Jump to content

Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπογραφή εφαρμογών απευθείας στο κινητό

Μόλις το δοκίμασα σε 5800 και δουλεύει μια χαρά.

 

Σ' ευχαριστούμε Σταύρο. Πολύ χρήσιμο σε περίπτωση που σε μελλοντική αναβάθμιση δεν λειτουργεί το HelloOX και, στους κατόχους του Ν97, που ως γνωστόν, δεν δουλεύει ακόμα. Την εφαρμογή την εγκατέστησα στην κάρτα μνήμης. Λογικά, θα δουλεύει και αν εγκατασταθεί στην μνήμη τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

προσπαθησα να παρω πιστοποιητικο με τον τροπο που που λεει ο στεφανος αλλα εχει περασει 1μιση μερα και ακομα να με βγαλει οτι ηρθε το πιστοποιητικο.εχει αλλαξει κατι στον τροπο που παραθετεται?
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να παρω πιστοποιητικο με τον τροπο που που λεει ο στεφανος αλλα εχει περασει 1μιση μερα και ακομα να με βγαλει οτι ηρθε το πιστοποιητικο.εχει αλλαξει κατι στον τροπο που παραθετεται?

 

Oταν εγραψα τον οδηγο τα εβγαζαν μεσα σε λιγες τωρα.

Τωρα αυξηθηκε η ζητηση οποτε αργουν και αυτοι. Μην ανυσηχεις ομως θα το παρεις αργα η γρηγορα..:)

Link to comment
Share on other sites

Oταν εγραψα τον οδηγο τα εβγαζαν μεσα σε λιγες τωρα.

Τωρα αυξηθηκε η ζητηση οποτε αργουν και αυτοι. Μην ανυσηχεις ομως θα το παρεις αργα η γρηγορα..:)

ηρθε σημερα το πιστοποιτηκο μου να προσθεσω κατι που παρατηρησα και μπορει να φανει χρησιμο.οταν διαβαζει κανεις τον τροπο που προτηνεις στον τελευταιο πινακα που αναφερεις οτι κατεβαζουμε πατωντας τα μπλε γραμματα σε λεει με ημερομηνια ποτε θα ερθει το πιστοποιτικο σου.

εγω εκανα την διαδικασια την πεμπτη16-7 και εγραφε 21-7 ,και ηρθε τελικα 21-7

Link to comment
Share on other sites

To ειχα βαλει εγω αυτο οταν το εγραφα αλλα το αφαιρεσα μιας και τοτε τα εβγαζαν πολυ γρηγορα. Δηλαδη το ζητουσες το πρωι και σου ελεγε το μηνυμα οτι στις 9 το βραδυ θα ναι ετοιμο ενω μετα απο 2-3 ωρες ηταν ετοιμο. Γιαυτο και δεν το εβαλα.

 

Θα δω τωρα αν ειναι μεσα σαυτες τις μερες αν προλαβω θα κανω καποιες αλλαγες και θα μιλησω με καποιον mod για να τις ανεβασει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τελευταία η διαδικασία για την απόκτηση πιστοποιητικών από το OPDA έχει αλλάξει, με αποτέλεσμα πολλοί χρήστες να αντιμετοπίζουν δυσκολίες.

 

Η βασικότερη αλλαγή είναι ένα νέο σύστημα πόντων, τα OPBs. Για την ακρίβεια, για να κάνεις αίτηση για πιστοποιητικό, και να κατεβάσεις τα 2 αρχεία (key & cer) χρειάζεσαι OPBs.

Πως γίνεται να τα αποκτήσεις; Αυτό γίνεται εύκολα με το να ψηφίζεις σε polls στο forum του OPDA! Αναλυτικότερα:

 

  • Στη σελίδα που δείχνει τα πιστοποιητικά σας, επιλέγετε πάνω δεξιά English και το site μεταφράζεται μερικώς στα Αγγλικά.
    http://img15.imageshack.us/img15/5576/englishc.th.jpg
     
  • Μετά μπαίνετε σε μια υποκατηγορία του forum και διαλέγετε να εμφανίζονται μόνο τα polls, όπως φαίνεται στην παρακάτω φώτο.
    http://img15.imageshack.us/img15/1548/pollk.th.jpg
     
  • Αφού μπείτε σε οποιοδήποτε poll και ψηφίσετε, αυτόματα για κάθε μία ψήφο σας προστίθεται και ένα OPB.

 

Να αναφέρω ότι θα χρειαστείτε 2 OPBs: Ένα για το download του *.key και ένα για του *.cer

Θα μποροθσες σε παρακαλω,να γινεις λιγο πιο σαφης,που ακριβως πρεπει να κλικαρουμε ωστε να παρουμε τα 2 OPBs?

Εχω ηδη λογ/μο,φου ειχα κατεβασει τα δυο πολυποθητα αρχειακια για το προηγουμενο κινητο μου,αλλα τωρα δε μ'αφηνει γιατι δεν εχω OPBs!

Ακολουθω κανονικα ολη τη διαδικασια,διαλεγω μια υποομαδα της ΝOKIA πχ.παταω poll,αλλα με βγαζει σε μια περιοχη οπου λεει "Polling has ended.."

Κανω κατι λαθος η εχει αλλαξει κατι?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Ακυρο,τελικα επρεπε να ψαξω ωστε να βρω θεμα που υπηρχε δυνατοτητα για Polling...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Θα μποροθσες σε παρακαλω,να γινεις λιγο πιο σαφης,που ακριβως πρεπει να κλικαρουμε ωστε να παρουμε τα 2 OPBs?

Εχω ηδη λογ/μο,φου ειχα κατεβασει τα δυο πολυποθητα αρχειακια για το προηγουμενο κινητο μου,αλλα τωρα δε μ'αφηνει γιατι δεν εχω OPBs!

Ακολουθω κανονικα ολη τη διαδικασια,διαλεγω μια υποομαδα της ΝOKIA πχ.παταω poll,αλλα με βγαζει σε μια περιοχη οπου λεει "Polling has ended.."

Κανω κατι λαθος η εχει αλλαξει κατι?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Ακυρο,τελικα επρεπε να ψαξω ωστε να βρω θεμα που υπηρχε δυνατοτητα για Polling...

 

Μπορεί κανείς να γράψει μερικά κανονικά (όχι σπαμ) ποστ στο Αγγλικό κομμάτι του forum και να πάρει ΟΡΒ, ένα για κάθε μήνυμα. Απλό είναι.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να γράψει μερικά κανονικά (όχι σπαμ) ποστ στο Αγγλικό κομμάτι του forum και να πάρει ΟΡΒ, ένα για κάθε μήνυμα. Απλό είναι.

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,το εκανα τελικα,ολα καλα με τα ΟΡΒ!

Το προβλημα μου τωρα ειναι αλλο!

Δε θυμαμαι με τι mail ειχα κανει registration πριν κανα χρονο (ηθελε msn η hotmail) ειχα βαλει ενα τυχαιο και τωρα που παω να δωσω mail (αφου βαλω το imei),μου βγαζει λαθος...

Εκανα καινουργιο λογ/μο,με νεα στοιχεια αλλα μολις παω να κανω login,μου βγαζει κατι στα Κινεζικα,μαλλον δεν αναγνωριζει τους κωδικους...

Τι να πω...δε με θελει...

 

Θα τρελλαθω...εκανα νεο λογ/μο hotmail ,νεο λογ/μο στο side ,μπηκα κανονικα ,πηρα 2-3 OPBS και μολις δινω το email που εκανα regist,μου λεει : Wrong validation Email!

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,το εκανα τελικα,ολα καλα με τα ΟΡΒ!

Το προβλημα μου τωρα ειναι αλλο!

Δε θυμαμαι με τι mail ειχα κανει registration πριν κανα χρονο (ηθελε msn η hotmail) ειχα βαλει ενα τυχαιο και τωρα που παω να δωσω mail (αφου βαλω το imei),μου βγαζει λαθος...

Εκανα καινουργιο λογ/μο,με νεα στοιχεια αλλα μολις παω να κανω login,μου βγαζει κατι στα Κινεζικα,μαλλον δεν αναγνωριζει τους κωδικους...

Τι να πω...δε με θελει...

 

Θα τρελλαθω...εκανα νεο λογ/μο hotmail ,νεο λογ/μο στο side ,μπηκα κανονικα ,πηρα 2-3 OPBS και μολις δινω το email που εκανα regist,μου λεει : Wrong validation Email!

 

Το εμαιλ που προσπαθείς να το δώσεις? Δεν σου κάνει login?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,το εκανα τελικα,ολα καλα με τα ΟΡΒ!

Το προβλημα μου τωρα ειναι αλλο!

Δε θυμαμαι με τι mail ειχα κανει registration πριν κανα χρονο (ηθελε msn η hotmail) ειχα βαλει ενα τυχαιο και τωρα που παω να δωσω mail (αφου βαλω το imei),μου βγαζει λαθος...

Εκανα καινουργιο λογ/μο,με νεα στοιχεια αλλα μολις παω να κανω login,μου βγαζει κατι στα Κινεζικα,μαλλον δεν αναγνωριζει τους κωδικους...

Τι να πω...δε με θελει...

 

Θα τρελλαθω...εκανα νεο λογ/μο hotmail ,νεο λογ/μο στο side ,μπηκα κανονικα ,πηρα 2-3 OPBS και μολις δινω το email που εκανα regist,μου λεει : Wrong validation Email!

Δοκίμασε και το άλλο κινέζικο, τον άλλο τρόπο για να πάρεις τα πιστοποιητικά.

Είναι πιο αξιόπιστο (δεν δίνει τόσο συχνά λάθος πιστοποιητικά όπως αυτό)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Eαν ξερεις τους προηγουμενους κωδικους σου μπορεις να μπεις και να δεις το mail που ειχες βαλει. Θα πρεπει να πατησεις επανω στο ονομα σου.

 

http://img353.imageshack.us/img353/728/screenshotgianpithiospe.th.png

 

Για να μην παιδευεσαι ακολουθησε τον δευτερο τροπο οπως σου ειπε και ο Tsaglis[/member]

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μ βγάλει ενα πιστοποιητικό για το παραπανω ΙΜΕΙ???

 

edited

 

ευχαριστώ πολύ

 

Φιλικα

 

Νικόλας

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τις οδηγιες της 1ης σελιδας ,εχει αλλαξει ο τροπος .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2841042#post2841042

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τις οδηγιες της 1ης σελιδας ,εχει αλλαξει ο τροπος .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2841042#post2841042

 

Το ειδα φιλτατε μοντ απλα ειπα αν εχει καποιος την καλοσύνη και εχει το χρονο να μ τ κανει!!!

 

Φιλικα:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Πλέον ο καθένας αναλαμβάνει να εκδώσει το πιστοποιητικό του.

Δεν γίνεται να το βγάζουν συγκεκριμένα άτομα.

Διάβασε τις οδηγίες και θα τα καταφέρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Eαν ξερεις τους προηγουμενους κωδικους σου μπορεις να μπεις και να δεις το mail που ειχες βαλει. Θα πρεπει να πατησεις επανω στο ονομα σου.

 

http://img353.imageshack.us/img353/728/screenshotgianpithiospe.th.png

 

Για να μην παιδευεσαι ακολουθησε τον δευτερο τροπο οπως σου ειπε και ο Tsaglis[/member]

 

 

εγω που ξερω τον κωδικο μου,και βαζω το σωστο email μου βγαζει κι εμενα wrong validation email...ενω ειναι αυτο που εχω κανει registration...περιεργα πραγματα...και εχω και 4 opb///

Link to comment
Share on other sites

εγω που ξερω τον κωδικο μου,και βαζω το σωστο email μου βγαζει κι εμενα wrong validation email...ενω ειναι αυτο που εχω κανει registration...περιεργα πραγματα...και εχω και 4 opb///

 

 

το ιδιο εβγαζε και σε μενα οταν εβαλα το ΙΜΕΙ και απο κατω ήθελε μειλ!!!

στο μειλ κατω απο το ιμει θα βαλεις εναν αριθμο με 11 ψηφια ο οποιος θα ξεκιναει απο το νουμερο 13!!!!

 

Φιλικα

 

Νικόλας

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το tutorial ακολούθησα και το έκανα πολύ γρήγορα (με νέο account).

Και μου έδωσε 2 OPB με την εγγραφή, ακριβώς όσα χρειαζόμουν για να κατεβάσω το key και το cer. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα ειμαι καινουριος τοσο στο φορουμ οσο και στην τεχνολογια των κινητων

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση-διευκρινηση : αφου παρω το key και το cer αυτα τα χρησιμοποιω <εφορου ζωης> ή πρεπει για καθε καινουρια εφαρμογη να παιρνω νεο key και cer

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια αυτα τα χεις για καθε εφαρμογη που θες να υπογραψεις. Δεν υπαρχει καποιος περιορισμος!
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εβγαζε και σε μενα οταν εβαλα το ΙΜΕΙ και απο κατω ήθελε μειλ!!!

στο μειλ κατω απο το ιμει θα βαλεις εναν αριθμο με 11 ψηφια ο οποιος θα ξεκιναει απο το νουμερο 13!!!!

 

Φιλικα

 

Νικόλας

Φιλαρακι,σ'ευχαριστω παρα πολυ,εκανα αυτο ακριβως που ειπες και λειτουργησε!!!

Που να το φανταζομουνα ομως!

11ψηφιος κωδικος που να ξεκιναει με 13???

 

 

Tsaglis,Balantis7,gianpithio ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,τελικα εκανα αυτο που ειπε ο φιλος Scottas και δουλεψε!

Τρελλο ομως...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

τα καταφερα και εγω πηρα το key και το cer αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

οταν παω να κανω εγκατασταση το αρχειο _signed.sis και συγκεκριμενα το θεμα se7en G βγαζει προειδοποιηση ασφαλειας η οποια λεει πως η εφαρμογη προοριζεται αποκλειστικα για εξελιξη και πως η εγκατασταση μπορει να προκαλεσει σοβαρα προβληματα

Σε αυτη την περιπτωση τι κανω ;

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι,σ'ευχαριστω παρα πολυ,εκανα αυτο ακριβως που ειπες και λειτουργησε!!!

Που να το φανταζομουνα ομως!

11ψηφιος κωδικος που να ξεκιναει με 13???

 

 

Tsaglis,Balantis7,gianpithio ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,τελικα εκανα αυτο που ειπε ο φιλος Scottas και δουλεψε!

Τρελλο ομως...

 

Δεν είναι τρελό, γιατί αυτός ο αριθμός είναι αριθμός...κινητού στην Κίνα. το 13 ή 18 ή τι άλλο λέει είναι σαν το 69 στην Ελλάδα.

Δεν ζητά δηλαδή κάποιον κωδικό αλλά αριθμό κινητού!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ο βλακας υπεγραφα τις εφαρμογες με το πιστοποιητικο του Ν95 και απορουσα γιατι δεν εγκαθισταντο στο Ν97 :lol::lol:

 

Προσπαθησα ομως στο κινεζικο σαιτ, αλλα δεν τα καταφερα να εκδοσω πιστοποιητικα. Εκανα την εγγραφη αλλα ολες οι ψηφοφοριες που πηγα να ψηφισω ηταν κλειδωμενες, ετσι δεν μπορεσα να παρω τα 2 που χρειαζομαι για να προχωρησω.........:mad:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...