Jump to content

[Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές


proper_evolution
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συγνωμη ρε παιδια επειδη ειμαι εντελως ασχετος, που και πως παταω *>*<<*<* για να μπω στο κρυφο menu
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην "κεντρική οθόνη" του κινητού σου.

 

Όπως το βλέπεις απλά τα πατάς...

 

Εγώ έχω μια άλλη απορία και θέλω άμεση απάντηση αν είναι εύκολο...

 

Πήγα στο site του πρώτου ποστ για να κατεβάσω το προγραμματάκι και αφού έχει ένα preview από κάτω έχει 5 επιλογές για download...

 

Εγώ ποιό κατεβάζω από όλα?

 

– 4Shared

– Box

– GuGlam*

– MediaFire

– RapidShare

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Όποιο και να διαλέξεις το ίδιο είναι. Απλά διαφορετικοί hosts. Επέλεξε για παράδειγμα το Rapidshare.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια επειδη ειμαι εντελως ασχετος, που και πως παταω *>*<<*<* για να μπω στο κρυφο menu

Το σύμβολο "<" σημαίνει ότι θα πρέπει να πατήσεις το navi key προς τα αριστερά. Αντίστοιχα το ">" προς τα δεξιά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σιγά που δε θα αντιμετώπιζα πρόβλημα...

 

Κατέβασα το πρόγραμμα A2Uploader το κάνω unzip, τρέχω πρώτα το gordon's gate setup, πάω να ανοίξω το A2Uploader και μου βγάζουν τα windows το εξής σφάλμα:

 

Windows cannot access the specified device, path or file.You may not have the appropriate permissionsto access the item...

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Κλείσε τα antivirus... Το βλέπουν σαν ιο.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Φοβερές οδηγίες και πριν από λίγο ολοκλήρωσα κι εγώ το debrand του C905 μου.

 

Μπράβο παίδες.

 

:):):)

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια.Οσο εψαξα δεν βρηκα καποια ακρη.Για AINO εχουμε κατι?Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Απεκτησα ενα c510 my view και θελω να το κανω debrand.Στο κρυφο μενου εχει τη λεξη ADRIATIC.Πρεπει να κανω ολη την διαδικασια οπως περιγραφετε στο 1ο post η αμα κανω απλα αναβαθμιση θα αλλαξει?Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια.Οσο εψαξα δεν βρηκα καποια ακρη.Για AINO εχουμε κατι?Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια

 

Για Aino δεν γίνεται ακόμα.

 

Φίλε με το C510 ναί δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση ελπιζω οταν εχουμε κατι νεοτερο να μας το πειτε.Κ παλι ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω στο w995 γινεται η διαδικασια?Και αν ναι τους χαρακτηρες >< που τους βρισκω γιατι παταω το navi key και απλα πηγιανει διπλα ο κενσορας.
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται στο W995. Τα < > είναι ακριβώς όπως λες το navi key... Πάτησε την ακολουθία και θα δεις ότι magic happens! :P
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν διόρθωσε τίποτα, απλά τα λογισμικά που έχετε της Vodafone είναι πιο καινούριες εκδόσεις από αυτά τα Generic της μαμάς SE.

ADRIATIC λέγεται το GENERIC λογισμικό της SE και η λέξη "ADRIATIC" αντιπροσωπεύει το πακέτο γλωσσών που έχει μέσα το εκάστοτε firmware.

 

Για τα C905, W705 και γενικά όλα τα DB3210 θα φτιάξετε το .xml με τον κωδικό 1209-4776, ενώ για τα άλλα με το 1201-0083. Απλά το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτό που λέω στην αρχή, έχετε πιο νέο λογισμικό από το αντίστοιχο Generic. Η λύση είναι το flashing μέσω A2Uploader (το πρόγραμμα δηλαδή που έχουμε κατεβάσει στο 1o post αυτού του topic).

 

1) Πηγαίνουμε στο site ςςς.4σηαρεδ.ψομ (όπου ελληνικοί χαρακτήρες βάζετε αγγλικούς) και ψάχνετε για "(μοντέλο συσκευής) adriatic" (σας λέω τί να γράψετε στο πεδίο search κάτω δεξιά). Πχ. "w595 adriatic". Τα αρχεία θα προσέξετε να είναι περί τα 55Μb κοντά και όταν κάνετε extract όπως λέω παρακάτω να βγαίνουν αρχεία με όνομα αυτής της μορφής και καμιάς άλλης.

2) Αφού κατεβάσουμε το αρχείο το κάνουμε extract και θα δούμε δύο αρχεία αυτής της μορφής:

W595_R3DA026_MAIN_GENERIC_LD_RED52.mbn

W595_R3DA026_FS_ADRIATIC_RED52.fbn

και είναι αυτά που χρειαζόμαστε.

3) Ανοίγουμε το A2Uploader. Πατάμε "Add", επιλέγουμε το πρώτο αρχείο (αυτό που λέει MAIN δηλαδή και "Open". Πατάμε πάλι "Add" και αυτή τη φορά επιλέγουμε το 2ο αρχείο, δηλαδή αυτό που λέει FS και πατάμε "Open". Πρέπει αυτά τα δύο αρχεία να έχουν προστεθεί στη λίστα αριστερά του "Add" με τη σειρά που τα βάλαμε.

Και τώρα ερχόμαστε στο κυρίως πιάτο. Κλείνουμε το κινητό μας, βγάζουμε τη μπαταρία και την ξαναβάζουμε.

4) Πατάμε πάνω δεξιά "Flash". Συνδέουμε το κινητό κρατώντας πατημένο το "C" ή οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο (ανάλογα με το μοντέλο, αυτό το μαθαίνουμε εύκολα από το SEUS).

Η δουλειά μας τελείωσε προς το παρόν. Το πρόγραμμα θα flashάρει το κινητό μας με το GENERIC Firmware της μαμάς SE. Όταν τελειώσει η διαδικασία και για τα δύο αρχεία, αποσυνδέουμε το κινητό, βγάζουμε τη μπαταρία και την ξαναβάζουμε.

5) Πατάμε τώρα FileSystem Tool στο A2Uploader. Συνδέουμε πάλι το κινητό με τον ίδιο τρόπο (κρατώντας πατημένο το "C" δηλαδή ή οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο). Μόλις φορτώσει το FileSystem πηγαίνουμε στο φάκελο "tpa\preset\custom" και κάνετε drag'n'drop τα αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο "custom" του συνημμένου αυτού του post (θα το επιλέξετε ανάλογα τον κωδικό που βάλατε στο .xml). Μόλις γίνει αντιγραφή των αρχείων πατάμε Shutdown FS ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, αποσυνδέουμε το κινητό, κλείνουμε το πρόγραμμα, βγάζουμε τη μπαταρία, την ξαναβάζουμε και ανοίγουμε το κινητό μας! Έχουμε έτοιμο το debranded κινητό μας!

6) Αν θέλουμε μετά από όλα αυτά περνάμε ένα update με το SEUS για να σιγουρευτούμε ότι το κινητό θα λειτουργεί στην εντέλεια. Να σημειωθεί πως ΔΕΝ χρειάζετε να κάνετε πάλι τη διαδικασία με τα .xml σε αυτή την περίπτωση. Το συστήνω, καθώς τα αρχεία που θα βρείτε στην παραπάνω διεύθυνση είναι λίγο παλιά, αλλά είναι η μόνη πηγή για να τα βρείτε τζάμπα.

 

Και όπως λέω και στο πρώτο post:

Η όλη διαδικασία γίνεται με αποκλειστικά δική σας ευθύνη! Δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αν πάθει κάτι η συσκευή σας ή βγει εκτός εγγύησης.

 

Λοιπόν, πάω για ύπνο γιατί έχει σχολείο το πρωί! Ελπίζω να σας βοήθησα...

Καλημέρα! Προσπαθώ να το κάνω σε c510 vl και βγάζει

 

"ChipID:E800,EMP protocol:0401

 

PHONE STATE: "RETAIL"

FLASH CID: 0053

OTP LOCKED:1 CID:53 PAF:1 IMEI:35638503320935 CERT:RED

LDR:2009-04-21 18:30 1202-0420_DB3210_CS_LOADER_APP_SDRAM_R2A081

LDR CAPS:SYSTEM FLASH GDFS FILESYSTEM TA

LDR:2009-04-21 18:29 1202-0421_DB3210_CS_LOADER_ACC_SDRAM_R2A081

LDR CAPS:SYSTEM FLASH SIGNATURE AUTH

writing "C:\Documents and Settings\USER\Επιφάνεια εργασίας\C510_R1DA035_MAIN_GENERIC_KT_RED52.mbn"

ALLOWED DOMAINS:BLUE BROWN RED

MAXIMUM CID:52

HDR block not accepted,error:1022

Elapsed:10 secs."

 

Τι κάνω λάθος;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται στο W995. Τα < > είναι ακριβώς όπως λες το navi key... Πάτησε την ακολουθία και θα δεις ότι magic happens! :P

 

Ακολουθησα την διαδικασια και τωρα μου βγαζει στις πληρ λογισμικου sto prosarmogh no cda τι κανω λαθος?

 

EDIT: Τελικα καταφερα και εκανα τη διαδικασια αλλα μου βγαζει οτι εχω το τελευταιο λογισμικο τι να κανω εβαλα code 1201-0083 αυτος ειναι?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τα καταφερα με με την5η φορα ολα καλα παει το myview μου εκανε αναβαθμιση αλλα εμεινε στην 035 ενω εδω βλεπω εχει βγει η 036 γιατι αραγε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Προσπαθώ να το κάνω σε c510 vl και βγάζει

 

"ChipID:E800,EMP protocol:0401

 

PHONE STATE: "RETAIL"

FLASH CID: 0053

OTP LOCKED:1 CID:53 PAF:1 IMEI:35638503320935 CERT:RED

LDR:2009-04-21 18:30 1202-0420_DB3210_CS_LOADER_APP_SDRAM_R2A081

LDR CAPS:SYSTEM FLASH GDFS FILESYSTEM TA

LDR:2009-04-21 18:29 1202-0421_DB3210_CS_LOADER_ACC_SDRAM_R2A081

LDR CAPS:SYSTEM FLASH SIGNATURE AUTH

writing "C:\Documents and Settings\USER\Επιφάνεια εργασίας\C510_R1DA035_MAIN_GENERIC_KT_RED52.mbn"

ALLOWED DOMAINS:BLUE BROWN RED

MAXIMUM CID:52

HDR block not accepted,error:1022

Elapsed:10 secs."

 

Τι κάνω λάθος;

Κάποια βοήθεια;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα την διαδικασια και τωρα μου βγαζει στις πληρ λογισμικου sto prosarmogh no cda τι κανω λαθος?

 

EDIT: Τελικα καταφερα και εκανα τη διαδικασια αλλα μου βγαζει οτι εχω το τελευταιο λογισμικο τι να κανω εβαλα code 1201-0083 αυτος ειναι?

Όχι. Θα βάλεις τον 1209-4776.

Κάποια βοήθεια;

Έχεις κατεβάσει σίγουρα firmware του C510; Αν ναι και είναι από σίγουρη πηγή (πχ. TopSony, SEUsers) δοκίμασε να βάλεις τα αρχεία σε κάποιο φάκελο που να μην έχει ελληνικούς χαρακτήρες.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες αλλά βγάζει το παραπάνω error. Στην "προσαρμογή" βγάζει ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ R10A. Μήπως ευθύνεται αυτό;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ popper για την βοηθεια νασαι καλα το κινητο εγινε πιο γρηγορο και παιζουν τα flash themes.:)
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες αλλά βγάζει το παραπάνω error. Στην "προσαρμογή" βγάζει ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ R10A. Μήπως ευθύνεται αυτό;

Η συσκευή σου είναι CID53 και έχεις κατεβάσει CID52 firmware... (Σωστό μοντέλο, λάθος CID). Κατέβασε το σωστό και θα είσαι ΟΚ! ;)

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου είναι CID53 και έχεις κατεβάσει CID52 firmware... (Σωστό μοντέλο, λάθος CID). Κατέβασε το σωστό και θα είσαι ΟΚ! ;)

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δοκιμάζω και επανέρχομαι.

Απ' ότι βλέπω, για cid53 υπάρχει ένα αρχείο μόνο, οπότε κάνω add στο A2 μόνο αυτό, σωστά;

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Χρειάζεσαι 2 αρχεία. Το MAIN και το FS. Αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα. Βρες κάποια έκδοση που να έχει και τα 2 αρχεία και μετά το κάνεις update με το SEUS. ;)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα είναι πού βρίσκω τα αρχεία. Τι μπορεί να πάθει η συσκευή με το ένα αρχείο;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...