Jump to content

[Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές


proper_evolution
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι θα το επαναφέρω γιατί θέλω να το πάω στο σέρβις γιατί μου βγάζει ξαφνικά μια περίεργη γραμμή στις φωτοφραφίες σαν να έχει μια γρατζουνιά η κάμερα....

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι συσκευές που αγοράζονται από τα καταστήματα έχουν το τελευταίο fw.

Μπορεί να τύχης στην περίπτωση να το πάρεις σήμερα και αύριο να βγει νέο fw.

Το SEUS βλέπει την έκδοση του fw για την περιοχή σου πχ ADRIATIC κλπ και αν είναι brand ή unbrand. Αν δει ότι είναι branded θα σου κατεβάσει την νέα έκδοση (αν υπάρχει) σε branded διαφορετικά θα σου πει ότι έχεις το τελευταίο fw.

Για παράδειγμα αυτή την στιγμή για το w910i το τελευταίο fw για ADRIATIC είναι το R1FA035 ενώ για κάποιες χώρες της Ασίας είναι το R1FA037.

Ή θα πρέπει να περιμένεις να βγει νέα έκδοση για το κινητό σου, και μετά να ακολουθήσεις το κολπάκι με την SEUS, ή να βρεις από κάπου το unbrand fw και να το περάσεις ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Κατάλαβα... Κάποια ιδέα για το που μπορώ να βρω καθαρό firmware για Ζ770 με ελληνικά; :)

 

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις :):)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Κατάλαβα... Κάποια ιδέα για το που μπορώ να βρω καθαρό firmware για Ζ770 με ελληνικά; :)

 

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις :):)

 

Για να το βρεις free θέλει πολύ ψάξιμο και προσοχή.

Θέλει 2 αρχεία (το main file και το file system) μαζί με το κατάλληλο πρόγραμμα.

Καλό είναι να τα κατεβάσεις από το http://www.topsony.com

Πληρώνεις ένα μικρό ποσό και κατεβάζεις αυτά που θέλεις.

Προσοχή στα αρχεία που κατεβάζεις.

Αν βάλεις λάθος αρχεία θα έχεις λάθος αποτελέσματα. Πρέπει να βρεις ποια αρχεία περιέχουν ελληνικά.

Για παράδειγμα σε κάποια κινητά η SE περιλαμβάνει τα ελληνικά σε αρχεία με όνομα Mediterranean και σε κάποια άλλα με το όνομα Adriatic.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι στο firmware σου, αλλά στο customization pack που χρησιμοποιήθηκε αργότερα. Αν το flashάρεις, φρόντισε να χρησιμοποιήσεις GENERIC CustPack μετά!

 

Πάντως εμένα το μενού της Vodafone μου άρεσε στο W595 μου. Ήταν πολύ πιο ωραίο από το Generic, που όμως είναι πιο λειτουργικό με τις συντομεύσεις. Όμως δεν το επαναφέρω, γιατί φοβάμαι μην το μετανοιώσω...

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το τελευταίο βήμα?

 

11) Εκτελέστε το SEUS, συνδέστε τη συσκευή και περιμένετε να γίνει η αναγνώριση. Αν όλα έχουν πάει καλά, πρέπει να λέει πάνω πάνω ADRIATIC και όχι VFE_LIVE_B και να σας δίνει επιλογή αν θέλετε να ξαναπεράσετε το λογισμικό. Πατάτε με ευχαρίστηση ΝΑΙ και περιμένετε να πάρετε στα χέρια σας το ολοκαίνουριο debranded τηλέφωνό σας!

Ανοίγω το SEUS, μετά το τηλέφωνο πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και να το συνδέσω η απενεργοποιημένο? Τι αναγνώριση θα κάνει το SEUS? Δεν κάνει τίποτα..

 

Edit: Άκυρο, το βρήκα.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Εχω το W595.

Με το debranding τα αρχεια που ειχα ηδη μεσα στο κινητο οπως τα sms και την λιστα με τα τηλεφωνα θα τα χασω?? να τα κανω ενα back-up πρωτα? να τα αντιγραψω στην καρτα μνημης?

Link to comment
Share on other sites

Ναί χάνονται τα πάντα από το τηλέφωνο. Η κάρτα μνήμης δεν επηρεάζεται.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Εχω το W595.

Με το debranding τα αρχεια που ειχα ηδη μεσα στο κινητο οπως τα sms και την λιστα με τα τηλεφωνα θα τα χασω?? να τα κανω ενα back-up πρωτα? να τα αντιγραψω στην καρτα μνημης?

 

Παντα να κανεις backup ιτε κανεις αναβαθμιση ειτε κατι αλλο για να εχεις το κεφαλη σου υσηχο...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά μου συνέβη κάτι περίεργο... έκανα κανονικά αναβάθμιση με το SEUS χωρίς βέβαια να έχω δει το συγκεκριμένο tutorial ώστε να περάσω κάποια flash menu αλλά απέτυχα... Δεν είδα διαφορά... Μετά απο κανα μηνα όμως άρχισε να μη μου αναγνωρίζει τη σθντριπτική πλειοψηφία των αρχείων μ ως πολυμέσα... πχ μ λεει στa "Πολυμέσα" ότι έχω 5 Μουσικά κομμάτια αντί για 205... Έτσι το πήγα στο Γερμανό κ μ λεει να του το παω μετα τις γιορτές για αναβάθμιση...

Κοιτάψ τώρα το tutorial και βλεπω πως στην προσαρμογή λεει ADRIATIC... Δηλαδή αν κάνω μια αναβάθμιση απο το SEUS θα είναι debranded??? Και αν ναι θα μου εξαφανίσει το πρόβλημα με τα πολυμέσα????

Link to comment
Share on other sites

Τί αριθμό σου έχει ως CID? (Τα 8 ψηφία στην πρώτη σειρά μετά το "Προσαρμογή")
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αυτό το CID δεν αντιστοιχεί σε GENERIC.

Θα κάνεις αυτά που λέω στον οδηγό, και όχι πια MyView στο κινητό σου! :)

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Πες μας και αν δούλεψε... :)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Απαλλάσσεσαι από τα εκνευριστικά μενού των διαφόρων εταιριών κινητής τηλεφωνίας, πχ. Vodafone, Cosmote, Wind! :)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

και αν δεν σας βγάζει update μετά απο όλη αυτή την διαδικασία το SEUS περνάτε ένα σχετικα παλιό generic με το ίδιο εργαλείο και ξανατρέχετε το update

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μετα την διαδικάσια το SEUS μου έβγαζε ότι έχω την τελευταία εκδοση εγκατεστημένη ,οπότε με ενα μισάωρο παραπάνω απασχόληση (πέρασμα χειροκίνητα κάποιο άλλο firmware)ολα οκ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...