Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα λετε..κατι ακομα...πιο ειναι το τελευταιο update για το 5800??

Η v.11 και πραγματοποιείται μέσω Nokia Software Updater

Πλέον είναι διαθέσιμη και μέσω FOTA.;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πλέον είναι διαθέσιμη και μέσω FOTA.;)

 

Πόση μπαταρία είναι καλό να έχουμε αν θέλουμε να κάνουμε αναβάθμιση μέσω FOTA?

Link to comment
Share on other sites

Πόση μπαταρία είναι καλό να έχουμε αν θέλουμε να κάνουμε αναβάθμιση μέσω FOTA?

Εντάξει μην έχει μια γραμμή μπαταρίας και είναι έτοιμο να κλείσει. Βαλε το στην φόρτιση και κάνε την αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην έχει μια γραμμή μπαταρίας και είναι έτοιμο να κλείσει. Βαλε το στην φόρτιση και κάνε την αναβάθμιση.

 

Εμένα έχει 3 γραμμές.

Θα το έκανα όπως λες απλά δεν έχω κάνει ακόμα την πρώτη φόρτιση και περιμένω να αδειάσει η μπαταρία..;)

Με 3 γραμμές να το δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασε.

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Νομίζω πως αν η στάθμη της μπαταρίας δεν αρκεί σταματάει το κινητό από μόνο του τη διαδικασία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παιδια αρνειται να μου κανει update το NSU γιατι δεν βρισκει πιο καινουργια απο την 10.0.010 δεν ξερω τον λογο. Πως γινεταΙ απο FOTA;
Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασε.

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Νομίζω πως αν η στάθμη της μπαταρίας δεν αρκεί σταματάει το κινητό από μόνο του τη διαδικασία.

 

Αποστολή εκτελέσθηκε! Thanks! Έκανα και ένα Hard format και είμαι έτοιμος :D

 

Εμενα παιδια αρνειται να μου κανει update το NSU γιατι δεν βρισκει πιο καινουργια απο την 10.0.010 δεν ξερω τον λογο. Πως γινεταΙ απο FOTA;

 

 

Στο S60 5th Edition Platform FAQ υπάρχει post με τίτλο Πως κάνω αναβάθμιση λογισμικού;

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή εκτελέσθηκε! Thanks! Έκανα και ένα Hard format και είμαι έτοιμος :D

 

 

 

 

Στο S60 5th Edition Platform FAQ υπάρχει post με τίτλο Πως κάνω αναβάθμιση λογισμικού;

Σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

Παρακαλώ.:D

 

Και να κάνω μια ερωτησούλα παιδιά.

Αν πάμε στις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας και στη λειτουργία δικτύου διαλέξουμε μόνο GSM έτσι ώστε να γλυτώσουμε παράπλευρες χρεώσεις.

Τα MMS θα μπορούμε να τα λαμβάνουμε?

 

Οι πιθανές επιλογές είναι:

  • GSM
  • UMTS
  • Διπλή λειτουργία

 

Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα ε?

 

Καμιά απάντηση γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην έχει μια γραμμή μπαταρίας και είναι έτοιμο να κλείσει. Βαλε το στην φόρτιση και κάνε την αναβάθμιση.

Οσο πιο φορτισμενο ειναι, τοσο καλυτερα...

Κατι άλλο..Ειμαι κάτοχος του 5800 εδω και 3 μέρες περίπου...το κινητό ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ μέχρι στιγμης... Το μόοοονο που με ''χαλάει'' είναι τα 3 κουμπιά στο εμπρός μέρος και ειδικότερα το οτι ανάβουν σε 3 διαφορετικά χρώματα...όχι οτι είναι κατι το σημαντικό, το αναφέρω μονο κ μόνο γιατι δεν μου αρεσει αισθητικά...Λέτε να υπάρχει κάποια λύση γι'αυτο? :)

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Και να κάνω μια ερωτησούλα παιδιά.

Αν πάμε στις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας και στη λειτουργία δικτύου διαλέξουμε μόνο GSM έτσι ώστε να γλυτώσουμε παράπλευρες χρεώσεις.

Τα MMS θα μπορούμε να τα λαμβάνουμε?

 

Οι πιθανές επιλογές είναι:

  • GSM
  • UMTS
  • Διπλή λειτουργία

 

Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα ε?

 

Θα μπορεις να λαβμανεις αλλα και να στελνεις και στις 3 επιλογες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το μόοοονο που με ''χαλάει'' είναι τα 3 κουμπιά στο εμπρός μέρος και ειδικότερα το οτι ανάβουν σε 3 διαφορετικά χρώματα...όχι οτι είναι κατι το σημαντικό, το αναφέρω μονο κ μόνο γιατι δεν μου αρεσει αισθητικά...Λέτε να υπάρχει κάποια λύση γι'αυτο? :)

Σαν τι λύση να υπάρχει δηλαδή? Να τα βάζεις μαύρα για να μην φωτίζουν?:wacko::blink:

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν έχει την καλοσύνη να μου πει αν στο δικό του δώσει κλείσει προς τα κάτω εκεί στο multimedia πλήκτρο που γράφει XpressMusic όταν είναι αναμένει η οθόνη ο φωτισμός εκείνου του πλήκτρου φαίνεται έντονα στην οθόνη ; η οθόνη σε εκείνο το σημείο είναι καθόλου στραβή σαν να κατηφορίζει ;

Και κάτι τελευταίο το μενού φαίνεται λίγο στραβά ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν έχει την καλοσύνη να μου πει αν στο δικό του δώσει κλείσει προς τα κάτω εκεί στο multimedia πλήκτρο που γράφει XpressMusic όταν είναι αναμένει η οθόνη ο φωτισμός εκείνου του πλήκτρου φαίνεται έντονα στην οθόνη ; η οθόνη σε εκείνο το σημείο είναι καθόλου στραβή σαν να κατηφορίζει ;

Και κάτι τελευταίο το μενού φαίνεται λίγο στραβά ;

φωτίζει αν το κοιτάξεις πολύ πλάι αλλά οχι δεν ειναι στραβό κάτι νομίζω έχει αναφερθεί στο εξωτερικό για ελαττωματικές συσκευές με αυτό το πρόβλημα κανονικά ειναι ορθογώνια η οθόνη και απόλυτα ευθυγραμμισμένη

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν έχει την καλοσύνη να μου πει αν στο δικό του δώσει κλείσει προς τα κάτω εκεί στο multimedia πλήκτρο που γράφει XpressMusic όταν είναι αναμένει η οθόνη ο φωτισμός εκείνου του πλήκτρου φαίνεται έντονα στην οθόνη ; η οθόνη σε εκείνο το σημείο είναι καθόλου στραβή σαν να κατηφορίζει ;

Και κάτι τελευταίο το μενού φαίνεται λίγο στραβά ;

 

Μπορείς να ανεβάσεις κάπου μία φωτό του προβλήματος (αυτού με την κλίση της οθόνης) ??? Nα δούμε τί ακριβώς εννοείς γιατί πολύ ακούγεται αυτό τελευταία.... :worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν έχει την καλοσύνη να μου πει αν στο δικό του δώσει κλείσει προς τα κάτω εκεί στο multimedia πλήκτρο που γράφει XpressMusic όταν είναι αναμένει η οθόνη ο φωτισμός εκείνου του πλήκτρου φαίνεται έντονα στην οθόνη ; η οθόνη σε εκείνο το σημείο είναι καθόλου στραβή σαν να κατηφορίζει ;

Και κάτι τελευταίο το μενού φαίνεται λίγο στραβά ;

 

 

Ναι και σε μένα το έχει. Το παρατήρησα από την αρχή. Παίζει να υπάρχει σε όλα όπως και η χαραμάδα πάνω δεξιά?? Για το μενού μόνο έχω ένσταση.Σε μένα δεν είναι στραβό.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν έχει την καλοσύνη να μου πει αν στο δικό του δώσει κλείσει προς τα κάτω εκεί στο multimedia πλήκτρο που γράφει XpressMusic όταν είναι αναμένει η οθόνη ο φωτισμός εκείνου του πλήκτρου φαίνεται έντονα στην οθόνη ; η οθόνη σε εκείνο το σημείο είναι καθόλου στραβή σαν να κατηφορίζει ;

Και κάτι τελευταίο το μενού φαίνεται λίγο στραβά ;

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι οφθαλμαπάτη. Γιατί αν έχεις αναμμένο το κινητό και κοιτάξεις πλάγια στο κουμπί xpress music, επειδή από αυτήν την πλευρά έχει φως και από την άλλη δεν έχει (εννοώ την αριστερή), στην πλευρά του φωτός φαίνεται ότι υπάρχει κενό ανάμεσα στο εξωτερικό τζάμι της οθόνης και στην κυρίως οθόνη, όπου ανάμεσα σε αυτό το κενό βρίσκεται αυτό το φωτάκι.

Εγώ πιστεύω, ότι αυτό το φως αν υπήρχε και από την άλλη πλευρά, θα φαινόταν στραβό από τα αριστερά.

Αν, όμως, σβήσεις το φωτισμό της οθόνης, δεν παρατηρείς κάτι τέτοιο.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

φωτίζει αν το κοιτάξεις πολύ πλάι αλλά οχι δεν ειναι στραβό κάτι νομίζω έχει αναφερθεί στο εξωτερικό για ελαττωματικές συσκευές με αυτό το πρόβλημα κανονικά ειναι ορθογώνια η οθόνη και απόλυτα ευθυγραμμισμένη

 

Μιλαω για λίγη κλήση π.χ. από 10 μοίρες σε πολύ κλήση είναι έντονο. Απόλυτα ευθυγραμμισμένη δεν μου φαίνεται με τίποτα.

 

Μπορείς να ανεβάσεις κάπου μία φωτό του προβλήματος (αυτού με την κλίση της οθόνης) ??? Nα δούμε τί ακριβώς εννοείς γιατί πολύ ακούγεται αυτό τελευταία.... :worry:

 

Δύστυχος αυτό ήθελα να κάνω αλλά δεν έχω καλή φωτογραφική για να το πιάσει.

Μονό εγώ το είχα αναφέρει την τέταρτη που πείρα την αντικατάσταση. Είχα αναφέρει και ένα πρόβλημα με το Bluetooth αλλά λύθηκε.

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι οφθαλμαπάτη...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ρώτησα γιατί μέχρι την τρίτη έχω δικαίωμα να ζητήσω ξανά αντικατάσταση και το σκέπτομαι.

Link to comment
Share on other sites

εαν είχε και απο την άλλη πλευρά φωτισμό θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει θέμα για σταβή οθόνη.Όσο για αντικατάσταση δεν θα σου το συνηστούσα να το δοκιμάσεις με αυτή τη δικαιολογία μιάς και δεν νομίζω να σου την κάνουν και θα μπλέξεις σε περιπέτεια άνευ αιτίας!!
Link to comment
Share on other sites

Πολλά προβλήματα διαβάζω για το κινητάκι και λέω να αναβάλλω την αγορά του...

Το ξέρατε πως η Cosmote σου δίνει επιδότηση 50% για όποια συσκευή θες να πάρεις μέχρι 700 €?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

εαν είχε και απο την άλλη πλευρά φωτισμό θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει θέμα για σταβή οθόνη.Όσο για αντικατάσταση δεν θα σου το συνηστούσα να το δοκιμάσεις με αυτή τη δικαιολογία μιάς και δεν νομίζω να σου την κάνουν και θα μπλέξεις σε περιπέτεια άνευ αιτίας!!

 

εγω παντως ζητησα αντικατασταση γι'αυτον τον λογο αφου σε εμενα το κενο δεν ειναι μονο στο πλαι αλλα συνεχιζει στιην γωνια μεχρι το πληκτρο της ενεργοποιησεις.επιπλεον εχει και λιγο τζογο αναμεσα στο πληκτρο εντασης και κλεισιματος οθονης.ελπιζω να τελειωνω νωρις με αυτο...και επισκευη η αλλαγη του πλαισιου να κανουν δε θα με πειραξει

Link to comment
Share on other sites

εαν είχε και απο την άλλη πλευρά φωτισμό θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει θέμα για σταβή οθόνη.Όσο για αντικατάσταση δεν θα σου το συνηστούσα να το δοκιμάσεις με αυτή τη δικαιολογία μιάς και δεν νομίζω να σου την κάνουν και θα μπλέξεις σε περιπέτεια άνευ αιτίας!!

 

Δηλαδή φιλέ και σε εσένα στην δεξιά μεριά εκεί στο κουμπί που φωτίζει η οθόνη άμα του δόσεις κλήση φαίνεται σαν να είναι πολύ ποιο βαθιά από την αριστερή μεριά η σαν να κατηφορίζει κάπως ; Γιατί αν είναι έτσι να μην το πάω πίσω.

Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός απλά στο πρώτο δεν το παρατηρήσει αυτό και νομίζω ότι μονό το δεύτερο είναι έτσι.

 

εγω παντως ζητησα αντικατασταση γι'αυτον τον λογο αφου σε εμενα το κενο δεν ειναι μονο στο πλαι αλλα συνεχιζει στιην γωνια μεχρι το πληκτρο της ενεργοποιησεις.επιπλεον εχει και λιγο τζογο αναμεσα στο πληκτρο εντασης και κλεισιματος οθονης.ελπιζω να τελειωνω νωρις με αυτο...και επισκευη η αλλαγη του πλαισιου να κανουν δε θα με πειραξει

 

Άμα σου πω ότι το δεύτερο που μου έδωσαν έχει πολύ μεγαλύτερο κενό. Σε αυτό φωτίζει από το κουμπί + (και στο κουμπί + λίγο υπάρχει κενό ) μέχρι το κουμπί ενεργοποιήσεις αλλά ακόμα δεν τρίζει. Ούτε καν πέρασε η σκέψη να το πάω για αντικατάσταση δεν ξεχναω αυτά που τράβηξα και από την άλλη δεν ξέρεις αυτό που θα σου δώσουν τι μπορεί να έχει. Θέλει πολλές μέρες μέχρι να βγει απόφαση από το service.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση με FOTA:

 

Αποστολή εκτελέσθηκε! Thanks! Έκανα και ένα Hard format και είμαι έτοιμος :D

 

Να ρωτήσω κάτι, σχετικά με την αναβάθμιση "On the air" (FOTA) σε όσους την έχουν κάνει:

Σας φαίνεται να κατεβάζει όλο το λειτουργικό και να το εγκαθιστά από την αρχή όπως όταν την κάνουμε με το NSU ή κατεβάζει paches και ενημερώνει το λειτουργικό όπως τα Windows στο PC μας ας πούμε;

 

Δεν ξερω αν υπάρχει τρόπος να το ξέρετε αυτό αλλά από τη διάρκεια της διαδικασίας ή από τον τρόπο, ίσως βγάλατε κάποιο συμπέρασμα.

Για όσους έχουν μετρητή δεδομένων, ίσως κι από εκεί να καταλάβετε κάτι (πόσο μεγάλα είναι τα αρχεία που κατέβασε).

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οπως το κοιταμε στη δεξια γωνια επανω δεν κουμπωνει καλα το μπροστινο καλλυμα με το πισω, αφηνει ενα κενο, και το ειδα βραδυ που φωτιζε κατι απο κει και λεω τι ειναι αυτο; Λιγο ειναι βεβαια αλλα με τη σκονη τι γινεται; Τι να κανω να το παω πισω;
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ζητησα αντικατασταση γι'αυτον τον λογο αφου σε εμενα το κενο δεν ειναι μονο στο πλαι αλλα συνεχιζει στιην γωνια μεχρι το πληκτρο της ενεργοποιησεις.επιπλεον εχει και λιγο τζογο αναμεσα στο πληκτρο εντασης και κλεισιματος οθονης.ελπιζω να τελειωνω νωρις με αυτο...και επισκευη η αλλαγη του πλαισιου να κανουν δε θα με πειραξει
Καμιά φωτογραφία παίζει να δούμε?

 

Μετά την αναβάθμιση με FOTA:

 

 

 

Να ρωτήσω κάτι, σχετικά με την αναβάθμιση "On the air" (FOTA) σε όσους την έχουν κάνει:

Σας φαίνεται να κατεβάζει όλο το λειτουργικό και να το εγκαθιστά από την αρχή όπως όταν την κάνουμε με το NSU ή κατεβάζει paches και ενημερώνει το λειτουργικό όπως τα Windows στο PC μας ας πούμε;

 

Δεν ξερω αν υπάρχει τρόπος να το ξέρετε αυτό αλλά από τη διάρκεια της διαδικασίας ή από τον τρόπο, ίσως βγάλατε κάποιο συμπέρασμα.

Για όσους έχουν μετρητή δεδομένων, ίσως κι από εκεί να καταλάβετε κάτι (πόσο μεγάλα είναι τα αρχεία που κατέβασε).

Εγώ που το δοκίμασα θα έλεγα ότι κατεβάζει μερικά αρχεία μόνο. Γιατί μετά απο την ενημέρωση δεν σε βάζει να κάνεις τις αρχικές ρυθμίσεις όπως κάνεις όταν το αγοράζεις ή όταν κάνεις επανεγκατάση (φορματ)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...