Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω παραγγείλει εδώ και 10 μέρες απο vodafone και ακόμα περιμένω.Μάλιστα σήμερα μου είπαν πως απο σάββατο κάνουν απογραφή.Αυτό μας έλειπε!Το κινητό πάντως έχει μέτρια διαθεσιμότητα!Στον Πειραιά π.χ δεν έχει έρθει ακόμα!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως το Πλαίσιο το έχει στην καλύτερη τιμή και είναι εγγυημένα από alpha copy. Στο καλό το ρίξανε στα 329 λίγες μόνον ώρες αφότου το παρήγγειλα από Nokia Βέροιας στα 347 :mad: :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάποιες ερωτησούλες!

1. Δεν μπορώ να κάνω connect μετο ΝΟΚΙΑ με το IMAC μου βγάζει:

[Nokia 5800 XpressMusic] Connection to the phone failed.

Please make sure that your phone is turned on. If this error occurs again, please restart your phone.

Device “Nokia 5800 XpressMusic” synchronization failed

.....

 

Καλημέρα!

Σε απάντηση στον φίλο videoscorpios το κινητό το δουλεύω απο την πρώτη στιγμή με το macbook που έχω και φυσικά για να μπορέσω να κάνω συγχρονισμό εγκατέστησα το plugin για το isync απο Nokia και όλα δουλεύουν ρολόι.Μέσω virtual windows επίσης και της εφαρμογής pcsuite όλα επίσης δουλεύουν κανονικά.

 

Μετά απο τις συζητήσεις εδω μέσα άλλαξα την microSD της Nokia με μία aftermarket και ομολογώ οτι υπάρχει μεγάλη διαφορά στην απόκριση του κινητού και στην σταθερότητα του.Κολλήματα δεν είχα ποτέ ποσο δε μάλιστα τωρα με την νέα κάρτα μνήμης.

Το φαινόμενο του να μην ανταποκρίνεται το κουμπί της κάμερας κάποιες φορές δημιουργήτε διαπίστωσα πως εμφανίζεται μετά απο εγκαταστάσεις εφαρμογών οι οποίες ναι μεν δουλεύουν στο 5800 αλλά δεν είναι για την 5η έκδοση symbian.Το πρόβλημα σε εμένα το δημιουργούσε η εφαρμογή OfficeSuite.

Επομένως ας μην βιαζόμαστε να εγκαθιστούμε εφαρμογές θα εμφανιστούνε σύντομα οι νέες τους εκδόσεις.

Κρατήστε backUp την στιγμή που βρίσκεται σε καλή λειτουργική κατάσταση η συσκευή σας και στο pc και στην συσκευή και την στιγμή που θα σας συμβεί κάντε hard reset έπειτα επαναφορά.

Απο την στιγμή που κατάλαβα ποιά εφαρμογή μου δημιουργούσε το πρόβλημα και την απεγκατέστησα όλα δουλεύουν ρολόι.

Για να μην μακρηγορώ για να έχει αποσυρθεί η v.11 απο την NSU σίγουρα θα εμφανιστεί νέα εκδοση λογισμικού μέσα στις επόμενες μέρες.Εώς τότε αποφεύγω τις πολλές εγκαταστάσεις.....και όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα και την invisible shield από zagg. δυστυχώς το πρόβλημα με τον αισθητήρα δεν το φτιάξανε (ήταν δηλαδή κομμένο το προστατευτικό μόνο στο ακουστικό και στον αισθητήρα φωτός). Πρώτες εντυπώσεις? Έκατσε πολύ καλά παρόλο που αναγκάστηκα να κόψω την πάνω δεξιά γωνία. Μεχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό η λειτουργικότητα της οθόνης είναι η ίδια, ακόμα κ σε μνμ δεν είχα πρόβλημα με το πάτημα των εικονικών πλήκρων.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα και την invisible shield από zagg. δυστυχώς το πρόβλημα με τον αισθητήρα δεν το φτιάξανε (ήταν δηλαδή κομμένο το προστατευτικό μόνο στο ακουστικό και στον αισθητήρα φωτός). Πρώτες εντυπώσεις? Έκατσε πολύ καλά παρόλο που αναγκάστηκα να κόψω την πάνω δεξιά γωνία. Μεχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό η λειτουργικότητα της οθόνης είναι η ίδια, ακόμα κ σε μνμ δεν είχα πρόβλημα με το πάτημα των εικονικών πλήκρων.

 

Πως εκοψες την γωνια;Με ψαλλιδη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια να σας κάνω μια ερώτηση.ισχύει ακομα η προσφορα της Vodafon των 300ε;;;και εαν ναι μεχρι ποτε;;;;Επίσης ισχύει για το καρτοσυμβολαιο 35;;;ευχαριστώ!!!

 

Η προσφορά ισχύει σε όλα τα προγράματα με πάγιο πάνω απο 30 ευρώ, άρα και στο καρτοπρόγραμα 35, και θα το πάρεις 49 ευρώ με την προσφορά να ισχύει μέχρι τέλος της βδομάδας.

Το πήρα κι εγώ χθες, το κενο δεν φενόταν μετά όμως το κατάλαβα ότι το έχει, απλά απ ότι φένετε δεν θέλει πήραγμα. Σαν να μου φάνηκε πως έχει καμένο px αλλα ήταν μάλλων ιδέα μου. Του πέρασα google maps, το οποίο βρήσκει δορυφόρους στην βεράντα του σπιτιού μου αλλά όχι τη θέση μου. Του πέρασα και χάρτες. Κόλημα δεν έφαγε μέχρι τώρα και απ ότι είδα φοράει την 10.0.0.κάτι. Το ακουστικό μια χαρά πέρα απο μια δυο διακοπές από απόλεια σήματος και όχι κακης επαφής. Το βύσμα της τροφοδοσίας κλασικά παίζει όπως και στο Ε65 σε αντίθεση με το 3410 που έμπενε και δε κουνούσε. Η αναγνώριση χαρακτήρων τέλεια, αν και για να καταλάβει όπως γράφω πρέπει να γράφω με κεφαλέα, το πενάκι (ή stylous ή όπως το λέτε) αν και πλαστικό απ ότι φένετε δεν φένετε πως θα σπάσει εύκολα όπως φοβόμουν, από την άλλη όμως η πένα πολύ μικρή (έχω συνηθήσει σε κάπως πιο μεγάλες πένες για κιθάρα). Η πλάκα ήταν όταν έψαχνα να βρω πως μπένει το κορδόνι αφού δεν έβρισκα δύο τρύπες αλλα τελικά είδα οτι μπένει στη μία τρύπα και κάθετε σε εκείνο που περισέβει. Η φωτογραφική δεν τρώει κολήματα, όμως η κάρτα φένετε σαν να είναι κινέζικη εντελώς, Όσο για το πίσω καπάκι για όσους δεν το έχουν προσέξει είναι σκούρο μπλε και όχι μάυρο (ενώ στο κόκκινο είναι κόκκινο σκούρο). Μου αρέσει πολύ στην υφή, είναι ξεκούραστο, βολικό, και όταν σήμερα το πρωί έπιασα το Ε65 να πάρω ένα τηλέφωνο τα παιξα γιατί δεν μπορούσα να πατήσω τα πλήκτρα εύκολα. Συνηθησμένος απο το Ε65 το μενού μου φάνηκε κάπως φτωχό. Η μπαταρία με την εργοστασιακή φόρτιση με 10 λεπτα που άκουσα μουσική, 5 λεπτά να περιμένω ίσαμε να το πιάσει κάπιος για να του πω κατι (και τελικά δεν το πιασε), 2 φορές που είδα το τρέιλερ του μπατμαν και αρκετή ώρα παιχνιδιού με το gps κράτησε περίπου 14 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρεπει να περιμένουμε την καινούργια αναβάθμιση ? Λογικά για να το κατέβασαν από το NSU κάποιος λόγος θα υπάρχει,σωστά ?

Ότι θα βγει νέα αναβάθμιση είναι σίγουρο.

Εφόσον όμως διατίθεται κανονικά μέσω FOTA, δε υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μην προβεί κανείς σε αναβάθμιση της 10.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ναι με ψαλλίδι.

έκοψες όλη τη πάνω μεριά; ή στο σημείο του αισθητήρα μόνο;; κάθισε κανονικά κι έτσι; τελικά ποσες μέρες σου έκανε συνολικά με τη γρήγορη αποστολή;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

με τις παρακατω ρυθμισεις σε ενα φορουμ διαβασα οτι το μενου γινεται πολυ πιο γρηγορο,ισχυει για ολες τις s60 συσκευες.

 

(Place the current date in the phone on the 01.05.2005.)

The first two tasks must be created. This is done with the following menu:

>Options

>New entry

>Task

 

Create the following two tasks in the following order:

 

1.Task

 

*Subject: Speed

* Due Date: 04.08.2005

*Priority: High

 

2.Task

 

*Subject: Qoukie

*Due Date: 04.08.2005

*Priority: Low

 

Confirm with OK both tasks.The calendar does not close before!

 

Choose now the task of view on the following menu:

 

*Options

*Task view

 

Set Speed first, followed by Qoukie menu is done:

 

*Options

*Done

 

Under this approach, you can close the calendar and the current date back correctly.

 

From now should speed the navigation menu significantly increase. Also, the gallery should now be a performance boost get.

 

After a reboot or reset the phone, the effect is lost.After the switch, everything has to be repeated

 

για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το έκανα και δούλεψε!!!!!!!

Δεν ξέρω πάντως αν το ξαναέκανα:worry:

Θέλει πολύ προσοχή.

Και να σκεφτείς οτι μου το γυρισαν πίσω απο την Νοκια χωρίς να διαπιστώσουν πρόβλημα! Τί να πεις ,είναι απλά ντροπή τους! Εχει χαθεί κάθε φιλότιμο πιά.

Ευχαριστώ πολύ φίλε ben69

 

To ξέρω ότι θα σου δούλευε.

Απορώ αν κάποιος έχει το πρόβλημα εδώ μέσα... και απλά δεν το έχει καταλάβει...

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

με τις παρακατω ρυθμισεις σε ενα φορουμ διαβασα οτι το μενου γινεται πολυ πιο γρηγορο,ισχυει για ολες τις s60 συσκευες.

 

Παλιό "κόλπο" αλλά είναι ψέμα, μούφα κτλ ;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αναπτορας microSD->SD δεν υπαρχει στη συσκευασια ετσι??

δυστυχώς... η κάρτα ειναι και έτοιμη μέσα στο κινητό κι εγώ την έψαχνα μεσα στο κουτί μια ώρα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω το nokia 5800 και θέλω να κάνω αναβάθμιση του firmware του.

 

Θέλω να ρωτήσω αν κανείς ξέρει να μου πεί πώς μπορώ να κάνω μια ενσύρματη σύνδεση του κινητού μου με το pc ώστε να έχω ίντερνετ στο κινητό μου.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ Κ ΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ 5800.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ([ΕΠΙΣΗΜΟΥ] Nokia 5800 XpressMusic)ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΧΑΡΙΟΣ ΤΗΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.ΤΟ ΠΗΑΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ 197 ΕΘΡΩ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟ ΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΜΑΦΕΡΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.ΑΠΛΑ ΟΤΝ ΒΑΖΩ ΤΙΣ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΟΘΟΝΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΑΝ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΗ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΑΠΕΡΓΟΠΟΙΩ ΦΕΥΓΕΙ.ΟΤΝ ΤΙΣ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.ΚΑΙ ΤΗΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΟ GPS ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΕΩΣΗ Κ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΚΜΟΠΟΩ Κ ΑΝ ΜΕ ΤΟ WIFI ΘΑ ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.Κ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ PRODUCTE CODE ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ.

ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

@ben69, με τη σκόνη που "κάθεται" πάνω στη οθόνη μετά το άνοιγμα δεν ενοχλείσαι? Εγώ πολύ πάντως.

 

Μόνο η λιγδιά που αφήνει... αλλά τί να κάνουμε.

 

Φίλε ben69 μπορεις να μας πεις σε ποιο Nokia Shop πήγε ο φίλος σου?

 

Και εγώ το πήγα NOKIA Νέα Σμύρνη. Εκεί είναι ενημερωμένοι.

Το ακουστικό στο αλλάζουν με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ (το μέσα ε; όχι την συσκευή) και δουλεύει τέλεια μετά.

(sorry που άργησα να σου απαντήσω δεν το είχα δει)

 

Από περιέργια σε ποιο nokia shop το πήγε και ηταν ενημερωμένο. Εμένα δε το κάνει συνεχώς αλλά αυτό που μ΄ανησυχεί είναι μήπως ανοίγοντας το περάσουν σκόνες στην οθόνη και αυτο θα με εκνευρίσει χειρότερα. Αλήθεια αν πεις στο nokia shop για το ότι δε δενει στα δεξιά τι να σου απαντούν άραγε;;;:lol::p:D εχω απλά τη περιεργια να το ρωτούσα

 

Απάντησα ήδη απο πάνω.

 

Πάντως ΦΟΒΕΡΟ κινητό.

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

Για pdf αρχεία...

Χρησιμοποίησε ένα soft που έχει βγει (shareware) για pdf για symbian Κινητά.

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

lol.wtf? Το έφερε ο Γερμανός ? Πότε και πιάστικα στον ύπνο ? Οσο για το gps θα πρεπει να απενεργοποιησεις το Agps για να μην χρεώνεσαι γιατί με αυτό ουσιαστικά συνδέεται στο ιντερνετ για να συλέξει στοιχεία για την θέση σου και κλειδώνεις δορυφόρο πιο γρήγορα. Το wifi δεν σε χρεώνει σε καμια περίπτωση .
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...