάβω αν ειναι ιδέα μου ή όχι αλλά μάλλον συμβαίνει γιατί το έχω τεστάρει ακόμα και σε ηχογραφημένα μηνύματα αλλά πολύ λίγες φορές. Αποκλείεται να κάνω όμως τη διαδικασία που περιγράφεται να γεμίσει και σκόνη η οθόνη αν στο μέλλον συνεχίσει θα πάω σε κάποιο nokia shop που φαντάζομαι αφού είναι γενικό ελάττωμα θα έχουν ενημερωθεί

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος ο χάρτης να περιστέφεται ανάλογα με την πορεία ή να ακολουθεί την πορεία του οχήματος?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος ο χάρτης να περιστέφεται ανάλογα με την πορεία ή να ακολουθεί την πορεία του οχήματος?

 

Ευχαριστώ.

αυτή την απορία την είχα κι εγώ γιατί ναι μεν που έδειχνε το gps που ημουν αλλά αν περνούσα αρκετά μπροστά με έχανε πάλι και έπρεπε να κάνω αναζήτηση θέσης για να μου βγάλει πάλι την οθόνη που ήμουν. Φαντάζομαι αυτό θα γίνεται όταν βάζεις συγκεκριμένη πορεία αλλά θα έπρεπε να γίνεαι και χωρίς πιστεύω. Με τα άλλα γνωστά προγράμματα πχ Garmin γίνεται;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ο κολλητος μου ρωτησε στο Νοκια Shop Χανιων και του ειπαν οτι το περιμενουν ως το τελος του μηνα και με τιμη 340-350 ευρω.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος ο χάρτης να περιστέφεται ανάλογα με την πορεία ή να ακολουθεί την πορεία του οχήματος?

 

Ευχαριστώ.

 

Το δεύτερο γίνεται!

Επιλογές- Η θέση μου

κι έτσι ξαναρχίζει να ακολουθεί την πορεία του οχήματος.

Το πρώτο το έψαχνα κι εγώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Ο κολλητος μου ρωτησε στο Νοκια Shop Χανιων και του ειπαν οτι το περιμενουν ως το τελος του μηνα και με τιμη 340-350 ευρω.

Σωστά :)

Εγώ πριν λίγο το παρήγγειλα στην τιμή των 350€ και θα μου έρθει αύριο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Electronic Computing Systems

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πόσα αμπερόρια (Ah) είναι η μπαταρία; Σχετικά με την καρτούλα που δήνει στη συσκευασία, δοκίμασε να την φορμάρει κανεις σε pc να δει αν στρώσει;

 

Μου αυτοαπαντάω, 1,32Ah είναι η μπαταρία, άρα λογικό είναι να κρατάει πολύ όταν άλλα ακριβά κινητά της Nokia φοράνε 800mAh

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο γίνεται!

Επιλογές- Η θέση μου

κι έτσι ξαναρχίζει να ακολουθεί την πορεία του οχήματος.

Το πρώτο το έψαχνα κι εγώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος.

συγνωμη γιατι δεν καταλαβα....δεν εχει επιλογη εαν θες να δειχνει τους δρομους τρισδιαστατα,προς βορα η προς πορεια?δεν καταλαβα τι χανει το οχημα?:blink:

προσπερναει τον..εαυτο του??

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το'χουν στα Multirama? Έχω κατι δώρα για αλλαγή και σκεφτόμουνα να το πάρω. Είχα σκοπό να περιμένω να βγεί το N97 (ΜΗΠΩΣ το πάρω), αλλά όπως είπα, έχω κατι δώρα που μου'φεραν από τα Multirama και δε θα πληρώσω τίποτα.

 

Αυτή τη στιγμή έχω το Ν93 (το πήρα Αύγουστο του 06. Τότε που βγήκε, αν δεν κάνω λάθος) και αν και δεν είχα σκοπό να το αλλάξω ακόμα, μου χάλασε πριν κάτι μήνες η κάμερα. Κόλλησε το οπτικό ζουμ και δεν εστιάζει.

 

Τι λέτε? Αξίζει να πάρω το 5800?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν έχει είπαμε φωνητική πλοήγηση. Απλή πλοήγηση έχει??? Δηλαδή μπορείς να ορίσεις διαδρομή πχ. από Θεσσαλονίκη για Καλαμάτα και να σου εμφανίσει το συντομότερο δρόμο μαρκαρισμένο ώστε να τον ακολουθήσεις?? Και αν ναι πώς γίνεται γιατί εγώ δεν τα κατάφερα μέχρι τώρα.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το'χουν στα Multirama? Έχω κατι δώρα για αλλαγή και σκεφτόμουνα να το πάρω. Είχα σκοπό να περιμένω να βγεί το N97 (ΜΗΠΩΣ το πάρω), αλλά όπως είπα, έχω κατι δώρα που μου'φεραν από τα Multirama και δε θα πληρώσω τίποτα.

 

Αυτή τη στιγμή έχω το Ν93 (το πήρα Αύγουστο του 06. Τότε που βγήκε, αν δεν κάνω λάθος) και αν και δεν είχα σκοπό να το αλλάξω ακόμα, μου χάλασε πριν κάτι μήνες η κάμερα. Κόλλησε το οπτικό ζουμ και δεν εστιάζει.

 

Τι λέτε? Αξίζει να πάρω το 5800?

Προς το παρόν μόνο η Vodafone το έχει κανονικά και το πλαίσιο αλλά ελάχιστα κομμάτια.

Αν εννοείς πως αν αξίζει ως φωτογραφικό κινητό, η απάντηση είναι όχι!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μόνο η Vodafone το έχει κανονικά και το πλαίσιο αλλά ελάχιστα κομμάτια.

Αν εννοείς πως αν αξίζει ως φωτογραφικό κινητό, η απάντηση είναι όχι!

 

Ρωτάω επειδή το είδα στο Πλαίσιο και στη Vodafone (όπως είπες) αλλά και στο Fnac. Σκέφτηκα μήπως το΄χε και στα Multirama.

Πάντως δεν ρωτάω αν αξίζει ως φωτογραφικό κινητό. Απλά ανέφαρα το γεγονός οτι η κάμερα του Ν93 που'χω τώρα έχει χαλάσει. Ρωτάω αν αξίζει να χαλάσω τα 400€ που'χω από το Multirama (ακόμα και αν δεν το'χει τώρα, τα λεφτά έχω αρκετό καιρό να τα χαλάσω) για να πάρω το 5800 ή αν θα'ταν καλύτερο να πάρω κάτι άλλο....και γενικά αν αξίζει σαν κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.Προσπαθω να περασω τους κωδικους για το Nokia Maps που ειχα απο το Ν95 μου και εχουν ισχυ για αλλα 2 χρονια και μετα την εισαγωγη των κωδικων και τη συνδεση στο διαδικτυο μου βγαζει συνεχεια το μηνυμα "Πληροφοριες¨Δεν υπαρχουν διαθεσιμα προιοντα".

Μηπως ξερετε καποιον αλλο τροπο για εισαγωγη των κωδικων;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από μεγάλο δίλημμα ανάμεσα σε αυτό και στο htc touch 3g (windows mobile είχα πριν), το αγόρασα προχτές από την Κοζάνη και είναι και σε μαύρο. Αναφέρω το χρώμα γιατί, από όσο θυμάμαι, δεν ανέφερε κάποιος να το πήρε σε μαύρο από τη Vodafone. Δυο-τρεις ερωτησούλες να κάνω γιατί η αλλαγή σε symbian θέλει λίγο την προσαρμογή της (αν και παλιότερα είχα το N71).

Άρχισα και χρησιμοποιώ τη θήκη που υπήρχε στη συσκευασία, και παρατήρησα ότι όταν με καλεί κάποιος, όταν είναι μέσα στη θήκη δε φωτίζεται το τηλέφωνο. Αν δεν το έχεις τελείως μέσα φωτίζεται κανονικά. Προφανώς έχει να κάνει με κάποιο αισθητήρα, αλλά μπορεί να αλλάξει κάτι και να φωτίζεται και όταν είναι όλο μέσα στη θήκη;

Και το άλλο που με προβληματίζει (μέχρι στιγμής - και ευτυχώς - δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με τη συσκευή) είναι το firmware. Έχει το 10 και είμαι 50-50 να βάλω την 11. Έχω και κακή εμπειρία, γιατί δύο φορές με το ν71 που προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση μου κόλλησε το κινητό και το έδωσα σε nokia shop. Από τι στιγμή που δεν έχω κάποιο πρόβλημα, πιστεύετε ότι πρέπει να την κάνω την αναβάθμιση ή όχι;

Και αυτή η μπαταρία τι σόι πράγμα είναι; Το χρησιμοποιώ από εχτές κατά τις 21:00 και δεν έχει σκοπό να τελειώσει με τίποτα (εννοώ ακόμα δεν έχω κάνει την πρώτη φόρτιση)!!!

εγω την εκανα την αναβαθμιση ειναι πολυ απλη διαδικασια.

και λυθηκε το προβλημα με την αναμονη οθονης .

εκανα οπως μου ειπαν οι συνφορουμιστες και φορματ στην καρτα που μαλλον αυτη δημιουργουσε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

για το φιλο που το πηρε σε μαυρο

 

μπορεις να δεις και να μα ςπεις τι product code εχει το τηλεφωνο που πηρες?

 

 

οσο αφορα το ακουστικο,πηρα το θαρρος και το ανοιξα και αφαιρεσα το ακουστικο,λυγισα τους ακροδεκτες λιγο παραπανω το κουμπωσα και το ξανα εκλεισα.σταματησα τα τρελα με το ακουστικο αλλα αν με ρωτησετε δεν το ξαναδοκιμαζω.η συσκευη για το χαρακτηριστικα που εχει τιματε μια χαρα αλλα απο ποιοτητα κατασκευης και υλικα στο εσωτερικο ειναι λιγο αστα να πανε.....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου παρουσίασε το πρόβλημα με τα led τα οποία δεν ανάβουν συνεχόμενα όταν τραβάς βίντεο και πρέπει να παίζεις με το ζουμ..αυτό το πρόβλημα hardware η software?Να κάνω hard format?....
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...