Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα μια γνώμη ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑ , να διαλέξω .... Available Shipping Methods α) Auto(Free) ή Netherlands Post (SF) ? ( με ενδιαφέρει να μην έχω κυρίως πρόβλημα με τελωνεία ! ) . Προκειται για αγορα απο Κινα με το gearbest

Και τα δύο έχουν της ίδιες πιθανότητες να περάσουν τελωνείο, ζήτημα τύχης είναι. Απλώς απέφυγε οποιαδήποτε "γρήγορη" αποστολή με κούριερ ή EMS.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και τα δύο έχουν της ίδιες πιθανότητες να περάσουν τελωνείο, ζήτημα τύχης είναι. Απλώς απέφυγε οποιαδήποτε "γρήγορη" αποστολή με κούριερ ή EMS.

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ........ δηλ , να μην κανω την αγορα και μπλεξω με τελωνεια ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To lightinthebox.com είναι αξιόπιστο ? Βλέπω ότι έχει και Ευρωπαικο μαγαζι !!!

:)
Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστο είναι, αλλά είναι ακριβό και πρόσεξε γιατί χρεώνει και πολλά ταχυδρομικά.

Πάντως υπάρχουν πολλά με Ευρωπαϊκές αποθήκες ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια μου αγορα απο lightinthebox μου εστειλαν κινητο used με imei που δεν ταιριαζε στο imei του κουτιου ,ξεχασμενη sd card στο κινητο και γενικ ενα μπαχαλο.

Δεχτηκαν επιστροφη βεβαια και δεχτηκαν να πληρωσουν και τα ταχυδρομικα αλλα απο εμενα εφαγαν delete.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ........ δηλ , να μην κανω την αγορα και μπλεξω με τελωνεια ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To lightinthebox.com είναι αξιόπιστο ? Βλέπω ότι έχει και Ευρωπαικο μαγαζι !!!

 

τους εγραψα στην σελιδα του fb τους για πληροφοριες και μου εστειλαν προειδοποιηση 10 διαφορετικα ατομα απο ολοτον κοσμο να μην αγορασω απο αυτους,φυσικα και το εκανα,ψιλο απατεωνισκοι θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστο είναι, αλλά είναι ακριβό και πρόσεξε γιατί χρεώνει και πολλά ταχυδρομικά.

Πάντως υπάρχουν πολλά με Ευρωπαϊκές αποθήκες ...

Με ενδιαφέρουν οι εξωτερικές IP CAMERAS (και οχι τόσο τα τηλεφωνα...) αλλά δεν βρίσκω σε Ευρωπαϊκές αποθήκες καλες τιμες .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To lightinthebox.com έχει πραγματικά ευρωπαική αποθήκη ή είναι σαν την αποθήκη του dx.com ?:lol:

:)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχει ψωνισει κανενας απο το http://www.vopmart.com ? ρωταω γιατι ενδιαφερομαι για το xiaomi mi max και στο συγκεκριμενο καταστημα βρισκω το 128gb 4g ram με τεραστια διαφορα στην τιμη σε σχεση με τους αλλους, ολοι το εχουν 490+ δολλαρια και εκει το εχει 379 δολλαρια, τι παιζει? σε ολα βεβαια ειναι προπαραγγελια αλλα τετοια διαφορα στην τιμη?
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια γνώμη ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑ , να διαλέξω .... Available Shipping Methods α) Auto(Free) ή Netherlands Post (SF) ? ( με ενδιαφέρει να μην έχω κυρίως πρόβλημα με τελωνεία ! ) . Προκειται για αγορα απο Κινα με το gearbest

 

το free μαλλον εννοει china air mail το οποιο πολυ πιθανο να κανει κανα μηνα.

Το SF ισως να ειναι πιο γρηγορο.

Τωρα για τελωνεια, το αργο το κοβω πιο ασφαλες, παρε track number και προχωρα.

Να ξερεις ομως οτι το support τους ειναι μουφα και αν κανεις κατι στραβα, θα μπλεξεις ασχημα :worry:

Link to comment
Share on other sites

το free μαλλον εννοει china air mail το οποιο πολυ πιθανο να κανει κανα μηνα.

Το SF ισως να ειναι πιο γρηγορο.

Τωρα για τελωνεια, το αργο το κοβω πιο ασφαλες, παρε track number και προχωρα.

Να ξερεις ομως οτι το support τους ειναι μουφα και αν κανεις κατι στραβα, θα μπλεξεις ασχημα :worry:

 

Τι εννοείς για το support τους ? σε περιπτωση βλάβης της συσκευης ?

:)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι παρά το μεγάλο αριθμό δεμάτων που αγνοούνται τον τελευταίο καιρό και από τα οποία το 99% είναι από vickmall, στο νήμα του μαγαζιού σχεδόν δεν έχει ανοίξει μύτη. Σε ανάλογη περίπτωση με την Ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest όπου ο αριθμός των δεμάτων που αγνοούνταν ήταν δεν ήταν διψήφιος αριθμός, έρεε αίμα με αποτέλεσμα να θεωρείται εκείνη την περίοδο το πιο αναξιόπιστο μαγαζί. Δηλαδή στη μια περίπτωση φταίει η ταχυδρομική και στην άλλη το μαγαζί. Εννοείται ότι δεν ισχυρίζομαι ότι φταίει το vickmall για τις καθυστερήσεις, ούτε δικαιολογώ το gearbest. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως οι διαφορετικές δικές μας αντιδράσεις σε παρόμοια περιστατικά, διαμορφώνουν διαφορετικές εντυπώσεις για την αξιοπιστία ενός καταστηματος.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι παρά το μεγάλο αριθμό δεμάτων που αγνοούνται τον τελευταίο καιρό και από τα οποία το 99% είναι από vickmall, στο νήμα του μαγαζιού σχεδόν δεν έχει ανοίξει μύτη. Σε ανάλογη περίπτωση με την Ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest όπου ο αριθμός των δεμάτων που αγνοούνταν ήταν δεν ήταν διψήφιος αριθμός, έρεε αίμα με αποτέλεσμα να θεωρείται εκείνη την περίοδο το πιο αναξιόπιστο μαγαζί. Δηλαδή στη μια περίπτωση φταίει η ταχυδρομική και στην άλλη το μαγαζί. Εννοείται ότι δεν ισχυρίζομαι ότι φταίει το vickmall για τις καθυστερήσεις, ούτε δικαιολογώ το gearbest. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως οι διαφορετικές δικές μας αντιδράσεις σε παρόμοια περιστατικά, διαμορφώνουν διαφορετικές εντυπώσεις για την αξιοπιστία ενός καταστηματος.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Σωστότατος ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έχει το τεκμήριο του εντιμου προτέρου βίου.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου για να γνωρίσουν και άλλοι την εμπειρία μου με το site 1949deal.com.

Αγόρασα απο αυτούς το Homtom HT3 Pro στις 22/42016. Ηταν στα 77$ και στην περιγραφή λέει πως περιέχει θήκη και tempered glass.

Η τιμή ήταν καλή, περιέχει είπα και το τζαμάκι και το παρήγγειλα.

Το τηλέφωνο ήρθε στις 16/5/2016 αλλα χωρίς την θηκη και το τζαμάκι.

Τους στέλνω 3 μέρες τώρα μήνυμα και δεν απαντούν.

Δεν ειναι τα $8 που έχει έξτρα η θήκη και το τζαμάκι αλλά πως προσπαθούν να σε κοροϊδέψουν.

Για αυτό προσοχή στις αγορές σας από το 1949deal.com

Link to comment
Share on other sites

απο το fastcardtech.com η το meizusale.com έχει αγοράσει κανείς; είναι αξιόπιστα;

Από το πρώτο προσπάθησα να αγοράσω αλλά ενώ είχα πληρώσει μου ζητούσαν και άλλα λεφτά γιατί λέει είχαν κάνει λάθος. Πήρα τα λεφτά μου πίσω και έφυγα τρέχοντας

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα τελευταία αργεί το vickmall να στείλει κινητά που είναι σε stock ή είναι ιδέα μου?

Κάποτε την επόμενη ή την μεθεπομενη θα το έστελνε και θα είχα και τη φωτογραφία από το πακέτο αποστολής στο mail μου :p

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι παρά το μεγάλο αριθμό δεμάτων που αγνοούνται τον τελευταίο καιρό και από τα οποία το 99% είναι από vickmall, στο νήμα του μαγαζιού σχεδόν δεν έχει ανοίξει μύτη. Σε ανάλογη περίπτωση με την Ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest όπου ο αριθμός των δεμάτων που αγνοούνταν ήταν δεν ήταν διψήφιος αριθμός, έρεε αίμα με αποτέλεσμα να θεωρείται εκείνη την περίοδο το πιο αναξιόπιστο μαγαζί. Δηλαδή στη μια περίπτωση φταίει η ταχυδρομική και στην άλλη το μαγαζί. Εννοείται ότι δεν ισχυρίζομαι ότι φταίει το vickmall για τις καθυστερήσεις, ούτε δικαιολογώ το gearbest. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως οι διαφορετικές δικές μας αντιδράσεις σε παρόμοια περιστατικά, διαμορφώνουν διαφορετικές εντυπώσεις για την αξιοπιστία ενός καταστηματος.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Το gearbest εχει κανει του κοσμου της ανοησιες ενω εχει και ντοκτορα στο δουλεμα των πελατων του.

Στο vickmall οταν χρειαστεις κατι μιλας με εναν κανονικο ανθρωπο χωρις παπατζιηλικια και ψευτοευγενειες που μπορεις να συνεννοηθείς χωρις να βριζεις την ωρα και την στιγμη που τους εμπιστευθηκες τα χρηματα σου και που ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕ ΡΙΞΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια εντύπωση έχω κι εγώ evmenis.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα τελευταία αργεί το vickmall να στείλει κινητά που είναι σε stock ή είναι ιδέα μου?

Κάποτε την επόμενη ή την μεθεπομενη θα το έστελνε και θα είχα και τη φωτογραφία από το πακέτο αποστολής στο mail μου :p

 

Τι να σου πω ρε φίλε μου. Πρέπει να είναι κατά περίπτωση.

Σε εμένα 2 παραγγελίες 7 και 8 Μαΐου (μέσα στο ΣΚ) και τις παραλαμβάνω σήμερα!

Τώρα αυτό με τη φωτό, πράγματι έχει καταργηθεί. Μάλλον αυξήθηκαν πολύ οι δουλειές τους και αντικειμενικά δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν σε τέτοια κίνηση.

Edited by karatzes
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φίλε μου. Πρέπει να είναι κατά περίπτωση.

Σε εμένα 2 παραγγελίες 7 και 8 Μαΐου (μέσα στο ΣΚ) και τις παραλαμβάνω σήμερα!

Τώρα αυτό με τη φωτό, πράγματι έχει καταργηθεί. Μάλλον αυξήθηκαν πολύ οι δουλειές τους και αντικειμενικά δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν σε τέτοια κίνηση.

Λογικά έτσι θα είναι φίλε.. Θα έχει αυξηθεί η πελατεία τους.. Συν ότι περνάνε οι αγορές με το παλιό τρόπο με την PayPal..Νομίζω είναι το μοναδικό μαγαζί που δεν το πιάνουν τα capital control χωρίς κόλπα.. Δεν λέω για balance pp, revolut κτλ , που μπορούμε να αγοράσουμε από όπου θέλουμε..

 

@sam_GR είναι online πάντως αυτήν τη στιγμή :)

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πριν λίγο καιρό αγόρασα το Ζuκ Ζ1 από το κατάστημα της Tomtop στο ebay (tomtop.usa). Στην περιγραφή έλεγε ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση αντί για 1 χρόνο, αν το αγόραζες τον πρώτο μήνα της κυκλοφορίας του. Όπως και έκανα.

 

Μετά από 4 μήνες χρήσης ο αισθητήρας του δακτυλικού αποτυπώματος σταμάτησε να λειτουργεί. Επικοινώνησα πρώτα με την ZUK και μου είπε ότι πρέπει να επικοινωνήσω με τον μεταπωλητή.

 

Έτσι λοιπόν έστειλα στην Tomtop. Στην αρχή ήταν πολύ ευγενικοί. Μου ζήτησαν συγγνώμη και μου είπαν να τους στείλω πίσω το τηλέφωνο και θα μου το αντικαταστήσουν με καινούριο ή θα με αποζημιώσουν.

 

Το έστειλα στη διεύθυνση που μου έδωσαν και το παρέλαβαν, όπως φαίνεται και από το tracking number: RE541532254GR

Από εκείνη την ημέρα τους έστειλα 7 μηνύματα για να με ενημερώσουν πότε θα μου στείλουν καινούριο αλλά δεν μου απαντήσαν ποτέ. Στη συνέχεια επικοινώνησα με το support του ebay. Μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αλλά θα προσπαθήσουν και εκείνοι να επικοινωνήσουν μαζί τους.

 

Μετά από αυτό έλαβα ένα μήνυμα από την Tomtop η οποία υποστήριζε ότι δεν είχε λάβει το τηλέφωνο. Τους έστειλα το tracking number, αλλά δεν απάντησαν ποτέ ξανά. Τους έχω στείλει αρκετά μηνύματα από τότε, αλλά φαίνεται ότι με έχουν μπλοκάρει.

 

Όταν προσπαθώ να αγοράσω οτιδήποτε από το κατάστημα τους στο ebay λαμβάνω το παρακάτω μήνυμα: “The seller isn't accepting bids or offers from you.”

 

Μετά από όλα αυτά έκανα μια αναζήτηση στο google και είδα ότι δεν είμαι ο πρώτος που την πάτησε. Το ίδιο έχουν πάθει πολλοί ακόμα και μάλιστα αρκετοί από την Ελλάδα.

 

Το κακό είναι ότι λόγω των capital controls το είχα αγοράσει με το paypal του ξαδέρφου μου που έμενε στην Αγγλία, ο οποίος τώρα μετακόμισε στην Γερμανία και το έκλεισε, γιατί από ότι μου είπε δεν του δούλευε και έπρεπε να ανοίξει γερμανικό paypal.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνετε έχασα το κινητό για πάντα.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με το εν λόγω κατάστημα, για να μην την πατήσει και άλλος όπως την πάτησα εγώ.

Edited by shape
Link to comment
Share on other sites

@shape

Μεγαλη ηττα οντως,αλλα μην το αφησεις,να εισαι συνεχεια σε επαφη με το pp.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το gearbest εχει κανει του κοσμου της ανοησιες ενω εχει και ντοκτορα στο δουλεμα των πελατων του.

Στο vickmall οταν χρειαστεις κατι μιλας με εναν κανονικο ανθρωπο χωρις παπατζιηλικια και ψευτοευγενειες που μπορεις να συνεννοηθείς χωρις να βριζεις την ωρα και την στιγμη που τους εμπιστευθηκες τα χρηματα σου και που ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕ ΡΙΞΕΙ.

 

να συμπληρώσω ότι έκανε refund σε άτομο που το paypal δεν τον δικαίωσε (από δική του αμέλεια) και έκλεισε την υπόθεσή του, χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...