Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να λεμε και τα καλα πηρα ενα doogee titans2 για ενα φιλο απο vickmall το οποιο μετα απο καμια 20αρια μερες νεκρωσε και δεν δουλευε. Μιλαω μαζι τους και το στελνω κινα το παραλαμβανουν το φτιαχνουν και το εστηλαν πισω σε μενα. Ολα μια χαρα πηρε περιπου 2 μηνες μεχρι να παει και να ερθει αλλα δεν νομιζω οτι μια αντιπροσωπια εδω θα το εφτιαχνε σε λιγοτερο χρονο

Φιλε μου αναλογα για ποια αντιπροσωπια μιλαμε,σιγουρα θα το εφτιαχναν κατα πολυ πιο γρηγορα,αυτο ειναι γεγονος,το πανε-ελα στην Κινα ειναι ενα τεραστιο (και αλυτο μεχρι τωρα) προβλημα,απο θεμα χρονου,αλλα και αλλων παραγοντων.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, για το μαγαζί xiaomiforsale ξέρουμε τίποτα? Βλέπω ότι υπάρχει το σηματάκι της PayPal άρα λογικά δέχονται πληρωμές μέσω αυτής και βλέπω ότι έχουν service εντός Ευρώπης μέσα στην εγγύηση και καλές τιμές και μου φάνηκε ενδιαφέρον.

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το είχα γράψει για τις 12-13 μέρες που έκανε το Geekbuying να μου στείλει την παραγγελία ( με λόγους ότι τελικά δεν υπήρχε stock και ότι το τσεκάρουν πολύ καλά για να είναι σίγουροι ) ,τώρα που το παρέλαβα και το άνοιξα βλέπω πως πρέπει να κοιτούσαν πολύ καλά τις οδηγίες χρήσης γιατί ο φορτιστής άφαντος. :lol:

Ας όψεται η ανάγκη για την τιμή ξαναλέω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Από πέρυσι το καλοκαίρι έχει πάρει την κατηφόρα το Geekbuying στην εξυπηρέτηση. Εκεί που ήταν πολύ καλό, Πια μόνο για προβλήματα ακούς.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

...θα ήθελα με τη σειρά μου να ενημερώσω σχετικά με την υπόθεση που είχα αναφέρει προ καιρού σχετικά με το "μαϊμού" Xiaomi 10400mAh power bank που μου απέστειλαν και αρνούνταν κατηγορηματικά να το αποδεχτούν και να με αποζημιώσουν πλήρως. Το αναφέρω, διότι αμφισβητήθηκα από μερικούς ως προς την αξιοπιστία της πρόθεσης/υπόθεσής μου και αρκετοί έσπευσαν να δικαιολογήσουν άμεσα το εν λόγω κατάστημα Gearbest.

Το συγκεκριμένο κατάστημα έχει μία "αξιοπιστία" στο σχετικό του νήμα περί τα 70%. Αναρωτιέμαι κατά αναλογία (π.χ. με κάποιο Aliexpress κατάστημα), θα θεωρούνταν κάτι τέτοιο "αξιόπιστο"; Πολύ αμφιβάλλω, ειδικά όταν πραγματικά αξιόπιστα γνωστά καταστήματα εδώ μέσα έχουν δείκτες 93%+ (vickmall).

Και φυσικά ενώ αποδέχτηκα εξ αρχής το ενδεχόμενο "λάθους" εκ μέρους τους και δεν προέβη βεβιασμένα σε dispute/claim, η συνολική τους στάση με κωλυσιεργίες και ανόητες δικαιολογίες και προφάσεις, με εξώθησε στη λύση επίλυσης μέσω του PayPal. Μετά από αρκετή προσπάθεια και χάσιμο πολύτιμου χρόνου, το PayPal με δικαίωσε αδιαμφισβήτητα και μάλιστα για το σύνολο της παραγγελίας.

Επαναλαμβάνω, ότι δεν ήταν εξ αρχής θέμα χρημάτων (αφού το ποσό δεν ήταν ιδιαίτερα σημαντικό) αλλά επί το πλείστον θέμα "επαγγελματισμού" εκ μέρους τους και ηθικής δικαίωσής μου, ειδικά όταν σου προωθούν ένα προϊόν counterfeit/fake (power bank) που μπορεί να αποβεί επικίνδυνο στη χρήση και δυνητικά ζημιογόνο σε ακριβό εξοπλισμό μου και συστηματικά αποφεύγουν τις όποιες ευθύνες τους.

Προσωπικά το εν λόγω κατάστημα το διέγραψα άμεσα από τις επιλογές μου για ευνόητους λόγους και φυσικά δεν πρόκειται να επιστρέψω ακόμα και αν αλλάξει πολιτική και ανεβάσει τα επίπεδα αξιοπιστίας του σημαντικά. Και αυτό, διότι θεωρώ αδιανόητο να αποτελεί η εξυπηρέτηση/αξιοπιστία και το after sales θέμα σύμπτωσης/τύχης ή να απαιτεί συγκεκριμένες προϋποθέσεις από τους πελάτες του (π.χ. να προωθούν εμμέσως ή άμεσα τις αγορές τους μέσω κοινωνικών μέσων ή να εξυπηρετούν συγκεκριμένο τζίρο).

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία με τις αγορές σας οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδα αυτο το μαγαζι ξερουμε αν χρεωνει μεταφορικα για Ελλαδα? Ειναι αξιοπιστο?

 

http://www.igogo.es/?gclid=CjwKEAjwndqrBRC16IyeqPicp3ASJAB-vB-c2thBvNLgOi-NHKYyt_vFjNVXhTfmW0vsJiR2bamdERoCrk3w_wcB

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδα αυτο το μαγαζι ξερουμε αν χρεωνει μεταφορικα για Ελλαδα? Ειναι αξιοπιστο?

 

http://www.igogo.es/?gclid=CjwKEAjwndqrBRC16IyeqPicp3ASJAB-vB-c2thBvNLgOi-NHKYyt_vFjNVXhTfmW0vsJiR2bamdERoCrk3w_wcB

 

Κάνε μια εικονική αγορά και μπορείς να μάθεις. :)

Για την αξιοπιστία ας απαντήσει άλλος γιατί δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μαζι με το Antelife ανηκουν στον ομιλο AUKEY.Απο αυτα τα δυο αξιζει μονο να παρεις προσφορες.Το Antelife ειναι οτι χειροτερο.Ειδικα στην επικοινωνια τους σε κοροιδευουν.

Μεινε στα vickmall,gearbest,geekbuying,to2c.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

To2c; Που κάνουν τους κινέζους όταν χρειαστεί εγγύηση; Που κάνουν πάλι τους κινέζους όταν δεν έχουν σε στοκ -κι ας λέει τ'αντίθετο το site- το κινητό που πλήρωσες; Που στέλνουν πίσω το κινητό «διορθωμένο» αλλά δεν το έχουν κάνει τίποτε;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παει και MINIDEAL....

TO2C, GEARBEST, MINIDEAL....

Την κάνανε....

Περαστικά μας

 

Αυτου του ειδους οι ερωτήσεις δε νομίζω οτι μπορούν να απαντηθούν. Η υπαρξη ή οχι στο φόρουμ δεν ειναι ενδεικτικό αξιοπιστίας, ειναι μαρκετινιστικοι οι λογοι.

Στο παρελθόν είχα επισημάνει πως κάποια κινέζικα καταστήματα δεν θα έπρεπε να έχουν βημα μέσα στο my phone λόγο της κατά επανάληψη αντί επαγγελματική τους συμπεριφορά.

Επίσης είχα αναφέρει πως η παρουσία τους εδω δεν διασφαλίζει κανένα μέλος όσον αφορά την αξιοπιστια τους και καλό θα ήταν να είμαστε όσο το δυνατόν πιο προσεκτικοί δίνοντας σημασία στο feedback που βγαίνει από τα μέλη ( βέβαια τότε κάποιος συντονιστής είχε ενοχληθεί υποστηρίζοντας το αντίθετο).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5583978

 

Τώρα όσον αφορά την ενημέρωση από τους συντονιστές σχετικά,με το τι έγιναν τα συγκεκριμένα καταστήματα δεν νομίζω πως θα πρέπει να περιμένουμε κάτι.

Μπορεί στο μέλλον κάποια από αυτά να ξανά εμφανιστούν όπως έχει γίνει στο παρελθόν με το geekbuying μπορεί και να μην τα δούμε πότε ξανά εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Gearbest και Minideal είναι ακόμα εδώ.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σιγουρα ειναι οκ το minideal; Εδω και μερικές μερες δεν ειναι κανενας ποτε ενεργος απο την εξυπηρετηση πελατων και το σιτε τους δεν κανει μετατροπη σε €. Να τολμησω να παραγγειλω ή θα την φαω στα αυτια;
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα για κάποιον που παρήγγειλε δύο κινητά από το chinavasion και τελικά παρέλαβε μόνο τα άδεια κουτιά τους! Ας το έχετε υπόψιν οι πιθανοί υποψήφιοι αγοραστές...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα για κάποιον που παρήγγειλε δύο κινητά από το chinavasion και τελικά παρέλαβε μόνο τα άδεια κουτιά τους! Ας το έχετε υπόψιν οι πιθανοί υποψήφιοι αγοραστές...

Εγώ δεν το πιστεύω, είναι από τα πιό παλιά και αξιόπιστα Κινεζικά, και έχω αγοράσει πολλά χωρίς κανένα πρόβλημα. :worry:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το πιστεύω, είναι από τα πιό παλιά και αξιόπιστα Κινεζικά, και έχω αγοράσει πολλά χωρίς κανένα πρόβλημα. :worry:

 

Είναι αληθές 100% αυτό που γράφω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι αληθές 100% αυτό που γράφω...

Δεν το είπα γιά εσένα, απλώς ότι δεν πρέπει να φταίει το κατάστημα. Μην ξεχνάς ότι το ίδιο συνέβει προ καιρού και στο vicmall ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι, αλλά να υπολογήσεις ότι έχει και ταχυδρομικά ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο περίπου; Αν πάρω 2 μαζί υπάρχει φόβος για το τελωνείο που θα είναι μεγάλο το δέμα λογικά. Επίσης επειδή είναι επι πληρωμή θα έρθει πιο γρήγορα;
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα για κάποιον που παρήγγειλε δύο κινητά από το chinavasion και τελικά παρέλαβε μόνο τα άδεια κουτιά τους! Ας το έχετε υπόψιν οι πιθανοί υποψήφιοι αγοραστές...

 

Οι συσκευασιες οι εξωτερικες ηταν οκ?Μπορει να τσεκαρει και το βαρος που εχει το καθε δεμα και να ζητησει απο το καταστημα την αποδειξη του ταχυδρομειου για να τα συγκρινουν και επειδη η συσκευασια που εχει με αεροθαλαμους ειναι πολυ ελαφρια η διαφορα βαρους απο το κινητο που λειεπει θα ειναι εμφανης.

Δυσκολο ενα παλιο καταστημα ξαφνικα να κανει τετοια απατεωνια μονο σε ενα ατομο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα γιά εσένα, απλώς ότι δεν πρέπει να φταίει το κατάστημα. Μην ξεχνάς ότι το ίδιο συνέβει προ καιρού και στο vicmall ...

Δεν γνωρίζω τί ακριβώς συνέβη με το vickmall, αλλά αντικειμενικά, εάν το σφραγισμένο δέμα περιέχει δύο άδεια κουτία, αποκλειστικά υπεύθυνο είναι το κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...