Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να αναφέρω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου από to2c.

Την προηγούμενη εβδομάδα παρήγγειλα το zte v965, όλα καλά, πληρώθηκε το κινητό και περίμενα κλασικά το tracking number.

ΣΗΜΕΡΑ μου στέλνουν email για να με ενημερώσουνε ότι η συσκευή έχει εξαντληθεί...

Μετά λοιπόν από μία συνομιλία μαζί τους στο chat, άλλαξα την παραγγελία μου με το zte v956 ( τους πρότεινα βέβαια να μου στείλουν το zte v967 χωρίς επιπλέον κόστος, αλλά που...).

Ήθελα να ήξερα, δεν ελέγχουν το στοκ τους πρώτα?

Είναι δυνατόν να ελέγχουν το στοκ απ όλους τους προμηθευτές-εργοστάσια-αποθήκη τους? Θα χρειάζονταν πολλαπλάσιο προσωπικό για κάτι τέτοιο

 

υπαρχει κινεζικο μαγαζι που να πουλαει εκτος απο τις γνωστες κινεζικες φιρμες και samsung σε τιμες καλυτερες απο αυτες που εχουμε εδω?
Όχι. Είτε θα ειναι πανάκριβα, λόγω των φόρων εισαγωγής στη κίνα (και κανείς δεν κάνει εξαγωγές τετοια προϊόντα, αφού δεν αξιζουν το κοστος),είτε θα είναι refurbished
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

jsxltech Aυτό το μαγαζί το έχετε υπόψιν σας ;

Παρήγγειλα ένα Xiaomi hongmi από αυτούς . Το κινητό ήταν οκ μόνο που έκανε 3 βδομάδες να έρθει. Και μη μου πεις. Ότι είναι φυσιολογικό, Γιατί ήταν αποστολή με Dhl. Χρησιμοποιούν ένα shipper που είναι πιο αργός και από χελώνα. Και ενώ τους είπα πως να το στείλουν έκαναν του κεφαλιού τους..

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

αν παραγγειλουμε πχ απο to2c.com και βαλουμε 2 κινητα συνολικης αξιας 300 ευρω, επιλεξουμε dhl (εξτρα 20ευρω), θα φαμε τελωνειο; πληρωνουμε εξτρα δηλαδη;
Link to comment
Share on other sites

αν παραγγειλουμε πχ απο to2c.com και βαλουμε 2 κινητα συνολικης αξιας 300 ευρω, επιλεξουμε dhl (εξτρα 20ευρω), θα φαμε τελωνειο; πληρωνουμε εξτρα δηλαδη;

Κατα ενα μεγαλο ποσοστο, ναι...

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις το συγκεκριμενο καταστημα http://www.androidmall.co.uk/ ? Στελνει απο Αγγλια? Δηλαδη ειμαστε οκ με τελωνειο ή στελνει απο Κινα?
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις το συγκεκριμενο καταστημα http://www.androidmall.co.uk/ ? Στελνει απο Αγγλια? Δηλαδη ειμαστε οκ με τελωνειο ή στελνει απο Κινα?

 

 

Established in 2010, HongKong AndroidMall.co.uk

Link to comment
Share on other sites

Established in 2010, HongKong AndroidMall.co.uk

 

Μεγαλο ξενερωμα, ηλπιζα οτι ισως εχουν καποια αποθηκη στην Αγγλια και γινεται απο εκει η αποστολη. Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο ξενερωμα, ηλπιζα οτι ισως εχουν καποια αποθηκη στην Αγγλια και γινεται απο εκει η αποστολη. Ευχαριστω :)

 

Ακόμα και να είχαν αποθήκη, οι τιμές δεν θα ήταν οι "αδασμολόγητες" τιμές Κίνας. Είχα βρει μια παρόμοια περίπτωση με αποθήκη στη Γερμανία αλλα οι "Γερμανικές"¨τιμές ήταν κατά €30 υψηλότερες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να ελέγχουν το στοκ απ όλους τους προμηθευτές-εργοστάσια-αποθήκη τους? Θα χρειάζονταν πολλαπλάσιο προσωπικό για κάτι τέτοιο

Θα μπορούσαν απλά να κοιτάνε το στοκ στον υπολογιστή τους , όπως κάνουν όλες οι εταιρείες ανά τον κόσμο.

Τότε τα λάθη θα μειώνόταν στο ελάχιστο.

Και μή μου πεις ότι τα λάθη που βλέπουμε είναι αυτά που προκύπτουν από την παραπάνω τακτική.

Είναι τόσα πολλά θα λάθη που έχω διαβάσει εδώ μέρα ,

που είμαι σίγουρος ότι το κάνουν επίτηδες για να σε οδηγούν να αγοράσεις από αυτούς ,

έστω και άλλο προιόν,

αφού οι περισσότεροι δεν παίρνουν τα λεφτά τους πίσω αλλά συμφωνούν είτε να περιμένουν το ίδιο προιόν

είτε να πάρουν καποιο άλλο.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν απλά να κοιτάνε το στοκ στον υπολογιστή τους , όπως κάνουν όλες οι εταιρείες ανά τον κόσμο.

Τότε τα λάθη θα μειώνόταν στο ελάχιστο.

Και μή μου πεις ότι τα λάθη που βλέπουμε είναι αυτά που προκύπτουν από την παραπάνω τακτική.

Είναι τόσα πολλά θα λάθη που έχω διαβάσει εδώ μέρα ,

που είμαι σίγουρος ότι το κάνουν επίτηδες για να σε οδηγούν να αγοράσεις από αυτούς ,

έστω και άλλο προιόν,

αφού οι περισσότεροι δεν παίρνουν τα λεφτά τους πίσω αλλά συμφωνούν είτε να περιμένουν το ίδιο προιόν

είτε να πάρουν καποιο άλλο.

Δεν γίνεται αυτό, γιατι τα μαγαζιά στην κίνα δε δουλεύουν έτσι.

Στην ουσία δεν εχουν δικο τους στοκ για τα περισσότερα προϊόντα, αλλά όταν το παραγγείλεις, το παιρνουν από αποθήκη στην Κίνα, ή το εργοστάσιο, ή καποιο προμηθευτή χονδρικης κλπ, και στο στέλνουν. Καταλαβαινεις πως δε γινεται να ενημερώνονται για το στοκ των άλλων συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αυτό, γιατι τα μαγαζιά στην κίνα δε δουλεύουν έτσι.

Στην ουσία δεν εχουν δικο τους στοκ για τα περισσότερα προϊόντα, αλλά όταν το παραγγείλεις, το παιρνουν από αποθήκη στην Κίνα, ή το εργοστάσιο, ή καποιο προμηθευτή χονδρικης κλπ, και στο στέλνουν. Καταλαβαινεις πως δε γινεται να ενημερώνονται για το στοκ των άλλων συνέχεια

 

Συμφωνώ μαζί σου, απλά τουλάχιστον θα μπορούσαν να ενημερώνουν πιο σύντομα και όχι μετά από μία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα χθες, για πρώτη φορά από Κίνα, δύο lenovo s650 από To2c. Μπορούν να μου πουν όσοι γνωρίζουν πότε, καλώς εχόντων των πραγμάτων, να περιμένω τις συσκευές; Επίσης τα παρήγγειλα μέσω Singpore Post. Θα χρεωθώ και τελωνείο επειδή είναι δύο οι συσκευές και αν ναι τι ποσό:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα χθες, για πρώτη φορά από Κίνα, δύο lenovo s650 από To2c. Μπορούν να μου πουν όσοι γνωρίζουν πότε, καλώς εχόντων των πραγμάτων, να περιμένω τις συσκευές; Επίσης τα παρήγγειλα μέσω Singpore Post. Θα χρεωθώ και τελωνείο επειδή είναι δύο οι συσκευές και αν ναι τι ποσό:

 

Σε 20 μερες καλως εχοντων των πραγματων.Κατα 99,9% δεν θα πληρωσεις.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Σε 20 μερες καλως εχοντων των πραγματων.Κατα 99,9% δεν θα πληρωσεις.

 

μεχρι ποιο ποσο δηλαδη το γλυτωνουμε το τελωνειο;

Link to comment
Share on other sites

μεχρι ποιο ποσο δηλαδη το γλυτωνουμε το τελωνειο;

 

δεν είναι θέμα ποσού τόσο όσο στο αν ανοίξουν στο τελωνείο το δικό σου κουτί

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από εμένα.ξέρει κανείς αν το http://www.everbuying.com είναι αξιόπιστο?

βλέπω να έχει paypal και έχει καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από εμένα.ξέρει κανείς αν το http://www.everbuying.com είναι αξιόπιστο?

βλέπω να έχει paypal και έχει καλές τιμές.

Γενναιόδωρο με τα κουπόνια του αλλα οτι έχει καλές τιμές, δεν θα το έλεγα.

Μήπως σε μπέρδεψε το νόμισμα που χρησιμοποιεί το μαγαζί; Οι τιμές είναι σε αγγλικές λίρες και όχι σε δολάρια όπως στα περισσότερα.

2-3 μοντέλα που κοίταξα ήταν $20-$30 ακριβότερο απο το Minideal

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από εμένα.ξέρει κανείς αν το http://www.everbuying.com είναι αξιόπιστο?

βλέπω να έχει paypal και έχει καλές τιμές.

Από τα πιό παλιά και αξιόπιστα. Το νόμισμα το ορίζεις εσύ, δεν χρησιμοποιεί κάποιο ορισμένο όπως λέει ο φίλος παραπάνω.

Όσο γιά τις τιμές, βλέπεις και κρίνεις μόνος σου αναλόγως του είδους που θέλεις.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Από τα πιό παλιά και αξιόπιστα. Το νόμισμα το ορίζεις εσύ, δεν χρησιμοποιεί κάποιο ορισμένο όπως λέει ο φίλος παραπάνω.

Δεν είπα αυτό ακριβώς. Το μαγαζί όμως χρησιμοποιεί ως προεπιλεγμένο νόμισμα τη λίρα και αυτό μπορεί να μπερδέψει κάποιον που είναι συνηθισμένος στις τιμές δολαρίων που χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα αυτό ακριβώς. Το μαγαζί όμως χρησιμοποιεί ως προεπιλεγμένο νόμισμα τη λίρα και αυτό μπορεί να μπερδέψει κάποιον που είναι συνηθισμένος στις τιμές δολαρίων που χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι οι άλλοι.

 

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα!

Το "μαγαζί" ανιχνευει την ΙΡ σου και προτείνει το νόμισμα που νομίζει οτι χρειάζεσαι (πχ σε μένα, μόλις άνοιξα, προτεινε EUR)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα γιατί έβγαλε λίρες τότε; Μήπως έφταιγε οτι έπινα τσάι εκείνη την ώρα; :lol:

 

Όπως και να έχει, δεν είναι πολύ ανταγωνιστικές οι τιμές τους. Τελικά οι διαφορές σε 2-3 mid-range κινητά ήταν της τάξης των $10-$15 ενώ δεν έχει το Lenovo S650 που έχω βάλει στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα λίρες μου βγάζει.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τσεκάρουμε τις τιμές σε USD, γιατί σε αυτό το νόμισμα θα γίνει η πληρωμή και οι αυτόματοι μετατροπείς στα sites, δεν είναι ενημερωμένοι με τις τελευταίες ισοτιμίες.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα euro βγάζει. Αλλά δεν έχει xiaomi, lenovo.... :(

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41775&stc=1&d=1393536676

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...