Jump to content

H wind 2η σε λίγο καιρό;


keysmith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H wind 2η?!?

Ειχα ακούσει την πληροφορία από τις αρχές Νοεμβρίου οτι η wind πέρασε 2η και αν και λογικό (λογω προσφορών) δεν μπορούσα να το επιβεβαιώσω (το ειχα γραψει ακι σε ένα άλλο thread:rolleyes:)

 

Δείτε τι λέει εδώ

 

Το άρθρο είναι λίγο σκληρό ε? Πάντως λογικό αν σκεφτούμε την επιθετική πολιτική της wind πέρυσι (2 πάγεια δώρο) και φέτος (f2g 1200λεπτα σμσ κτλ) και το καλό δίκτυο της cosmote (καλύτερο στην επαρχία) οποτε η vodafon τι έκανε για να κρατήσει την δεύτερη θεση???

 

Μήπως πρέπει να μπει και στα νεα του myphone?? (ή εχει μπεί και δεν το είδα:O)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν περασει δευτερη, να μπει.

όντως ακόμα απέχει. Πάντως η vodafone κατάφερε με τη πολιτική της να έρθει από πρώτη, δευτερη και μια ανάσα από τη τρίτη θέση. Εκεί που περίμενα να ανταγωνιστεί στα ίσα την cosmote τελικά την άφησε να αλωνίζει, να ξεκινάει πάντα αυτή τις προσφορές και τις αλλαγές. Ενώ από την άλλη τη wind δε την είδε ποτέ ανταγωνιστικά και εκεί τη πάτησε. Τελευταίο δείγμα που πραγματικά εντυπωσιάζει είναι η παρουσίαση μετά από 1,5 χρονο σχεδόν τα ίδια flexy πακέτα που η wind παρουσίασε πέρσι χωρίς καμία αλλαγή λες και τα παρουσίασε απλά μια βδομάδα μετά... Δε ξέρω τι έχει πάθει το κόκκινο δίκτυο και όπως βλέπω μάλλον στις γιορτές θα με χάσει και μένα όπως και πολλούς άλλους

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σε επίπεδο συμβολισμού πάντως, η εταιρεία κινδυνεύει να χάσει άμεσα τη δεύτερη θέση σε επίπεδο συνδέσεων από την Wind. Σύμφωνα με την ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων του ομίλου Vodafone, ο αριθμός των συνδρομητών της έφτασε τα 5,621 εκατομμύρια, ενώ ο αντίστοιχος αριθμός της «άμεσης» ανταγωνίστριας διαμορφώθηκε σε 5.049 εκατομμύρια. Αν διατηρηθούν οι ίδιοι ρυθμοί εγγραφής νέων συνδρομητών, εντός του επόμενου έτους δεν αποκλείεται η Vodafone να βρεθεί στην τρίτη θέση της αγοράς για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ναι ο τίτλος είναι λάθος θα προσπαθήσω να το αλλάξω σε Η "wind 2h σε λίγο?" (πάντα με το ερωτηματικό :p)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

H WIND νομιζω εχει βαλει σκοπο τη δευτερη θεση και θα τα καταφερει νομιζω!Η VODAFONE δυστυχωs τον τελευταιο καιρο οτι και να κανει δεν εντυπωσιαζει πολυ τον κοσμο.γιατι?δεν ξερω!
Link to comment
Share on other sites

H WIND νομιζω εχει βαλει σκοπο τη δευτερη θεση και θα τα καταφερει νομιζω!Η VODAFONE δυστυχωs τον τελευταιο καιρο οτι και να κανει δεν εντυπωσιαζει πολυ τον κοσμο.γιατι?δεν ξερω!

Μακάρι να το καταφέρει για το συμφέρον το δικό μας. Θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός και οι προσφορές αντίστοιχα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεί κανείς ότι είναι η πρώτη εταιρία που ξεκίνησε να υπάρχει στην κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα...καλά θα κάνει να προσπαθήσει και να συνεχίσει να προσπαθεί.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο τίτλος είναι λάθος θα προσπαθήσω να το αλλάξω σε Η "wind 2h σε λίγο?" (πάντα με το ερωτηματικό :p)

 

Mέχρι τέλος Σεπετεμβρίου η διαφορά τους ήταν περίπου 600000 συνδέσεις. Δεν είναι δυνατόν μέσα σε ούτε 2 μήνες να κάλυψαν όλη τη διαφορά, ακόμα και αν έδιναν τιμές 50% κάτω από τις άλλες (που δεν δίνουν, σιγά τις προσφορές που είχαν τελευταία).

 

Η Wind παραμένει τρίτη και σε αριθμό πελατών και σε κερδοφορία και σε κύκλο εργασιών και σε μέσο έσοδο ανα πελάτη κ.τ.λ Η αλήθεια είναι βέβαια ότι για τον πρώτο δείκτη (δηλαδή τον αριθμό πελατών, το πιο ασήμαντο σε σχέση με τους άλλους που δείχνουν τη πραγματική εικόνα της εταιρείας) μπορούν στο επόμενο διάστημα να καλύψουν τη διαφορά. Αν και όπως είπε ο kateriniotis δεν μου φαίνεται πως η Vodafone θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια, ήδη τους τελευταίους δύο μήνες έχει αρχίσει και κάνει πολύ καλές κινήσεις (νέα προγράμματα συμβολαίου, iPhone και προσφορά τετραπλασιασμού του ογκου των πακέτων, πακέτα CU land κ.τ.λ) ενώ λογικά θα ακολουθήσουν και άλλα. Άρα μιλάμε για ντέρμπι.:p

Link to comment
Share on other sites

η vodafone θα κανει come back..ηδη εχει αρχισει να βαζει σειρα. οποτε μη μιλατε για τετελεσμενα γεγονοτα.

οπως η φυση λεει οτι η κοσμοτε θα ειναι πρωτη ετσι και η βονταφον δευτερη και παει λεγοντας.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω σε τι θα με οφελήσει ως πελάτη το ότι το δίκτυο που είμαι συνδρομητής είναι 1ο, 2ο ή 22ο σε αριθμό συνδρομητών. Θα αλλάξουν οι χρεώσεις ή θα έχω περισσότερες υπηρεσίες;

Ούτε καν από το πρίσμα του μετόχου δεν θα με ενδιέφερε τόσο το μέγεθος του πλασματικού μερίδιου αγοράς, όσο οι δείκτες κερδοφορίας.

Άρα, μόνο με τη οπαδιστική λογική "Μπάοκ ρε!" μπορώ να ερμηνεύσω όλη αυτή τη βαβούρα...

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω σε τι θα με οφελήσει ως πελάτη το ότι το δίκτυο που είμαι συνδρομητής είναι 1ο, 2ο ή 22ο σε αριθμό συνδρομητών. Θα αλλάξουν οι χρεώσεις ή θα έχω περισσότερες υπηρεσίες;

Ούτε καν από το πρίσμα του μετόχου δεν θα με ενδιέφερε τόσο το μέγεθος του πλασματικού μερίδιου αγοράς, όσο οι δείκτες κερδοφορίας.

Άρα, μόνο με τη οπαδιστική λογική "Μπάοκ ρε!" μπορώ να ερμηνεύσω όλη αυτή τη βαβούρα...

 

etsi akrivos einai file.

emeis den exoume na kerdisoume amesa tipota!

isos mono apo ton antagonismo,an prokipsei diladi...giati min ksexname oti milame gia kartel metaxi twn 3 etairiwn,opos alloste simvainei se pollous allous tomeis emporiou stin ellada.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι από το 2009 όλες οι εταιρίες πρέπει να προσαρμόσουν τις τιμές τους (κόστος μονάδος) με την EU . Αυτό σημαίνει ότι θα δούμε πολλές αλλαγές και πάντα προς όφελός μας. Οι τιμές θα πρέπει να είναι ίδιες σε όλες τις εταιρίες. Άρα το παιχνίδι θα παιχτεί στο σήμα. Και εκεί γ@μ@ η Cosmote. Η wind δυστυχώς μόνο διαφημίσεις είναι και χορηγίες. Να φτιάξει λίγο το σήμα της και τα πακέτα της δεν το προσπαθεί καθόλου. Με βλέπω του χρόνου στην Cosmote γιατί εκεί που κινούμε από σήμα χάλια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω σε τι θα με οφελήσει ως πελάτη το ότι το δίκτυο που είμαι συνδρομητής είναι 1ο, 2ο ή 22ο σε αριθμό συνδρομητών. Θα αλλάξουν οι χρεώσεις ή θα έχω περισσότερες υπηρεσίες;

Ούτε καν από το πρίσμα του μετόχου δεν θα με ενδιέφερε τόσο το μέγεθος του πλασματικού μερίδιου αγοράς, όσο οι δείκτες κερδοφορίας.

Άρα, μόνο με τη οπαδιστική λογική "Μπάοκ ρε!" μπορώ να ερμηνεύσω όλη αυτή τη βαβούρα...

 

Συμφωνώ, αλλά πιστεύω επειδή πάντα υπάρχει το θέμα γοήτρου με κάτι θα απαντήσει η voda (άρα ωφελείτε το ανταγωνισμός). Μην ξεχνάτε ότι ο πρόεδρος της voda greece κάτι πρέπει να πει στους "από πάνω του" στο τέλος του οικονομικού έτους.. "Γεια σας από 2η γίναμε 3η εταιρία :D, τι μπόνους παίρνω"

 

Επίσης δεν το σχολιάζουμε το γεγονός καθεαυτού, αλλά σαν δείκτη τι προσφέρει μια εταιρία για να την προτιμά κάποιος. Συζητάμε πχ "Ποιος ο λόγος η COTE να είναι πρώτη? Ποιος ο λόγος η βοντα να ήταν 1η μετά 2η και κάποια στιγμή ίσως 3 μετά την WIND? Γιατί η "αποτυχημένη" και με χρέη wind ανεβαίνει? (όχι πως δεν τα έχουμε απαντήσει όλο αυτό κάνουμε σε αυτό το forum, απλά τα επαναλαμβάνουμε)

 

Ναι ρε... "Μπάοκ.." (το λέει και ο Μπάμπης ο Σουγιάς):lol:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το management της Vodafone η Wind δεν το φτάνει...Δεν αναφέρομαι στα στελέχη του τα οποία αναμφιβόλως είναι πολύ καλά,αλλά προς το παρόν τι έχει επιδείξει η Wind?Πλήρη αναξιοπιστία καταρχήν με το κόψιμο ή τροποποίηση προς το χειρότερο διαφόρων υπηρεσιών,αύξηση τιμών(οκ,εδώ έκανε και η Vodafone,αλλά με πιο κομψό τρόπο)και γενικά η Wind δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι ακόμη και για τις αυξησεις χρειάζεται ταλέντο ώστε να τις περάσεις και να τις καταπιεί ο καταναλωτής(βλέπε Vodafone).

Επιπλέον,η απουσία ηλεκτρονικής διαχείρησης του λογαριασμού είναι μεγάλο μειονέκτημα.

Η κάλυψη 3g είναι καλή προς το παρόν αλλά θέλει βελτιωση.Επίσης,κάποια προβλήματα κυριως χωρητικότητας που ταλαιπωρούν το δίκτυο 2ης γενιάς σε κάποιες περιοχές πρέπει να λυθούν άμεσα...

 

Θελει δουλειά ακόμη για να βρεθεί 2η..Και άντε και βρεθεί σε πελάτες..Θα έχει μεγαλύτερη κερδοφορία και αξιοπιστία απ'την Vodafone;;Δε νομίζω προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Και γι'αυτό θα "βουλιάξει" για τα καλά η WIND...
Link to comment
Share on other sites

Να βουλιάξει αποκλείεται,αλλά ίσως οι πιο συνειδητοποιημένοι χρήστες να στραφούν προς άλλη κατεύθυνση!Ιδίως στο θέμα υπηρεσιών και χρεώσεων πρέπει να μαθουν εκεί μέσα πως ούτε μπορούν να υπεραυξάνουν τις τιμές ούτε να καταργούν/τροποποιούν υπηρεσίες που στέκουν στην αγορά...

 

Στο θέμα κάλυψη έχουν κάνει καλή δουλειά και μπορεί κάποιος να την εμπιστευτεί σαν εταιρία,αλλά για όλα τα υπόλοιπα......Επίσης,πρέπει να παρουσιάσει ηλεκτρονικό κατάστημα και πλήρη διαχείρηση ηλεκτρονικού λογαριασμού,όπως η Cosmote και κυρίως η Vodafone...

 

Επίσης,κανενα παράπονο και απ’τα καταστήματά της...Οι υπάλληλοι όπου και να έχω πάει είναι πλήρως ενημερωμένοι και σε εξυπηρετούν απευθείας(και έχω πάει σε πολλά καταστήματα και σε διάφορες περιοχές).Απ’την άλλη,οι υπάλληλοι και τα καταστήματα της Vodafone(για σύγκριση)είναι για τα μπάζα ενώ στην Κοσμοτέ πρέπει να κάνεις τάμα για να μην περιμένεις μισάωρο για να σε εξυπηρετήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα περάσει στη δεύτερη θέση.Μη ξεχνάτε τη θέση στην όποια βρίσκεται η vodafone αυτή τη στιγμή.Δε θέλει πολύ για να την περάσει η wind τουλάχιστον σε πελάτες αλλά και σε κερδοφορία στη συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αυτό θέλει τρελή δουλειά η Wind!Θεωρώ πως η Vodafone συμπεριφέρεται καλύτερα στον πελάτη σε θεματα επιδοτησεων αλλά και εξυπηρέτησης,καθώς υπάρχουν εξειδικευμένα τμηματα για το κάθε τι και συν τοις άλλοις τα αιτήματα διεκπεραιώνονται ταχύτερα και πιο αποτελεσματικά.Επίσης,δεν έχει...‘‘προιστορία‘‘ με αναξιοπιστία ή για να το θέσουμε πιο σωστα δεν κόβει όλα τα καλά που έδινε πιο πριν..Ή για να το θέσουμε ακόμη πιο σωστά,δεν τάζει λαγούς με πετραχίλια και στη συνέχεια τα παίρνει πίσω...Γενικά,προσπάθησε και κατάφερε όλα αυτά τα χρόνια να δημιουργήσει ένα τρομερό image και δεν πρόκειται να το χάσει.Δεν κατάφερε δηλαδή να το χασει όλα αυτά τα χρόνια,συνεπώς δε νομίζω να καταστραφεί εύκολα...

 

Όσον αφορά την κερδοφορία,γενικά παρουσιάζει μεγαλύτερη κερδοφορία απ’την Wind και επίσης στα πιο πολλά αντίστοιχα προγράμματα με της Wind(εταιρικά,ατομικά,καρτοκινητή,mobile Internet)είναι είτε η ίδια στις χρεώσεις ή έστω και οριακά πιο φθηνή.Άρα και πάλι έχει έναν ακόμη λόγο να την επιλέξει ο πελάτης.Γενικά,η Wind δεν κατάφερε να κρατήσει την εικόνα που δημιούργησε πριν 2-3 χρόνια.Το αντίθετο μάλιστα..Τελευταία δεν την ενδιαφέρει και πολύ,απ’ό,τι δείχνει!

 

Όσον αφορά την κάλυψη,θεωρώ πως είναι το πλεονέκτημα της Wind έναντι της Vodafone,κυρίως σε επαρχιακές ή πιο απομακρυσμένες περιοχές και κυριως στην 3η γενιά!Αυτος είναι ενας λόγος για να την εμπιστευτείς ελαφρώς περισσότερο.Αλλά και πάλι,τον τελευταίο καιρό,δε βλέπουμε κάποια σημαντική ανάπτυξη του 3g..Και το λανσάρισε και πρώτη...

Link to comment
Share on other sites

ολα θα φανουν στο κλεισιμο του χρονου αυτου. εκει θα δειξουν τα αποτελεσματα και η βαση πελατων που εχει η καθε εταιρια.

ο καλυτερος κερδιζει και τα σχολια θα κατατεθουν με βαση αριθμων!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πατάτα που έκανε με το wind plus non stop, δεν υπάρχει περίπτωση. Αλλωστε τη wind την κρατάει στη ζωή η δέσμευση τιμής στα καρτοκινητά. Αφού με αυτό δεν πήρε τη δεύτερη θέση, δεν θα την πάρει ποτέ. Αλλωστε και στη συνείδηση του κόσμου 3 είναι.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την πατάτα που έκανε με το wind plus non stop, δεν υπάρχει περίπτωση. Αλλωστε τη wind την κρατάει στη ζωή η δέσμευση τιμής στα καρτοκινητά. Αφού με αυτό δεν πήρε τη δεύτερη θέση, δεν θα την πάρει ποτέ. Αλλωστε και στη συνείδηση του κόσμου 3 είναι.

Αν ηταν φιλε μου απο ενα νον στοπ να χαλασει τοσο πολυ το ονομα της...πιστεψε με δεν θα γινοταν ποτε. περα απο τον ντορο που δημιουργηθηκε εδω μεσα..εξω..δεν ακουστηκε τιποτα.

στην συνειδηση μας ειναι πρωτη ;)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν φιλε μου απο ενα νον στοπ να χαλασει τοσο πολυ το ονομα της...πιστεψε με δεν θα γινοταν ποτε. περα απο τον ντορο που δημιουργηθηκε εδω μεσα..εξω..δεν ακουστηκε τιποτα.

στην συνειδηση μας ειναι πρωτη ;)

Δεν είναι ένα το non stop. Είναι και το πιο παλιό, αυτό της ομιλίας που τελικά το κόψανε και αυτό. Εμείς που μπαίνουμε εδω μέσα πόσα άλλα άτομα επηρεάζουμε γύρο μας? Δεν αργεί να βγεί το κακό όνομα. Είναι πολύ πιο έυκολο απο το να χτίσεις ένα καλό όνομα. Και αν στη συνείδηση του κόσμου ήταν πρώτη, τότε και στους συνδρομητές πρώτη θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα κατακτήσει τη 2η θέση.

Ήδη στον τηλεφωνικό μου κατάλογο, οι συνδρομητές WIND έχουν αυξηθεί κατά πολύ, το ίδιο και οι πελάτες στα καταστήματα Wind που επισκέπτομαι.

Αυτά είναι νομίζω ενδεικτικά της ανοδικής τάσης, που οφείλεται στην καλή δουλειά που έχει γίνει.

Οσον αφορά κάποιον συμφορουμίτη που μίλησε για υπεροχή της Βόντα στις επιδοτήσεις, θα μου επιτρέψει να διαφωνήσω κάθετα που λένε. Σκεφθείτε και το άλλο: πόσα προνόμια μέσω avantage έχουν οι συνδρομητές που κάνουν μεγάλους λογαριασμούς (εννοώ ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις δωροεπιταγές του avantage ως αύξηση στην επιδότησή τους).

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως και απλών μαθηματικών:

Πως η Wind θα βρεθεί 2η σε λιγότερο από 1 μήνα ενώ υπολείπεται κατά 570.000+ νέες συνδέσεις ώστε να ξεπεράσει την συνδρομητική βάση της Voda?

Πως θα αυξήσει αντίστοιχα την κερδοφορία της ώστε να ξεπεράσει αυτήν της Cote και Voda?

Βλέπω μια απίστευτη σιγουριά(χωρίς επιχειρήματα βέβαια)

Άλλο θέμα λοιπόν η αίσθηση και ο κρυφός πόθος κάποιων από εμάς να δουν την Wind 2η και άλλο η ερμηνεία των απόλυτων αριθμητικών μεγεθών.

"Ακόμη δεν τον είδαμε...Γιάννη τον εβγάλαμε"

Εδώ και 3 χρόνια όλο 2η “έρχεται”:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...