Jump to content

Θάνατος 15χρονου από σφαίρα αστυνομικού στα Εξάρχεια


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Ήταν πολύ ήσυχο παιδί. Δεν είχε σχέση με αναρχικούς και Εξάρχεια. Η παρέα μας συχνάζει άλλωστε στο Ψυχικό. Έχει δυο κολλητούς φίλους, συμμαθητές από το προηγούμενο σχολείο, με τους οποίους έκανε πολλή παρέα. Ο Αλέξης ήταν σοβαρό παιδί και δεν ανοιγόταν εύκολα».

Συμμαθητές του Αλέξη Γρηγορόπουλου είχαν συγκεντρωθεί έξω από το σπίτι του στο Παλαιό Ψυχικό. «Ο Αλέξανδρος πιστεύουμε ότι βρέθηκε σε λάθος στιγμή, σε λάθος μέρος. Είναι τρομερό και απίστευτο αυτό που συνέβη»,

Μέχρι πέρυσι ο Αλέξης και η μεγαλύτερη αδελφή του φοιτούσαν στη Σχολή Μωραΐτη, αλλά τον τελευταίο χρόνο επειδή η επίδοσή του στα μαθήματα ήταν μέτρια άλλαξε σχολείο και πήγε σε άλλο στη Σταμάτα. «Η συμπεριφορά του Αλέξη είχε...

 

...αλλάξει κάπως τον τελευταίο χρόνο, όταν έφυγε από το σχολείο», λένε παλιοί συμμαθητές του από τη Σχολή Μωραΐτη. «Άρχισε να γίνεται πιο σοβαρός, πιο υπεύθυνος, λιγότερο παιδί», λένε. «Έμεινε όμως με τους κολλητούς του και συνέχισε να συχνάζει στο Παλαιό Ψυχικό. Εμείς δεν πηγαίνουμε στα Εξάρχεια, αλλά ούτε ο Αλέξης είχε εκδηλώσει ποτέ στην παρέα μας ιδέες περί του αντιεξουσιαστικού χώρου. Φαινόταν ότι είχε προοδευτικές ιδέες, αλλά μέχρι εκεί. Πρέπει να πω ότι ήταν ώριμο παιδί, αν και δεν ανοιγόταν εύκολα, παρά μόνο στους δύο κολλητούς του».

 

Ο μαθητής της πρώτης τάξης του λυκείου αγαπούσε το μπάσκετ και έπαιζε σε ομάδα του Παλαιού Ψυχικού. «Ο Αλέξης δεν σύχναζε στα Εξάρχεια. Ίσως κάποιος άλλος γνωστός του να γνωριζόταν με παιδιά από αυτή την περιοχή και να βρέθηκε εκεί τυχαία. Σε λάθος στιγμή, σε λάθος μέρος».

NEA

ασσχετο αλλα ετσι να βγει κ αυτο..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 833
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει βγει και προγραμμα για διαμαρτυρια

 

Δευτερα παρασταση διαμαρτυριας- συλλαλητηριο στα Προπυλαια (Πανεπιστημιου) στις 18.00.

Θεσσαλονικη: Καμαρα 18.30

Καρδιτσα: πλ. Πλαστηρα 18.30

Κορινθος: πλ.Περιβολακια 19.00

Ρεθυμνο: Δημαρχειο 18.00

Χιος: Απλωταρια Ροδι 11.30

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

H ενεργεια του αστυνομικου ηταν απαραδεκτη, οπως και τα εκτροπα μετα. Αφου πουμε τα αυτονοητα λοιπον, οι καταθεσεις για τον πιτσιρικα εχουν τοση αξια οση και οι αντιστοιχες για τον αστυνομικο (ηταν καλο παιδι, σκοτωνε κουνουπι και δακρυζε, κλπ).

Ειναι γνωστο οτι μεταξυ των "γνωστων-αγνωστων" κυκλοφορουν πολλα παιδια ευπορων οικογενειων, οπως και πολλα παιδια μεταναστων. Το να λενε παντως κατα λαθος βρεθηκε στα Εξαρχεια, κλπ υποτιμα λιγακι την νοημοσυνη μας. Οχι βεβαια οτι το να παει καποιος στα Εξαρχεια ειναι κατακριτεο - κι εγω εχω παει πολλες φορες, δεν σημαινει οτι νομιμοποιειται καποιος να με κατακρινει ή πολυ περισσοτερο να με πυροβολησει γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον pro.

 

Αυτα μου ακουγονται λιγο παραξενα. Περνουσε απο εκει, πολυ καλο παιδι κτλ.

 

Ουσιαστικα ειναι σαν να μας λενε οτι αν ηταν θαμωνας των εξαρχειων τοτε εν μερει ο αστυνομικος ειχε το δικαιωμα να τον σκοτωσει. Ο χαρακτηρας του παιδιου ειναι εντελως ασχετος με το τι εγινε.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Παράξενα κι όμως αναμενόμενα. Πάντα σε τέτοια περιστατικά θα ακούσεις να λένε (για θύτες και για θύματα) ότι "ήταν καλό παιδί", "η οικογένεια δεν είχε δώσει δικαιώματα", "δεν πείραζε κανέναν". Τα κλασσικά που λένε οι γείτονες και μεταδίδουν τα κανάλια και που δεν έχουν φυσικά καμία σημασία.
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτα μου ακουγονται λιγο παραξενα. Περνουσε απο εκει, πολυ καλο παιδι κτλ.

.

ακομα και αν δεν ηταν ετσι...το μεγαλυτερο κωλοπαιδο να ηταν..

εχει κανεις δικαιωμα να του αφαιρεσει την ζωη?κανε μια συλληψη και ασε την δικαιοσυνη να αποφασισει...

 

δεν μου αρεσει παντως και το οτι βγηκε προς τα εξω η φωτογραφια του αστυνομικου που τον δολοφονησε.δεν ξερω γτ,αλλα δεν το βρισκω σωστο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ακομα και αν δεν ηταν ετσι...το μεγαλυτερο κωλοπαιδο να ηταν..

εχει κανεις δικαιωμα να του αφαιρεσει την ζωη?κανε μια συλληψη και ασε την δικαιοσυνη να αποφασισει..

 

Ε σαφως και οχι. Αυτο λεω, Ειναι ασχετο το ενα με το αλλο.

 

Gmac, εσυ τι λεει κοιμασαι ποτε?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μπα, που χρόνος για τέτοιες πολυτέλειες. Οι άλλοι οι χθεσινοβραδινοί μπορούν να κοιμηθούν μέχρι το μεσημέρι - για μας τους υπόλοιπους όμως η ζωή συνεχίζεται.

 

Άλλωστε κάποιος έπρεπε να εκμαιεύσει από τον alfie τις απόψεις περι δουλειάς και εναλλακτικής πρότασης/λύσης (or lack of).

 

Άλλωστε πως να μπορέσεις να κοιμηθείς οταν αισθάνεσαι ότι οι κατασταλτικοί μηχανισμοί του κράτους παραμονευουν για να σου ρουφήξουν την τελευταία σταγόνα αξιοπρέπειας που σου εχει απομείνει. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν συχναζε το παιδι εκει.Απλα γιορταζε ενας Νικολας και κατεβηκαν εκει με τα λεοφωρια και απο εκει θα πηγαιναν στο Ψειρη νομιζω;Να τα κερασει..
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, gmac σε αφήσαμε μόνο να 'προσεχεις' το θρεντ την νύχτα και τα 'κανες ********* :lol: Καλά, δεν κοιμηθήκατε το βράδυ; :p Πέρα από την πλάκα, έπρεπε από την αρχή να κάνετε ριπόρτ τον γελοίο που κατέστρεψε το θρεντ (υποσκελίστηκαν πολλά καλά σου ποιντς...).

 

Στο θέμα μας, το μπακγκράουντ του παιδιού σε αυτή και μόνο την περίπτωση έχει σημασία για έναν λόγο: Αν δεν ήταν βου-που από το Μωραίτη, τότε θα έβγαιναν 100αδες άτομα να πουν πως "καλά του έκαναν", "τα 'θελε ο πωπός του", κτλ. Αυτό το "επιχείρημα" θα ήταν φυσικά γελοίο από μόνο του (όπως όλοι σωστά σημειώσατε), αλλά τώρα απλά εξαφανίστηκε.

 

Δυστυχώς , οι περισσότεροι που ζουν σε γυάλινο κόσμο πιστεύουν εξάρχεια=αναρχία. Αν είχε σκοτωθεί κάποιος εξαρχειώτης, ίσως να μην υπήρχε τέτοια κατακραυγή για κάτι που πλέον δείχνει να είναι δολοφονία (με κάθε επιφύλαξη). Food for thought για όλους μας.

 

δεν μου αρεσει παντως και το οτι βγηκε προς τα εξω η φωτογραφια του αστυνομικου που τον δολοφονησε.δεν ξερω γτ,αλλα δεν το βρισκω σωστο.

 

Το είχα κι εγώ στο μυαλό μου και δεν άκουσα κανέναν να λέει κάτι για την άλλη πλευρά της τραγωδίας. ΟΛΟΙ έχουν δικαίωμα στην υπεράσπιση και είναι λάθος να καταδικάζεται κάποιος από την κοινή γνώμη a priori.

 

Όχι πως είναι ελαφρυντικό, αλλά εγώ σκέφτομαι και την οικογένεια του ανθρώπου που μπορεί να διαλυθεί από αυτό το περιστατικό. Μπορεί αυτός να είναι ένοχος, τα παιδιά του όμως σίγουρα δεν είναι.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν σηκωνει συζητηση πως αν οντως τα πραγματα εγιναν οπως ακουγεται ο ειδικός φρουρός(ΟΧΙ αστυνομικος)θα πρεπει να καταδικαστει παραδειγματικα!!!

Απο κει και περα οι ευαισθησιες και τα δηθεν κλαματα ειναι απλα για τους κρετινους!!!Σιγα μη κλαινε ολοι αυτοι!Σιγα μη βγαζουν τη στεναχωρια τους σπαζοντας!

Απλα οι αναρχικοι βρηκαν μια ωραια αφορμη να κανουν τη δουλεια τους που συνηθιζουν οταν δεν απολαμβανουν τις πλουσιοπαροχες ανεσεις που τους προσφερει η οικογενεια τους.

Ο καθε πολιτικός χωρος βρηκε επισης την ευκαιρια να εκμεταλλευτει πολιτικα το γεγονος!

Αυτο ειναι όλο!!

Αν ηταν αλλιως όλοι αυτοι θα εκλαιγαν και θα διαδηλωναν και για τα θυματα τις ασφαλτου οπως και οι αναρχικοι καποτε θα ειχαν κανει πορειες για τα θυματα της 17Νοεμβρη και ειδικά του Αξαρλιαν!!!!ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κι εγώ στο μυαλό μου και δεν άκουσα κανέναν να λέει κάτι για την άλλη πλευρά της τραγωδίας. ΟΛΟΙ έχουν δικαίωμα στην υπεράσπιση και είναι λάθος να καταδικάζεται κάποιος από την κοινή γνώμη a priori.

 

Νομιζω οτι στο ιντερνετ δεν απαγορευεται η δημοσιευση των φωτογραφιων των υποπτων, χωρις να ειμαι σιγουρος, απο ο,τι εχω παρατηρησει, και χωρις να κρινω αν ειναι σωστο η λαθος.

Εχουν δειξει τη φωτο του και στην Ελληνικη τηλεοραση??

 

Εν τω μεταξυ απο το πρωι με βομβαρδιζουν email φιλων μου απο αλλες χωρες και με ρωταν αν ειμαι καλα (βεβαια δεν ειμαι στην Ελλαδα τωρα), και αν θα καταρευσει το κρατος κτλ.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιά ερώτηση:Τα ονόματα των δύο αστυνομικών γιατί δεν έχουν αναφερθεί ακόμη?Τι περιμένουνε?Μήπως εγώ δεν τα άκουσα?

Link to comment
Share on other sites

να αναφερθουνε που?

απαγορευεται να αναφερονται ονοματα υποπτων ή κατηγορουμενων στα ΜΜΕ μεχρι την αποφαση του δικαστηριου,που ειτε τους αθωωνει ειτε τους καταδικαζει.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιά ερώτηση:Τα ονόματα των δύο αστυνομικών γιατί δεν έχουν αναφερθεί ακόμη?Τι περιμένουνε?Μήπως εγώ δεν τα άκουσα?

Οντως σωστη η παρατηρηση σου :blink: :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν σηκωνει συζητηση πως αν οντως τα πραγματα εγιναν οπως ακουγεται ο ειδικός φρουρός(ΟΧΙ αστυνομικος)θα πρεπει να καταδικαστει παραδειγματικα!!!

Ασχετο, αλλα οι ειδικοί φρουροί ανοίκουν πλέον στην ελληνική αστυνομία και έχουν το βαθμό του αστυφύλακα

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα οι ειδικοί φρουροί ανοίκουν πλέον στην ελληνική αστυνομία και έχουν το βαθμό του αστυφύλακα

Ανηκουν στην αστυνομια αλλα δεν εχουν εκπαιδευτει οπως οι αστυνομικοι και στη τελικη σνεχιζονται να λεγονται Ειδικοι Φρουροι!Δουλεια τους δηλαδη ειναι μονο να φυλανε στοχους!Τιποτα παραπανω!Αλλα καποιοι δυστυχως τους βαζουν να κανουν και αλλα!!Και να τα αποτελεσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Ανηκουν στην αστυνομια αλλα δεν εχουν εκπαιδευτει οπως οι αστυνομικοι και στη τελικη σνεχιζονται να λεγονται Ειδικοι Φρουροι!Δουλεια τους δηλαδη ειναι μονο να φυλανε στοχους!Τιποτα παραπανω!Αλλα καποιοι δυστυχως τους βαζουν να κανουν και αλλα!!Και να τα αποτελεσματα!!
Συμφωνώ. Η εκπαίδευσή τους είναι μόνο δύο βδομάδες, και απλά δεν έχουν ανακριτικά καθήκοντα
Link to comment
Share on other sites

Ανηκουν στην αστυνομια αλλα δεν εχουν εκπαιδευτει οπως οι αστυνομικοι και στη τελικη σνεχιζονται να λεγονται Ειδικοι Φρουροι!Δουλεια τους δηλαδη ειναι μονο να φυλανε στοχους!Τιποτα παραπανω!Αλλα καποιοι δυστυχως τους βαζουν να κανουν και αλλα!!Και να τα αποτελεσματα!!

 

γτ δεν λες και τον τροπο που γινεται κανενας ειδικος φρουρος?

ουτε σοβαρα ψυχολογικα τεστ περνανε ουτε τπτ..

αφηνουν τον καθε εν δυναμει ψυχακια να πιασει οπλο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γτ δεν λες και τον τροπο που γινεται κανενας ειδικος φρουρος?

ουτε σοβαρα ψυχολογικα τεστ περνανε ουτε τπτ..

αφηνουν τον καθε εν δυναμει ψυχακια να πιασει οπλο.

Επειδη εχω φιλο μου ατυφυλακα αυτο που ξερω ειναι οτι και οι αστυνομικοι δεν γουσταρουν ιδιαιτερα τους ειδικους φρουρους.

Απο κει και περα να οι ειδικοι φρουροι παλια εμπαιναν φτανει να ειχαν υπηρετησει στις ειδικες δυναμεις.Τα τελευταια χρονια ομως οι περισσοτεροι εχουν πτυχια πανεπιστημιου κ.λ.π.(ανεργια γαρ!!)

Τελοσπαντων αυτα δε λενε κατι!Πιστευω και στατιστικως να το δει κανεις καποια στιγμη θα γινοταν αυτο!!Πολλα χρονια γινεται αυτος ο πολεμος και οι αναρχικοι καινε και επιτιθοντε!Καποια στιγμη δυστυχως θα βρισκοταν ο τρελλαμενος που θα εκανε τη ζημια!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω φιλο μου ατυφυλακα αυτο που ξερω ειναι οτι και οι αστυνομικοι δεν γουσταρουν ιδιαιτερα τους ειδικους φρουρους.

Απο κει και περα να οι ειδικοι φρουροι παλια εμπαιναν φτανει να ειχαν υπηρετησει στις ειδικες δυναμεις.Τα τελευταια χρονια ομως οι περισσοτεροι εχουν πτυχια πανεπιστημιου κ.λ.π.(ανεργια γαρ!!)

Τελοσπαντων αυτα δε λενε κατι!Πιστευω και στατιστικως να το δει κανεις καποια στιγμη θα γινοταν αυτο!!Πολλα χρονια γινεται αυτος ο πολεμος και οι αναρχικοι καινε και επιτιθοντε!Καποια στιγμη δυστυχως θα βρισκοταν ο τρελλαμενος που θα εκανε τη ζημια!!!

εγω εχω γνωστο που τον πηραν για ειδικο φρουρο..

ενα πτυχιο βιβλιοθηκονομιας εχει και απλα επειδη ηταν εφεδρος στον στρατο(πως το λενε αυτο τελως παντων) πηρε περισσοτερα μορια και τον πηρανε εκει..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

θα πώ και εγώ την γνώμη μου...

 

1) ο μπάτσος δεν έπρεπε να βγάλει όπλο... θα πρέπει να πάει φυλακή

2) οι ανώτεροι του δεν τον έδωσαν παλιότερα (στα ρεπόρτσ) όταν έβλεπαν ότι ψυχολογικά είναι σερίφης παρά αστυνομικός.. πρέπει το λιγότερο να παραιτηθούν

 

3) Οι κουκουλοφόροι που προκαλούν την αστυνομια και σπάνε βιτρίνες είναι απαράδεκτοι, πρέπει να πάνε φυλακή και να μάθουν να σέβονται την ιδιωτική περιουσία. Δέν γίνεται 2-3 φορές τον χρόνο να καίγεται η ελλάδα απο 1000 άτομα...

 

4) Είμαι υπέρ των αντιεξουσιαστών αρκεί να γίνεται πολιτισμένα... όχι σπάζοντας ότι βιτρίνες και πετώντας πέτρες σε αστυνομικούς.

 

Εδώ στο εξωτερικό οι μπάτσοι είναι γενικά καλά παιδιά... δεν προκαλούνε, δεν σου μιλάνε σαν σερίφιδες, δεν υπάρχει περίπτωση να σε βρίσουν η ακόμη και να σου φωνάξουν... Καμιά σχέση με την ανοργάνωτη ελληνική αστυνομία που το παίζουν όλοι εξουσία...

ΑΛΛΑ, αν τολμίσεις και τους πετάξεις μια πέτρα η να τους βρίσεις την γάμισες... έτσι απλά... Θα φάς το τέιζερ και θα περάσεις την επόμενη μέρα στα δικαστήρια... δεν θα κάτσουν να σε κοιτάνε... ούτε όμως θα βγάλουν όπλο, ούτε θα σε βρίσουν... απλά θα σε συλλάβουν...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αψυχολογητη, αλλα μεμονομενη η αντιδραση του αστυνομικου,αλλα το μεγαλυτερο κακο ηταν οτι αυτο εδωσε αφορμη σε ολα αυτα τα αντιεξουσιαστικα σκουπιδια και κατακαθια της κοινωνιας να καψουν και να καταστρεψουν περιουσιες φουκαραδων καταστηματαρχων.

Το μεγαλυτερο καταντημα ειναι οτι η αστυνομια με την ανοχη ή και την θεληση της πολιτειας εχεις επιτερεψει σε ολους αυτους τους ξεφτιλισμενους αριστεριστες να κανουν την Αθηνα κτημα τους με το ετσι θελω,αντι να τους μαζεψει.

Και βεβαιως αφορμη δεν εβρισκαν οι μαθητες για πορειες και καταληψεις.Παντως τωρα βρηκαν και ενα αλλο ζητημα για να κλεινουν τα σχολεια, περα απο το οτι δεν εχουν μπουγατσες τα κυλικεια......

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...