Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα στις Ρυθμίσεις θα βρεις τα Προφίλ.

Εκεί βρίσκονται αυτά που θέλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα.

 

Στο παρακάτω link αναφέρεται ο τρόπος, στο post 12, για όσους τυχόν το συναντήσουν.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Τώρα να δούμε με το άλλο ζήτημα τι θα γίνει.

 

Το προβλημα δεν ειναι να ρυθμισεις το δικο σου ρουτερ για να μη σε πεταει εξω.Το προβλημα ειναι οτι θα το συνατησεις σε πολλα δημοσια ανοικτα δικτυα που θα θες να συνδεθεις και δεν θα μπορεις.(Αυτος ειναι και ο λογος που επιλεγεις τηλεφωνο με wi-fi)Εγω οσο και αν εχω ψαξει λυση δεν μπορεσα να βρω γιατι οτι ρυθμισεις και αν αλλαξα στο τηλεφωνο εβγαζε το ιδιο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που η συσκευη δεν ειναι παραεισαγωγης,τα ελληνικα παραμενουν κανονικα υστερα απο αναβαθμιση λογισμικου? :chair: Τhanx
Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που η συσκευη δεν ειναι παραεισαγωγης,τα ελληνικα παραμενουν κανονικα υστερα απο αναβαθμιση λογισμικου? :chair: Τhanx

 

ναι παραμενουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε μου δεν είμαι διατεθειμένος να το κάνω. Καλύτερα να το αφήσω τελείως ξεκλείδωτο, να χαίρεται και η γειτονιά.

 

Το πρόβλημα δεν είναι να έχω δίκτυο στο τηλέφωνο μέσα στο σπίτι μου, έχω τους υπολογιστές.

 

Απλά, δεν λειτουργεί κάτι στο τηλέφωνο και φυσικά ανησυχώ μήπως έχω αντίστοιχο πρόβλημα εκεί που θα θέλω να το χρησιμοποιήσω.

 

Επίσης, αφού ασχολείστε με το θέμα μου, για εκείνο το θεματάκι με Ambum Art στα mp3?

 

Να περιμένω νέο f/w μπας και ξεκολλήσουν όλα?

 

Έδιτ, στον από κάτω...: Το τελευταίο stable (ειδικά σε θέματα wireless) έχω (7.4.3.2). Το 8.χ.χ.χ όταν το είχα περάσει μου δημιούργησε πολλά προβλήματα και το αποχαιρέτησα.

 

τα νοκια διαβάζουν (και πολυ καλά κάνουν) το album art μονάχα όταν είναι στο ID3 ορισμένα ως FRONT. πολλά προγράμματα βάζουν τις photo στο mp3 αλλα δεν τις ορίζουν σαν FRONT, (Σε ένα mp3 μπορείς να βάλεις photo ώς front, back, inlay, itune, κτλ) θα χρησιμοποιήσεις ενα ID3 editor, όπως το "Mp3tag" που μπορείς να επιλέξεις.. Το tagscanner πχ τις βάζει σε μυστήριο μέρος..και πολλά τηλέφωνα και mp3 players δεν διαβάζουν σωστά το album art..

αυτά

Link to comment
Share on other sites

τα νοκια διαβάζουν (και πολυ καλά κάνουν) το album art μονάχα όταν είναι στο ID3 ορισμένα ως FRONT. πολλά προγράμματα βάζουν τις photo στο mp3 αλλα δεν τις ορίζουν σαν FRONT, (Σε ένα mp3 μπορείς να βάλεις photo ώς front, back, inlay, itune, κτλ) θα χρησιμοποιήσεις ενα ID3 editor, όπως το "Mp3tag" που μπορείς να επιλέξεις.. Το tagscanner πχ τις βάζει σε μυστήριο μέρος..και πολλά τηλέφωνα και mp3 players δεν διαβάζουν σωστά το album art..

αυτά

 

Ζημιά που μου έκανες φίλε μου βραδιάτικα... Άντε να περάσω σωστά 10γίγα μουσική.

 

Το κοίταξα, λειτούργησε, και σε ευχαριστώ.

 

Αν δε βρω κάποιο τρόπο να αλλάξω τη μορφή σε Winamp ή WMP, θα φάω ατελείωτες ώρες, έτσι για να λέω ότι λειτουργεί σωστά παντού...

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα > Επιλογές > Ρυθμίσεις > E-mail και δημιουργείς νέο γραμματοκιβώτιο.

 

Προσπάθησα να φτιάξω ένα νέο γραμματοκιβωτιο βάζοντας σαν mail ένα λογαριασμό της HOTMAIL αλλά μου φτιάχνει ένα σελιδοδείκτη στο πρόγραμμα περιήγησης και δεν μου δίνει όλες αυτές τις επιλογές που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

το εχω το κινητο ενα μηνα , περασα την 20v δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλα χτες ξαφνικα που πηγα να μπω στο web μεσω wifi, ενω συνδεετε κανονικα και μπαινει στη σελιδα που ζητησω, οταν παω να πλοηγηθω στη σελιδα, κολαει. δεν εχω πειραξει καμια ρυθμιση πριν συμβει αυτο.εχει κανεις καμια ιδεα τη συμβαινει; (απο το συγκεκριμενο modem μπηκα απειρες φορες)
Link to comment
Share on other sites

Ζημιά που μου έκανες φίλε μου βραδιάτικα... Άντε να περάσω σωστά 10γίγα μουσική.

 

Το κοίταξα, λειτούργησε, και σε ευχαριστώ.

 

Αν δε βρω κάποιο τρόπο να αλλάξω τη μορφή σε Winamp ή WMP, θα φάω ατελείωτες ώρες, έτσι για να λέω ότι λειτουργεί σωστά παντού...

μη το κάνεις μόνος σου.. το "MP3TAG" το κάνει αυτόματα για όλη τη συλλογή σου (αν υπάρχουν οι φωτο μέσα στα mp3) τα μεταφέρει αυτόματα από άλλο field στο front..έκανα το ίδιο για 45 GB μουσική.. μόνο του σε 20 λεπτά.. απλά είναι δύσκολο να βρεις τον τρόπο στο mp3tag..κατεβασε το και αν ενδιαφέρεσαι στείλε μαιλ να σου πώ πως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

το εχω το κινητο ενα μηνα , περασα την 20v δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλα χτες ξαφνικα που πηγα να μπω στο web μεσω wifi, ενω συνδεετε κανονικα και μπαινει στη σελιδα που ζητησω, οταν παω να πλοηγηθω στη σελιδα, κολαει. δεν εχω πειραξει καμια ρυθμιση πριν συμβει αυτο.εχει κανεις καμια ιδεα τη συμβαινει; (απο το συγκεκριμενο modem μπηκα απειρες φορες)

 

Δοκιμασε να διαγραψεις το wifi σου μεσα απο Ρυθμισεις\ Συνδεσιμοτητα\ Προορισμοι δυκτιου\ Διαδικτυο και κανε νεα συνδεση. Μπορει να στρωσει!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μια αναζήτηση να έκανες στο θέμα των εφαρμογών θα έβλεπες πως ο X-plore λειτουργεί περίφημα.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να διαγραψεις το wifi σου μεσα απο Ρυθμισεις\ Συνδεσιμοτητα\ Προορισμοι δυκτιου\ Διαδικτυο και κανε νεα συνδεση. Μπορει να στρωσει!

 

οκ. θα το δοκιμασω το απογευμα στο σπιτι, γιατι στη δουλεια δεν πιανω wifi

Link to comment
Share on other sites

Μια αναζήτηση να έκανες στο θέμα των εφαρμογών θα έβλεπες πως ο X-plore λειτουργεί περίφημα.:rolleyes:

 

δεν μιλησα για τον x-plore.. απλα ρωταω αν εχει απο μονο του καποιον file explorer

οπως εχουν ολα τα n-series ton default..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για φωτό σε mp3 μπορείς να βάλεις πολύ εύκολα με το Nokia Music που περιλαμβάνεται στο CD

 

Μόνο εύκολα και μόνο σωστά δεν (μου) κάνει δουλειά το Nokia Music.

 

Δεν εισάγει με κανένα τρόπο τη μουσική μου στη βιβλιοθήκη του. Μετά το import, λέει ότι ολοκληρώθηκε, τα τραγούδια δεν είναι πουθενά.

Επειδή το δοκίμασα αρκετές φορές, σε κάποιες περιπτώσεις δεν μετέφερε σωστά τις πληροφορίες του τραγουδιού (tags).

Ποτέ, μα ποτέ δεν κατάφερε να βρει σωστά από το διαδίκτυο έστω και ένα τραγούδι/δίσκο, ελληνικό ή ξένο.

 

Γι΄αυτό έμπλεξα τόσο καιρό εξάλλου...

 

@mikemilos: μενού->εφαρμογές->διαχ.αρχείων

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλησα για τον x-plore.. απλα ρωταω αν εχει απο μονο του καποιον file explorer

οπως εχουν ολα τα n-series ton default..

Βέβαι και έχει. Η διαχείρηση αρχείων είναι μέσα στον φάκελο Εφαρμογές, λίγο ψάξιμο θέλει μόνο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

οκ. θα το δοκιμασω το απογευμα στο σπιτι, γιατι στη δουλεια δεν πιανω wifi

 

το δοκιμασα, δεν εφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Mε αλλα router μπορεις να συνδεθεις κανονικα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα, δεν εφτιαξε.

 

με το modem ειχα συνδεση, ο explorer κολουσε. δεν μπορουσα να κανω περιηγηση σε καμια σελιδα.

Τελικα με ενα hard reset, εφτιαξε. τωρα δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι να ρυθμισεις το δικο σου ρουτερ για να μη σε πεταει εξω.Το προβλημα ειναι οτι θα το συνατησεις σε πολλα δημοσια ανοικτα δικτυα που θα θες να συνδεθεις και δεν θα μπορεις.(Αυτος ειναι και ο λογος που επιλεγεις τηλεφωνο με wi-fi)Εγω οσο και αν εχω ψαξει λυση δεν μπορεσα να βρω γιατι οτι ρυθμισεις και αν αλλαξα στο τηλεφωνο εβγαζε το ιδιο μηνυμα.

Ακριβώς!!!Τι να το κάνω εγώ όταν συνδέεται μέσα στο σπίτι και στο καφέ,για παράδειγμα,όταν θέλω να δω κάτι,να περιμένω να γυρίσω σπίτι;:mad:Το Σάββατο,για παράδειγμα,δεν μπόρεσα να συνδεθώ σε κανένα από τα δυο δίκτυα που είχαν τα μαγαζιά.Ενώ τα έβλεπε,όταν επιχειρούσα σύνδεση μου έβγαζε:Καμία απόκριση πύλης!

Βέβαια το ένα ήταν κλειδωμένο,οπότε,σ'αυτή την περίπτωση,δεν μπορείς να κάνεις τίποτα,εκτός και ζητήσεις το password από το μαγαζί:OΚαι πάλι όμως δεν γίνεται αφού πρέπει να περαστεί η MAC Address του κινητού μέσα στο router:D Επομένως,σε περίπτωση που βρίσκουμε δίκτυο με ασφάλεια,το ξεχνάμε αμέσως:lol::lol:Πάντως στη δουλειά στα δυο ασύρματα που υπάρχουν,το ένα κλειδωμένο,το άλλο ελεύθερο,μπαίνει κανονικά.Το κλειδωμένο έχει ασφάλεια WEP και όταν εκχωρήσεις το κλειδί,αμέσως συνδέεται.

Πάντως το θέμα είναι μάλλον πολύπλοκο και ή έχει να κάνει με bug του λειτουργικού,οπότε(λογικά) θα διορθωθεί σύντομα,ή έγκειται στο εκάστοτε wireless router και στο firmware που φοράει,πράγμα για το οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά...:(

Link to comment
Share on other sites

Το ό,τι δεν μπορείς να πάρεις Internet ενώ συνδέεσαι δεν σημαίνει πως φταίει το κινητό. Τις περισσότερες φορές ευθύνεται το router/δικτύο.

• Αν είναι πολυσύχναστο το μέρος που βρίσκεσαι και έχουν συνδεθεί πολλοί χρήστες, οπότε λαμβάνεις το μήνυμα "Ιστός: καμία απόκριση πύλης". Αυτό σημαίνει ότι το δίκτυο υπάρχει αλλά δεν υπάρχουν αρκετές "θέσεις" (=slots) για να συνδεθείς.

• Ακόμη και να είναι ελεύθερο το δίκτυο, δηλαδή χωρίς κλειδί, μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί MAC filtering με αποτέλεσμα να φιλτράρει τις MAC διευθύνσεις και να μη αφήνει να συνδεθεί οποιαδήποτε συσκευή.

• Μπορεί η ισχύς του σήματος του δίκτυο να είναι αδύναμο με αποτέλεσμα να μη μπορεί να γίνει η μεταφορά δεδομένων και έτσι να σε πετάει έξω.

• Τέλος μεγάλος παράγοντας είναι και η απόσταση από το router/access point που βρίσκεσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!Τι να το κάνω εγώ όταν συνδέεται μέσα στο σπίτι και στο καφέ,για παράδειγμα,όταν θέλω να δω κάτι,να περιμένω να γυρίσω σπίτι;:mad:Το Σάββατο,για παράδειγμα,δεν μπόρεσα να συνδεθώ σε κανένα από τα δυο δίκτυα που είχαν τα μαγαζιά.Ενώ τα έβλεπε,όταν επιχειρούσα σύνδεση μου έβγαζε:Καμία απόκριση πύλης!

Βέβαια το ένα ήταν κλειδωμένο,οπότε,σ'αυτή την περίπτωση,δεν μπορείς να κάνεις τίποτα,εκτός και ζητήσεις το password από το μαγαζί:OΚαι πάλι όμως δεν γίνεται αφού πρέπει να περαστεί η MAC Address του κινητού μέσα στο router:D Επομένως,σε περίπτωση που βρίσκουμε δίκτυο με ασφάλεια,το ξεχνάμε αμέσως:lol::lol:Πάντως στη δουλειά στα δυο ασύρματα που υπάρχουν,το ένα κλειδωμένο,το άλλο ελεύθερο,μπαίνει κανονικά.Το κλειδωμένο έχει ασφάλεια WEP και όταν εκχωρήσεις το κλειδί,αμέσως συνδέεται.

Πάντως το θέμα είναι μάλλον πολύπλοκο και ή έχει να κάνει με bug του λειτουργικού,οπότε(λογικά) θα διορθωθεί σύντομα,ή έγκειται στο εκάστοτε wireless router και στο firmware που φοράει,πράγμα για το οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά...:(

 

Το να μιλάμε για κλειδωμένα δίκτυα χωρίς να έχουμε το κλειδί, δεν έχει νόημα.

 

Επίσης, σε MAC φιλτράρισμα, πάλι δεν έχει νόημα.

 

Η συγκεκριμένη περίπτωσή μου, είχε να κάνει με ένα πολύ εξειδικευμένο πρόβλημα που φαίνεται πως έχουν (για ΧΨΖ λόγους) τα ST585v6 με τα 5800. Σε άλλα routers, ακόμα και κλειδωμένα, μπήκα μια χαρά. Σε ξεκλείδωτα το ίδιο.

 

Αν διαβάσετε όσα αναφέρουν και οι υπόλοιποι με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο link που έδωσα παραπάνω, θα δείτε ότι το πρόβλημα υπάρχει με το συγκεκριμένο συνδιασμό και όχι γενικά με το wifi του τηλεφώνου.

 

Ας ελπίσουμε ότι σε επερχόμενο f/w θα λυθεί το θέμα (ώστε όποιος πέσει σε 585v6 εκτός σπιτιού του να μην έχει προβλήματα) και δε θα δημιουργηθούν άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο παντως θα ξεκαθαρζοταν αν μπορουσε να γινει ταυτοχρονα καποια δοκιμη με αλλη συσκευη (κινητο,netbook κτλ)
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Το ό,τι δεν μπορείς να πάρεις Internet ενώ συνδέεσαι δεν σημαίνει πως φταίει το κινητό. Τις περισσότερες φορές ευθύνεται το router/δικτύο.

• Αν είναι πολυσύχναστο το μέρος που βρίσκεσαι και έχουν συνδεθεί πολλοί χρήστες, οπότε λαμβάνεις το μήνυμα "Ιστός: καμία απόκριση πύλης". Αυτό σημαίνει ότι το δίκτυο υπάρχει αλλά δεν υπάρχουν αρκετές "θέσεις" (=slots) για να συνδεθείς.

• Ακόμη και να είναι ελεύθερο το δίκτυο, δηλαδή χωρίς κλειδί, μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί MAC filtering με αποτέλεσμα να φιλτράρει τις MAC διευθύνσεις και να μη αφήνει να συνδεθεί οποιαδήποτε συσκευή.

• Μπορεί η ισχύς του σήματος του δίκτυο να είναι αδύναμο με αποτέλεσμα να μη μπορεί να γίνει η μεταφορά δεδομένων και έτσι να σε πετάει έξω.

• Τέλος μεγάλος παράγοντας είναι και η απόσταση από το router/access point που βρίσκεσαι.

Επισης μπορει το δικτυο που προσπαθεις να συνδεθεις να ειναι τοπικο χωρις συνδεση στο ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...