Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστοί όλοι οι προ-"γραφήσαντες".

 

Το banggood φαίνεται να τα "σπαει", συσκευασία stealth, ταχύτητα αποστολής εξωπραγματική και ναι, αν φτιάξουν αυτό με τα διαφορετικά trackings για μία παραγγελία με πολλά είδη, τότε θα είναι το ιδανικό.

 

Για το Gearbest επίσης έχω να πω τα καλύτερα, μετά από 4 παραγγελίες από κει....δεν μου προκύπτει επ ουδενί αυτό το gear-worst που του προσάπτουν κάποιοι κατά καιρούς...:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...

Και τώρα θέλω να παραγγείλω από Everbuying αλλά δεν ξέρω τί παίζει πλέον με αυτό το κατάστημα.

Τελευταία φορά που παρήγγειλα από EB ήταν πριν 1,5 χρόνο.

Είναι αξιόπιστο σήμερα? Με τί post στέλνει τα κινητά? Το έχουν όντως σε στοκ ή έτσι λένε στο site τους και θα περιμένουμε βδομάδες?

 

Δύο παραγγελίες pre-order το τελευταίο τρίμηνο από EverBuying (Vernee Thor και HomTom HT3 Pro).

Στις ημερομηνίες διαθεσιμότητας έπεσαν πάνω - κάτω μέσα.

Το HomTom το έστειλαν με Belgian και χάθηκε. Το ξαναέστειλαν με την συμπλήρωση δύο μηνών από την αρχική αποστολή και έφτασε σε 15 μέρες.

Το Thor το έλαβα σε 20 μέρες περίπου από την αποστολή χωρίς παρατράγουδα με την NL.

Συσκευασία - τσιγαρόχαρτο, ευτυχώς όμως έφθασαν άθικτα.

Τέλος καλό, όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω βάλει στο μάτι το xiaomi redmi note 3 pro (3/32), μπήκα στο kimovil που μου βγάζει πιο site το δίνει πιο φθηνά κλπ. Αρχικά για αγορά 150-170 ευρώ αν πέσει σε τελωνείο πόσο πάει;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω βάλει στο μάτι το xiaomi redmi note 3 pro (3/32), μπήκα στο kimovil που μου βγάζει πιο site το δίνει πιο φθηνά κλπ. Αρχικά για αγορά 150-170 ευρώ αν πέσει σε τελωνείο πόσο πάει;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Παρτο απο Vickmall,μην μπλεχτεις με αλλα καταστηματα θεματα αποφυγης τελωνειου οχι στο κυριο φορουμ,δεν συζηταμε.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω βάλει στο μάτι το xiaomi redmi note 3 pro (3/32), μπήκα στο kimovil που μου βγάζει πιο site το δίνει πιο φθηνά κλπ. Αρχικά για αγορά 150-170 ευρώ αν πέσει σε τελωνείο πόσο πάει;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Απαγορεύονται οι συζητήσεις για αποφυγή τελωνείου ..

Οι αγορές εκτός ΕΕ ενέχουν τον κίνδυνο επιβολής δασμών. Όπως όλοι, αγοράζεις, σε καμμία περίπτωση δεν επιλέγεις courier ή "γρήγορο ταχυδρομείο" και ανάβεις και το κερί που είπες :lol:

Επίσης, υπάρχουν Κινεζικά καταστήματα τα οποία έχουν Ευρωπαϊκές αποθήκες χωρίς δασμούς, αλλά με "φέσι"

Αλλοιώς, αγοράζεις από Ελλάδα και τέλος.

Edited by impreza_sti
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δύο παραγγελίες pre-order το τελευταίο τρίμηνο από EverBuying (Vernee Thor και HomTom HT3 Pro).

Στις ημερομηνίες διαθεσιμότητας έπεσαν πάνω - κάτω μέσα.

Το HomTom το έστειλαν με Belgian και χάθηκε. Το ξαναέστειλαν με την συμπλήρωση δύο μηνών από την αρχική αποστολή και έφτασε σε 15 μέρες.

Το Thor το έλαβα σε 20 μέρες περίπου από την αποστολή χωρίς παρατράγουδα με την NL.

Συσκευασία - τσιγαρόχαρτο, ευτυχώς όμως έφθασαν άθικτα.

Τέλος καλό, όλα καλά...

Κατάλαβα, καμία σχέση με Banggood και Vickmall, οπότε δεν προχωράμε σε παραγγελία.

Thanks cirith. ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ξεχωριστο θεμα που να μπορούμε να ενημερωθουμε από ποια κινεζικα μαγαζια μπορούμε να αγοράσουμε όπως αγοράζαμε πριν τα CC ,δηλ. κατευθείαν με paypal και συνδεμενη την καρτα σε αυτό?

Μου ειπαν λιγες μερες πριν εδώ στο φορουμ ότι απο vickmall γινεται αλλα το vickmall δεν εχει το συγκεκριμενο τηλ. που θελω μου ειπαν επισης ότι αγορες με καρτα γινονται και από banggood και gearbest αλλα δεν καταλαβα αν γινονται κατευθείαν με την πιστωτικη η μεσο paypal(χωρις paypal δεν κανω αγορες γιατι 2 φορες που δεν παρελαβα κινητο μου επεστρεψε το paypal τα χρηματα!)?

Σορρυ αν είμαι εκτος θεματος και αν υπαρχει σχετικο θεμα με αυτό που ρωταω ας μου το υποδειξει καποιος γιατι εγω δεν το βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Το gearbest πέρνει PayPal, το ιδιο φαίνεται και στην σελίδα του banggood.

 

Δηλ. μεχρι στιγμης ξερουμε ότι gearbest , banggood και vickmall είναι στανταρακια ότι μας επιτρεπεται να κανουμε αγορες "όπως παλια"!

Thank's,και οποιος γνωριζει άλλο μαγαζι ας το ποσταρει,πιστευω ότι βοηθάνε τετοιου είδους πληροφωριες!

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. μεχρι στιγμης ξερουμε ότι gearbest , banggood και vickmall είναι στανταρακια ότι μας επιτρεπεται να κανουμε αγορες "όπως παλια"!

Thank's,και οποιος γνωριζει άλλο μαγαζι ας το ποσταρει,πιστευω ότι βοηθάνε τετοιου είδους πληροφωριες!

Αυτοί δέχονται paypal, το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι καθόλου όπως παλιά, γιατί το paypal δεν δέχεται όλες τις κάρτες ...

Υπάρχει ειδικό νήμα για αυτό, εδώ είναι εκτός θέματος.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έκανα παραγγελία από Vickmall με nl post, ξέρω ότι θα κάνει 10-25 μέρες να φτάσει, απλά ήθελα να ρωτήσω το trucking number που μου έστειλαν που μπορώ να το παρακολουθώ?

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έκανα παραγγελία από Vickmall με nl post, ξέρω ότι θα κάνει 10-25 μέρες να φτάσει, απλά ήθελα να ρωτήσω το trucking number που μου έστειλαν που μπορώ να το παρακολουθώ?

 

http://www.17track.net/el

http://www.postnl.post/

θα φανει μετα απο μια βδομαδα και παρα πανω,μην αγχωθεις,οταν σου γραψει οτι εφτασε ελλαδα και μπορεις και απο το σαιτ των ελτα να το παρακολουθεις

Edited by mobile59
Link to comment
Share on other sites

http://www.17track.net/el

http://www.postnl.post/

θα φανει μετα απο μια βδομαδα και παρα πανω,μην αγχωθεις,οταν σου γραψει οτι εφτασε ελλαδα και μπορεις και απο το σαιτ των ελτα να το παρακολουθεις

 

thanks, μου έστειλαν φωτό και το πακέτο, οπότε αναμένω

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές παραγγελίες από gearbest, αλλά κινητό σε ένα σκέτο νάιλον πρώτη φορά εστειλαν.. Μα δε φοβούνται καθόλου; εγώ μες στην Αθήνα αν στείλω κάτι το τυλίγω με αφρολεξ..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχε χαλάσει τις συσκευασίες τους και έστελνε πλέον στην... πλαστική σακκούλα, ήταν το Geekbuying.

Και τις προάλλες μου ήρθε ένα μικρο-μαραφέτι των $5 που είχα παραγγείλει, ούτε καν εύθραυστο ή ευπαθές, τυλιγμένο σε... 3 στρώματα αφρολέξ και όλο μαζί μέσα σε σκληρό χαρτονένιο κουτί και απ' έξω καφέ χαρτί και ταινία περιτυλίγματος!

Και επίσης σε πλήρη αντίθεση με την άλλη -κακή- συνήθεια που είχαν (τουλάχιστον τον τελευταίο χρόνο), μου το έστειλαν σε πολύ λογικό χρόνο, μόνο 3-4 εργάσιμες μετά την παραγγελία (γι' αυτούς είναι πολύ καλό)!

Μακάρι αυτά να σηματοδοτούν κάποια πιο μόνιμη στροφή προς... καλές συνήθειες και να μην ήταν τυχαία / παροδικά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές παραγγελίες από gearbest, αλλά κινητό σε ένα σκέτο νάιλον πρώτη φορά εστειλαν.. Μα δε φοβούνται καθόλου; εγώ μες στην Αθήνα αν στείλω κάτι το τυλίγω με αφρολεξ..

 

Αυτοι μαζι με το Εβερ, κανουν τις χειροτερες <συσκευασιες>.:X

Απορω κι εγω πως δεν φοβουνται!

Θελουν κραξιμο με ολους τους τροπους και σε ολες τις ευκαιρίες.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Το geekbuying εκανε 11 μερες να μου στειλει τρακινγκ.

Τι λεει η SG post γιατι εχω καιρο να αγορασω απο εξω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή έχω καταλήξει στην αγορά το xiaomi mi max, το βρίσκω σε vickmall, banggood και honorbuy. Από αυτά όμως μόνο στο honorbuy το έχει σε ευρωπαική αποθήκη, αρα θα το παραλάβω σαφώς γρηγορότερα. Από εμπειρία γνωρίζει κάποιος για honorbuy? Θέλω να πληρώσω με πιστωτική μέσω paypal...

 

και βέβαια με ένα "καπελάκι" ύψους 35€.... (από honorbuy)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή έχω καταλήξει στην αγορά το xiaomi mi max, το βρίσκω σε vickmall, banggood και honorbuy. Από αυτά όμως μόνο στο honorbuy το έχει σε ευρωπαική αποθήκη, αρα θα το παραλάβω σαφώς γρηγορότερα. Από εμπειρία γνωρίζει κάποιος για honorbuy? Θέλω να πληρώσω με πιστωτική μέσω paypal...

Άν έχει $5 διαφορά, πάρ'το από Vicmall.

Άν έχει $10 διαφορά, πάρ'το από Banggood.

Και τα 2 είναι τα πιο αξιόπιστα μαγαζιά αυτή την στιγμή με καλή συσκευσία.

Απευθείας με πιστωτική μέσω Paypal, δεν γίνεται σε κανένα σχεδόν μαγαζί.

Ή πληρώνεις 4% προμήθεια στο PP για να φορτώσεις το balance,

ή αγοράζεις απευθείας με πιστωτική χωρίς PP αλλά θα έχεις τον οποιοδήποτε ελάχιστο φόβο μήπως έχει πρόβλημα το κινητό και δεν θα μπορείς να κάνεις dispute εν'ανάγκει.

Σε αυτά τα θέματα του after sale, μόνο με Vickmall θα βρείς άκρη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το geekbuying εκανε 11 μερες να μου στειλει τρακινγκ.

Τι λεει η SG post γιατι εχω καιρο να αγορασω απο εξω.

Σε μένα έστειλε t/n την 3η μέρα.

Το μόνο που φοβάμαι είναι η SG (που πάει νορμάλ προς το παρόν) και αν τυχόν το βάλουν σε τσιγαρόχαρτο.

Edited by LarryAn
Link to comment
Share on other sites

Άν έχει $5 διαφορά, πάρ'το από Vicmall.

Άν έχει $10 διαφορά, πάρ'το από Banggood.

Και τα 2 είναι τα πιο αξιόπιστα μαγαζιά αυτή την στιγμή με καλή συσκευσία.

Απευθείας με πιστωτική μέσω Paypal, δεν γίνεται σε κανένα σχεδόν μαγαζί.

Ή πληρώνεις 4% προμήθεια στο PP για να φορτώσεις το balance,

ή αγοράζεις απευθείας με πιστωτική χωρίς PP αλλά θα έχεις τον οποιοδήποτε ελάχιστο φόβο μήπως έχει πρόβλημα το κινητό και δεν θα μπορείς να κάνεις dispute εν'ανάγκει.

Σε αυτά τα θέματα του after sale, μόνο με Vickmall θα βρείς άκρη.

απλά το θέμα είναι πόσες μέρες θα κάνει από vickmall ή banggood, η χρηματική διαφορά είναι μικρή μεταξύ των 2, αλλά σε θέμα ταχύτητας με το honorbuy θα το έχω σε 3-4 μέρες, ενώ από τα άλλα δύο άγνωστο.... μου έχει τύχει και 40 ημέρες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άν έχει $5 διαφορά, πάρ'το από Vicmall.

Άν έχει $10 διαφορά, πάρ'το από Banggood.

Και τα 2 είναι τα πιο αξιόπιστα μαγαζιά αυτή την στιγμή με καλή συσκευσία.

Απευθείας με πιστωτική μέσω Paypal, δεν γίνεται σε κανένα σχεδόν μαγαζί.

Ή πληρώνεις 4% προμήθεια στο PP για να φορτώσεις το balance,

ή αγοράζεις απευθείας με πιστωτική χωρίς PP αλλά θα έχεις τον οποιοδήποτε ελάχιστο φόβο μήπως έχει πρόβλημα το κινητό και δεν θα μπορείς να κάνεις dispute εν'ανάγκει.

Σε αυτά τα θέματα του after sale, μόνο με Vickmall θα βρείς άκρη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε μένα έστειλε t/n την 3η μέρα.

Το μόνο που φοβάμαι είναι η SG (που πάει νορμάλ προς το παρόν) και αν τυχόν το βάλουν σε τσιγαρόχαρτο.

απλά το θέμα είναι πόσες μέρες θα κάνει από vickmall ή banggood, η χρηματική διαφορά είναι μικρή μεταξύ των 2, αλλά σε θέμα ταχύτητας με το honorbuy θα το έχω σε 3-4 μέρες, ενώ από τα άλλα δύο άγνωστο.... μου έχει τύχει και 40 ημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Απευθείας με πιστωτική μέσω Paypal, δεν γίνεται σε κανένα σχεδόν μαγαζί.

 

Δεν ειναι ετσι ακριβως φιλε μου.

Σε everbuying & geekbuying που δοκιμασα επαιζε το paypal μεσω πιστωτικης με American Express. Για αλλα καταστηματα δεν ξερω να σου πω αλλα μιας και το θεμα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το paypal και οχι τα καταστηματα με Amex θα παιξει και στα αλλα λογικα.

Link to comment
Share on other sites

απλά το θέμα είναι πόσες μέρες θα κάνει από vickmall ή banggood, η χρηματική διαφορά είναι μικρή μεταξύ των 2, αλλά σε θέμα ταχύτητας με το honorbuy θα το έχω σε 3-4 μέρες, ενώ από τα άλλα δύο άγνωστο.... μου έχει τύχει και 40 ημέρες!

Αν θέλεις να πληρώσεις "καπελάκι" ύψους 35€ από honorbuy όπως έγραψες, εσύ αποφασίζεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ειναι ετσι ακριβως φιλε μου.

Σε everbuying & geekbuying που δοκιμασα επαιζε το paypal μεσω πιστωτικης με American Express. Για αλλα καταστηματα δεν ξερω να σου πω αλλα μιας και το θεμα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το paypal και οχι τα καταστηματα με Amex θα παιξει και στα αλλα λογικα.

Είναι θέμα American Express. Μόνο αυτή περνάει από τα cc.

Από geekbuying δεν πέρασε καμία παραγγελία μου με 2 συστημικές κάρτες, η πιο πρόσφατη πριν λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα American Express. Μόνο αυτή περνάει από τα cc.

Από geekbuying δεν πέρασε καμία παραγγελία μου με 2 συστημικές κάρτες, η πιο πρόσφατη πριν λίγες μέρες.

 

Αυτο ακριβως εννοω φιλε μου. Μιλαω μονο για AmEx. Καμια αλλη δεν εχω δει να περναει αν και ισως τωρα με την χαλαρωση των CC ισως και να γινει κι αυτο και για τις υπολοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...