Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελειωσα το "Ο Πετρινος Κυκλος".Οφειλω να ομολογησω πως το τελος ηταν πολυ τραβηγμενο.I didn't see that coming που λεμε, αλλα με αρνητικη εννοια.Μεχρι εκεινο το σημειο ομως, προκειται για ενα πολυ καλο βιβλιο που δεν με κουρασε καθολου.Το θεωρω χειροτερο απο το "Η αυτοκρατορια των Λυκων" παρ' ολα αυτα θα το προτεινα σε καποιον να το διαβασει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω διαβάσει πολλά βιβλία αλλά το 1984 (Χίλια Εννιακόσια Ογδόντα Τέσσερα) του George Orwell που διάβασα ήταν πολύ καλό, το συνιστώ αναπιφύλακτα. Σε βάζει σε σκέψεις... :)
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το 1984 είναι εξαιρετικό βιβλίο.

Από τα πιο ψυχοφθόρα βιβλία που έχω διαβάσει βέβαια, ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό του.

Αλλά είναι ειλικρινά τρομακτικό πόσα πράγματα από αυτά που αναφέρει (σε υπερβολικό βαθμό φυσικά) στο βιβλίο, συμβαίνουν σήμερα ή θα συμβούν στο εγγύς μέλλον με τη βοήθεια της τεχνολογίας...

 

Τώρα διαβάζω το Stand του King, το οποίο είναι επίσης εξαιρετικό βιβλίο. Αλλά είναι και τεράστιο βιβλίο. 1300+ σελίδες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διαβάζω το Stand του King, το οποίο είναι επίσης εξαιρετικό βιβλίο. Αλλά είναι και τεράστιο βιβλίο. 1300+ σελίδες.

 

Τώρα;;;;; :chair:

 

Για μένα είναι το καλύτερο βιβλίο του Κινγκ, hands down.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τώρα;;;;; :chair:

 

Για μένα είναι το καλύτερο βιβλίο του Κινγκ, hands down.

 

:p

Μέχρι στιγμής και εγώ το θεωρώ από τα καλύτερα. Είμαι περίπου στη μέση ακόμα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

:p

Μέχρι στιγμής και εγώ το θεωρώ από τα καλύτερα. Είμαι περίπου στη μέση ακόμα.

 

Εντελώς συμπτωματικά παράγγειλα από το Amazon την μίνι σειρά, οπότε αύριο μεθαύριο θα το ξεκινήσω ξανά (όταν τελειώσω το Ντούμα Κη :wink:).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το Κοράκι για μένα είναι από τα καλύτερα μυθιστορήματα που έχουν γραφτεί και μακράν το καλύτερο από τον Βασιλιά.

 

Πραγματικό έπος.

 

Και το 1984 που αναφέρθηκε προηγουμένως είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω το "εχθρος προ των πυλων"..περιγραφει την ζωη των Σπαρτιατων και την μαχη προ των Θερμοπυλων..
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το Κοράκι για μένα είναι από τα καλύτερα μυθιστορήματα που έχουν γραφτεί και μακράν το καλύτερο από τον Βασιλιά.

 

Πραγματικό έπος.

 

Και το 1984 που αναφέρθηκε προηγουμένως είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

 

Κοράκι λέγεται στα ελληνικα; χμμμ. δε μου αρέσει καθόλου η μετάφραση. Εκτός και αν συμβαίνει κάτι αργότερα στο βιβλίο που να το δικαιολογεί.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω το "εχθρος προ των πυλων"..περιγραφει την ζωη των Σπαρτιατων και την μαχη προ των Θερμοπυλων..

 

Έχω ακούσει ότι "Οι πύλες της φωτιάς" είναι πολύ ωραίο αλλά δε το έχω διαβάσει, μπορεί να σ'αρέσει. Είναι η αφήγηση της μάχης των Θερμοπυλών από έναν ήλωτα. ( είναι σε μορφή μυθιστορήματος από ότι κατάλαβα )

Link to comment
Share on other sites

σας είδα που φαγωθήκατε με το 1984 και πήγα και το αγόρασα σήμερα...προς το παρόν οι πρώτες σελίδες μου θυμίζουν πολύ V for Vendetta :P

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σας είδα που φαγωθήκατε με το 1984 και πήγα και το αγόρασα σήμερα...προς το παρόν οι πρώτες σελίδες μου θυμίζουν πολύ V for Vendetta :P

 

Λογικότατο θα έλεγα. Το V for Vendetta αντλεί επιρροές από το 1984...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Σε ευχαριστω πολυ..θα το εχω υπ' οψιν.
Έχω ακούσει ότι "Οι πύλες της φωτιάς" είναι πολύ ωραίο αλλά δε το έχω διαβάσει, μπορεί να σ'αρέσει. Είναι η αφήγηση της μάχης των Θερμοπυλών από έναν ήλωτα. ( είναι σε μορφή μυθιστορήματος από ότι κατάλαβα )
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !! :)

Δεν διαβάζω βιβλία σχεδόν καθόλου, γιατί λόγω του σχολείου και των φροντιστιρίων, που κάθομαι όλοι την ημέρα μπροστά σε βιβλία, μετά το μόνο που έχω όρεξη να κάνω είναι να ανοίξω το PC.

Βέβαια, αν το θέμα του βιβλίου είναι ενδιαφέρον, τότε μπορεί και να διαβάσω.

Έχει διαβάσει κανείς κανένα βιβλίο που το κύριο θέμα του να είναι υπολογιστές και γενικά τεχνολογία ?? Ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο. Δεν με πειράζει να είναι μια απλή ιστορία που να έχει σχέση με PC, αλλά θα ήθελα, να περιέχει και κάποια πράγματα σχετικά με τα PC.

Ευχαριστώ

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Για το καλοκαιράκι, ένα πολύ καλό βιβλίο που προσωπικά το απήλαυσα (και μέσα μου ήθελα να έχει και άλλες σελίδες ακόμα :p) ήταν το "Τι θα γίνω άμα δεν μεγαλώσω" της Λένας Διβάνη. Αξίζει!
Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα χθες να διαβασω το Κατω απο το Ηφαιστειο του Lawry, επειτα απο προτροπη γνωστης βιβλιοφαγου και I've my hopes up for this one (fingers crossed!!). Επειτα απο ξηρα περιοδο στη λογοτεχνια, ευχομαι να επιστρεψει η θεληση για διαβασμα.

Y.Γ.Χρησιμο thread!!

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την "Η Αλίκη στη Χώρα των θαυμάτων" ( στα αγγλικά ) και πρέπει να πω ότι ήταν ένα αριστούργημα.

Το προτείνω σε λάτρεις της παιδικής λογοτεχνίας αλλά και σε λάτρεις του σουρεαλισμού!

Υπάρχει επίσης και η συνέχεια "through the looking glass" την οποία δε έχω διαβάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ψάχνω κάποια αξιόλογα βιβλία σχετικά με Ελληνική ιστορία.Δεν ενδιαφέρομαι για κάποια συγκεκριμένη περίοδο.Θα ήθελα για την ακρίβεια μια σειρά βιβλίων(τόμους) για όλες τις περιόδους.Πιστεύετε ότι το έργο "Η ιστορία του Ελληνικού Έθνους" είναι αξιόλογο?Έχετε κάποιο να προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Η Ιστορία του Ελληνικού Έθνους είνα ισως το πιο αξιόλοξο εργο αλλα μιλάμε για 17 τόμους...

Η Εκδοτική Αθηνών έχει και μια συνοπτική έκδοση που λέγεται Ελληνική Ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει το βιβλίο super system 2 poker στα ελληνικά?:confused:

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προτείνω με την σειρά μου τα εξής βιβλία :

Η Αδελφότητα της Ιεράς Σινδόνης ( είναι καταπληκτικό βιβλίο)

Κλαύδια ( είναι Βιογραφικό , ήταν γυναίκα του Πόντιου Πιλάτου)

Ένα Δέντρο μεγαλώνει στο Μπρούκλιν ( πολύ καλό )

Περηφάνια και προκατάληψη

Το Νησί

Το Μυστικό

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω δύο βιβλιαράκια αυτόν τον καιρό, για χαλαρό διάβασμα

 

Το Ίχνος

 

κ

Το χαμένο Σύμβολο (κλασσικός Dan Brown υποθέτω με τον ηλίθιο τρόπο γραφής)

 

Εκδόσεις Λιβάνη και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει τα χειρότερα για το «Χαμένο Σύμβολο»...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος- σκεφτομαι να το πάρω για να το διαβάσω αλλά και για να έχω ολόκληρη την σειρα...

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...