Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά πώς λέγεται ένα βιβλίο του τολκιν που μιλάει για την μυθολογία της μεσης γης και γενικά την αρχή της ; Εχει σαν εξώφυλο εναν γέρο μπροστά τεράστιο , σε μια θάλασσα ..............Ειναι ογκώδες και ο τιτλος αρχίζει από "α" νομιζω . Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι εχει και κάποια δείγματα της γλώσσας των ξωτικών ;

 

 

The Silmarillion.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά πώς λέγεται ένα βιβλίο του τολκιν που μιλάει για την μυθολογία της μεσης γης και γενικά την αρχή της ; Εχει σαν εξώφυλο εναν γέρο μπροστά τεράστιο , σε μια θάλασσα ..............Ειναι ογκώδες και ο τιτλος αρχίζει από "α" νομιζω . Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι εχει και κάποια δείγματα της γλώσσας των ξωτικών ;

 

 

 

The Silmarillion.

 

Πράγματι μέσα εχει χώρια σχετικά με την γλώσσα των ξωτικών ; Πόσο κάνει ; Απο ποίες εκδόσεις ;

smallville for ever :cool: :cool: :cool:
Link to comment
Share on other sites

To Υφαντό της Φιόναβαρ (δείτε και την υπογραφή μου).

Το καλύτερο βιβλίο φαντασίας για όσους το έχουν διαβάσει.

 

Πολύ καλό ως ιδέα, σχεδόν τέλειο σε εκτέλεση.

Χωρίς τους παιδικούς διαλόγους, τη γραμμική εξέλιξη, τις ατέλειωτες μάχες, την ελλειπή ανάπτυξη των χαρακτήρων, τα κλισέ στην πλοκή και την απίστευτα βαρετή αφήγηση που βρίσκουμε σε άλλα τα είδους (λέγε με Tolkien).

 

 

Εχεισ δίκιο! Εχω διαβάσει την τριλογία πάνω απο πέντε φορές, και είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία! Επίσης μου αρεσε πολύ η τριλογία του κόσμου του Φίλιπ Πούλμαν [Το αστέρι του βορρα- Ο άρχοντας των δύο κοσμων- Το κεχριμπαρένιο τηλεσκόπιο].

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

To Υφαντό της Φιόναβαρ (δείτε και την υπογραφή μου).

Το καλύτερο βιβλίο φαντασίας για όσους το έχουν διαβάσει.

 

Πολύ καλό ως ιδέα, σχεδόν τέλειο σε εκτέλεση.

Χωρίς τους παιδικούς διαλόγους, τη γραμμική εξέλιξη, τις ατέλειωτες μάχες, την ελλειπή ανάπτυξη των χαρακτήρων, τα κλισέ στην πλοκή και την απίστευτα βαρετή αφήγηση που βρίσκουμε σε άλλα τα είδους (λέγε με Tolkien).

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω διαβάσει όλη την τριλογία πάνω από πέντε φορές το κάθε βιβλίο, και μπορω να πώ είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχουν γραφτεί ποτέ στο χώρο της φανταστικής λογοτεχνίας. Η πλοκή είναι πραγματικά εντυπωσιακή- σφιχτοδεμένη, χωρις να αφήνει τιποτα στην τύχη. Πραγματικά συγκλονιστικό έργο, πραγματικά πιστεύω αξίζει τον κοπο...

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

 

 

πιστευω οτι ο Snape δεν ειναι με το μερος των Θανατοφαγων! Θεωρω οτι σκοτωσε τον Dumbledore αναγκασμενος απο τον ορκο που ειχε δωσει, και με την κατανοηση του Dumbledore. Νομιζω οτι το "Σε παρακαλω Snape" δεν ηταν ικεσια για να του χαρισει τη ζωη, αλλα για να του την παρει (ωστε να μην αποκαλυφθει ο Χαρι) ή για να προστατευσει μετεπειτα τον Χαρι. :cool: Θα ηταν ιδιαιτερως παραξενο να ειχε πειστει ο Dumbledore για την αθωοτητα του Snape και τελικα να ηταν λανθασμενος...

 

Οσο για το επομενο βιβλιο, ας κανω καποιες υποθεσεις:

Απο το 4ο - νομιζω- βιβλιο και μετα αρχιζει και παρουσιαζεται ολοενα κα περισσοτερο ως "Εκλεκτος" ο Χαρι. Επομενο ειναι να ακολουθησει την πορεια του Εκλεκτου-Μεσσια...και να πεθανει θυσιαζομενος για τους υπολοιπους στο τελος. Θεωρω οτι αυτο θα συμβει ειτε σε καποια μαχη του με τον Voldermort στην οποια θα προσπαθει να σωσει τον Νεβιλ ( ο οποιος θα αποδειχτει οτι ειναι στην πραγματικοτητα το παιδι ης προφητειας- θυμηθειτε το 5ο) ειτε γιατι ο ιδιος θα ειναι...ο τεταρτος Πεμπτουσιωτης!

 

(παρατραβηγμενο το ξερω :O , αλλα εχοντας τοσο στενη σχεση με τον Voldermort, αφου μπορει ο ενας να διεισδυει στις σκεψεις του αλλου, ο Voldermort αναγεννηθηκε απο το αιμα του Χαρι, ή οτι ο Χαρι εχει καποιες απο τις ιδιοτητες του Voldermort, συν το οτι ειναι ο μοναδικος εκ των τεσσαρων Hocruxes ο οποιος δεν εχει ξεκαθαριστει τι ειναι...με βαζει σε σκεψεις!)

 

Ως αντεπιχειρηματα στα παραπανω φυσικα μπορουν να ειπωθουν οτι:

α) Τοτε γιατι να θελει ο Voldermort να σκοτωσει τον Χαρι αφου περιεχει και ενα κομματι της δικης του ψυχης;

β) Οτι μετα θα παθουν καμια 30 εκατομμυρια παιδια καταθλιψη!

γ) Τι βιβλια θα γραψει μετα η JKR (ok εχει πει οτι το 7ο βιβλιο θα ειναι και το τελευταιο της σειρας, αλλα αυτα μας τα ειπαν και αλλοι! Ποσο μαλλον οσο πουλουν τρελα και τα βιβλια και οι ταινιες!) ;

 

 

Σχολια-αποψεις; (God this is a large post! :p )

 

 

Συμφωνω απόλυτα για ότι λες για τον Σνέιπ- αυτό σκεφτόμουν κι εγώ!

Πωσ αλλιώς μπορεί ο Ντάμπλντορ να του δείχνει τόσο τυφλή εμπιστοσύνη, σε πεισματικο βαθμό, αν δεν ητεν σίγουροσ για την αθωότητα του σνέιπ, ακόμα κι αν όλα τα σημάδια συνηγορούσαν εναντίον του? Πιστεύω ήταν αναγκασμένος να δώσει στη ναρκίσα τον απαραβίαστο όρκο ότι θα προστατέψει τον μαλφόι , και θα τον βοηθήσει στην αποστολή του [να σκοτώσει τον Ντάμπλντορ για να ρίξει στάχτη στα μάτια της μπελατριξ, που είχε αρχισει να τον υποψιαζεται. Πιστεύω δηλαδή πωσ δεν ήταν διπλόσ πρακτγορας για να δίνει στον βόλντεμορτ πληφορίες για το τάγμα εκ των έσω- άλλα το αντιθετο. Είναι βέβαια και το γεγονος πως αν ήταν πραγματικά με το μέροσ του τάγματος θα διάλεγε ίσως να θυσιαστεί για να σώσει τον Ντάμπλντορ, και θα προτιμούσε να παραβιάσει τον απαραβίαστο όρκο που είχε δώσει- [αν και δεν ξέρω τι συνέπειες ακριβώς έχει η παραβίαση του. Δεν νομίζω απλά να ήταν ο θάνατος του Σνέιπ, ίσως να ήταν κάτι που να ήταν υπεράνω ακόμα και από το να θυσιάσει τον ντάμπλντορ, κάτι πολυ πιο σημαντικό, που θα είχε μεγελύτερες συνεπειες... Δεν ξερω....]

 

Επίσης, η ιδέα για το ότι πιθανον ο χάρι να είναι ο αγνωστος πεμπτουσιωτής, αν και θα συμφωνήσω πως αν και είναι αρκετά "extreme",-δεν μου είχε περάσει απ το μυαλό κάτι τέτοιο- υπάρχουν πολλα στοιχεία που τη στηρίζουν...

Οπωσ είπεσ κι εσύ, οι δεσμοί αίματος του Βόλντεμορτ με τον χάρι από τοτε στο νεκροταφείο, η κατάρα που άφησε στον χάρι το σημάδι του και εξοστρακιστηκε στον βόλντεμορτ, που δημιούργησε τον δεσμό μεταξύ τους, όπωσ και η προφητεία, είναι στοιχεία που στηρίζουν τη θεωρία, και θα μπορούσαν να οδηγήσουν τον βόλντεμορτ να χρησιμοποιήσει τον μεγαλύτερο εχθρό του σαν σκεύος που θα φέρει ενα κομμάτι της ψυχής του -ειρωνικά κατα μία έννοια- αφού όπως είχε πει και ο ντάμπλντορ στον βόλντεμορτ πάντα άρεσαν οι συμβολισμοι. Βέβαια το να διαλέξει εναν άνθρωπο σαν σκεύος για ενα κομμάτι για την πολύτιμη ψυχή του, φαντάζει πολυ ριψοκίνδυνη, και πολυ δύσκολα θα μπορούσε ο βόλντεμορτ να ρισκάρει κάτι τέτοιο. επίσης όπως αναφερεις, πολυ ισχυρο αντεπιχείρημα είναι ότι αν ο βόλντεμορτ είχε δημιουργήσει πεμπτουσιωτή στον ίδιο τον χάρι, δεν βγάζει νόημα το ότι προσπαθει να τον σκοτώσει, αφού έτσι καταστρέφει και τον πολυτιμο πεμπτουσιωτή του. Παντως σαν ιδέα, μου αρέσει πολυ, αν και πιστεύω ότι ο χάρι μάλλον θα αποφασίσει να αυτοκτονήσει σε μια τέτοια περιπτωση, όταν μάθει στην αναζήτηση του για τους υπόλοιπους πεμπτουσιωτές ότι και ο ίδιος φέρει κάτι που πρέπει να το καταστρεψει για να μπορεσει να σκοτωσει οριστικα τον βόλντεμορτ, οπότε ισωσ θα αναλάβει ο νάβιλ να σκοτώσει τον βόλντεμορτ [λιγο επιστημονική φαντασία, ε? :) ] anyway, τη συνέχεια θα την μάθουμε προσεχώς...

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

έχω κάποιες απορίες σχετικά με το 5ο βιβλιο...

Βασικά σχετιζονται με το τμήμα μυστηρίων του υπουργείου μαγείασ. είμαι πάρα πολυ περίεργη να μάθω τι ακριβως σημαίνει η αψίδα στην οποία πέθανε ο σείριος... Οπωσ και τι περιείχει η πόρτα που ήταν πάντα κλειδωμένη, και ο ντάμπλντορ είχε πει ότι ήταν κάτι σχετικό με την πανάρχαια δύναμη της αγάπης, αλλα και οι άλλες πορτες στο τμημα μυστηρίων εκτός από αυτή με τις προφητείες, με τα ρολόγια και τους εγκεφάλους... Εχει κανεις καμια ιδέα??? please!!! Πεθαίνω απο περιέργεια... Ελπιζα ότι θα ανέφερε κάτι γι αυτά το 5ο βιβλίο, αλλά... τζίφος ... :(

 

Περιμένω, ε?

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

συζητήσεις για συγκεκριμένα βιβλία σε ξεχωριστά τόπικς...εδώ απλά προτείνουμε και κριτικάρουμε ...;)

thanks..;)

Link to comment
Share on other sites

συζητήσεις για συγκεκριμένα βιβλία σε ξεχωριστά τόπικς...εδώ απλά προτείνουμε και κριτικάρουμε ...;)

thanks..;)

οκ! βρηκα το θεμα για τον χαρι ποτερ... Σορι!

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

'Ενα από τα δώρα που έλαβα σήμερα ήταν το βιβλίο του Philip Roth - The Plot Against America σε αγγλικό κείμενο. Άκουσα υπέροχες κρητικές και μόλις ξεμπερδέψω με τις εργασίες του μεταπτυχιακού θα το ξεκινήσω. Το έχει διαβάσει κανείς να πει τις εντυπώσεις του? Δεν ειδα κάτι σε μια αναζήτηση που έκανα στο θέμα αλλά και πάλι αν κάποιος το έχει διαβάσει κ το έχει παραθέσει με τον ελληνικό τίτλο δεν θα μπορούσα να το ξέρω γιατί έχω το αγγλικό.
Link to comment
Share on other sites

'Ενα από τα δώρα που έλαβα σήμερα ήταν το βιβλίο του Philip Roth - The Plot Against America σε αγγλικό κείμενο. Άκουσα υπέροχες κρητικές και μόλις ξεμπερδέψω με τις εργασίες του μεταπτυχιακού θα το ξεκινήσω. Το έχει διαβάσει κανείς να πει τις εντυπώσεις του? Δεν ειδα κάτι σε μια αναζήτηση που έκανα στο θέμα αλλά και πάλι αν κάποιος το έχει διαβάσει κ το έχει παραθέσει με τον ελληνικό τίτλο δεν θα μπορούσα να το ξέρω γιατί έχω το αγγλικό.

 

έχοντας διαβάσει αρκετά του Roth , αλλά όχι το συγκεκριμένο θα σου πω γενικά ότι είναι καταπληκτικός συγγραφέας...:)

περιγραφικός σε σημείο του να νομίζεις πως ζεις μέσα στο βιβλίο, παρουσιάζει τα γεγονότα σφαιρικά και κάτω από πρίσμα που φανερώνει πολλές κρυμμένες αξίες και αρχές..;)

φαντάζομαι λοιπόν ότι και αυτό το βιβλίο που αναφέρεις , θα σου αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις..:)

καλό διάβασμα..;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ καλό το Illuminati.Καλύτερο και από τον κώδικά.Σε λίγο θα το τελειώσω.

Τώρα για τις διακοπές να επιλέξω το ψηφιακό οχυρό η τον Αρκτικό κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τις διακοπές να επιλέξω το ψηφιακό οχυρό η τον Αρκτικό κύκλο?

Ψηφιακό οχυρό αν σου αρέσουν περισσότερο τα μυστήρια, Αρκτικό κύκλο αν προτιμάς πιο πολλή περιπέτεια.

 

Εγώ αυτές τις ημέρες διαβάζω το Υφαντό της Φιόναβαρ. Μετά από τις δεκάδες φορές που είδα τον lewton να το προτείνει, είπα να το πάρω.. και δεν απογοητεύτηκα καθόλου :) Διαβάζω το πρώτο της τριλογίας, το Δέντρο του Καλοκαιριού, και με έχει πραγματικά συνεπάρει! Δε μπορώ να το αφήσω από τα χέρια μου, εγώ που δεν ήμουν και τόσο fan της φανταστικής λογοτεχνίας. Έχω ήδη αγοράσει και το δεύτερο βιβλίο, σήμερα-αύριο το ξεκινάω :D

 

Και φυσικά σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιακό οχυρό αν σου αρέσουν περισσότερο τα μυστήρια, Αρκτικό κύκλο αν προτιμάς πιο πολλή περιπέτεια.

 

Εγώ αυτές τις ημέρες διαβάζω το Υφαντό της Φιόναβαρ. Μετά από τις δεκάδες φορές που είδα τον lewton να το προτείνει, είπα να το πάρω.. και δεν απογοητεύτηκα καθόλου :) Διαβάζω το πρώτο της τριλογίας, το Δέντρο του Καλοκαιριού, και με έχει πραγματικά συνεπάρει! Δε μπορώ να το αφήσω από τα χέρια μου, εγώ που δεν ήμουν και τόσο fan της φανταστικής λογοτεχνίας. Έχω ήδη αγοράσει και το δεύτερο βιβλίο, σήμερα-αύριο το ξεκινάω :D

 

Και φυσικά σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

 

Μάλλον θα τα τιμήσω και τα 2 :D :D

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το 'Όρυξ και Κρέικ' της Μάργκαρετ Άτγουντ, από τις εκδόσεις Ωκεανίδα..

 

Ένα βιβλίο που μιλάει για το μέλλον (εγώ το έχω βρεί στο λινκ μου χεχεχε)... και αποτελεί "πρόβλεψη" για το τι μέλει γενέσθαι... ανεπιφύλακτα το συστήνω!

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα τα τιμήσω και τα 2 :D :D

 

Τελικά προτίμησα πρώτα το Ψηφιακό Οχυρό.Αναμένεται πολύ καλό βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβαστε το Ιματζικα του Clive Barker σε εκδόσεις Bell. Αν και είναι λίγο μεγάλο (1100 σελ) σας διαβεβαιώ ότι είναι υπέροχο βιβλίο από τη λογοτεχνία του φανταστικού. Για να καταλάβετε τον τελευταίο χρόνο έχω διαβάσει τα: Οχτώ, κώδικας, Illuminati, Ψηφιακό οχειρό, Αρκτικό κύκλο, Σκράμπλ, Κώδικας των τεσσάρων και αρκετά άλλα. Το θεωρώ το καλύτερο από όλα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβαστε το Ιματζικα του Clive Barker σε εκδόσεις Bell. Αν και είναι λίγο μεγάλο (1100 σελ) σας διαβεβαιώ ότι είναι υπέροχο βιβλίο από τη λογοτεχνία του φανταστικού. Για να καταλάβετε τον τελευταίο χρόνο έχω διαβάσει τα: Οχτώ, κώδικας, Illuminati, Ψηφιακό οχειρό, Αρκτικό κύκλο, Σκράμπλ, Κώδικας των τεσσάρων και αρκετά άλλα. Το θεωρώ το καλύτερο από όλα.

 

Αν έχεις διαβάσει κάποια άλλα βιβλία του ιδίου, μήπως έχει καμία σχέση με "Τα Μυστικά της Βαβυλώνας", αγγλιστί "Coldheart Canyon"?

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει άλλα βιβλία του. Σκέφτομαι να διαβάσω τον Υφαντόκοσμο που από την περιγραφή μου φαίνεται καλό.
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ένα πολύ ωραίο βιβλίο είναι του King το ''Σάκος Με Κόκαλα'' :happy:

 

Όντως υπέροχο :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω το "Η Γη της Εππαγγελίας" του Frank McCourt... είναι ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο... θα κάνω edit για την κριτική μου μόλις το διαβάσω :)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα το "Η Αυτοκρατορία των Δράκων" του Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι. Από αύριο το ξεκινάω και μόλις το τελείωσω θα αναφέρω εντυπώσεις.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δε ξερω αν το εχετε αναφερει, αλλα εγω ξεκινησα το βιβλιο Ο Ιστορικος και πραγματικα εχω πορωθει, το προτεινω ανεπιφυλακτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...