Jump to content

Επιλογή κουζίνας


vickylsls
 Κοινοποίηση

Επιλογή κουζίνας από...  

48 members have voted

  1. 1. Επιλογή κουζίνας από...

    • Ξυλουργό
      12
    • Γνωστή εταιρία
      26
    • ΙΚΕΑ
      10


Recommended Posts

απλα ειναι λιγο...ατοπο να θεωρεις πως μια κουζινα θα σου κρατησει μια ολοκληρη ζωη.

 

Γιατί; Σε όλα τα σπίτια των (γονιών* των) φίλων μου υπάρχουν κουζίνες που κρατάνε μια χαρά ακόμα εδώ και πάρα πολλά χρόνια, με μικροδιορθώσεις. Στο σπίτι των γονιών μου την έχουμε από το 1990 και δεν έχουμε σκοπό να την αλλάξουμε κάποια στιγμή από όσο ξέρω.

 

Υπάρχουν δλδ άτομα που φτιάχνουν μια κουζίνα στο δικό τους σπίτι με προοπτική να κρατήσει λίγα μόνο χρόνια;; Δεν το ήξερα ...

 

*Αναφέρομαι σε αυτά για να έχουν περάσει χρόνια, στις κουζίνες των τελευταίων 3-4 χρόνων δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα κατι τετοιο,διαβασες πουθενα να λεω πως ανα 5 χρονια αλλαζουμε κουζινα?

κατα την γνωμη μου η διαρκεια ζωης τους δεν ξεπερνα τα 30 χρονια.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

porsche.design

http://www.gearpatrol.com/images/porsche.design.poggenpohl.kitchen.jpg

 

Αυτη ειναι κουζινα....:p

 

μαματη ειναι

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα κατι τετοιο,διαβασες πουθενα να λεω πως ανα 5 χρονια αλλαζουμε κουζινα?

 

Όχι, αλλά δεν είχες πει και πόσο κρατάει, για αυτό ρώτησα.

 

κατα την γνωμη μου η διαρκεια ζωης τους δεν ξεπερνα τα 30 χρονια.

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Δεν το ήξερα πάντως, θεωρούσα ότι όντως κρατάει κυριολεκτικά μια ζωή (χωρίς να ξέρω από αυτά).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ τετραγωνισμένη μου φαίνεται...Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα...

 

Όσο για το Corian είναι πράγματι πολύ καλό αλλά πανάκριβο...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αν και λίγο παλιό το topic φθήνες ιταλικές κουζίνες αλλα και αλλα γενικά έπιπλα τα αγόρασα στην aldaplus και στην oikoanakainisi. Δουλεύουν με τους καλύτερους κατασκευαστές γα κουζίνα: LYON`S, MOBILEGNO , VISMAP,CORAZZIN, FAVERO,MOBISTELLA , ABITARE, MORASSUTTI, MARKA, CONFORT LINE, OGGI, SYNERGIE, FRANKE και DESI αλλα και άλλα μοντέρνα ιταλικά έπιπλα για Κουζίνα, Μπάνιο, Παιδικό Δωμάτιο, Κρεβατοκάμαρα, Γραφείο. Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πάντως, επειδή μιλάμε για εταιρείες και κουζίνες, προσωπικά θα συμβούλευα να μην πλησιάσετε την AVELON.

 

Είναι μια εταιρεία που μου έχει συμπεριφερθεί άσχημα, είναι πανάκριβη, ζητάνε όλα τα λεφτά στην αρχή, είναι αγενέστατοι και μου εγκατέστησαν (μετά από πολλά προβλήματα) ελαττωματική κουζίνα και δεν παραδέχονται πως είναι κακοτεχνία. Απορώ πως έχει επιβιώσει με τέτοια συμπεριφορά και δεν έχει κλείσει. Η AVELON είναι όλο φρου-φρου κι αρώματα (δήθεν νοιάζονται για τον πελάτη με μουσικούλα στο stand-by του τηλεφώνου, με ερωτηματολόγια κτλ) και το service τους ήταν στην περίπτωσή μου χείριστο. Χρεώνει τα διπλάσια από έναν απλό μαραγκό.

 

Βάσει της εμπειρίας μου θα συμβούλευα να μην μπλέξετε με τέτοια εταιρεία. Να προσέξετε επίσης να μην εξοφλήσετε όλο το ποσόν από την αρχή. Εάν επιμένουν πως "δεν μπαινει η παραγγελία αλλιώς" σηκωθείτε και φύγετε.

Link to comment
Share on other sites

Για παγκο κουζινα μου αρεσε το korian ομως μου ειπανε οτι βαζουν ουσιες μεσα που ειναι επιβλαβης. Γνωριζουμε που μπορουμε να παρουμε γνησιο korian χωρις προσμιξεις?
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Να προσθέσω μια ακόμη μεγάλη κατηγορία που δεν έχει αναφερθει καθόλου : Ελληνικές εταιρείες κατασκευής επιπλων κουζίνας (με δικό τους εργοστάσιο)

Σε αυτές τις εταιρείες συνήθως είτε πηγαίνεις τις διαστάσεις του χώρου σου, είτε έρχονται και τον μετράνε οι ίδιοι, στη συνέχεια σου φτιάχνουν την μελέτη του χώρου σου και μπορείς να την δεις σε 3D και ανάλογα με το υλικό που θα επιλεξεις διαμορφώνεται η προσφορά σου.

Εκτός από τον βακελίτη και την μελαμινη που είναι τυποποιημένα υλικά και είναι λίγο πολύ τα ίδια παντού, τα ημιμασιφ και μασιφ κατασκευάζονται από τις ίδιες τις εταιρείες.

Όσον αφορά το κόστος μιας κατασκευής που αναφέρατε δεν υπολογίσατε ότι εκτός από τα υλίκά είναι και το κόστος των υπαλλήλων, το κόστος συντήρησης των μηχανημάτων, το ρεύμα, η μεταφορά, η τοποθέτηση κλπ (μερικά δεν έχουν πχ στις τιμές του ΙΚΕΑ).

 

Αυτά σας τα αναλύω γιατί πριν λίγο καιρό το είχα ψάξει το θέμα και κατέληξα σε αυτη τη κατηγορία, γιατί στις περισσότερες που απευθύνθηκα ήταν πολύ φιλικοί και συνεργάσιμοι και ήξεραν να μου εξηγήσουν διάφορες απορίες μου.

 

Ευτυχώς πάντως στην εταιρεία που απευθυνθηκα τελικα έμεινα πολύ ικανοποιημένος και για τον τρόπο εξυπηρέτηση και για το τελικό αποτελεσμα και φυσικα για την τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Να προσέξετε επίσης να μην εξοφλήσετε όλο το ποσόν από την αρχή

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα... Καλό είναι πάντα να κρατάμε ένα μέρος των χρημάτων μας και να το δίνουμε μετά το τέλος της τοποθετησης.

Link to comment
Share on other sites

venetta ιταλικη, πολυ καλη και επαγγελματιες αυτοι που την εχουν. οτι ειπαμε εγινε ,και στον χρονο που επρεπε.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα σε όλους!

 

Πρόσφατα έβαλα κουζίνα στο εξοχικό μου, όποτε θα παραθέσω τις απόψεις και τις εμπειρίες που απέκτησα.

 

Αρχικά ζήτησα από έναν φίλο μου να έρθει και να πάρει τα μέτρα του χώρου. Μετά έδωσα αυτά τα μέτρα σε διάφορες εταιρίες για να πάρω προσφορές!

 

Πήγα σε μαραγκό αλλά και εγώ φοβήθηκα την προχειροδουλειά.

 

Το IKEA μου φάνηκε ακριβό για την ποιότητα που προσφέρει, αν και αυτόν τον μήνα (Απρίλιος 2017 κάνει δώρο την αποξήλωση της παλιάς κουζίνας αν υπάρχει καθώς και την τοποθέτηση της καινούριας, εκτός από τα υδραυλικά και ηλεκτρολογικά)

 

Τελικά εγώ κατέληξα σε μια εταιρία που λέγετε DASH και έχει Γερμανικές και Αυστριακές κουζίνες αλλά και Ελληνικές!!! Τελικά εγώ πήρα κουζίνα της Nolte και είμαι πολύ ικανοποιημένος!!! Κατάφερα να ρίξω την τιμή αρκετά καθώς αγόρασα τελικά μια εκθεσιακή κουζίνα την οποία προσάρμοσαν στα μέτρα του χώρου της κουζίνας μου!

 

Επομένως αυτό που πρότεινα σε όλους είναι υπομονή και να μην βιάζονται. Να επισκεφτούν πολλές μα πολλές εταιρίες με εκθέσεις και να εκφράσουν την επιθυμία ότι θέλουν μια φθηνή εκθεσιακή (η οποία θα πρέπει πάνω κάτω να κάνει στα μέτρα του χώρου σας, ώστε να μην κάνετε πολλές αλλαγές)! Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ρωτήσετε το κάθε πότε αλλάζουν τις εκθεσιακές τους κουζίνες ή αυτή που σας κάνει. Μετά φυσικά θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να την αλλάξουν ώστε να είναι διαθέσιμη για εσάς, αλλά αν σκεφτείτε ότι θα την πάρετε με 50% έκπτωση σίγουρα αξίζει την αναμονή!

 

Πέρα από την Nolte είναι και η πιο προσιτή Nobilia, Γερμανική και πάλι όποτε σε ποιότητα και αντοχή υλικόν εξίσου καλή!

 

Πάντως το σημαντικότερο είναι να έχετε υπομονή και όρεξη για ψάξιμο σε πολλές εταιρίες!

 

http://www.dash.com.gr/

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν νομίζω πως το corian συμπεριέχει βλαβερές ουσίες αλλιώς θα απαγορευόταν η χρήση του για πάγκος κουζίνας. Πάντως δες το θέμα που έχει με εναλλαγές στη θερμοκρασία καθώς και το κόστος επισκευής. Κρίμα θα είναι να κοστίσει ακριβά το ότι κατά λάθος ακούμπησες την ζεστή κατσαρόλα.

Edited by Cmos80
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μακριά*από Κουσουρνά.. Του δώσαμε 2 κουζίνες. 2 χρόνια μετά άρχισαν να χαλούν οι μηχανισμοί στα βαγονέτα και δεν έρχεται να τους αντικαταστήσει.

Παίρνουμε τηλέφωνο στην εταιρία του εδώ*και 5 μήνες. Το σηκώνει η μητέρα του (ευγενέστατη), και μας λέει ότι θα επικοινωνήσει μαζί μας για το πρόβλημα.. αλλά*δεν!

Link to comment
Share on other sites

Μακριά*από Κουσουρνά.. Του δώσαμε 2 κουζίνες. 2 χρόνια μετά άρχισαν να χαλούν οι μηχανισμοί στα βαγονέτα και δεν έρχεται να τους αντικαταστήσει.

Παίρνουμε τηλέφωνο στην εταιρία του εδώ*και 5 μήνες. Το σηκώνει η μητέρα του (ευγενέστατη), και μας λέει ότι θα επικοινωνήσει μαζί μας για το πρόβλημα.. αλλά*δεν!

Nα πας απο εκει και να εχεις φωτογραφιες ή βιντεο για την κουζινα τους και να τους βρισεις, αν δεν θελουν να ερθουν. Αν φταινε και σου κανουν το δυσκολο πηγαινε στην εκθεση τους ...που θα ειναι και αλλοι υποψηφιοι πελάτες και φωναζε κανονικα να σε ακουσουν οτι δεν κανουν καλη δουλεια. καντους ρεζιλι. Βεβαια γιατιι δεν σηκωνουν τηλεφωνο; πες οτι ησουν νεος πελατης. Μηπως αλλαξαν τηλεφωνα;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα παιδιά, ποιος θα δώσει τόσα χρήματα για να αγοράσει έτοιμη κουζίνα απο το Ιkea ή από το praktiker και τα λοιπά.. Μπορεί να είναι οικονομικές ωστόσο δεν αντέχουν στο χρόνο... το ξύλο φθείρεται με τη μια... Εδω ενα τραπεζάκι ειχα αγορασει για το σαλόνι απο το Praktiker και σε 1 χρόνο ξεφλούδισε το ξύλο! Να μου πεις τι περιμενεις και εσυ τωρα....

Οτι πληρώνεις ομως παιρνεις. Στο πρωτο σπιτι που εμενα με ενοικιο ο σπιτονοικοκιρης ειχε φτιαξει μια κουζινα με οσα πιο λιγα χρηματα μπορουσε... Σε τεσσερα χρονια το ξυλο αρχισε να ξεφλουδιζει και αυτο... τρεχα γύρευε ποσο οικονομικα θα πλήρωσε αυτη την κουζινα..

search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1+%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj23tLaxvXYAhWHBSwKHeVaAu4Q_AUICigB&biw=1745&bih=841#imgrc=5Xc3xrCTkKPzgM:

Τελος παντων να μην αρχιζω με ανάλυση περί πολλων περιπτώσεων... Αυτο που ηθελα να καταλήξω ειναι πως καλό ειναι να κανει καποιος οικονομια και να απευθινθει σε καποια γνωστη εταιρεια για να φτιαξει τα επιπλα κουζινας κτλ. Μπορει να στοιχεισει κατι παραπανω, αλλα ρε παιδια θα κανεις αποσβεση χρηματων αφου θα την εχεις για δεκαετιες...

 

Για να σας δειξω την σύγκριση στο παλιο μου σπιτι ειχαμε μια τετοια περιπου κουζινα

 

search?biw=1745&bih=885&tbm=isch&sa=1&ei=TBJrWp-hGoyRsAGr7IuoCQ&q=%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B1&oq=%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B1&gs_l=psy-ab.3...11727.13294.0.13601.10.10.0.0.0.0.121.1047.0j9.9.0....0...1c.1.64.psy-ab..1.0.0....0._62F8PzwfNc#imgrc=fzoegdSlfi7KMM:

 

Στο σπιτι της γυναικας μου οπου μενουμε τωρα προτιμήσαμε να επενδύσουμε σε κατι πιο καλο και επιλεξαμε μια εταιρεια που βρισκετε κοντα στο σπιτι μας, αλλα ξερουμε και τι δουλεια κατι, και τι υλικα χρισιμοποιει, τελος παντων γνωριμαστε... Δειτε διαφορα ομως αναμεσα στην πρωτη κουζινα και στα ξυλα και την εμφανιση αυτης της κουζινας... https://www.dreamykitchen.gr/epipla-kouzinas/ ... Παιδιά το φθηνο κρεας λεει μια παροιμια, τα σκυλιά το τρωνε...

Edited by nikolaosmallios
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
εδώ ο κόσμος δεν έχει να φάει... και το ΙΚΕΑ και το praktiker είναι ιδανικές επιλογές στις μέρες μας. και τα ξύλα όσο αντέξουν. εδώ δεν αντέχουμε εμείς... εγώ έχω ετοιμάσει ολόκληρη βιβλιοθήκη στο δωμάτιο του γιου μου από ξύλα της ΙΚΕΑ και δεν μου κόστισε καν 30 ευρώ. Από την άλλη ο αδερφός μου που είναι και πιο ευκατάστατος από εμένα έφτιαξε το δωμάτιο της ανιψιάς μου με κατασκευές για παιδικά δωμάτια από εδώ https://articon.gr/. Μπορεί σίγουρα το αποτέλεσμα να είναι πολύ καλύτερο από ότι προσπαθώ εγώ να φτιάξω στο παιδικό δωμάτιο, αλλά σίγουρα άλλη η ποιότητα μιας ελληνικής εταιρείας και άλλο των IKEA... Άλλα πάντα κάνουμε κουμάντο σύμφωνα με το budget της οικογένειας.
Link to comment
Share on other sites

το κράξιμο στα καλύτερά του ...

 

Μίλησε και ο κλώνος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...