Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διάβασα το ''Chanel No 5'' (Jilliane Hoffman) :)

αρκετά καλό βιβλίο, διαβάζεται εύκολα και σε κρατάει σε αγωνία..:)

not bad at all..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελείωσα εδώ και αρκετές μέρες τον Μαγικό κύκλο.Εξαιρετικά μεταφρασμένο βιβλίο,το οποίο όμως απαιτεί μεγάλη προσοχή γιατι δυσκολεύει αρκετά σε ορισμένα σημεία.Εκπληκτική η αρχή και το τέλος του.Στην μέση ίσως κουράσει σε κάποια σημεία (ιδιαίτερα εκεί με το συγγενολοι),όμως συνεχίστε το γιατί θα σας ανταμείψει.Η όλη θεματολογία αξίζει τρομερά

 

Ξεκίνησα το Περι Συγγραφής (σε 4 ώρες διάβασα 180 σελίδες).Υπέροχο,φιλικό,έξυπνο,με τον King στις καλύτερες στιγμές του.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα μέχρι στιγμής

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα εδώ και αρκετές μέρες τον Μαγικό κύκλο.Εξαιρετικά μεταφρασμένο βιβλίο,το οποίο όμως απαιτεί μεγάλη προσοχή γιατι δυσκολεύει αρκετά σε ορισμένα σημεία.Εκπληκτική η αρχή και το τέλος του.Στην μέση ίσως κουράσει σε κάποια σημεία (ιδιαίτερα εκεί με το συγγενολοι),όμως συνεχίστε το γιατί θα σας ανταμείψει.Η όλη θεματολογία αξίζει τρομερά

 

Ξεκίνησα το Περι Συγγραφής (σε 4 ώρες διάβασα 180 σελίδες).Υπέροχο,φιλικό,έξυπνο,με τον King στις καλύτερες στιγμές του.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα μέχρι στιγμής

Eγώ τώρα το διαβάζω, αλλά έμεινε πίσω γιατί άρχισα συγχρόνως Splinter Cell 3 και Oblivion!

Τρομερό βιβλίο μέχρι εδώ που είμαι, και δε βαρέθηκα καθόλου εκεί με το συγγενολόι. Από την άλλη η μετάφραση δε με τρέλανε...

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα πάντως.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τώρα το διαβάζω, αλλά έμεινε πίσω γιατί άρχισα συγχρόνως Splinter Cell 3 και Oblivion!

Τρομερό βιβλίο μέχρι εδώ που είμαι, και δε βαρέθηκα καθόλου εκεί με το συγγενολόι. Από την άλλη η μετάφραση δε με τρέλανε...

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα πάντως.

 

Εξαρτάται σε ποιο σημείο είσαι.(όσον αφορά το συγγενολοι) :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε ποιο σημείο είσαι.(όσον αφορά το συγγενολοι) :)

Το έχω τελειώσει το συγγενολόι (πιστεύω).

Το βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το έχω τελειώσει το συγγενολόι (πιστεύω).

Το βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

 

Μην το λές.Γίνονται συνεχώς αποκαλύψεις :)

 

Πολύ καλό είναι το βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς την "Έβδομη Μάστιγα", εκδόσεις Λιβάνη, συγγραφεύς μου διαφεύγει; Φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά θα το χτυπήσω μόλις κατέβω Κύπρο που θα έχω χρόνο για διάβασμα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα εδώ και αρκετές μέρες τον Μαγικό κύκλο.Εξαιρετικά μεταφρασμένο βιβλίο,το οποίο όμως απαιτεί μεγάλη προσοχή γιατι δυσκολεύει αρκετά σε ορισμένα σημεία.Εκπληκτική η αρχή και το τέλος του.Στην μέση ίσως κουράσει σε κάποια σημεία (ιδιαίτερα εκεί με το συγγενολοι),όμως συνεχίστε το γιατί θα σας ανταμείψει.Η όλη θεματολογία αξίζει τρομερά

 

Ξεκίνησα το Περι Συγγραφής (σε 4 ώρες διάβασα 180 σελίδες).Υπέροχο,φιλικό,έξυπνο,με τον King στις καλύτερες στιγμές του.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα μέχρι στιγμής

 

Το τελείωσα το Περι Συγγραφής του King προχθές.Εξαιρετικό βιβλίο,άριστα δομημένο,τρομερά άμεσο και φιλικό.

 

Respect

Link to comment
Share on other sites

"The other side of the sky", συλλογη με μικρές ιστορίες απο Arthur C. Clarke (sci-fi), πολύ μικρές και πανέξυπνες ιστορίες με πολύ γέλιο!
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα,για όποιον ενδιαφέρεται,στο βιβλιοδρόμιο στα Νέα έχει ένα εξαιρετικό αφιέρωμα στο Περι Συγγραφής και στον Stephen King.
Link to comment
Share on other sites

"Όχι άλλη αναβολή Μιχάλη" της Μάρως Βαμβουνάκη... Δεν ξέρω γιατι και πως.. αυτό το βιβλίο ειναι από τα αγαπημένα μου.. Μυθιστορηματικη Βιογραφία στη μνήμη του Μιχάλη Πολατώφ... που όπως αποδεικνύεται ήταν στενός φίλος της Βαμβουνάκη...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το ''Περηφάνια Και Προκατάληψη'' :) Η 3η φορά που το διαβάζω :O Καταπληκτικό βιβλίο :D
http://briefcase.pathfinder.gr/download/503977
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τίποτα νέο για τον έβδομο τόμο του έπους του Στήβεν Κινγκ, ο Μαύρος Πύργος;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να διαβάζω το "Κώδικας Da Vinci ,αρκετά καλό μου φαίνεται αν και είμαι ακόμα στην αρχή..:)
http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τίποτα νέο για τον έβδομο τόμο του έπους του Στήβεν Κινγκ, ο Μαύρος Πύργος;

 

Ακούγεται κάτι για Μάιο :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να διαβάζω το "Κώδικας Da Vinci ,αρκετά καλό μου φαίνεται αν και είμαι ακόμα στην αρχή..:)

 

αν δεν λαβεις υποψιν σου το "All descriptions of artwork, architecture, documents, and secret rituals in this novel are accurate" στην αρχη , θα κανεις τη καλυτερη δουλεια γιατι εχει πολλες ανακριβειες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω ένα που έχω ξεκινήσει τρεις τέσσερις μέρες τώρα και είναι αρκετά καλό...το Cell του Stephen King...είναι στα αγγλικά βέβαια αλλά είναι πολύ καλό...κλασσικός King...δεν φτάνει το Carrie, την Λάμψη ή Το Αυτό, αλλά είναι αρκετά καλό

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ego tha proteino se aytoys pou theloun kati grigoro kai enarmonismeno me tin elliniki pragmatikotita na diavasoun to egklima sto da capo kai na mou poun, arage eimaste makria apo ayto to senario?

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα χτες το "Can you keep a secret?" της Sophie Kinsella. Απευθυνεται βεβαια περισσοτερο στο γυναικειο κοινο αλλα το συνιστω γενικως γιατι ο τροπος γραφης της Kinsella ειδικα οταν περιγραφει τις σκεψεις και τις αντιδρασεις της ηρωιδας βγαζει απιστευτο χιουμορ.

 

Τωρα οποτε ξαναβρω χρονο θα πιασω και το πιο προσφατο της Κinsella "The Undomestic Goddess".

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τίποτα νέο για τον έβδομο τόμο του έπους του Στήβεν Κινγκ, ο Μαύρος Πύργος;

 

Από την bell μου είπαν ότι θα κυκλοφορήσει τέλη Μαίου

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το πρώτο βιβλίο του Νίκου Παργίνου με τίτλο "Κρεμάλα".Πραγματικά συναρπαστικό.Σας δίνω την περίληψη του βιβλίου απο το site του συγγραφέα.Η πρώτη έκδοση εξαντλήθηκε.Κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Αγκυρα και η τιμή του είναι 15 ευρώ.

Mπορεί ένα παιδικό παιχνίδι να σε κάνει να γνωρίσεις τον ίδιο σου τον εαυτό; Ένα βιβλίο όπως ένα παιχνίδι κρεμάλας μπορεί να σου ξετυλίξει πολλά, αρκεί να αφήσεις τη φαντασία σου να πετάξει, όπως τα όνειρα που πρέπει να τα ζήσεις με όλη σου την ψυχή για να τα ερμηνεύσεις, όπως η ζωή που τη ζεις και πάλι τη μαθαίνεις, όπως ο θάνατος που πρέπει να τον γευτείς για να τον ορίσεις.

Τρία παιδιά γνωρίζουν τον κόσμο μέσα από την αποκαλυπτική ανακάλυψη των ίδιων τους των εαυτών πάνω στις μονοδιάστατες συστοιχίες ενός σχολικού παιχνιδιού. Ο έρωτας, η φιλία, η ζωή και ο θάνατος ξετυλίγονται στις γραμμές που ορίζουν τη ζωή τους.

Ένας πρωταγωνιστής βρίσκει απαντήσεις στα αινίγματα του σήμερα μέσα από τις δοκιμασίες του χθες.

Ένας συγγραφέας δημιουργεί γεμίζοντας τα κενά μιας απεριόριστης συστάδας λέξεων, λύνοντας το αίνιγμα του προσωπικού του αγώνα.

Χιούμορ, τρέλα, λογική, παράλογα επιχειρήματα, κι ένα παιχνίδι που αποτυπώνεται βαθιά κι ανεξίτηλα ξεθάβοντας αναμνήσεις και όνειρα.

Παιχνίδια κρεμάλας παίζαμε πολλά. Γιατί όχι και ένα ακόμα. Θα το αντέξετε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το πρώτο βιβλίο του Νίκου Παργίνου με τίτλο "Κρεμάλα".Πραγματικά συναρπαστικό.Σας δίνω την περίληψη του βιβλίου απο το site του συγγραφέα.Η πρώτη έκδοση εξαντλήθηκε.Κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Αγκυρα και η τιμή του είναι 15 ευρώ.

 

Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και θα το τιμήσω το συντομότερο δυνατό

 

:)

Link to comment
Share on other sites

"ΠΟΡΤΟ ΤΑΝΓΚΟ" από καπετάνιο Νίκο Σούλια σε όποιον αρέσει η θάλασσα και ναυτικές περιπέτειες (αυτοβιογραφία)! Εκδόσεις 'κακτος'!
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Egw diavasa kai teleiwsa simera ton "Airetiko" tou Tom Egeland.

Para poly kalo vivlio pu mu thymise Kodika Davinci giati eixe poly ereuna apo pisw k se ekane na anarwti8eis gia polla pragmata...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...