Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για εμενα προσωπικα το keyboard που εχει το Ν97 πιστευω θα ειναι αρκετα μεγαλη ευκολια. Πραγμα που αποσο γνωριζω τα HD omnia kai HD touch δεν εχουν..

και δεν μου αρεσει τοσο το περιβαλλον που εχει η samsung στο μενου και στο desktop της :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για εμενα προσωπικα το keyboard που εχει το Ν97 πιστευω θα ειναι αρκετα μεγαλη ευκολια. Πραγμα που αποσο γνωριζω τα HD omnia kai HD touch δεν εχουν..

και δεν μου αρεσει τοσο το περιβαλλον που εχει η samsung στο μενου και στο desktop της :cry:

 

εγω τωρα στο wm κινητο που εχω ενω εχει επιλογη για landscape πληκρολογιο(εικονικο) δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε γιατι portrait ειναι πιο γρηγορο ναγραψεις πχ ενα sms!αρα το hardware keyboard δεν νομιζω να το χρησιμοποιησω για να γραψω ενα sms που ειναι και η πιο συχνη χρηση του!

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα στο wm κινητο που εχω ενω εχει επιλογη για landscape πληκρολογιο(εικονικο) δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε γιατι portrait ειναι πιο γρηγορο ναγραψεις πχ ενα sms!αρα το hardware keyboard δεν νομιζω να το χρησιμοποιησω για να γραψω ενα sms που ειναι και η πιο συχνη χρηση του!

Και εγώ τέτοιος τύπος ήμουνα, με το Ν97 όμως άλλαξα τελείως συνήθειες!

Πιάνο τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιο ακόμα και για τα τελείως τυπικά, όπως να γράψω μια απλή σημείωση ή μια γρήγορη απάντηση με SMS. Ακόμα το Ν97 έχει διάφορα shortcuts στο πληκτρολόγιο, όσο παίζω μαζί του τόσο πιο πολλά ανακαλύπτω.

 

Τέλος ο μηχανισμός slide του πληκτρολογίου, είναι τόσο ομαλός, τόσο στιβαρός και γενικά τόσο τέλειος που απλά δεν χορταίνω να το ανοιγοκλείνω :love:

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το hardware κομμάτι κτλ υπάρχουν και άλλοι λόγοι που θα προτίμηση ,ίσως κάποιος το Ν97 . Ένα μεγάλο μειονέκτημα των symbian κινητών, όπως όλοι γνωρίζουμε ,είναι αυτά τα αναθεματισμένα πιστοποιητικά αλλά και η διαδικασία hacking του κινητού . Στα γνωστά μαγαζάκια υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να τα επιτύχεις αυτά, αλλά για SAMSUNG αρκετές φορές αυτά δεν δουλεύουν. Το ίδιο συμβαίνει και με αρκετά προγράμματα τα οποία δεν δουλεύουν δυστυχώς σε Samsung.Επίσης η Nokia βγάζει αρκετά συχνά νέα firmware με βελτιώσεις και με αρκετά εύκολη εγκατάσταση, τι συμβαίνει σε αυτό το κομμάτι με την SAMSUNG?

Aρα για πιο λογο να πάρω μια συσκευή που μπορεί να μου παρέχει καλύτερη κάμερα (αν και τα 8ΜΡ δεν μου λένε κάτι) μεγαλύτερη οθόνη , αλλά δεν θα μπορώ να βάλω μη πιστοποιημένες εφαρμογές και θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με τις υπόλοιπες, Αν δεν αποκτήσει η Samsung after sales service σωστό, τόσο σε κανονικό επίπεδο , όσο και σε επίπεδο hacking και *****ing, δεν πρόκειται να πιάσει τους ψαγμένους χρήστες , παρα μόνο τους περιστασιακούς trends.

Άρα φίλοι μου όσο και να γκρινιάζουν κάποιοι η νοκια, είναι δυστυχώς, η μοναδική που παρέχει ένα ολοκληρωμένο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τέτοιος τύπος ήμουνα, με το Ν97 όμως άλλαξα τελείως συνήθειες!

Πιάνο τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιο ακόμα και για τα τελείως τυπικά, όπως να γράψω μια απλή σημείωση ή μια γρήγορη απάντηση με SMS. Ακόμα το Ν97 έχει διάφορα shortcuts στο πληκτρολόγιο, όσο παίζω μαζί του τόσο πιο πολλά ανακαλύπτω.

 

Τέλος ο μηχανισμός slide του πληκτρολογίου, είναι τόσο ομαλός, τόσο στιβαρός και γενικά τόσο τέλειος που απλά δεν χορταίνω να το ανοιγοκλείνω :love:

 

που το βρήκες ρε φίλε το Ν97 τόσο νωρίς ?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το hardware κομμάτι κτλ υπάρχουν και άλλοι λόγοι που θα προτίμηση ,ίσως κάποιος το Ν97 . Ένα μεγάλο μειονέκτημα των symbian κινητών, όπως όλοι γνωρίζουμε ,είναι αυτά τα αναθεματισμένα πιστοποιητικά αλλά και η διαδικασία hacking του κινητού . Στα γνωστά μαγαζάκια υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να τα επιτύχεις αυτά, αλλά για SAMSUNG αρκετές φορές αυτά δεν δουλεύουν. Το ίδιο συμβαίνει και με αρκετά προγράμματα τα οποία δεν δουλεύουν δυστυχώς σε Samsung.Επίσης η Nokia βγάζει αρκετά συχνά νέα firmware με βελτιώσεις και με αρκετά εύκολη εγκατάσταση, τι συμβαίνει σε αυτό το κομμάτι με την SAMSUNG?

Aρα για πιο λογο να πάρω μια συσκευή που μπορεί να μου παρέχει καλύτερη κάμερα (αν και τα 8ΜΡ δεν μου λένε κάτι) μεγαλύτερη οθόνη , αλλά δεν θα μπορώ να βάλω μη πιστοποιημένες εφαρμογές και θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με τις υπόλοιπες, Αν δεν αποκτήσει η Samsung after sales service σωστό, τόσο σε κανονικό επίπεδο , όσο και σε επίπεδο hacking και *****ing, δεν πρόκειται να πιάσει τους ψαγμένους χρήστες , παρα μόνο τους περιστασιακούς trends.

Άρα φίλοι μου όσο και να γκρινιάζουν κάποιοι η νοκια, είναι δυστυχώς, η μοναδική που παρέχει ένα ολοκληρωμένο πακέτο.

 

Αυτό με τα προγράμματα είναι αλήθεια ότι συνέβαινε αλλά τώρα πια δεν είναι τόσο σημαντικό. Τα περισσότερα προγράμματα που χρησιμοποιεί κάποιος που ανήκει ακόμα και στη κατηγόρια πάνω από το μέσο χρήστη οι εταιρίες τα έχουν ήδη συμπεριλάβει εξαρχής στα κινητά τους και ειδικά στα μοντέλα που περιμένουμε (Ν97, omnia HD) λίγα θα είναι αυτά που κάποιος απαιτητικός θα ανατρέξει σε τρίτο κατασκευαστεί αφού προγράμματα για διαχείριση κλήσεων, περιήγησης στο διαδίκτυο, αναπαραγωγής mp3, λήψη και αναπαραγωγή φωτογραφιών και video, εμφάνιση φωτογραφίας καλούντος κ.λ.π. κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν και άλλα προγράμματα από τρίτους κατασκευαστές που θα υλοποιούν και την πιο τρελή φαντασία αλλά από την εμπειρία μου και μετά από εκατοντάδες προγράμματα που έβαλα πάνω στην αρχική μου φούρια ελάχιστα κατάφεραν να παραμείνουν στο τηλέφωνο.

 

Για εμένα σε άλλα πρέπει να δίνουμε μεγαλύτερη σημασία όπως είναι τα προηγμένα τεχνικά χαρακτηριστικά, το service και η τιμολογική πολιτική. Τώρα αν ένα προγραμματάκι που κάνει το x τρελό και χαβαλεβιάρικο πραγματάκι το οποίο θα το κρατήσω μία ημέρα στο κινητό μου και μετά θα το βγάλω δεν με απασχολεί και πολύ.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτά που είπες , και εγώ χρόνια είμαι οπαδός τον symbian και όντως 2 με 3 προγράμματα είναι αυτά που χρησιμοποιώ extra .

Αλλά το θέμα είναι, ότι όταν δίνεις τόσα λεφτά για ένα κινητό , θες να μπορείς να κάνει τα πάντα, έστω και ένα αν δεν τα χρησιμοποιείς. Έστω και στην ιδέα ότι μπορεί να βγει κάποιο πρόγραμμα , που πραγματικά αξίζει και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω επειδή έχω Samsung δεν αξίζει το ρισκο.

H nokia χρησιμοποιεί χρόνια την πλατφόρμα symbian , ενώ η Samsung την χρησιμοποιεί μόνο σε 2 κινητά , και δεν ξέρουμε σίγουρα αν θα συνεχίσει να υποστηρίζει την πλατφόρμα , άρα λογικό είναι οι Developers να έχουν ως άμεση προτεραιότητα τα προγράμματα να είναι συμβατά με ta νοκια κινητά πρωτίστως.

Το νοκια maps 3 και το Ngage είναι 2 λόγοι για να προτιμήσει κάποιος NOKIA

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να κάνει μία σύγκριση του hardware των::

N97

E90 communicator

iPhone 3G

HTC HD

OMNIA

 

Θα του ήμουν βαθύτατα υπόχρεος. Πιστεύω είναι πολύ σημαντικό γνωρίζοντας τις αδυναμίες και χαρίσματα του κάθε λειτουργικού (λιγότερο ή περισσότερο) να εστιάσουμε στο Hardware αυτό καθ'αυτό... Άλλωστε είναι κάτι που είναι αμεσότερα συγκρίσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τέτοιος τύπος ήμουνα, με το Ν97 όμως άλλαξα τελείως συνήθειες!

Πιάνο τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιο ακόμα και για τα τελείως τυπικά, όπως να γράψω μια απλή σημείωση ή μια γρήγορη απάντηση με SMS. Ακόμα το Ν97 έχει διάφορα shortcuts στο πληκτρολόγιο, όσο παίζω μαζί του τόσο πιο πολλά ανακαλύπτω.

 

Τέλος ο μηχανισμός slide του πληκτρολογίου, είναι τόσο ομαλός, τόσο στιβαρός και γενικά τόσο τέλειος που απλά δεν χορταίνω να το ανοιγοκλείνω :love:

μου εξηγεις λιγο τα widgets?5ημερο καιρο μπορει να δειχνει?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να κάνει μία σύγκριση του hardware των::

N97

E90 communicator

iPhone 3G

HTC HD

OMNIA

 

Θα του ήμουν βαθύτατα υπόχρεος. Πιστεύω είναι πολύ σημαντικό γνωρίζοντας τις αδυναμίες και χαρίσματα του κάθε λειτουργικού (λιγότερο ή περισσότερο) να εστιάσουμε στο Hardware αυτό καθ'αυτό... Άλλωστε είναι κάτι που είναι αμεσότερα συγκρίσιμο.

 

To Hardware ειναι απόλυτα συνδεδεμένο με το λειτουργικό οποτε πιστευω οτι δεν μπορεί να γινει μια τέτοια αποσπασματική σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να κάνει μία σύγκριση του hardware των::

N97

E90 communicator

iPhone 3G

HTC HD

OMNIA

 

Θα του ήμουν βαθύτατα υπόχρεος. Πιστεύω είναι πολύ σημαντικό γνωρίζοντας τις αδυναμίες και χαρίσματα του κάθε λειτουργικού (λιγότερο ή περισσότερο) να εστιάσουμε στο Hardware αυτό καθ'αυτό... Άλλωστε είναι κάτι που είναι αμεσότερα συγκρίσιμο.

 

Δεν είναι εδώ το κατάλληλο θέμα. Μπορείς να ανοίξεις ένα στους διαξιφισμούς!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μα δεν υπάρχει λόγος για "διαξιφισμό" και το hardware είναι κάτι το απόλυτα μετρήσιμο. Επιπλέον, θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου εξηγήσει τί σημαίνει τετραπύρινος ARM (quad) στο συγκεκριμένο χρονισμό:: σημαίνει ότι κάποιος επεξεργαστής στα 600 Mhz ας πούμε, έστω και απλός, θα είναι πιο γρήγορος? και αν ναι, τότε γιατί η ΝΟΚΙΑ προτίμησε αυτή τη λύση?

 

έχοντας και την εμπειρία του E90 και iPhone 3G θα ήθελα από κάποιον που κατέχει τα τεχνικά καλύτερα να μου πει αν θα είναι πιο γρήγορο το Ν97, ειδικά στο rendering των ιστοσελίδων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερουμε ποτε ερχεται στην Ελλαδα το Ν97? Εγω εχω το Iphone 3G αλλα θελω με το που ερθει στα μαγαζια το Ν97 να το χτυπησω αμεσως γιατι ειμαι τρελος φαν της σειρας Ν, τι λετε αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το κρίνεις εσύ εάν αξίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα ποτε ερχεται ξερετε?

 

Καλο ειναι να μην επαναλαμβανομαστε.Να εισαι σιγουρος οτι οταν οριστικοποιηθει η ημερομηνια κυκλοφοριας του θα υπαρξει αμεση δημοσιευση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα ποτε ερχεται ξερετε?

Έχει ήδη απαντηθεί μερικά ποστ πίσω, θα έρθει από Ιούνιο κ μετά. Δεν υπάρχει ακριβή ημερομηνία.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

που το βρήκες ρε φίλε το Ν97 τόσο νωρίς ?

Έχω ένα πρωτότυπο εδώ και καιρό το οποίο θα δώσω πίσω σύντομα. Εκτός απροόπτου θα έχω την τελική έκδοση τέλος Μαΐου.

 

μου εξηγεις λιγο τα widgets?5ημερο καιρο μπορει να δειχνει?

Widgets είναι εφαρμογές που τρέχουν στην οθόνη αναμονής ή σαν ανεξάρτητα μικρά προγράμματα ή σαν συντομεύσεις άλλων προγραμμάτων. Το Ν97 θα έχει αρκετά, πολύ χρήσιμα Widgets προ-εγκατεστημένα, θα μπορείς μόνος σου βέβαια να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις καινούργια. Το Ovi Store που επίσης θα κάνει το ντεμπούτο του μαζί με το Ν97 θα καλύψει κάθε σου ανάγκη επί του θέματος. Προ-εγκατεστημένο Widget για τον καιρό έχει αυτό του AccuWeather, έχει 5ήμερη πρόβλεψη, με την ώρα, χάρτες κτλ. γενικά είναι μια ολοκληρωμένη εφαρμογή γύρο από τον καιρό. :)

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται λέτε? Τι τιμή έχει ανακοινωθεί προ φόρων?

Έχουμε ακόμα κανένα 2μηνο-3μηνο μέχρι να έρθει. Από το πρώτο ποστ του θέματος

"The Nokia N97 is expected to begin shipping in the first half of 2009 at an estimated retail price of EUR 550 before taxes or subsidies."

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...