Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eξαιτιας σου εψαξα να βρω τι ειναι αυτος ο αλχημιστης, και συμφωνα με τη βικιπαιδεια..

Ο Αλχημιστής είναι ένα μυθιστόρημα γραμμένο από τον Πάουλο Κοέλιο (Paulo Coelho), το οποίο δημοσιεύτηκε πρώτη φορά το 1988. Αρχικά γράφτηκε στα Πορτογαλικά, αλλά μέχρι το 2009 έχει μεταφραστεί σε 67 γλώσσες. Το αλληγορικό αυτό μυθιστόρημα, ακολουθεί έναν νεαρό βοσκό από την Ανδαλουσία, τον Σαντιάγκο, στο ταξίδι του στην Αίγυπτο μετά από επαναλαμβανόμενα όνειρα που είχε πως θα βρει εκεί κάποιον θησαυρό.

 

Eγω κραταω μονο οτι εχει μεταφραστει σε 67 γλωσσες, πραγμα που σημαινει οτι ειναι πασιγνωστο και εχει κανει επιτυχια. Κραταω επισης το οτι ειναι μυθιστορημα!

Μυθος- παραμυθι..

 

Ο λογος που γραφω ειναι οτι δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω ανθρωπους που διαβαζουν φανταστικες ιστοριες. Δεν αναφερομαι προσωπικα σε καποιον εδω μεσα, αλλα ακομα και απο συγγενεις μου..

 

Δεν διαβαζω γενικα βιβλια, αλλα οποτε με πιανει η ορεξη διαβαζω επιστημονικα περιοδικα, ιστορια, ιστοριες ανθρωπων που δινουν εφαρμογη σε διαφορες καταστασεις που μπορουν να συμβουν στον καθενα, και γενικα βιβλια που βοηθουν να μαθουμε καποια πραγματα και οχι.. να διασκεδασουμε εναλλακτικως. (αντι να δεις την ταινια στο σινεμα την διαβαζεις πιο πριν πχ)

Ειναι όντως παραμύθι.

Ειναι ή του ύψους ή του βαθους στις κριτικες.

 

Δεν είναι ασχημο αλλα ενταξει ετσι οπως θέτει καποια πράγματα λες πως δεν γινονται αυτα.

Σκέψου πως τωρα αρχιζω να διαβαζω και γενικά δεν θελω να πεσω στα βαθιά. Θελω να περναει η ωρα.

Αλλο τωρα. Το βιβλιο "1984 ο μεγαλος αδελφός" τι σας λεει. Μου εχουν πει τα καλύτερα.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κραταω επισης το οτι ειναι μυθιστορημα!

Μυθος- παραμυθι..

 

Ο λογος που γραφω ειναι οτι δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω ανθρωπους που διαβαζουν φανταστικες ιστοριες. Δεν αναφερομαι προσωπικα σε καποιον εδω μεσα, αλλα ακομα και απο συγγενεις μου..

καταρχην,δεν μεταφέρονται όλα τα βιβλία στο σινεμά.

Δεύτερον, για ποιο λόγο να δεις στο σινεμά κάτι που δεν ειναι πραγματικό, αλλά φανταστική ιστορία?

Δες ενα ντοκυμαντέρ!

Όπως καταλαβαινεις, το τι διαβάζει και βλέπει ο καθένας, ειναι καθαρά προσωπική επιλογή του...

Το να διαβάζεις ενα μυθιστόρημα, δε διαφερει καθόλου από το να...το βλέπεις, σε ταινία, ή σε σειρά.

Είτε αυτό λέγεται βιβλίο ντα βιντσι, ή ταινία ντα βιντσι, ή λοστ ή big bang theory, το αποτελεσμα/"κερδος" αυτού που τα διαβαζει ή βλέπει, ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερον, για ποιο λόγο να δεις στο σινεμά κάτι που δεν ειναι πραγματικό, αλλά φανταστική ιστορία?

Με κάλυψες πλήρως στην απορεία μου!:) Σωστή παρατήρηση που αν και ήταν προφανέστατη, δεν μου πήγαινε στο μυαλό.:lock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην υπέροχη παρέα σας!

 

Μόλις εκδόθηκε το πρώτο μου βιβλίο Με όνομα "Το Ξύπνημα", λαμβάνοντας άριστες κριτικές από όλα τα δημοφιλή Blogs όπως Tromaktiko,innews κλπ.

 

Είναι ένα μυθιστόρημα φαντασίας -τρόμου το οποίο ευελπιστεί να ανοίξει μια νέα κατηγορία στον κόσμο της λογοτεχνίας μιας και έχει πάρα πολλά αντιθετικά στοιχεία. Από την μια έντονα συναισθήματα και από την άλλη σκοτεινές εικόνες. Περνάει αγάπη, τρόμο, φόβο και γενικά παίζει με τα συναισθήματα σου τόπο πολύ που χάνεσαι μέχρι το τέλος.

 

Θα ήταν χαρά μου αν μου λέγατε και εσείς την γνώμη σας!

 

Μπορείτε να το βρείτε σε όλα τα βιβλιοπωλεία με αριθμό ISBN 978-618-5015-58-9

 

Λίγα λόγια για εμένα και τα έργα μου θα βρείτε στο site μου esperospublish.ucoz.com

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την προσπαθεια σου. ευχομαι τα καλυτερα. Για δωσε μας κανα 2 σελιδες να δουμε περι τινος προκειται :shifty:
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην υπέροχη παρέα σας!

 

Μόλις εκδόθηκε το πρώτο μου βιβλίο Με όνομα "Το Ξύπνημα", λαμβάνοντας άριστες κριτικές από όλα τα δημοφιλή Blogs όπως Tromaktiko,innews κλπ.

 

Είναι ένα μυθιστόρημα φαντασίας -τρόμου το οποίο ευελπιστεί να ανοίξει μια νέα κατηγορία στον κόσμο της λογοτεχνίας μιας και έχει πάρα πολλά αντιθετικά στοιχεία. Από την μια έντονα συναισθήματα και από την άλλη σκοτεινές εικόνες. Περνάει αγάπη, τρόμο, φόβο και γενικά παίζει με τα συναισθήματα σου τόπο πολύ που χάνεσαι μέχρι το τέλος.

 

Θα ήταν χαρά μου αν μου λέγατε και εσείς την γνώμη σας!

 

Μπορείτε να το βρείτε σε όλα τα βιβλιοπωλεία με αριθμό ISBN 978-618-5015-58-9

 

Λίγα λόγια για εμένα και τα έργα μου θα βρείτε στο site μου esperospublish.ucoz.com

 

Θα σου πω την πρώτη εντύπωση μου, χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο:

 

Αναφέρεσαι συνέχεια στο έργο σου, λέγοντας ότι πρόκειται περί αριστουργήματος, ότι ούτε ο ίδιος δεν περίμενες να γράψεις τέτοιο καταπληκτικό βιβλίο κτλ. Αυτό αυτομάτως με προδιαθέτει αρνητικά. Το ίδιο και τα σχόλια σχετικά με την δυσλεξία ('επιτέλους τα κατάφερα, τα κάνω όλα για την δόξα και όχι για το χρήμα' κ.ά)

 

Συνεχίζεις λέγοντας ότι έλαβε "άριστες κριτικές από όλα τα δημοφιλή blogs".

Η κριτική του tromaktikou (που ούτως ή άλλως δεν θα εμπιστευόμουν καθώς δεν είναι σελίδα σχετική με τον χώρο) είναι η εξής:

 

"Νέο Βιβλίο στον λογοτεχνικό ορίζοντα! Ένα μυθιστόρημα φαντασίας αλλά και τρόμου 400 σελίδων. Για τους λάτρεις ακόμα του βιβλίου σε αυτή την δύσκολη εποχή θα βρείτε μια ευχάριστη έκπληξη! Αντέχετε της συγκινήσεις;..."

 

Δεν βλέπω πως θα μπορούσε να το πάρει κάποιος ως "άριστη κριτική" αυτό.

 

Το inews.gr που ανέφερες, παραπέμπει στην ίδια ακριβώς σελίδα με την προηγούμενη κριτική, αυτή του tromaktiko.

 

Τα διθυραμβικά σχόλια αναγνωστών σ' αυτά τα reviews, επίσης με προβλημάτισαν, καθώς είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια σε όλες τις σελίδες (fotios, aleksandra, alkistis), κάτι που με κάνει να πιστεύω πως μάλλον περί φίλων σου πρόκειται (οι 4 φίλοι σου που αναφέρεις στην σελίδα σου και που λες ότι το διάβασαν πριν την έκδοση του ίσως; ) και όχι περί αντικειμενικών αναγνωστών.

 

Τέλος, τα σχόλια σχετικά με τους εκδοτικούς οίκους. Σαφώς και αν πάω ένα βιβλίο σε έναν εκδοτικό οίκο και τους πω τυπώστε το με δικά μου έξοδα ή τυπώστε το εσείς αλλά ό,τι λεφτά βγάλετε από αυτό δικά σας, θα μου το εκτυπώσουν αφού δεν έχουν τίποτα απολύτως να χάσουν παρά μόνο να κερδίσουν, δεν χρειάζεται να είσαι ο νέος Stephen King.

 

Εγώ θα άφηνα το έργο μου να μιλήσει από μόνο του. Το να φτιάχνω accounts σε ελληνικά φόρα και να βγαίνω να το διαφημίζω, λέγοντας μάλιστα ότι πρόκειται περί αριστουργήματος, χτυπάει κάπως άσχημα, τουλάχιστον σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Μάριε.

Πληροφορήθηκα από δω για την κυκλοφορία του βιβλίου σου, κατόπιν πέρασα από το ιστολόγιό σου και είδα μερικές λεπτομέρειες ακόμα.

Μου άρεσε πολύ η προσπάθειά σου αυτή και, αν και δεν έχω διαβάσει ακόμα το βιβλίο σου, σε προτρέπω κι εγώ να συνεχίσεις. Να σκεφτείς ότι ακόμα και μεγάλοι συγγραφείς διέπρεψαν πολύ μετά από τα πρώτα τους έργα που ήταν "άγουρα" (όπως πχ ο Stephen King που καμμία σχέση δεν είχαν τα κατοπινά του έργα με το ανώριμο πρώτο του "ο τελευταίος πιστολέρο"). Άρα λοιπόν, ακόμα και να μην ήταν καλό - λέμε τώρα- "το ξύπνημα", εσύ πρέπει να συνεχίσεις. Όπως και νάχει, η εμπειρία που απέκτησες τώρα, θα σε κάνει να ξεπεράσεις τον εαυτό σου, αναμφίβολα, με το δεύτερο βιβλίο σου. Ελπίζω α)να μη σε πιέζουν οι εκδόσεις με χρονοδιαγράμματα και β)να διαλέξεις τον δρόμο Νο1 δηλαδή να εκδόσεις με δικά σου έξοδα το δεύτερο βιβλίο σου.

Όπως και νάχει, ότι κι αν αποφασίσεις...συνέχισε. Και αγνόησε την σωστότατη επίγνωση που έχεις πως "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της". Διότι ουδείς δικαιούται να εκφραστεί αρνητικά χωρίς να έχει διαβάσει πρώτα το βιβλίο.

Όσο για τον τρόπο συμπεριφοράς, το πως πλασάρεις το βιβλίο, πως επικοινωνείς κλπ, αυτά είναι σημαντικά για το μάρκετινγκ αλλά άσχετα με το περιεχόμενο και την ποιότητα. Προσωπικά πάντα με ένοιαζε το "πως είσθε" και όχι το "πως φαίνεσθαι".

Συνέχισε δυνατά, και προχώρα απτόητος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Ορίστε η σελίδα που έχω φτιάξει θα βρείτε 7 δωρεάν κεφάλαια!

 

http://esperospublish.ucoz.com/index/to_x_pnhma/0-4

 

Θα σου πω την πρώτη εντύπωση μου, χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο:

 

Αναφέρεσαι συνέχεια στο έργο σου, λέγοντας ότι πρόκειται περί αριστουργήματος, ότι ούτε ο ίδιος δεν περίμενες να γράψεις τέτοιο καταπληκτικό βιβλίο κτλ. Αυτό αυτομάτως με προδιαθέτει αρνητικά. Το ίδιο και τα σχόλια σχετικά με την δυσλεξία ('επιτέλους τα κατάφερα, τα κάνω όλα για την δόξα και όχι για το χρήμα' κ.ά)

 

Συνεχίζεις λέγοντας ότι έλαβε "άριστες κριτικές από όλα τα δημοφιλή blogs".

Η κριτική του tromaktikou (που ούτως ή άλλως δεν θα εμπιστευόμουν καθώς δεν είναι σελίδα σχετική με τον χώρο) είναι η εξής:

 

"Νέο Βιβλίο στον λογοτεχνικό ορίζοντα! Ένα μυθιστόρημα φαντασίας αλλά και τρόμου 400 σελίδων. Για τους λάτρεις ακόμα του βιβλίου σε αυτή την δύσκολη εποχή θα βρείτε μια ευχάριστη έκπληξη! Αντέχετε της συγκινήσεις;..."

 

Δεν βλέπω πως θα μπορούσε να το πάρει κάποιος ως "άριστη κριτική" αυτό.

 

Το inews.gr που ανέφερες, παραπέμπει στην ίδια ακριβώς σελίδα με την προηγούμενη κριτική, αυτή του tromaktiko.

 

Τα διθυραμβικά σχόλια αναγνωστών σ' αυτά τα reviews, επίσης με προβλημάτισαν, καθώς είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια σε όλες τις σελίδες (fotios, aleksandra, alkistis), κάτι που με κάνει να πιστεύω πως μάλλον περί φίλων σου πρόκειται (οι 4 φίλοι σου που αναφέρεις στην σελίδα σου και που λες ότι το διάβασαν πριν την έκδοση του ίσως; ) και όχι περί αντικειμενικών αναγνωστών.

 

Τέλος, τα σχόλια σχετικά με τους εκδοτικούς οίκους. Σαφώς και αν πάω ένα βιβλίο σε έναν εκδοτικό οίκο και τους πω τυπώστε το με δικά μου έξοδα ή τυπώστε το εσείς αλλά ό,τι λεφτά βγάλετε από αυτό δικά σας, θα μου το εκτυπώσουν αφού δεν έχουν τίποτα απολύτως να χάσουν παρά μόνο να κερδίσουν, δεν χρειάζεται να είσαι ο νέος Stephen King.

 

Εγώ θα άφηνα το έργο μου να μιλήσει από μόνο του. Το να φτιάχνω accounts σε ελληνικά φόρα και να βγαίνω να το διαφημίζω, λέγοντας μάλιστα ότι πρόκειται περί αριστουργήματος, χτυπάει κάπως άσχημα, τουλάχιστον σε μένα.

 

Τώρα το είδα μιας και έλειπα οπότε ας απαντήσω.

 

Αναφέρεσαι συνέχεια στο έργο σου, λέγοντας ότι πρόκειται περί αριστουργήματος, ότι ούτε ο ίδιος δεν περίμενες να γράψεις τέτοιο καταπληκτικό βιβλίο κτλ. Αυτό αυτομάτως με προδιαθέτει αρνητικά. Το ίδιο και τα σχόλια σχετικά με την δυσλεξία ('επιτέλους τα κατάφερα, τα κάνω όλα για την δόξα και όχι για το χρήμα' κ.ά)

Αυτό είναι όπως το εκλαμβάνει κανείς! Εσύ μπορεί να το βλέπεις έτσι (αν και η συνέχεια του ποστ με κάνει να καταλαβαίνω πως όλα τα βλέπεις αρνητικά), άλλοι δεν το βλέπουν! Γιατί όταν ζεις μια ζωή μέσα στο πρόβλημα όταν κάνεις κάτι πραγματικά σπουδαίο θες να το πεις!!! Γιατί είναι σπουδαίο! Αν σκεφτείς ότι οι δυσλεκτικοί πρέπει να δίνουν μόνο προφορικά εξετάσεις γιατί ο γραπτός λόγος είναι απαγορευτικός για αυτούς και κάποιος γράφει ένα βιβλίο τότε ναι όχι μόνο θες να το φωνάξεις αλλά και να παινευτείς! Σε αναγκάζει η καταπίεση της ζωής τόσα χρόνια να το κάνεις δεν είναι θέμα εγωισμού ή αυτοπροβολής! Αλλά κατι σαν να λεμε "Ζωη σε @@@@!" Δεν ξερω αν μπορω να σου στο μεταφερω αυτο να το καταλαβεις, πως ειναι σαν συναισθημα. Και φυσικα σαν ανθρωπος που ειμαι ειλικρινής και κυρίως αυθόρμητος μιλαω παντου σαν να μιλαγα και σε εναν φιλο μου! Ετσι λοιπον αυτος ο αυθορμητισμός μπορει να ξινίζει στην αρχη αλλα μετα γνωριζοντας με γινεται κατανοητός. Οπως λοιπον θα ελεγα "ναι ρε φιλε δεν το περιμενα, απο το πουθενα μου ειπαν πως εγραψα κατι πολυ ωραιο, με αφησαν αναυδο, νομιζα πως με δουλευαν!" ετσι ακριβως το μετεφερα και στον site μου! Σαν να μιλαγα με καποιον φίλο μου! Οποτε δες το θετικα και οχι αρνιτηκα γιατι στην εποχη μας σπανιζουν οι ανθρωποι που μιλανε με την ψυχη τους και οχι με την υποκρισία και τον ξερο λογο που μιλανε μιλανε και δε λενε τιποτα!

 

Συνεχίζεις λέγοντας ότι έλαβε "άριστες κριτικές από όλα τα δημοφιλή blogs".

Η κριτική του tromaktikou (που ούτως ή άλλως δεν θα εμπιστευόμουν καθώς δεν είναι σελίδα σχετική με τον χώρο) είναι η εξής:

 

"Νέο Βιβλίο στον λογοτεχνικό ορίζοντα! Ένα μυθιστόρημα φαντασίας αλλά και τρόμου 400 σελίδων. Για τους λάτρεις ακόμα του βιβλίου σε αυτή την δύσκολη εποχή θα βρείτε μια ευχάριστη έκπληξη! Αντέχετε της συγκινήσεις;..."

 

Δεν βλέπω πως θα μπορούσε να το πάρει κάποιος ως "άριστη κριτική" αυτό.

Το μια "ευχάριστη έκπληξη" για εμένα λέει πολλά!!!! Θα μπορούσαν να μην γράψουν τίποτα! Η να έγραφαν μόνο όλα τα παραπάνω παραλείποντας αυτό! Τώρα σαν αξιοπιστία αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι αντικειμενικό!

 

Τα άλλα όντος είναι αναμετάδοση αλά όχι όλα! Πχ το strangefiles είναι ουδέτερο με κανονικότατη κριτική απο άνθρωπο με γνώσεις! Με τα καλά και τα κακά του! Με σχόλια αναγνωστών που δεν είναι μόνο αυτοί οι 4 που αναφέρεις! Ωστόσο αυτό δεν το αναφέρεις στο ποστ σου και είναι κρίμα να το προσπερνάς επικεντρώνοντας μόνο αυτά που θεώρησες αρνητικά! Είμαι ανοικτός ξέρεις σε όλες τις κριτικές και ειδικά στις αρνητικές γιατί αγαπώ πραγματικά αυτό που κάνω και θέλω να βελτιώνομαι! Αρκεί να είναι καλοπροαίρετες!

 

Τέλος, τα σχόλια σχετικά με τους εκδοτικούς οίκους. Σαφώς και αν πάω ένα βιβλίο σε έναν εκδοτικό οίκο και τους πω τυπώστε το με δικά μου έξοδα ή τυπώστε το εσείς αλλά ό,τι λεφτά βγάλετε από αυτό δικά σας, θα μου το εκτυπώσουν αφού δεν έχουν τίποτα απολύτως να χάσουν παρά μόνο να κερδίσουν, δεν χρειάζεται να είσαι ο νέος Stephen King.

Να είσαι σίγουρος πως δεν έχω 4000 ευρώ για να το εκδώσω!!!!! Αν πιστεύεις κάτι τέτοιο και μάλιστα στην εποχή που ζούμε και μάλιστα 2 χρόνια άνεργος που είμαι τότε πλανάσαι οικτρά! Από την άλλη αν πιστεύεις ότι στην εποχή που ζούμε ο εκδοτικός οίκος θα αναλάβει αυτό το τρομερό κόστος ακόμα και αν του έλεγα όλα τα κέρδη δικά σας αν ένα βιβλίο δεν αξίζει πάλι πλανάσαι!!! Το βιβλίο πέρασε από 3 εκδοτικούς και εγκρίθηκε και από τους τρεις! Απλά διάλεξα την Bookstars γιατί ανέλαβε εξολοκλήρου όλα τα έξοδα του βιβλίου αλλά παίρνοντας εγώ μόνο το 20%! Δηλαδή 3,8 ευρό στα 19 ευρό που το πουλάνε (στα βιβλιοπωλεία το πουλάνε 17 ευρό αλλά εγώ πάλι 3,8 παίρνω) θα εκτύπωναν ένα βιβλίο αναλαμβάνοντας όλα τα έξοδα του σε πολυτελείας χαρτί με καλό έγχρωμο εξώφυλλο στην αποχή μας αν δεν άξιζε;;; Δεν νομίζω... Και τα νούμερα τα λέω γιατί δεν έχω κάτι να κρύψω και εξαιτίας αυτού του αυθορμητισμού που προ ανέφερα. Οπότε μην τα βλέπεις όλα αρνητικά και κακοπροαίρετα γιατί δεν είναι τα πάντα όπως τα σκεφτόμαστε!

 

Εγώ θα άφηνα το έργο μου να μιλήσει από μόνο του. Το να φτιάχνω accounts σε ελληνικά φόρα και να βγαίνω να το διαφημίζω, λέγοντας μάλιστα ότι πρόκειται περί αριστουργήματος, χτυπάει κάπως άσχημα, τουλάχιστον σε μένα.

Όπως βλέπεις και από τα επόμενα σχόλια ή το προηγούμενο ευτυχώς χτυπάει άσχημα μόνο σε εσένα, οπότε αυτό δείχνει ότι δεν κάνω υποχρεωτικά κάτι λάθος! Σαφώς όλες οι γνώμες είναι αποδεχτές και σεβάσμιες. Κανείς δεν ταιριάζει με όλους! Επίσης ορίστε και μερικές φωτογραφίες που "μιλάνε" από μόνες τους από 4 βιβλιοπωλεία στην Θεσσαλονίκη της ίδιας αλυσίδας. Δεν τον ξέρω αυτόν που τα έχει απλά πέτυχε ένα "accounts μου σε ελληνικά φόρα όπου έβγαινα και το διαφήμιζα, λέγοντας μάλιστα ότι πρόκειται περί αριστουργήματος" το αγόρασε το διάβασε και αποφάσισε να το προωθήσει! Και μάλιστα σε όλα του τα βιβλιοπωλεία!

Έτσι πάνε οι άνθρωποι μπροστά, με τον προσωπικό τους αγώνα και καμιά φορά αν θες και ας μου επιτραπεί η έκφραση και με λίγο θράσος! Αλλιώς μένεις πάντα πίσω στην αφάνεια να κοιτάς.... Την ζωή πρέπει να την βουτάμε από τα μαλλιά!!

 

Το παραθέτω εδώ γιατί δεν μου το δέχεται στο επάνω ποστ!

 

http://esperospublish.ucoz.com/index/bibliopwle_a/0-7

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα μιας και έλειπα οπότε ας απαντήσω.

 

Αναφέρεσαι συνέχεια στο έργο σου, λέγοντας ότι πρόκειται περί αριστουργήματος, ότι ούτε ο ίδιος δεν περίμενες να γράψεις τέτοιο καταπληκτικό βιβλίο κτλ. Αυτό αυτομάτως με προδιαθέτει αρνητικά. Το ίδιο και τα σχόλια σχετικά με την δυσλεξία ('επιτέλους τα κατάφερα, τα κάνω όλα για την δόξα και όχι για το χρήμα' κ.ά)

Αυτό είναι όπως το εκλαμβάνει κανείς! Εσύ μπορεί να το βλέπεις έτσι (αν και η συνέχεια του ποστ με κάνει να καταλαβαίνω πως όλα τα βλέπεις αρνητικά), άλλοι δεν το βλέπουν! Γιατί όταν ζεις μια ζωή μέσα στο πρόβλημα όταν κάνεις κάτι πραγματικά σπουδαίο θες να το πεις!!! Γιατί είναι σπουδαίο! Αν σκεφτείς ότι οι δυσλεκτικοί πρέπει να δίνουν μόνο προφορικά εξετάσεις γιατί ο γραπτός λόγος είναι απαγορευτικός για αυτούς και κάποιος γράφει ένα βιβλίο τότε ναι όχι μόνο θες να το φωνάξεις αλλά και να παινευτείς! Σε αναγκάζει η καταπίεση της ζωής τόσα χρόνια να το κάνεις δεν είναι θέμα εγωισμού ή αυτοπροβολής! Αλλά κατι σαν να λεμε "Ζωη σε @@@@!" Δεν ξερω αν μπορω να σου στο μεταφερω αυτο να το καταλαβεις, πως ειναι σαν συναισθημα. Και φυσικα σαν ανθρωπος που ειμαι ειλικρινής και κυρίως αυθόρμητος μιλαω παντου σαν να μιλαγα και σε εναν φιλο μου! Ετσι λοιπον αυτος ο αυθορμητισμός μπορει να ξινίζει στην αρχη αλλα μετα γνωριζοντας με γινεται κατανοητή. Οπως λοιπον θα ελεγα "ναι ρε φιλε δεν το περιμενα, απο το πουθενα μου ειπαν πως εγραψα κατι πολυ ωραιο, με αφησαν αναυδο, νομιζα πως με δουλευαν!" ετσι ακριβως το μετεφερα και στον site μου! Σαν να μιλαγα με καποιον φίλο μου! Οποτε δες το θετικα και οχι αρνιτηκα γιατι στην εποχη μας σπανιζουν οι ανθρωποι που μιλανε με την ψυχη τους και οχι με την υποκρισία και τον ξερο λογο που μιλανε μιλανε και δε λενε τιποτα!

 

Συνεχίζεις λέγοντας ότι έλαβε "άριστες κριτικές από όλα τα δημοφιλή blogs".

Η κριτική του tromaktikou (που ούτως ή άλλως δεν θα εμπιστευόμουν καθώς δεν είναι σελίδα σχετική με τον χώρο) είναι η εξής:

 

"Νέο Βιβλίο στον λογοτεχνικό ορίζοντα! Ένα μυθιστόρημα φαντασίας αλλά και τρόμου 400 σελίδων. Για τους λάτρεις ακόμα του βιβλίου σε αυτή την δύσκολη εποχή θα βρείτε μια ευχάριστη έκπληξη! Αντέχετε της συγκινήσεις;..."

 

Δεν βλέπω πως θα μπορούσε να το πάρει κάποιος ως "άριστη κριτική" αυτό.

Το μια "ευχάριστη έκπληξη" για εμένα λέει πολλά!!!! Θα μπορούσαν να μην γράψουν τίποτα! Η να έγραφαν μόνο όλα τα παραπάνω παραλείποντας αυτό! Τώρα σαν αξιοπιστία αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι αντικειμενικό!

 

Τα άλλα όντος είναι αναμετάδοση αλά όχι όλα! Πχ το strangefiles είναι ουδέτερο με κανονικότατη κριτική απο άνθρωπο με γνώσεις! Με τα καλά και τα κακά του! Με σχόλια αναγνωστών που δεν είναι μόνο αυτοί οι 4 που αναφέρεις! Ωστόσο αυτό δεν το αναφέρεις στο ποστ σου και είναι κρίμα να το προσπερνάς επικεντρώνοντας μόνο αυτά που θεώρησες αρνητικά! Είμαι ανοικτός ξέρεις σε όλες τις κριτικές και ειδικά στις αρνητικές γιατί αγαπώ πραγματικά αυτό που κάνω και θέλω να βελτιώνομαι! Αρκεί να είναι καλοπροαίρετες!

 

Τέλος, τα σχόλια σχετικά με τους εκδοτικούς οίκους. Σαφώς και αν πάω ένα βιβλίο σε έναν εκδοτικό οίκο και τους πω τυπώστε το με δικά μου έξοδα ή τυπώστε το εσείς αλλά ό,τι λεφτά βγάλετε από αυτό δικά σας, θα μου το εκτυπώσουν αφού δεν έχουν τίποτα απολύτως να χάσουν παρά μόνο να κερδίσουν, δεν χρειάζεται να είσαι ο νέος Stephen King.

Να είσαι σίγουρος πως δεν έχω 4000 ευρώ για να το εκδώσω!!!!! Αν πιστεύεις κάτι τέτοιο και μάλιστα στην εποχή που ζούμε και μάλιστα 2 χρόνια άνεργος που είμαι τότε πλανάσαι οικτρά! Από την άλλη αν πιστεύεις ότι στην εποχή που ζούμε ο εκδοτικός οίκος θα αναλάβει αυτό το τρομερό κόστος ακόμα και αν του έλεγα όλα τα κέρδη δικά σας αν ένα βιβλίο δεν αξίζει πάλι πλανάσαι!!! Το βιβλίο πέρασε από 3 εκδοτικούς και εγκρίθηκε και από τους τρεις! Απλά διάλεξα την Bookstars γιατί ανέλαβε εξολοκλήρου όλα τα έξοδα του βιβλίου αλλά παίρνοντας εγώ μόνο το 20%! Δηλαδή 3,8 ευρό στα 19 ευρό που το πουλάνε (στα βιβλιοπωλεία το πουλάνε 17 ευρό αλλά εγώ πάλι 3,8 παίρνω) θα εκτύπωναν ένα βιβλίο αναλαμβάνοντας όλα τα έξοδα του σε πολυτελείας χαρτί με καλό έγχρωμο εξώφυλλο στην αποχή μας αν δεν άξιζε;;; Δεν νομίζω... Και τα νούμερα τα λέω γιατί δεν έχω κάτι να κρύψω και εξαιτίας αυτού του αυθορμητισμού που προ ανέφερα. Οπότε μην τα βλέπεις όλα αρνητικά και κακοπροαίρετα γιατί δεν είναι τα πάντα όπως τα σκεφτόμαστε!

 

Εγώ θα άφηνα το έργο μου να μιλήσει από μόνο του. Το να φτιάχνω accounts σε ελληνικά φόρα και να βγαίνω να το διαφημίζω, λέγοντας μάλιστα ότι πρόκειται περί αριστουργήματος, χτυπάει κάπως άσχημα, τουλάχιστον σε μένα.

Όπως βλέπεις και τα επόμενα σχόλια ευτυχώς χτυπάει άσχημα μόνο σε εσένα, οπότε αυτό δείχνει ότι δεν κάνω κάτι λάθος! Επίσης ορίστε και μερικές φωτογραφίες που "μιλάνε" από μόνες τους από 4 βιβλιοπωλεία στην Θεσσαλονίκη της ίδιας αλυσίδας. Δεν τον ξέρω αυτόν που τα έχει απλά πέτυχε ένα "accounts μου σε ελληνικά φόρα όπου έβγαινε και το διαφήμιζα, λέγοντας μάλιστα ότι πρόκειται περί αριστουργήματος" το αγόρασε το διάβασε και αποφάσισε να το προωθήσει! Έτσι πάνε οι άνθρωποι μπροστά, με τον προσωπικό τους αγώνα και καμιά φορά αν θες και ας μου επιτραπεί η έκφραση και με λίγο θράσος! Αλλιώς μένεις πάντα πίσω στην αφάνεια να κοιτάς.... Την ζωή πρέπει να την βουτάμε από τα μαλλιά!!

 

Μου αρέσει πολύ ο λόγος σου και ο τρόπος που σκέφτεσαι. Μπράβο.

 

Χρονιά πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχει διαβάσει κανείς το logicomix του Α. Δοξιάδη;

 

Το εχω διαβασει. Θελεις να μαθεις κατι συγκεκριμενο? Ειναι αρκετα καλο αλλα λιγο ακριβο.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει. Θελεις να μαθεις κατι συγκεκριμενο? Ειναι αρκετα καλο αλλα λιγο ακριβο.

 

Ήθελα να μάθω αν είναι βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα και γενικά αν έχει ωραία πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Inferno---του Νταν Μπράουν ,έρχεται σε 28 μέρες στα public.....

 

Διαβάζω παρα πολυ καλες κριτικές για το νεο βιβλίο του Dan Brown.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω παρα πολυ καλες κριτικές για το νεο βιβλίο του Dan Brown.

 

Χωρίς να το έχω διαβάσει και χωρίς να υπονοω ότι δεν είναι καλό, και πρόγραμμα τηλεόρασης να έβγαζε ο νταν πάλι καλές κριτικές θα έπαιρνε.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω διαβάσει και χωρίς να υπονοω ότι δεν είναι καλό, και πρόγραμμα τηλεόρασης να έβγαζε ο νταν πάλι καλές κριτικές θα έπαιρνε.

 

Τοσο πολυ ε;

Κοίτα δεν ειμαι κανένας ειδημονας των βιβλίων, αλλα μετα απο illuminati και κώδικα da vinci εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος απο τη ροη της υπόθεσης. Επίσης για εμενα που ειμαι αρχάριος στο χώρο του βιβλίου, το οτι ειναι ευκολοδιαβαστος με βοηθάει ακόμα πιο πολύ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω διαβάσει και χωρίς να υπονοω ότι δεν είναι καλό, και πρόγραμμα τηλεόρασης να έβγαζε ο νταν πάλι καλές κριτικές θα έπαιρνε.

 

Δεν θα το έλεγα. Γενικά δεν νομίζω ότι έχουν πάρει και τόοοσο καλές κριτικές τα βιβλία του. Μάλλον ως μέτρια τα χαρακτηρίζουν, αναφέροντας μόνο την πολύ καλή του ικανότητα στο να συνδυάζει ιστορικά στοιχεία και μυθοπλασία. Κατά τα άλλα, από πλευράς γραφής ή ανάπτυξης χαρακτήρων, τίποτα ιδιαίτερο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aν οι μεσήλικες νοικοκυρές λάτρεψαν τις σειρές Twilight και 50 Shades που να διαβάσουν τη σειρά Gor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gor

 

Για τους υπολοίπους ένα ευχάριστο καλοκαιρινό διάβασμα είναι η The Illuminatus! Trilogy

http://en.wikipedia.org/wiki/Illuminatus

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το διαβάζω και είμαι στη μέση του βιβλίου. Δεν μπορώ να πω ότι με ξετρελαίνει αλλά διαβάζεται ευχάριστα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...