Jump to content

Eurotrip


Sugz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

....και μετά την ταινία και εφόσον είμαι ενήλικη πια, λέω να το τολμήσω :p Πρέπει να είναι φοβερή εμπειρία, αλλά δεν ξέρω τι θέλει από οργάνωση. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν τρένα που κάνουν τις εκδρομές αυτές σε χώρες τις Ευρώπης σωστά;Έχει δοκιμάσει κανείς;ξέρετε περίπου σε τι τιμές κυμαίνεται, που διανυκτερεύεις κτλπ.;

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

....και μετά την ταινία και εφόσον είμαι ενήλικη πια, λέω να το τολμήσω :p Πρέπει να είναι φοβερή εμπειρία, αλλά δεν ξέρω τι θέλει από οργάνωση. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν τρένα που κάνουν τις εκδρομές αυτές σε χώρες τις Ευρώπης σωστά;Έχει δοκιμάσει κανείς;ξέρετε περίπου σε τι τιμές κυμαίνεται, που διανυκτερεύεις κτλπ.;

 

Εγώ προτείνω να κάνεις πρώτα greecetrip και έπειτα πας και εξωτερικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω επισης να πας σε μια μονο χωρα να προλαβεις να δεις πως ζουν οι ανθρωποι εκει, αντι να πας σε 3-4. Τωρα μνημεια και αλλα τετοια ειναι επουσιωδη ;)

(ontopic: http://www.interrail.net/ )

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μερικές ιδέες από το αντίστοιχο έργο .... ;)

http://amau.ca/wp-content/uploads/2008/05/eurotrip.jpg

Link to comment
Share on other sites

βασικά τώρα μου μπήκε στο μυαλό να κάνω eurotrip και έχω και παρέα που συμφωνεί. Την Ελλάδα την έχω γυρίσει, τουλάχιστον την Ηπειρωτική...και στο κάτω κάτω ένα eurotrip κοστίζει πολύ λιγότερα από ένα τουρ στα Ελληνικά νησιά! οπότε μη προσπαθείτε να με μεταπείσετε :p

αυτό που δε καταλαβαίνω είναι που θα διανυκτερεύουμε!

 

α και την ταινεία την έχω δει φυσικά :P απλά εμένα θα είναι λίγο πιο οργανωμένη... :p

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το που θα διανυκτερεύεις εξαρτάται αποκλειστικά κ μόνο απο τα φράγκα που θα κρατάς.εγώ (για διαφορετικούς λόγους απο τους δικούς σου) όργωσα σχεδόν όλη την ευρώπη ,ξεκινώντας απο πάτρα ως συνήθως με τελικό προορισμό την αγγλία-ολλανδία μόνος τις περισσότερες φορές.χρησιμοποιώντας αποκλειστικά κ μόνο τρένα κ το κάθε ταξίδι μου έβγαινε περι τα 800-1000 ευρά κάθε φορά.

κ μην φανταστείς πολυτέλειες.είχα μείνει π.χ. με κατι ψιλοαποσκευές έξω απο τον σιδηροδρομικό σταθμό στο παρίσι-μιλάνο-βιέννη όλη τη νύχτα λόγω λάθους προγραμματισμού όσον αφορά τα φράγκα-κ ψαχνόμουν πως θα φύγω απο εκεί μετά.

είχα φτάσει βενετία τον αύγουστο σε υψηλή τουριστική περίοδο,κ επειδή έχασα το τρένο για παρίσι νοίκιασα σε ενα πολύ χάλια ξενοδοχείο μετά απο πολύ ψάξιμο (αφού κανένα σχεδόν δεν είχε δωμάτιο) με 110 ευρά κ ήταν 2Χ2 ,σαν κελί.

μπορείς να μείνεις κ σε διάφορα στέκια (κυρίως φοιτητές) με 5-10 ευρά/μέρα αλλά όλα είναι κοινά.κοιμάσαι με άλλα 20 άτομα στον ίδιο χώρο.

ο λόγος που έβγαινε σε εμένα πολύ ακριβά ήταν οτι δεν οργάνωνα απο πριν απολύτως τίποτα.έφευγα κ αγόραζα εισιτήρια επι τόπου.όπως κάτσει.

κ στα τρένα η κατάσταση είναι ψιλοχάλια.ειδικά όταν ταξιδέυεις βράδυ,καθώς οι καμπίνες είναι για 6 άτομα σχεδόν σε όλα τα τρένα.κ όταν ανοίξουν όλες οι κουκέτες δεν χωράς να κινηθείς,καθώς ούτε καν να πας για κατούρημα.χώρια που κινδυνέυεις να πεθάνεις απο τη μπόχα κ τη βρώμα.

αλλά κάνεις ενδιαφέρουσες γνωριμίες κ περνάει σχετικά ευχάριστα η ώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

το που θα διανυκτερεύεις εξαρτάται αποκλειστικά κ μόνο απο τα φράγκα που θα κρατάς.εγώ (για διαφορετικούς λόγους απο τους δικούς σου) όργωσα σχεδόν όλη την ευρώπη ,ξεκινώντας απο πάτρα ως συνήθως με τελικό προορισμό την αγγλία-ολλανδία μόνος τις περισσότερες φορές.χρησιμοποιώντας αποκλειστικά κ μόνο τρένα κ το κάθε ταξίδι μου έβγαινε περι τα 800-1000 ευρά κάθε φορά.

κ μην φανταστείς πολυτέλειες.είχα μείνει π.χ. με κατι ψιλοαποσκευές έξω απο τον σιδηροδρομικό σταθμό στο παρίσι-μιλάνο-βιέννη όλη τη νύχτα λόγω λάθους προγραμματισμού όσον αφορά τα φράγκα-κ ψαχνόμουν πως θα φύγω απο εκεί μετά.

είχα φτάσει βενετία τον αύγουστο σε υψηλή τουριστική περίοδο,κ επειδή έχασα το τρένο για παρίσι νοίκιασα σε ενα πολύ χάλια ξενοδοχείο μετά απο πολύ ψάξιμο (αφού κανένα σχεδόν δεν είχε δωμάτιο) με 110 ευρά κ ήταν 2Χ2 ,σαν κελί.

μπορείς να μείνεις κ σε διάφορα στέκια (κυρίως φοιτητές) με 5-10 ευρά/μέρα αλλά όλα είναι κοινά.κοιμάσαι με άλλα 20 άτομα στον ίδιο χώρο.

ο λόγος που έβγαινε σε εμένα πολύ ακριβά ήταν οτι δεν οργάνωνα απο πριν απολύτως τίποτα.έφευγα κ αγόραζα εισιτήρια επι τόπου.όπως κάτσει.

κ στα τρένα η κατάσταση είναι ψιλοχάλια.ειδικά όταν ταξιδέυεις βράδυ,καθώς οι καμπίνες είναι για 6 άτομα σχεδόν σε όλα τα τρένα.κ όταν ανοίξουν όλες οι κουκέτες δεν χωράς να κινηθείς,καθώς ούτε καν να πας για κατούρημα.χώρια που κινδυνέυεις να πεθάνεις απο τη μπόχα κ τη βρώμα.

αλλά κάνεις ενδιαφέρουσες γνωριμίες κ περνάει σχετικά ευχάριστα η ώρα.

 

Καταπληκτικη εμπειρια :lol::lol::lol:

 

:X

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν εχεις πολλα λεφτα για να γυριζεις απο χωρα σε χωρα ,να μενεις μερες σε ξενοδοχεια , να τα σπας το βραδυ κ να πας για φαγητο περα απο fastfood...δες τα παρακατω.

1.την παλευεις να περπατας ωρες,ιδρωτα,γλωσσα που δεν ξερεις+10κιλα σακο στην πλατη?

2.θα βλεπεις αξιοθεατα την μερα κ το βραδυ υπνο,ουτε κλαμπ ουτε ξενυχτια ουτε τιποτα..

3.αν η παρεα σου ειναι κ αυτη κοριτσι 18χρονο,αν οχι βιασμο, σιγουρα κυνηγητο φοβο κτλ τον εχετε σταντε...

4.υγιεινη...στο δρομο θα κανεις την αναγκη σου?θα μπαινεις σε μαγαζια-θα σε αφηνουν(θα σε λενε οπως λενε εδω τους τουριστες με τα σακιδια στην πλατη)?μπανιο που θα κανεις στις κοινες τουαλετες των hostel?

5.καβατζα λεφτα θα χεις αν παιχτει μλκ?

6.ασφαλεια υγειας για εξωτερικο?μερικες χωρες δεν εχουν free insurance οπως εδω.

Link to comment
Share on other sites

βασικά τώρα μου μπήκε στο μυαλό να κάνω eurotrip και έχω και παρέα που συμφωνεί. Την Ελλάδα την έχω γυρίσει, τουλάχιστον την Ηπειρωτική...και στο κάτω κάτω ένα eurotrip κοστίζει πολύ λιγότερα από ένα τουρ στα Ελληνικά νησιά! οπότε μη προσπαθείτε να με μεταπείσετε :p

αυτό που δε καταλαβαίνω είναι που θα διανυκτερεύουμε!

 

α και την ταινεία την έχω δει φυσικά :P απλά εμένα θα είναι λίγο πιο οργανωμένη... :p

 

για το που θα διανυκτερευεις...υπαρχει επισης σχετικη ταινια (με μερικα sequel)..λεγεται hostel ! ριξε μια ματια και πες μας! :lol:

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

....και μετά την ταινία και εφόσον είμαι ενήλικη πια, λέω να το τολμήσω Πρέπει να είναι φοβερή εμπειρία, αλλά δεν ξέρω τι θέλει από οργάνωση. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν τρένα που κάνουν τις εκδρομές αυτές σε χώρες τις Ευρώπης σωστά;Έχει δοκιμάσει κανείς;ξέρετε περίπου σε τι τιμές κυμαίνεται, που διανυκτερεύεις κτλπ.;

 

&εγω θελω να το κανω αυτο:rolleyes:..ειτε με τρενο ειτε ακομα καλυτερα αν γινεται με αυτοκινητο!!!ξερεις νοικιαζεις-αγοραζεις με λιγα λεφτα εκεινα τα παλια vw βανακια τυπου http://www.xaraxone.com/guest/guest03/assets/images/final_vw_image.jpg,τα βαφεις καπως ετσιhttp://www.jasonwoodmansee.com/photos/uncategorized/2007/12/12/mystery_machine.jpg &ξεκινας να γυρισεις την ευρωπη ή την ελλαδα με προορισμο το αγνωστο,οπου βγεις:D:p!!!!ή απλα παιρνεις το δικο σου αξιοπιστο αυτοκινητο αλλα δεν θα εχει πλακα:lol::p..θυμαται κανεις την διαφημιση της amita με την παρεα που γυρνουσαν μεσα σ'ενα τετοιο vw??καπως ετσι:cool:..χα χα!!!αμα πας θελω γνωμες...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν εχεις πολλα λεφτα για να γυριζεις απο χωρα σε χωρα ,να μενεις μερες σε ξενοδοχεια , να τα σπας το βραδυ κ να πας για φαγητο περα απο fastfood...δες τα παρακατω.

1.την παλευεις να περπατας ωρες,ιδρωτα,γλωσσα που δεν ξερεις+10κιλα σακο στην πλατη?

2.θα βλεπεις αξιοθεατα την μερα κ το βραδυ υπνο,ουτε κλαμπ ουτε ξενυχτια ουτε τιποτα..

3.αν η παρεα σου ειναι κ αυτη κοριτσι 18χρονο,αν οχι βιασμο, σιγουρα κυνηγητο φοβο κτλ τον εχετε σταντε...

4.υγιεινη...στο δρομο θα κανεις την αναγκη σου?θα μπαινεις σε μαγαζια-θα σε αφηνουν(θα σε λενε οπως λενε εδω τους τουριστες με τα σακιδια στην πλατη)?μπανιο που θα κανεις στις κοινες τουαλετες των hostel?

5.καβατζα λεφτα θα χεις αν παιχτει μλκ?

6.ασφαλεια υγειας για εξωτερικο?μερικες χωρες δεν εχουν free insurance οπως εδω.

 

νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Αρχικά όταν πας ένα τέτοιου είδους ταξίδι το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι είσαι χύμα στο κύμα...Η ταλαιπωρία είναι σίγουρη όπως και το τρέξιμο και η αγωνία να προλάβεις κάποιο τρένο!Αλλά αυτά είναι τα ωραία και αυτά που θα έχεις να διηγηθείς στο τέλος. Είναι ταξίδι αδρεναλίνης και όχι ξεκούρασης γιατί πας πολύ απλά να γυρίσεις μέσα σε λίγες μέρες τη μισή Ευρώπη. Δεύτερον η διασκέδαση θα είναι με την παρέα που θα βρίσκεσαι. Εγώ προσωπικά δεν είμαι φαν των ξενυχτιών και των κλαμπ. Και στο κάτω κάτω δεν είναι και αυτός ο σκοπός της εκδρομής!

Τρίτον θα είμαστε 4-5 κορίτσια...μπορεί να συμπεριληφθεί και ένα αγόρι αλλά δε γνωρίζουμε ακόμα!

Τέταρτον πρέπει να είσαι έτοιμος για ένα ταξίδι βρωμιάς :lol:

πέμπτον καβάτζα λεφτά πάντα πρέπει να έχεις, και δεν ξέρω τώρα με τις κάρτες τι παίζεται

έκτον η ασφάλεια υγείας είναι υπερβολικό. Είπαμε είσαι χύμα στο κύμα και αυτό είναι το ωραίο για εμένα τουλάχιστον σε όλη την υπόθεση!

 

Α και την ταινία αυτή ούτε καν θέλω να την ακουώωωωω!:lol:

 

Edit: μόλις προστέθηκαν και τρία αγόρια στην παρέα οπότε είμαστε κομπλέ σε αυτό το θέμα!

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

......Τρίτον θα είμαστε 4-5 κορίτσια...μπορεί να συμπεριληφθεί και ένα αγόρι αλλά δε γνωρίζουμε ακόμα!........

 

Μιας και μου έστειλες καμιά 10αριά pm , το καλοσκέφτηκα και τελικά ΝΑΙ θα έρθω!...:frog:

 

Πέρα απ' την πλάκα , μια χαρά θα περάσετε και όντως αυτές οι εκδρομές είναι οι καλύτερες! Όσο το διοργανώνεις το πράγμα, τόσο το καταστρέφεις!

Απλά θα σου πρότεινα να πάρετε μαζί σας και 2-3 αγοράκια μιας και πολλά γίνονται στον κόσμο! Καλά να περάσετε αν τελικά θα πάτε και να προσέχετε φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου έστειλες καμιά 10αριά pm , το καλοσκέφτηκα και τελικά ΝΑΙ θα έρθω!...:frog:

 

Πέρα απ' την πλάκα , μια χαρά θα περάσετε και όντως αυτές οι εκδρομές είναι οι καλύτερες! Όσο το διοργανώνεις το πράγμα, τόσο το καταστρέφεις!

Απλά θα σου πρότεινα να πάρετε μαζί σας και 2-3 αγοράκια μιας και πολλά γίνονται στον κόσμο! Καλά να περάσετε αν τελικά θα πάτε και να προσέχετε φυσικά!

 

χαχα...και φυσικά δε το προτείνουμε σε όποια και όποια αγοράκια :p:lol: εντάξει ίσως να πρέπει να κλείσουμε εισιτήρια για τρένα και δωμάτια σε youth hostels και όλα τα σχετικά γιατί θα γίνεται χαμός το καλοκαίρι και παίζει μεγάλη πιθανότητα να ξεμείνουμε πουθενά.:lol: τηλέφωνο στο σπίτι: "Μαμά, μπαμπά, ελάτε να με πάρετε, θέλω να γυρίσω πίσω!" :lol::lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

έκτον η ασφάλεια υγείας είναι υπερβολικό. Είπαμε είσαι χύμα στο κύμα και αυτό είναι το ωραίο για εμένα τουλάχιστον σε όλη την υπόθεση!

 

 

Γνωστή σε εστιατόριο στην Αυστρία ένιωσε λίγο άσχημα (ηλίθιο φαγητό, κρύωμα) και οι σερβιτόροι κάλεσαν ασθενοφόρο. Τελικά δεν χρειάστηκε τίποτε, το ασθενοφόρο πήγε, είδε κι έφυγε. Λίγες μέρες μετά πίσω στην Ελλάδα ήρθε ο λογαριασμός. Περίπου 400€...

 

Σπάνια συμβαίνουν τέτοια αλλά επειδή πληρώνονται τα πάντα έξω καλό είναι να υπάρχει. Δεν είναι θέμα κάλυψης, πουθενά δεν θα αρνηθούν επείγουσες ιατρικές υπηρεσίες αλλά μετά θα χρεώσουν...

 

Υπάρχει ένα έγγραφο Ε111 για όσους είναι ασφαλισμένοι ήδη στην Ελλάδα άμεσα ή σαν προστατευόμενα μέλη οικογένειας. Το παίρνετε τζάμπα και αν χρειαστεί το δείχνετε για να πληρώσει το ταμείο τυχόν έκτακτα.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

http://www.hostelworld.com

Όσες φορές ταξίδεψα χύμα απ αυτό το site έκλεινα hostel.

Τα πιο ωραία που είχα μείνει ήταν στην Βουδαπέστη και στην Βιέννη.

Ίσως να φανεί και σ εσάς χρήσιμη αυτή η σελίδα για να μη ψάχνεστε :)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Sugz εγω εβγαλα απο ΙΚΑ πανευρωπαικη καρτα ασφαλισης,δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις και για σενα που εισαι προστατευομενο μελος.

 

Υ.Γ. Αν περασετε απο Τσεχια ή απο Βιεννη,περαστε να σας δωσω λιγο νερο για την συνεχεια του ταξιδιου!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

απο τα 8 ατομα που λετε ζητημα ειναι αν θα βρεθουν μια μερα πριν φυγετε τα 2:P

οκ δεν σας πειραν τα χρονια,μαζεψτε λιγες εμπειριες σιγα σιγα κ μετα τραβατε για τετοια κατασταση.

οι ηλικιες σας κ μονο φτανουν για να σας αποτρεψουν οι γονεις σας...

κ μην βλεπετε αυτα που γινοντε στις ταινιες,δεν εχουν καμμια σχεση με την πραγματικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν σας πειραν τα χρονια,μαζεψτε λιγες εμπειριες σιγα σιγα κ μετα τραβατε για τετοια κατασταση.

 

Noμίζω ότι είναι στην καλύτερη ηλικία. Άντε κι όσο είναι φοιτητές. Μετά άμα αρχίσουν δουλειές και τέτοια δεν παίζει ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι είναι στην καλύτερη ηλικία. Άντε κι όσο είναι φοιτητές. Μετά άμα αρχίσουν δουλειές και τέτοια δεν παίζει ... ;)

 

ακριβώς...μετά με τις δουλειές σε πιάνει και μια βαρεμάρα. Θέλεις πιο ήσηχες καταστάσεις και μεγαλύτερες πολυτέλειες γιατί πας διακοπές για να ξεκουραστείς...εμείς πάμε διακοπές για να κουραστούμε:lol:

 

και έχω κανα δυο φίλους 1-2 χρόνια μεγαλύτεροι από εμένα, που έχουν πάει. Έχει κούραση η όλη κατάσταση αυτό είναι γνωστό. Αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί ένα τέτοιο ταξίδι έχει μεγαλύτερο κίνδυνο από ένα ταξίδι στην Ελλάδα...φέτος το καλοκαίρι αποδείχθηκε ότι και διακοπές να πας στα Ελληνικά νησιά, το ίδιο επικύνδινο είναι.

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χαχα...και φυσικά δε το προτείνουμε σε όποια και όποια αγοράκια :p:lol: εντάξει ίσως να πρέπει να κλείσουμε εισιτήρια για τρένα και δωμάτια σε youth hostels και όλα τα σχετικά γιατί θα γίνεται χαμός το καλοκαίρι και παίζει μεγάλη πιθανότητα να ξεμείνουμε πουθενά.:lol: τηλέφωνο στο σπίτι: "Μαμά, μπαμπά, ελάτε να με πάρετε, θέλω να γυρίσω πίσω!" :lol::lol:

εγώ είχα κάνει άλλη βλακεία την πρώτη φορά που έφυγα για λονδίνο.

έφτασα κατα τις 1 το βραδάκι στο παρίσι κ είχα μείνει με 5 ευρώ(τα φράγκα που λέγαμε).

είχα πάρει μαζί μου κινητό με κάρτα (μη λαμβάνοντας υπόψιν την χρέωση roaming),πέρνω τηλ στο σπίτι να πώ οτι δε παίζουν φράγκα για να φύγω απο το παρίσι κ τελειώνει η κάρτα ενώ πρόλαβα να πώ μόνο γειά.αγχώθηκε η μάνα μου,νόμιζε οτι με σκότωσαν.

τι να πρωτοκάνεις με 5 ευρά?ήμουν νηστικός,με ένα μουκαλάκι νερό κ χωρίς τσιγάρα,κ 2 βαλίτσες.

αντί να αγοράσω κάρτα πήρα κάτι να φάω.δεν άντεχα άλλο.ζήτησα κ 2 τσιγάρα απο δύο γαλλίδες στα mcdonalds κ ξέμεινα εκεί,σκεπτόμενος τι να κάνω.παίζει να μην έχω ξαναβρεθεί σε τέτοια τραγική κατάσταση.

με τα πολλά κατέληξα σε ενα φτηνιάρικο ξενοδοχείο απέναντι απο τον σταθμό στο παρίσι,με την ελπίδα να χρεώνουν το τηλ στο δωμάτιο.δίνω διαβατήριο,κ για κακή μου τύχη είχε τηλ αλλά χρειαζόταν πιστωτική, είχε όμως wireless internet χωρίς πληρωμή.κ πήρα μέσω skype στο σπίτι μου ,να πώ που βρίσκομαι κ τι μπορώ να κάνω.

κ η αναποδιά ήταν οτι έφτασα παρασκευή βράδυ,κ οι γονείς μ δεν έχουν κ πολύ σχέση με την τεχνολογία ,οπότε άραξα μέχρι δευτέρα πρωί στο ξενοδοχείο χωρίς καθόλου φράγκα κ περίμενα να μου βάλουν στην τράπεζα για να συνεχίσω.

εκεί σκέφτηκα πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να πάω με αεροπλάνο (είχα φορτώσει πολύ),αλλά τελικά κανενός είδους ταλαιπωρία δεν στάθηκε ικανή για να πετάξω.εκεί άρχιζα να βάζω μυαλό για το πως πρέπει να οργανώνομαι σχετικά με τα φράγκα αλλά μ έτυχαν κι άλλα κατα την διάρκεια επόμενων ταξιδιών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα κάνει άλλη βλακεία την πρώτη φορά που έφυγα για λονδίνο.

έφτασα κατα τις 1 το βραδάκι στο παρίσι κ είχα μείνει με 5 ευρώ(τα φράγκα που λέγαμε).

είχα πάρει μαζί μου κινητό με κάρτα (μη λαμβάνοντας υπόψιν την χρέωση roaming),πέρνω τηλ στο σπίτι να πώ οτι δε παίζουν φράγκα για να φύγω απο το παρίσι κ τελειώνει η κάρτα ενώ πρόλαβα να πώ μόνο γειά.αγχώθηκε η μάνα μου,νόμιζε οτι με σκότωσαν.

τι να πρωτοκάνεις με 5 ευρά?ήμουν νηστικός,με ένα μουκαλάκι νερό κ χωρίς τσιγάρα,κ 2 βαλίτσες.

αντί να αγοράσω κάρτα πήρα κάτι να φάω.δεν άντεχα άλλο.ζήτησα κ 2 τσιγάρα απο δύο γαλλίδες στα mcdonalds κ ξέμεινα εκεί,σκεπτόμενος τι να κάνω.παίζει να μην έχω ξαναβρεθεί σε τέτοια τραγική κατάσταση.

με τα πολλά κατέληξα σε ενα φτηνιάρικο ξενοδοχείο απέναντι απο τον σταθμό στο παρίσι,με την ελπίδα να χρεώνουν το τηλ στο δωμάτιο.δίνω διαβατήριο,κ για κακή μου τύχη είχε τηλ αλλά χρειαζόταν πιστωτική, είχε όμως wireless internet χωρίς πληρωμή.κ πήρα μέσω skype στο σπίτι μου ,να πώ που βρίσκομαι κ τι μπορώ να κάνω.

κ η αναποδιά ήταν οτι έφτασα παρασκευή βράδυ,κ οι γονείς μ δεν έχουν κ πολύ σχέση με την τεχνολογία ,οπότε άραξα μέχρι δευτέρα πρωί στο ξενοδοχείο χωρίς καθόλου φράγκα κ περίμενα να μου βάλουν στην τράπεζα για να συνεχίσω.

εκεί σκέφτηκα πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να πάω με αεροπλάνο (είχα φορτώσει πολύ),αλλά τελικά κανενός είδους ταλαιπωρία δεν στάθηκε ικανή για να πετάξω.εκεί άρχιζα να βάζω μυαλό για το πως πρέπει να οργανώνομαι σχετικά με τα φράγκα αλλά μ έτυχαν κι άλλα κατα την διάρκεια επόμενων ταξιδιών.

 

:blink::blink: καλά βρε...πως κατάφερες και έμεινες με 5 ευρώ; :worry:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Sugz μην ακούς κανέναν. Αν έχεις καλή παρέα πήγαινε!

 

Τώρα δεν είναι κι ανάγκη να κάνετε ταξίδι ενός μήνα και να γυρίσετε με την πρώτη όλη την Ευρώπη.

Πηγαίνετε σε κάποιες χώρες για αρχή για καμιά 15αρια μέρες. Και την επόμενη φορά συνεχίστε με την υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Προσωπικά έχω κάνει τέτοιο ταξίδι, είχαμε πάει με αυτοκίνητο Ιταλία-Μονακό-Νότια Γαλλία-Ελβετία-Αυστρία-Ουγγαρία-Σερβία-Σκόπια-Ελλάδα. Σερβία-Σκόπια δε μείναμε, απλά τα περάσαμε με αυτοκίνητο.

 

Γαμάτη εμπειρία, κανένας κίνδυνος. Φροντίζεις να έχεις κανονίσει από πριν κάποια πράγματα. Να έχεις κάνει κι ένα χρονοδιάγραμμα, ένα πρόγραμμα που θα πάτε, πώς θα πάτε, πού θα μείνετε. Το πού θα μείνετε κοιτάξτε το. Δε λέω να τα κλείσετε όλα από πριν στην Ελλάδα. Αλλά κάθε φορά που θα είστε σε μία χώρα και έχετε αποφασίσει για την επόμενη χώρα ή πόλη, κλείστε αν θέλετε. Στα περισσότερα hostel δε χρειάζεται να πληρώσεις και προκαταβολή, τα δίνεις όταν πας εκεί μετρητά.

ΟΚ εμείς είχαμε αυτοκίνητο και ήταν αλλιώς. Και διαμονή να μη βρίσκαμε ένα βράδυ θα μέναμε μες τ' αμάξι. Αλλά το τονίζω μην πάτε εντελώς χύμα στο κύμα. Μια οργάνωση τη χρειάζεται πριν. Πού θα πάτε, πώς θα πάτε, πού θα μείνετε είναι βασικά. Κάποιες πληροφορίες για τη χώρα που πάτε, χάρτες. Να έχετε μια ιδέα.

 

Πάντως δε χρειάζεται να φοβάστε τίποτα. Ευρωπαίοι πολίτες είμαστε. Πιο πολύ φοβάμαι να ταξιδέψω στην Ελλάδα παρά σε μια Ευρωπαική πόλη. Δε πάτε να κάνετε και το γύρο της Αφρικής. Εκεί ένα φόβο τον έχεις:worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...