Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι σαν το EMS κανένα πρόβλημα με τελωνεία.

Για να σου το βγάζει σαν επιλογή είναι μικρή παραγγελία ή πολύ ελαφριά

 

Ναι ειναι παραγγελια 2 κινητα , μου δινει επιλογες dhl, ups, air mail . Διαλεξα air mail βεβαια αλλα δεν βλεπω καπου EMS μηπως ειναι το ιδιο ?

 

Σ ευχαριστω για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι ειναι παραγγελια 2 κινητα , μου δινει επιλογες dhl, ups, air mail . Διαλεξα air mail βεβαια αλλα δεν βλεπω καπου EMS μηπως ειναι το ιδιο ?

 

Σ ευχαριστω για τη βοηθεια

 

Σε λίγο πιό ακριβά ή πιό βαριά πράγματα σταματά να σου δείχνει το air mail και στη θέση του σου δείχνει το EMS.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν το EMS κανένα πρόβλημα με τελωνεία.

Για να σου το βγάζει σαν επιλογή είναι μικρή παραγγελία ή πολύ ελαφριά

H σωστή τοποθέτηση είναι ότι είναι πιθανόν να μην έχει πρόβλημα με το τελωνείο.Το ότι δεν περνάνε από επιπλέον φόρους όλα τα αντικείμενα που θα έπρεπε δεν σημαίνει ότι έτσι θα έπρεπε να γίνεται.Σε οποιαδήποτε εμπορική συναλλαγή με τρίτη χώρα εκτος Ε.Ε. της οποιας η αξία ξεπερνά τα 45 ευρώ θα έπρεπε να μπαίνει φόρος

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

http://www.merimobiles.com μου φαινεται αξιοπιστο το ειχα βρει απο ενα review(οχι του site) ειναι και απο καναδα αν δε κανω λαθος. Τιμες νορμαλ και φαινεται να εχει καλη ποικιλια. Οποιος το ξερει ας μιλησει^^ Α, εχει και δωρεαν shipping σε μερικα προιοντα.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να πω σε ολους σας ενα γεια και οτι χαιρομαι ιδιαιτερα που βρηκα ενα φορουμ με τοσο χρησιμες πληροφοριες.

Επιτρεψτε μου να μοιραστω μαζι σας μερικες χρησιμες πληροφοριες/εμπειρειες.

 

1.Μακρυα απο τη dhgate.O ορισμος του πλεον μη συνεργασιμου μαγαζιου στο ιντερνετ.Αρνουνται να δωσουν στοιχεια του πωλητη ωστε να επιστρεψει αν θελει καποιος τα σκουπιδια που πουλανε διαφοροι οπως καποιος oneworldoneprice που πουλαει χαλασμενα κακεκτυπα sciphone.

 

2.Καλο ειναι να αποφευγετε οσους δεν εχουν paypal.Συνηθως οι σοβαροι εχουν και "υποκαταστημα" σε καποια πλατφορμα πωλησεων που δουλευει με paypal οπως η cwwell που ανεφερε ο φιλος zacharis1955:

Για του λογου το αληθες:

http://www.aliexpress.com/store/800068

 

3.Προσωπικα εγω εμπιστευομαι το http://www.aliexpress.com για αγορα κινητων απο Κινα.

Πιο συγκεκριμενα εχω αγορασει δυο κινητα απο αυτους και πιο συγκεκριμενα ενα sunno q880 (ειναι στα ελτα αθηνας) κι ενα Tiger WG3 (αναμενεται) απο εδω:

http://www.aliexpress.com/store/900050

ακρως συνεργασιμοι και σε μια περιπτωση εκαναν επιστροφη χρηματων αμεσα και χωρις πολλα πολλα.

Παντως εγω δεν εμπιστευομαι τα παρα πολυ φτηνα sites γιατι στις περισσοτερες των περπτωσεων ή σου τρωνε τα χρηματα ή σου πουλανε σκουπιδια.Προτιμω να δωσω καποια δολαρια παραπανω για να ειμαι οσο το δυνατον εξασφαλισμενος τοσο σε αξιοπιστια οσο και σε ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα κινητό κινέζικο με 2 sim, και wifi. Με ενδιαφέρει να είναι μικρό κυρίως και να έχει μέχρι κάνα 60e. Έχετε κάτι να μου προτείνετε? Για 2ο θα το χρησιμοποιήσω :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμενα στην ωραια παρεα σας!

 

Εδω και λιγες ημερες εχω μπει και εγω στην αναζητηση κλωνοκινητου.

Ειχα σκεφτει να παραγγειλω απο το dualsimmobile, αλλά διαβαζοντας ευλαβικα εδω διαφορα θρεντ, ειδα και το focalprice το οποιο προτεινε καποιο μελος.

 

Ειναι λοιπον αρκετα ενδιαφερον σαιτ με καλες τιμες και με διαφορα αξεσουαρακια που θελω να παραγγειλω (όπως θηκες για το htc mou κτλ).

Το m002l που θελω να παραγγειλω το δινει σε ασπρο 139 δολαρια. Ειναι καλη τιμη και δεν εχω βρει καλυτερη.

 

Κι ερχομαι στο ερωτημα μου.

Τί πιθανοτητες υπαρχουν να πληρωσω τελωνειο? Οι επιλογες αποστολης που μου βγαζει ειναι το airmail και το εms express.

Μπορειτε να μου πειτε λοιπον ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος απο τους 2, σχετικα με το τελωνειο?

Επισης να τους ζητησω να το στειλουν ως δωρο ή με χαμηλοτερη αναγραφομενη τιμη για τον ιδιο λογο?

 

Τους εστειλα και 2 e-mails αλλά με παραπεμπουν καθε φορα να στειλω το ιμειλ σε αλλο τμημα τους, γιατι δεν εχουν υπαλληλους λογω των εορτων τους...

Link to comment
Share on other sites

αν σου στειλουν με airmail απλο ταχυδρομιο δηλαδη δεν πληρωνεις κατα 99%.

αρκει να παρεις 1 ή 2 οχι καμια δεκαρια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ενα κινητο θα παρω(139 δολαρια), απλα με διαφορα μικροπραγματακια που ειδα και ξεμυαλιστηκα η παραγγελια θα φτασει τα 200 δολαρια.

 

Να τα μοιρασω σε 2 παραγγελιες ισως?

 

Εσενα φιλε σου ηρθαν εντος 2 βδομαδων οι παραγγελιες σου, απο οτι διαβασα?

Link to comment
Share on other sites

καπου τοσο κανουν μπορει και στις 10 μερες. αναλογα ποσα σαβατοκυριακα θα μεσολαβησουν
Link to comment
Share on other sites

Kαι ερχομαι στο ερωτημα μου.

Τί πιθανοτητες υπαρχουν να πληρωσω τελωνειο? Οι επιλογες αποστολης που μου βγαζει ειναι το airmail και το εms express.

Μπορειτε να μου πειτε λοιπον ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος απο τους 2, σχετικα με το τελωνειο?

Επισης να τους ζητησω να το στειλουν ως δωρο ή με χαμηλοτερη αναγραφομενη τιμη για τον ιδιο λογο?...

 

Καταρχην να αποκλεισεις απο την αρχη διαφορες μεταφορικες(dhl , τnτ, ups) διοτι τη διαδικασια του εκτελωνισμου την εχεις σχεδον σιγουρη.

Επισης με το απλο ταχυδρομειο, εχεις μεγαλες πιθανοτητες να χασεις το δεμα αφου δεν υπαρχει καποια διαδικασια που να σε διασφαλιζει.

Η καλυτερη λυση ειναι ή συστημενο ή ΕΜS.

Σχετικα με τη τιμη που θα δηλωθει τωρα:

Καλυτερα να τους ζητησεις να δηλωσουν μια τιμη μικροτερη ή ιση με τα 80 us$.

Η δηλωση του δεματος ως δωρο ή δειγμα με μηδενικη ή πολυ χαμηλη αξια υποψιαζει τους τελωνειακους και οι πιθανοτητες να δεσμευσουν το δεμα σου ειναι αυξημενες.

Παντως εγω οσες φορες χρησιμοποιησα ΕΜS (καμμια δεκαρια φορες μεχρι τωρα) με τον παραπανω τροπο δε χρειαστηκε να πληρωσω παρα μονο τα 3 ευρω στο ταχυδρομειο επειδη ερχονται με το "πορτα-πορτα" των ΕΛΤΑ.

Μια και μοναδικη φορα που προτιμησα DHL για πιο γρηγορη παραδοση και παρ'όλο οτι ειχε δηλωθει χαμηλη τιμη (90 δολ.) εφαγα μια μερα στο αεροδρομιο ωστε να εκτελωνισω το δεμα μου πληρωνοντας περιπου 35 ευρω.

Και δεν ειναι τα χρηματα αλλα η ταλαιπωρια.Να σημειωσω εδω οτι οι εκτελωνιστες ζητουσαν απο 80-150 ευρω για να κανουν τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να αποκλεισεις απο την αρχη διαφορες μεταφορικες(dhl , τnτ, ups) διοτι τη διαδικασια του εκτελωνισμου την εχεις σχεδον σιγουρη.

Επισης με το απλο ταχυδρομειο, εχεις μεγαλες πιθανοτητες να χασεις το δεμα αφου δεν υπαρχει καποια διαδικασια που να σε διασφαλιζει.

Η καλυτερη λυση ειναι ή συστημενο ή ΕΜS.

Σχετικα με τη τιμη που θα δηλωθει τωρα:

Καλυτερα να τους ζητησεις να δηλωσουν μια τιμη μικροτερη ή ιση με τα 80 us$.

Η δηλωση του δεματος ως δωρο ή δειγμα με μηδενικη ή πολυ χαμηλη αξια υποψιαζει τους τελωνειακους και οι πιθανοτητες να δεσμευσουν το δεμα σου ειναι αυξημενες.

Παντως εγω οσες φορες χρησιμοποιησα ΕΜS (καμμια δεκαρια φορες μεχρι τωρα) με τον παραπανω τροπο δε χρειαστηκε να πληρωσω παρα μονο τα 3 ευρω στο ταχυδρομειο επειδη ερχονται με το "πορτα-πορτα" των ΕΛΤΑ.

Μια και μοναδικη φορα που προτιμησα DHL για πιο γρηγορη παραδοση και παρ'όλο οτι ειχε δηλωθει χαμηλη τιμη (90 δολ.) εφαγα μια μερα στο αεροδρομιο ωστε να εκτελωνισω το δεμα μου πληρωνοντας περιπου 35 ευρω.

Και δεν ειναι τα χρηματα αλλα η ταλαιπωρια.Να σημειωσω εδω οτι οι εκτελωνιστες ζητουσαν απο 80-150 ευρω για να κανουν τη δουλεια.

 

Το register airmail δεν ειναι συστημενο?(σορρυ για τις πολλες ερωτησεις:rolleyes: )

 

Βασικα ειχα αποφασισει να τα κανω 2 παραγγελιες τα πραγματα, αλλα αμα τα παραγγειλω με ems express εχει κανα 15αρι δολαρια μεταφορικα η καθε παραγγελια, οποτε συμφερει να πανε στην ιδια παραγγελια...

 

Αντε να δω αν θα μου απαντησουν κι αυτοι σε κανα e-mail, για να τους πω να δηλωσουν χαμηλη αξια...

Link to comment
Share on other sites

Το register airmail δεν ειναι συστημενο?(σορρυ για τις πολλες ερωτησεις:rolleyes: )

Nαι.

 

Βασικα ειχα αποφασισει να τα κανω 2 παραγγελιες τα πραγματα, αλλα αμα τα παραγγειλω με ems express εχει κανα 15αρι δολαρια μεταφορικα η καθε παραγγελια, οποτε συμφερει να πανε στην ιδια παραγγελια...

Σωστο αυτο αλλα οσο πιο μεγαλο (και βαρυ) το πακετο τοσοπιο μεγαλες οι πιθανοτητες να τρεχεις σε τελωνας και φαρισαιους...

Αντε να δω αν θα μου απαντησουν κι αυτοι σε κανα e-mail, για να τους πω να δηλωσουν χαμηλη αξια...

Προσωπικη μου αποψη:Αν καθυστερουν να απαντησουν σε email πριν την αγορα, φαντασου τι εχει να γινει αν στειλεις λεφτα και εχεις προβληματα...

Ειδικα αν δεν εχουν paypal ή εστω ενα συστημα escrow.

Εγω προσωπικα παντως θα ημουν εξαιρετικα διστακτικος να αγορασω απο site χωρις τα παραπανω (επικοινωνια και στοιχειωδη εξασφαλιση αγορας) χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω πολυ!

 

Θα τα κανω λοιπον 2 παραγγελιες, με register airmail(που το εχουν και τζαμπα).

 

Εχουν paypal και εχουν και ονλαιν επικοινωνια κανονικα, αλλα δειχνω ανοχη στο θεμα επικοινωνιας, γιατι εχουν και εορτες εκει περα. Γραφουν οτι μεχρι 22 φλεβαρη(σημερα) θα υπολειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω αγορασει καμποσα κινητα (iphone clones κυριως ), απο το http://www.china-mobile.phone.com οι τιμες του 10-15 δολλαρια παραπανω απο τα υπολοιπα κινεζικα e-shops απλα εντυπωσιαστηκα απο τις αμεσες απαντησεις τους σε ολα μου τα mail ακομα και την περιοδο των διακοπων τους 10-21 Φεβ.Ετη φωτος μπροστα απο πολλα Ελληνικα e-shops.Μεσος ορος παραδοσης 12-14 μερες
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω αγορασει καμποσα κινητα (iphone clones κυριως ), απο το http://www.china-mobile.phone.com οι τιμες του 10-15 δολλαρια παραπανω απο τα υπολοιπα κινεζικα e-shops απλα εντυπωσιαστηκα απο τις αμεσες απαντησεις τους σε ολα μου τα mail ακομα και την περιοδο των διακοπων τους 10-21 Φεβ.Ετη φωτος μπροστα απο πολλα Ελληνικα e-shops.Μεσος ορος παραδοσης 12-14 μερες

 

φιλε πρώτη φορά αγοράζεις απο αυτούς ????

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο ακτινοβολια πως πανε τα κινεζικα?? εχω ενα HIphone αλλα "φοβαμε" να το χρησημοπιο επειδη δεν υπαρχουν δεικτες SAR .. και αλλοι λενε δεν υπαρχει προβλημα και αλλοι λενε οτι μπορει και να σκασει στο κεφαλι σου... τι λετε??
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αλλοι λενε οτι μπορει και να σκασει στο κεφαλι σου... τι λετε??

 

Δεν έχουν αναφερθεί σε γενικές γραμμές τέτοια φαινόμενα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε πρώτη φορά αγοράζεις απο αυτούς ????

 

φιλε μου δοκιμαζω πολλα kινεζικα e-shops απλα αναφερω αυτο προς το παρον γιατι μου εχει κανει εντυπωση ο επαγγελματισμος τους οταν την ιδια στιγμη στα αντιστοιχα της Ελλαδας <<χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα>>

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουμε να πουμε τιποτα.

ενας ακομα κλονως iphone........

 

δεν διαφωνω απλα εχει αλλα με 100+ ευρω που δεν εχουν π.χ wifi,tv, κ μου γυαλισε και η υποτιθεμενη SHARP Οθονη made in japan :p :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...