Jump to content

Neonode N2: Αντιμετώπιση προβλημάτων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας καλησπερίζω!

 

Είμαι νέος στο forum και παρόλο που δεν είχα γραφτεί τόσο καιρό, παρακολουθούσα τα διάφορα threads για τις συσκευές που ενδιαφερόμουν.

 

Πριν 10' απόκτησα κι εγώ το περιβόητο Neonode N2. Παρόλο που διάβασα όλες τις σελίδες του thread, μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες:

 

(1) Το κινητό αυτή τη στιγμή φορτίζει. Διάβασα στο forum για 24 ώρες αν και το manual στο κουτί μου γράφει 8. Πόσο το αφήνω τελικά;

 

(2) Είδα ότι υπάρχουν (αν και τα περισσότερα διορθώθηκαν) προβληματάκια και στα περισσότερα δώσατε λύσεις. Εκείνο όμως με τα ονόματα στη SIM (που στα ελληνικά ονόματα φαίνεται μόνο το πρώτο γράμμα) λύθηκε τελικά; Δε διάβασα κάτι, για αυτό ρωτάω.

 

(3) Μόλις ολοκληρωθεί η φόρτιση και βάλω στη συσκευή και την κάρτα SIM προτείνετε να κατεβάσω αμέσως και να εγκαταστήσω την νέα έκδοση του λογισμικού ή να δοκιμάσω τί παίζει και πώς πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση;

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια και χαίρομαι που σας γνωρίζω! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 398
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

(1) Το κινητό αυτή τη στιγμή φορτίζει. Διάβασα στο forum για 24 ώρες αν και το manual στο κουτί μου γράφει 8. Πόσο το αφήνω τελικά;

(2) Είδα ότι υπάρχουν (αν και τα περισσότερα διορθώθηκαν) προβληματάκια και στα περισσότερα δώσατε λύσεις. Εκείνο όμως με τα ονόματα στη SIM (που στα ελληνικά ονόματα φαίνεται μόνο το πρώτο γράμμα) λύθηκε τελικά; Δε διάβασα κάτι, για αυτό ρωτάω.

(3) Μόλις ολοκληρωθεί η φόρτιση και βάλω στη συσκευή και την κάρτα SIM προτείνετε να κατεβάσω αμέσως και να εγκαταστήσω την νέα έκδοση του λογισμικού ή να δοκιμάσω τί παίζει και πώς πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση;

 

Κι εμείς χαρήκαμε για την γνωριμία!

1) Το κινητό κατά την πρώτη φόρτιση πρέπει να το αφήσεις τουλάχιστον 10 ώρες! Από εκεί και πέρα τις 3 επόμενες φορές απλώς να απενεργοποιηθεί μόνο του πριν την φόρτιση. Κάθε φορά από εκεί και μετά το φορτίζεις γύρω στις 3 ώρες για μια πλήρη φόρτιση.

2) Το πρόβλημα που είχε ένας χρήστης με τα ονόματα της SIM λύθηκε αφού πρώτα αντέγραψε τις επαφές σε ένα άλλο κινητό και μετά τις πέρασε ξανά στο κινητό του. Ρώτησέ τον αν θέλεις με προσωπικό μήνυμα για περισσότερες λεπτομέρειες.

3) Ασυζητητή πέρασε την τελευταία έκδοση του λογισμικού! Μόλις φορτίσει βάλε μέσα την SIM σου και αν θέλεις ενεργοποίησέ το με την παλιά έκδοση για να δεις αργότερα τις διαφορές. Έπειτα αφού κατεβάσεις την τελευταία έκδοση απ' το http://www.neonode.gr απενεργοποίησε το κινητό, σύνδεσέ το με το USB στον υπολογιστή. Κάνε διπλό κλικ στην εφαρμογή που κατέβασες και ακολούθησε τις οδηγίες. Εύκολο είναι και αν θέλεις περισσότερα κοίταξε στο εγχειρίδιο. Εύχομαι πραγματικά να μην σου τύχει κανένα απολύτως πρόβλημα και να το χαρείς! sorry για το λάθος στην παράθεση...

Link to comment
Share on other sites

το τηλ...μου δεν εχει σημα...γιατι ? σημερα το πηρα...κ στον χωρο που ειμαι το σημα σε ολα τα αλλα κινητα ειναι FULL....:(
[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χαρά σας παίδες! Καλώς σας βρήκα! Εδώ και λίγο καιρό είμαι κι εγώ κάτοχος ενός Ν2 και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το κινητό... Είναι alienware! :D

 

Φίλε triviz ο φωτισμός χαμηλώνει αλλά δε σβήνει, τουλάχιστον σε μένα. Πάντως ο διπλανός δε βλέπει τίποτα, αφού είναι το χέρι μου στη μέση και το τηλέφωνο (ή το όνομα) αναγράφεται στην κάτω μεριά. ;)

 

 

Ρε παιδιά το έλυσε κανείς το πρόβλημα με τις μεταφορές αρχείων μέσω bluetooth; Σε λήψεις σχετικά μεγάλων αρχείων η σύνδεση παγώνει και θέλει restart το bluetooth...

Με τις παλαιότερες εκδόσεις 2.1.290.6 και 2.1.339.4 αυτό δε συμβαίνει. Επίσης δε συμβαίνει με τις τελευταίες εκδόσεις όταν λάμβάνω αρχείο από παλαιά συσκευή (π.χ. το Sharp V902). Ξέρει κανείς τίποτα; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χαρά σας παίδες! Καλώς σας βρήκα! Εδώ και λίγο καιρό είμαι κι εγώ κάτοχος ενός Ν2 και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το κινητό... Είναι alienware! :D

 

Φίλε triviz ο φωτισμός χαμηλώνει αλλά δε σβήνει, τουλάχιστον σε μένα. Πάντως ο διπλανός δε βλέπει τίποτα, αφού είναι το χέρι μου στη μέση και το τηλέφωνο (ή το όνομα) αναγράφεται στην κάτω μεριά. ;)

 

 

Ρε παιδιά το έλυσε κανείς το πρόβλημα με τις μεταφορές αρχείων μέσω bluetooth; Σε λήψεις σχετικά μεγάλων αρχείων η σύνδεση παγώνει και θέλει restart το bluetooth...

Με τις παλαιότερες εκδόσεις 2.1.290.6 και 2.1.339.4 αυτό δε συμβαίνει. Επίσης δε συμβαίνει με τις τελευταίες εκδόσεις όταν λάμβάνω αρχείο από παλαιά συσκευή (π.χ. το Sharp V902). Ξέρει κανείς τίποτα; :ninja:

 

Με την τελευταία έκδοση 2.1.552.5 δεν έχω πρόβλημα μεταφοράς αρχείων με bluetooth ενώ παλιότερα είχα. Πάντως είναι όπως το πιάσει κάθε φορά. Έχει στιγμές που κολλάει άσχημα γιατί δεν κάνει καλή επαφή η κάρτα μνήμης με την συσκευή! Το κλείνεις, ανοίγεις το "πορτάκι", κουνάς λίγο την κάρτα μνήμης και όλα είναι όπως πριν, κι ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια παρακολουθω αυτη την κουβεντα για το n2 εδω και πολυ καιρο:ninja:

μεχρι που αποφασησα πριν ενα μηνα το αγορασω και εγω...με λιγα λογια ειναι πολυ καλο κινητο,δεν μου εχει δημιουργηση κανενα προβλημα!!!

μονο εχω καποιες αποριες

1)οταν ειναι full φορτισμενω το κινητο ποσα volt σας δειχνει και οταν δεν ειναι ποσο?

2)προσπαθω να φτιαξω ενα theme ομως δεν ξερω να κανω εγκατασταση το thememaker.exe στο pc.πως θα το κανω?

και

3)κανενα καλο προγραμματακι εχετε να προτεινετε για το n2?

Link to comment
Share on other sites

Thanx salamandra! Το δοκίμασα αλλά τπτ... Ε νταξ δεν είναι και τίποτα σοβαρό έτσι κι αλλιώς.

 

Volrath όπως είσαι στην οθόνη που βλέπεις τα πλήκτρα, κάνε tools sweep, πάτα Settings, πάτα favourite keyboards και διάλεξε τι πληκτρολόγια μεταχειρίζεσαι συνήθως! ;)

Link to comment
Share on other sites

Thanx salamandra! Το δοκίμασα αλλά τπτ... Ε νταξ δεν είναι και τίποτα σοβαρό έτσι κι αλλιώς.

 

Volrath όπως είσαι στην οθόνη που βλέπεις τα πλήκτρα, κάνε tools sweep, πάτα Settings, πάτα favourite keyboards και διάλεξε τι πληκτρολόγια μεταχειρίζεσαι συνήθως! ;)

 

Ναι το βρήκα το πρωί στη δουλειά. Thanks πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια παρακολουθω αυτη την κουβεντα για το n2 εδω και πολυ καιρο:ninja:

μεχρι που αποφασησα πριν ενα μηνα το αγορασω και εγω...με λιγα λογια ειναι πολυ καλο κινητο,δεν μου εχει δημιουργηση κανενα προβλημα!!!

μονο εχω καποιες αποριες

1)οταν ειναι full φορτισμενω το κινητο ποσα volt σας δειχνει και οταν δεν ειναι ποσο?

2)προσπαθω να φτιαξω ενα theme ομως δεν ξερω να κανω εγκατασταση το thememaker.exe στο pc.πως θα το κανω?

και

3)κανενα καλο προγραμματακι εχετε να προτεινετε για το n2?

 

Καλωσόρισες στην παρέα μας καταρχήν. Απαντάω σε καθεμία απ' τις ερωτήσεις σου.

1) Η μπαταρία σε πλήρη φτάνει τα 4.14V.

2) Για το thememaker δεν μπορώ να σου πω περισσότερα γιατί κι εγώ το κατέβασα το προγραμματάκι απ' το http://www.redneo.com και δεν μπορώ να το κάνω εγκατάσταση. Αν μπορείς να βρεις κάποια λύση απ' το site εκείνο τότε πες και σ' εμάς γιατί θέλω να κάνω κι εγώ κανένα θεματάκι.

3) Προγραμματάκια κι εφαρμογές έχουν μπει εδώ σε παλιότερο μήνυμά μου. Είναι τα ίδια που έχει στο redneo αν τα έχεις δει καθόλου.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στην παρέα μας καταρχήν. Απαντάω σε καθεμία απ' τις ερωτήσεις σου.

1) Η μπαταρία σε πλήρη φτάνει τα 4.14V.

2) Για το thememaker δεν μπορώ να σου πω περισσότερα γιατί κι εγώ το κατέβασα το προγραμματάκι απ' το http://www.redneo.com και δεν μπορώ να το κάνω εγκατάσταση. Αν μπορείς να βρεις κάποια λύση απ' το site εκείνο τότε πες και σ' εμάς γιατί θέλω να κάνω κι εγώ κανένα θεματάκι.

3) Προγραμματάκια κι εφαρμογές έχουν μπει εδώ σε παλιότερο μήνυμά μου. Είναι τα ίδια που έχει στο redneo αν τα έχεις δει καθόλου.

Αυτά...

ok.τα ξερω αυτα τα προγραματακια τα ειχα δει οταν τα ειχες πρωτεινη,ομως πιστευα οτι θα ειχαν γινει περισσοτερα!

ναι,σε ειχα δει στο http://www.redneo.com που ρωτουσες(σε παρακολουθω:respect:),ομως και εδω πιστευα να ειχες βρει μια ακρη.τεσπα!

ρε παιδια να ρωτησω κατι γιατι υπαρχουν 2 forum για το n2 στο site?δεν ειναι λιγο ταλαιπωρια αφου και τα 2 το ιδιο λενε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Μολις αγορασα το N2 και εχω διαπιστωσει το εξης προβλημα.Ενεργοποιεις τη συσκευη και ολα δουλευουν καλως.Οταν δεχεσαι εισερχομενες,το κινητο χτυπα κανονικα και το ringtone ακουγεται μια χαρα.Οταν συνδεεις το bluetooth handsfree και δεχεσαι εισερχομενη,το τηλεφωνο χτυπαει κανονικα και εξακολουθει να ακουγεται το ringtone.Αν απαντησεις απο το handfree,παυει να ακουγεται το ringtone της συσκευης και καθε φορα που σε καλουν επικρατει σιγη...Μονο απο το handsfree ακους οτι χτυπαει,αφου κανει ενα ανεπαισθητο ηχο.Το θεμα ειναι οτι αν απενεργοποιησεις το bluetooth,δεν επανερχεται το τηλεφωνο στην αρχικη του κατασταση και οτι και να αλλαξεις απο ρυθμισεις,δεν επανερχεται ο ηχος,εκτος και αν κανεις restart. Εχω ελεγξει τη ρυθμιση που λεει "δρομολογηθηκε σε ηχειο,ακομα και αν υπαρχει ακουστικο",εχω τσεκαρει το mute αν ειναι on/off,εχω τσεκαρει σχεδον τα παντα..Τι μου διαφευγει? Το handfree μου ειναι το Motorola HS805 και δουλευει κανονικα με νοκια και HP συσκευες που το εχω δοκιμασει..Δεν εχω αλλο bluetooth na dokiμασω.Αν εχει καποιος φιλος,ας δοκιμασει να μου πει αν εχει το ιδιο προβλημα..Επεισεις εχω την τελευταια εκδοση του λογισμικου..
Link to comment
Share on other sites

Περασα το themes κ ενω αλλαξαν οι εικονες στο μενου δεν αλλαξε η εικονα στην αρχικη οθονη...την εικονα την εσβησα κ ξανα τα ιδια...ξερει κανεις τι να κανω ???:cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]KTM DUKE....!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Περασα το themes κ ενω αλλαξαν οι εικονες στο μενου δεν αλλαξε η εικονα στην αρχικη οθονη...την εικονα την εσβησα κ ξανα τα ιδια...ξερει κανεις τι να κανω ???:cry:

 

Δες αυτό το μήνυμα και αν δεν σε βοηθήσει πολύ δες και τα πιο πάνω απ' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια μικρή βοήθεια. Πώς μπορώ να βάλω άλλη κάρτα μνήμης? Έχω μια 2gb microsd sandisk και θέλω να του τη "φορέσω" πώς θα γίνει... Έχω φάει τον κόσμο και δεν μπορώ να βρω κάτι. Είμαι καινούριος κάτοχος και το μόνο που πέτυχα είναι να βάλω την καινούρια έκδοση. Πείτε μου αν πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο. Ευχαριστώ

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να βάλω μια κάρτα micro sd 2gb στο κινητό πώς να το κάνω? Έβαλα και στο άλλο thread για το neo την ερώτηση.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα...ειμαι κ εγω new εδω και θα ηθελα να ρωτησω κατι...εχω κ εγω το Ν2 το οποιο εχει το εξης προβλημα..οταν παταω να κλειδωσει,κλειδωνει κανονικα...οταν ομως παταω το κουμπι ενεργοποιησης προκειμενου να ανοιξει η οθονη το κινητο εχει κλεισει.και μετα πρεπει να το ενεργοποιησω ξανα...εχω κανει update στην τελευταια εκδοση απο την σελιδα της neonode..το κανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα..οχι συνεχεια...μπορει καποιος να βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά βρίσκεις έναν αντάπτορα από microSD σε miniSD. Με τέτοιον δουλεύω κι εγώ.

 

Μετά πάτα εδώ: Neno 2.1.552.5 για να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση λογισμικού.

 

Στη συνέχεια συνδέεις το τηλέφωνο στη θύρα USB, κάνεις Clean Install και είσαι έτοιμος. ;)

-------

Μετά για να μεταφέρεις αρχεία μην αφαιρείς την κάρτα μνήμης από το κινητό ώστε να την τοποθετήσεις στο PC γιατί θα σου πει να τη φορμάρει και έτσι και πατήσεις "Ναι" την πάτησες! :ninja:

 

Υ.Γ. Από την υπογραφή σου διαλέγω το BMW!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά βρίσκεις έναν αντάπτορα από microSD σε miniSD. Με τέτοιον δουλεύω κι εγώ.

 

Μετά πάτα εδώ: Neno 2.1.552.5 για να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση λογισμικού.

 

Στη συνέχεια συνδέεις το τηλέφωνο στη θύρα USB, κάνεις Clean Install και είσαι έτοιμος. ;)

-------

Μετά για να μεταφέρεις αρχεία μην αφαιρείς την κάρτα μνήμης από το κινητό ώστε να την τοποθετήσεις στο PC γιατί θα σου πει να τη φορμάρει και έτσι και πατήσεις "Ναι" την πάτησες! :ninja:

 

Υ.Γ. Από την υπογραφή σου διαλέγω το BMW!

 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ να κάνω αλλά κάπου κάτι κολλάει. Λέει περιμένετε να γίνει επανεκκίνηση της συσκευής, αλλά αποσυνδέεται από τον υπολογιστή και δεν κάνει επανεκκίνηση. Μάλλον θα δοκιμάσω να το κάνω από άλλο υπολογιστή. Ευχαριστώ πάντως.

 

Υ.Γ. και εγώ διαλέγω το BMW. μετά σου έρχονται και καλύτερες... ;)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

για σας και από μένα

το δικό μου Ν2 πολες φορές δεν ανταποκρινετε ,τα βελάκια μένουν κολημενα , προχωράει και κάνει κλήσεις χωρίς να το ζητάω, κανένας με τίποτα παρομειο , καμιά λύση

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Α το 'χω πάθει κι αυτό! Λοιπόν... Πήγαινε σε κάποιον υπολογιστή με linux η mac και κάνε format στην κάρτα σου σε FAT16 ή FAT32. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό το προγραμματάκι της Panasonic που αναφέρθηκε εδώ σε προηγούμενες σελίδες για να τη φορμάρεις και μέσα από τα Windows, αλλά προσωπικά δεν το 'χω δοκιμάσει.

 

Μόλις τη φορμάρεις (σε ένα partition!) Βάλε τη στο κινητό, πάτα Format SD card, και μετά κάνε Clean Install. Αν μετά την μεταφορά των αρχείων το N2 δεν κάνει boot από μόνο του για την εγκατάσταση, δοκίμασε να το ανοίξεις μόνος σου από το κουμπί. Μερικές φορές πετυχαίνει.

 

Σε αυτή τη διαδικασία ισχύει ό,τι και στα καθαριστικά... Επαναλάβατε έως ότου προκύψουν τα επιθυμητά αποτελέσματα... ;)

 

Καλή τύχη και καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

μολις επεσε στα χερια μου αυτο το υπεροχο κινητακι Ν2!

θα ηθελα να μαθω που μπορω να βρω παιχνιδια,θεματα,προγραματα κτλ.

τι τυπουσ αρχειων δεχεται?με ποια καταληξη?

thx εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια πρόταση για όλους τους καινούριους. Περάστε στο τηλέφωνο την τελευταία έκδοση λογισμικού από εδώ:

http://www.neonode.com/el/support/n2/downloads/software/

 

και πιθανόν όλα σας τα προβλήματα να λυθούν.

Αν θέλετε να μάθετε πώς κάνετε αναβάθμιση ανοίξτε και κανά manual...

μην τα περιμένετε όλα έτοιμα... ;)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

εχετε κανει πολυ καλη δουλεια μου λυθηκαν πολλεσ απορροιεσ.

για αναβαθμιση να βαλω πρωτα την εκδοση .2 και μετα την .5? η κατευθειαν την .5?

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Neonode N2: Αντιμετώπιση προβλημάτων

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...