Jump to content

[Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές


proper_evolution
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα . Εχω ενα SE C510 Cosmote myview .Ακολουθησα κανονικα τη διαδικασια αλλα δεν αλλαξε κατι . Να σημειωσω οτι τη λεξη ADRIATIC τη εβγαζε απο την αρχη στο κρυφο μενου . Καμια ιδεα να απαλλαγω απο το Brand .. ???

Δοκιμασε να δημιουργησεις το customize_upgrade.xml απο το προγραμμα που εχω ποσταρει λιγο πιο πισω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα πράγματα είναι απλά, θα σας δώσω οδηγίες όσο πιο κατανοητά γίνεται...

 

Πριν ξεκινήσετε μπείτε στο κρυφό μενού του τηλεφώνου πατώντας *>*<<*<*.

Πηγαίνετε στο "Πληροφ. υπηρεσ." και στη συνέχεια "Πληροφορ. λογισμ.".

Κατεβείτε εκεί που λέει "Προσαρμογή".

Πρέπει να δείτε αυτό:

 

Μας ενδιαφέρει να σημειώσετε κάπου αυτό τον αριθμό, όπως και τη λέξη που βρίσκεται στην τρίτη γραμή μετά το "Προσαρμογή" (πχ. VFE_LIVE_B ή COSMOTE), για λόγο που θα εξηγήσουμε αργότερα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δεν δείτε κάτω από τη λέξη "Προσαρμογή" 8ψήφιο αριθμό που να έχει αυτή τη μορφή ακριβώς, τότε σημαίνει ότι η συσκευή σας δεν ανήκει στην πλατφόρμα Α2 και δεν μπορεί να γίνει debrand με αυτό τον τρόπο.

 

1) Κατεβάζετε το πρόγραμμα A2Uploader από εδώ. Απενεργοποιήστε τα antivirus γιατί δίνουν λάθος συναγερμό (τα περισσότερα) και διαγράφουν το αρχείο.

2) Εγκαταστήστε τους drivers που παρέχονται ή συνδέστε τουλάχιστον μία φορά τη συσκευή με το Sony Ericsson Update Service (από δω και πέρα SEUS), ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ UPDATE, απλά να εγκατασταθούν οι Flash Drivers. (προτείνω το δεύτερο)

3) Φτιάξτε ένα νέο αρχείο κειμένου με το notepad και κάντε copy-paste αυτό:

Κώδικας:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

<customization>

<info>

<cda-number>1201-0083</cda-number>

<language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>

</info>

</customization>

UPDATE: Για τα μοντέλα DB3210 (C905, W705) αντί για 1201-0083 βάζουμε τον κωδικό 1209-4776.

Σώστε το αρχείο ως .xml (save as..., στο πεδίο file name πληκρολογούμε "customize_upgrade.xml" και από κάτω επιλέγουμε "All files" ή "Όλα τα αρχεία").

4) Κλείστε τη συσκευή σας βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

5) Εκτελέστε το A2Uploader, και πατήστε στα δεξιά το "FileSystem tool".

6) Συνδέστε τη συσκευή κρατώντας πατημένο το κουμπί "C" μέχρι να τελειώσει η διαδικασία αναγνώρισης (το πρόγραμμα λέει ready ή κάτι αντίστοιχο).

7) Πηγαίνετε στο tpa/preset/custom και κάντε drag&drop το αρχείο .xml που δημιουργήσατε.

8) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Πριν κλείσετε το πρόγραμμα πατήστε SHUTDOWN FS και στη συνέχεια αποσυνδέστε τη συσκευή, βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

9) Ανοίξτε τη συσκευή, λογικά πρέπει να εμφανιστεί ένα μήνυμα "Παρακαλώ περιμένετε" για μερικά δευτερόλεπτα. Κατόπιν εισάγετε PIN κανονικά και ανοίξτε το τηλέφωνο.

10) Κλείστε πάλι τη συσκευή, βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

11) Εκτελέστε το SEUS, συνδέστε τη συσκευή και περιμένετε να γίνει η αναγνώριση. Αν όλα έχουν πάει καλά, πρέπει να λέει πάνω πάνω ADRIATIC και όχι VFE_LIVE_B και να σας δίνει επιλογή αν θέλετε να ξαναπεράσετε το λογισμικό. Πατάτε με ευχαρίστηση ΝΑΙ και περιμένετε να πάρετε στα χέρια σας το ολοκαίνουριο debranded τηλέφωνό σας!

 

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

Η όλη διαδικασία γίνεται με αποκλειστικά δική σας ευθύνη! Δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αν πάθει κάτι η συσκευή σας ή βγει εκτός εγγύησης.

Αν πάτε τη συσκευή για service και είναι debranded ΧΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ! Πριν την πάτε για service κάντε πάλι την ίδια διαδικασία, απλά στη θέση του αριθμού "1201-0083" στο αρχείο xml. βάζετε τον αριθμό που σημειώσατε προηγουμένως και στη θέση του "ADRIATIC" τη λέξη που σημειώσατε ή απλά μπορείτε να διαγράψετε όλη τη γραμμή

Κώδικας:

<language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>

καλησπέρα,έκανα την παραπάνω διαδικασία για το w595 αλλά τα μόνα θέματα που μου δουλεύουν με flash menu είναι αυτά sony ericsson(splatta.....)....κατεβάζω άλλα από το zedge.com για το w595 αλλά δεν μου αλλάζουν το μενού λειτουργούν σαν κανονικά θέματα....μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο πέρα απ'τα παραπάνω??μήπως αυτά τα custpack,FS,MAIN κτλ...δεν κατάλαβα κ τι είναι...εγώ έκανα ακριβώς την παραπάνω διαδικασία τίποτα παραπάνω....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία δεν σου λέει πώς να βάλεις flash θέματα, αλλά πώς να κάνεις debrand ΜΟΝΟ. Τώρα για flash θέματα υπάρχουν αρκετά tutorial στο internet, just google it! :)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία δεν σου λέει πώς να βάλεις flash θέματα, αλλά πώς να κάνεις debrand ΜΟΝΟ. Τώρα για flash θέματα υπάρχουν αρκετά tutorial στο internet, just google it! :)

αχα....κατάλαβα...ok!!thanx!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια νεα λυση για να το εχεται χωρις myview,vodafone,wind πως? με 3 βηματα απλα!

 

1.ανοιξτε το Sony Ericsson PC Suite 6.0 η νεοτερο προς το παρων ειναι αυτο.

2.πηγενεται στην επιλογη. βοηθεια και επιλεξτε επιδιορθωση τηλεφωνου.

ανοιξτε το περιμενετε λιγο και επιλεξτε το κινητο σας!

3.ακολουθηστε της οδηγιες και θα εχετε ενα original κινητο στα χεργια σας.

εγω μολις το εκανα...

 

παιδια βαζω μεσα στο προτο post το αρχειο που εχει για να ξανα γινει cosmote και δεν το δεχεται τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια βαζω μεσα στο προτο post το αρχειο που εχει για να ξανα γινει cosmote και δεν το δεχεται τι να κανω?

 

BILLY5 αν καταλαβαίνω καλά προσπαθείς να επισυνάψεις το αρχείο ώστε να το ανεβάσεις στο forum. Έχε υπόψη σου ότι στο forum μπορείς να επισυνάψεις μόνο συγκεκριμένους τύπους αρχείων ( bmp, doc, gif, jpe, jpeg, jpg, pdf, png, psd, rar, txt, zip)

Στην περίπτωσή σου αν το κάνεις rar με μέγεθος μικρότερο από 512ΚΒ θα είσαι μια χαρά.

 

Να θυμίσω ωστόσο ότι δεν επιτρέπεται το επισυναπτόμενο αρχείο να είναι εμπορική εφαρμογή, παράνομο λογισμικό ή οποιαδήποτε πληροφορία ή πρόγραμμα που μπορεί να οδηγήσει στην παράνομη ενεργοποίηση ενός μη δωρεάν προγράμματος.

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις μην διστάσεις να επικοινωνήσεις με μένα ή οποιοδήποτε άλλο μέλος της ομάδας διαχείρισης. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

απλως στην νεα εκδοση του λογισμικου σου παρεχει αυτην την δυνατοτιτα να κανεις επισκευη στην συσκευη σου και βγενει το myview vodafone wind. αν το θεωριτε αυτο παρανομο ευχαριστω για την ενημερωση. και συγνωμη αν χαλαω τον οδηγο του proper_evolution.

 

το λινκ ειναι επισημο. http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/c902?lc=el&cc=gr

 

απο τον φακελο drim η doja καταλαθως εζβησα το αρχειο η κατι τετοιο cosmote πως και τωρα μενει μονιμα στο κανονικο μενου ουτε myview με τα αρχειακια δεν κανει τιποτα ποιος μπορει να με βοηθησει ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα w995 από ebay και είναι κλειδωμένο στην εταιρία 3, μπορεί να γίνει debranding; κάπου διάβασα ότι είναι DB3350. Επειδή δε μου περισσεύουν σύν €50 για να το ξεκλειδώσω σε κάποιο κατάστημα θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα τη διαδικασία με το A2 uploader και δεν ξεκλείδωσε, άλλαξε το μήνυμα που μου έβγαζε από "insert correct ucard" σε "insert correct sim card" προφανώς λόγω αλλαγής του firmware.

 

Έκανα και το δικό σου αλλά τίποτα, με βλέπω να τα "σκάω" τα 50. Δε πειράζει...

 

Με λίγη έρευνα βρήκα πως είναι κλειδωμένη η SIM και πως δεν υπάρχει δωρεάν ξεκλείδωμα προς το παρόν, η συσκευή μου είναι όντως πλέον debranded αλλά πρέπει να τη ξεκλειδώσω κιόλας, ένα site που λέει πως το ξεκλειδώνει (W995) με 25ευρώ διάβασα πως ίσως είναι και απάτη. Anyway, μάλλον θα καταλήξω στη πιό πρακτική λύση, σε κατάστημα.

Άν κάποιος έχει κάτι να προτείνει παρακαλώ ας με ειδοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα σωστα για να βγει το μενου τησ βονταφον αλλα μπορειτε να μου πειτε πωσ μπορω να κανω ενημερωση λογισμικου; (παω να κανω και λεει οτι εχω την τελευταια εκδοση και δεν κανει)
Link to comment
Share on other sites

παιδια μεσα στο κινητο εχει ενα αρχειο που ενεργοποιει το cosmote μπορει να μου το στιλει καποιος για c902 ευχαρισω
Link to comment
Share on other sites

Είναι επισυμασμένο σε αυτό το post...
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια οδηγιες για το AINO εχουμε?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση, και εγώ την ίδια απορία έχω! Το A2uploader δεν το αναγνωρίζει το κινητό, ίσως επειδή ακόμα δεν έχει ενημερωθεί. Ο κωδικός είναι ο ίδιος με αυτόν που χρησιμοποιείται για τα W705κλπ ή άλλος? Πώς μπορούμε να βρούμε αυτά τα στοιχεία?:worry:
Link to comment
Share on other sites

Για το Aino πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα... Ακόμα κι αν ξέραμε τον κωδικό (αν υφίσταται, μπορεί να μην γίνεται πλέον το debrand με αυτό τον τρόπο), δεν έχουμε τρόπο να περάσουμε το αρχείο στο κινητό!
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!! Αγορασα για δωρο στην αδερφη μου το W595 σαν συσκευη μολις το ανοιξαμε μας βγαζει το myview της COSMOTE (εχει WIND) που ομως δεν το θελει η αδερφη μου....

 

Στο menu ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ μου βγαζει:

 

1216-3498 R4A

1206-7066 R3EA036

ADRIATIC

Καρτα Μνημης 1218-1718

 

Μπορω να της το κανω debrand ή οχι?

 

EDIT Το εκανα debrand ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ proper_evolution!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ευχαριστω!!!!!!

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία...επειδή βλέπω εδώ ότι είστε αρκετά ενεργοί και θέλω να μάθω κάτι...έχω ένα c510 Και θέλω να μάθω αν μπορώ να κάνω downgrade στο firmware Με το wotanserver.

 

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Και με το A2Uploader μπορείς, αρκεί να βρεις τα αρχεία firmware. Δες στο:

www.topsony.com

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Και με το A2Uploader μπορείς, αρκεί να βρεις τα αρχεία firmware. Δες στο:

www.topsony.com

Παλικάρι μου, μου το είπε και ένας φίλος μου...νομίζω βρήκα και το firmware αλλά μετά έχασα την μπάλα λίγο. Οπότε μάλλον θα δοκιμάσω με το wotan. απλά δεν ήξερα αν γίνεται. με το και που λές...να υποθέσω ότι γίνεται έτσι? :) ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

O WotanServer είναι κυρίως για unlocks. Δεν αξίζει να πληρώσεις, με το Α2Uploader είναι τσάμπα και ξεμπερδεύεις σε 5 λεπτά!
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Το G705 ειναι A2?Και μ αυτη τη διαδικασια φευγει το mycosmos view?Thanks.

 

Γεια σας εμενα το G705 λεει :

ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ

1222-9305 R1A

1208-4723 R1AEA030

ADRIATIC

καρτα μνημης

1214-8171

 

Μπορει να γινει unbrand και αν ναι ,πως?

Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παιδες W995 απο εξωτερικο , περναω Ελληνικο firmware με αυτο το τροπο ετσι?

μηπως ξερετε ποια εκδοση ειναι?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...