Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν σου άρεσε ο Μαύρος Πύργος? :confused: :wacko:

(εντάξει το γούστο είναι υποκειμενικό)

αλλά εμένα προσωπικά είναι το καλύτερο έργο του King

:)

 

 

to dark tower einai mia seira vivliwn pou apla o King ithele na teliwsei "epitelous" k fanike eidika sto protelefteo. Xekinise me tromeri dinami k poiotita alla kapou exase to original feeling tou (emmesws se prologous to exei k o idios paradextei). To kalitero olwn gia mena apo afti ti seira itan to "wizard and glass".

 

I seira oli omos, paramenei omos apo ta korifea erga tou, ekei psila mazi me to "IT" kai to "The Stand"! :D

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

to dark tower einai mia seira vivliwn pou apla o King ithele na teliwsei "epitelous" k fanike eidika sto protelefteo. Xekinise me tromeri dinami k poiotita alla kapou exase to original feeling tou (emmesws se prologous to exei k o idios paradextei). To kalitero olwn gia mena apo afti ti seira itan to "wizard and glass".

 

I seira oli omos, paramenei omos apo ta korifea erga tou, ekei psila mazi me to "IT" kai to "The Stand"! :D

 

Φαίνεται μιας και για τα πρώτα τέσσερα πέρασαν περίπου 26 χρόνια.

Ενώ για τα επόμενα 3 μόνο 3 (και αποφάσισε να το ξεκινήσει ύστερα από ανάπαυλα 5 ετών ενώ είχε 2-3 σοβαρά προβλήματα υγείας ώστε να ολοκληρωθεί η σειρά)

 

Εμένα με ενθουσίασε το κάλεσμα των Τριών και φυσικά το ο Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα.

 

Και οι Λύκοι της Κάλα ήταν πάρα πολύ καλό βιβλίο.

 

Το κακό στο προτελευταίο είναι πως αναφέρεται πολύ στην Σουζάνα και την Μια και όχι στο υπόλοιπο κα τετ.Η δράση μεταφέρεται και το τέλος σε αφήνει με την αγωνία (πράγμα που έγινε και στους Ρημαγμένους τόπους)

 

Πιστεύω πως το 7ο και τελευταίο θα είναι πολύ καλό μιας και η δράση θα κορυφωθεί.(Στην Ελλάδα αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο του 2006).Προσωπικά η σειρά παίρνει άριστα από εμένα μιας και η σύλληψη της ιδέας είναι απλά εντυπωσιακή.

 

Οι χαρακτήρες είναι απλά εντυπωσιακοί,και πολύ καλοδουλεμένοι

 

Κατ έμέ το top 5 του τρομερού King

 

Το Αυτό

Το Κοράκι

Ο Μαύρος Πύργος (όλη η σειρά)

Σάκος με κόκκαλα

Νυχτερινή Πτήση 29

Link to comment
Share on other sites

(Στην Ελλάδα αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο του 2006)

 

De to ixera afto giati sinithos King diabazw sta agglika k paragelnw apo amazon, opote k to telefteo pou diavasa pistepse me, tha se afisei sigoura kalimeno me apistefto - kiriolektika- telos :X

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

De to ixera afto giati sinithos King diabazw sta agglika k paragelnw apo amazon, opote k to telefteo pou diavasa pistepse me, tha se afisei sigoura kalimeno me apistefto - kiriolektika- telos :X

 

Ξέρω περίπου τι τέλος θά έχει (μόνο ένα πράγμα δηλαδή)

 

Πόσες σελίδες είναι?Και γενικά εκτός από το τέλος είναι καλό?

 

:)

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω περίπου τι τέλος θά έχει (μόνο ένα πράγμα δηλαδή)

 

Πόσες σελίδες είναι?Και γενικά εκτός από το τέλος είναι καλό?

 

:)

 

Thanx

 

Koita, einai megethos idio me ta teleftea, twra oson afora to vivlio genika, exodas tin aisthisi oti diavazw to teliwma apo kati pou xekinisa na diavazw prin mia dekaetia, eixa mia genikoteri pikra pou de me afise toso na xarw to vivlio, eidika de otan den exei kamia sxesi to grapsimo tou King me ekeino twn prwtwn dark towers.

 

Einai omos safestata "page-turner" pou lene oi filoi mas oi xenoi, de se afinei na to afiseis sto komodino. Perasa arketa vradya xenyhtodas na to teliwsw! :p

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Koita, einai megethos idio me ta teleftea, twra oson afora to vivlio genika, exodas tin aisthisi oti diavazw to teliwma apo kati pou xekinisa na diavazw prin mia dekaetia, eixa mia genikoteri pikra pou de me afise toso na xarw to vivlio, eidika de otan den exei kamia sxesi to grapsimo tou King me ekeino twn prwtwn dark towers.

 

Einai omos safestata "page-turner" pou lene oi filoi mas oi xenoi, de se afinei na to afiseis sto komodino. Perasa arketa vradya xenyhtodas na to teliwsw! :p

 

Είναι πάνω από 500 σελίδες?

 

:O

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάνω από 500 σελίδες?

 

:O

To diavasa prin kairo, me to pou vgike, de thymame me akrivia alla einai +/- 700 selides (sto aggliko).

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

To diavasa prin kairo, me to pou vgike, de thymame me akrivia alla einai +/- 700 selides (sto aggliko).

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

 

:)

 

Το περιμένω με αγωνία

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς το "Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη". Είναι καλό να το διαβάσω?

 

Πολύ καλό, πολύ δυνατό βιβλίο.. θα σου έλεγα να το διαβάσεις οπωσδήποτε :)

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα το ''Παντρεύτηκα έναν κουμουνιστή'' (Philip Roth) :)

τι να πω πια...ο άνθρωπος κατέχει την συγγραφή όσο λίγοι...

 

συνεχίζω και τελειώνω την τριλογία του, με το πολυβραβευμένο ''Το ανθρώπινο στίγμα'' :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

 

:)

 

Το περιμένω με αγωνία

 

Και δεν είσαι ο μόνος. Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για τον Μαύρο Πύργο, νομίζω πως τα τελευταία βιβλία χάνουν λίγο από τη σκοτεινότητα των πρώτων και γίνονται λίγο πιο blockbuster. Δεν μου δημιουργεί προσωπικά κανένα πρόβλημα, αντίθετα νομίζω ότι είναι πιο κοντά στο κλίμα βιβλίων της δικής μας εποχής παρά της εποχής των πρώτων βιβλίων. Ο Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα απ' ότι φαίνεται είναι το καλύτερο βιβλίο της σειράς (και για μένα), αν και χωρίς να έχω οποιαδήποτε ιδέα για το τελευταίο ξέρω πως θα είναι το αγαπημένο μου. Όσον αφορά το τοπ 5 έχει ως εξης:

 

1. Το Κοράκι

2. Σάλεμς Λοτ

3. Ο Μαύρος Πύργος

4. Το Παιχνίδι του Τζέραλντ

5. Αϋπνία

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

1. Το Κοράκι

2. Σάλεμς Λοτ

3. Ο Μαύρος Πύργος

4. Το Παιχνίδι του Τζέραλντ

5. Αϋπνία

 

File veco, pio einai to koraki stin aggliki ekdosi?

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

File veco, pio einai to koraki stin aggliki ekdosi?

 

Είναι το The Stand αν δεν κάνω λάθος...

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Είναι το The Stand αν δεν κάνω λάθος...

 

a-ha ok tote simfwnw k epafxanw. exw diavasei to "uncut" einai apaixto pragmati!

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

a-ha ok tote simfwnw k epafxanw. exw diavasei to "uncut" einai apaixto pragmati!

 

Όντως είναι το The Stand και νομίζω πως είναι από τα καλύτερα βιβλία του Στήβεν Κινγκ, όχι μόνο αγαπημένο δικό μου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα διάβασα ένα μυθιστόρημα που μου άρεσε και θα ήθελα να σας το προτείνω!

 

Τίτλος: Ο Βιολιστής

Συγγραφέας: Andre Hodeir

Μετάφραση: Άγγελο Φιλιππάτο

 

Εκδόσεις: "Νέα Σύνορα" - Α.Α.Λιβάνη (Αθήνα 1995).

 

 

Παραθέτω το κείμενο που υπάρχει στο οπισθόφυλλο του βιβλίου για να πάρετε μια "γεύση" από το περιεχόμενό του...

 

Σε ένα διάδρομο του παρισινού μετρό, ένας άντρας με φθαρμένα ρούχα παίζει με ένα αυτοσχέδια επιδιορθωμένο βιολί τα διασημότερα κομμάτια του κλασικού ρεπερτορίου. Οι περαστικοί δε δίνουν καμιά σημασία στο παίξιμό του, το οποίο είναι παρ' όλα αυτά ενός βιρτουόζου. Ποια μοίρα οδήγησε το Μουζικάντη -όπως τον ονόμαζαν οι συμμαθητές του στο Ωδείο- στο τελευταίο σκαλοπάτι; Σίγουρα, ο άντρας αυτός ήταν παθολογικά συνεσταλμένος και ο χαρακτήρας του τον εμπόδιζε να συμβιβάζεται. Αυτά, όμως, δεν αρκούν για να εξηγήσουν το μέγεθος της αποτυχίας του. Ανάμεσα σε δύο κύματα βιαστικών επιβατών και ενώ εκτελεί με δεξιοτεχνία κάποια σονάτα του Μπαχ ή κάποια άσκηση του Παγκανίνι, ο Μουζικάντης ξεδιπλώνει το νήμα των αναμνήσεών του. Τα παιδικά του χρόνια με τη μητέρα του που είχε μανία με την αστρολογία, το Ωδείο, εκτροφείο ταλέντων και αντιζηλειών, τη μαθητεία του δίπλα σ'έναν Εβραίο δάσκαλο, τον πόλεμο.

Το μυστικό του Μουζικάντη βρίσκεται, ίσως, στο παρελθόν του, κυρίως, όμως , στο παρόν του, στη ζωή του, αυτή ενός βιρτουόζου που ζει κάτω από το έδαφος, ο οποίος αγωνίζεται εναντίον του θορύβου, του ποδοβολητού και της βίας των περιθωριακών και ο οποίος βυθίζεται σ' ένα είδος τρέλας που είναι ένα μείγμα σκληρού χιούμορ και απελπισμένων ονείρων.

Το μυθιστόρημα αυτό είναι η παράξενη και τραγική αφήγηση αυτού του ανεκμετάλλευτου ταλέντου.

Η μουσική, μόνο η μουσική μπορεί να εκφράσει όλο τον πλούτο των συναισθημάτων.

Η μουσική... πάνω απ' οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι το The Stand και νομίζω πως είναι από τα καλύτερα βιβλία του Στήβεν Κινγκ, όχι μόνο αγαπημένο δικό μου.

 

Απίστευτο βιβλίο.

 

Και η μετάφραση στα ελληνικά είναι πολύ καλή

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο βιβλίο.

 

Και η μετάφραση στα ελληνικά είναι πολύ καλή

 

:)

 

xwris na thelw na thixw kanena metafrasti, kata tin apopsi mou, o King exei idietero "xarisma" grafis k nomizw diskola mporei na apotipwthei se opoiadipote alli glwssa! :cry:

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

xwris na thelw na thixw kanena metafrasti, kata tin apopsi mou, o King exei idietero "xarisma" grafis k nomizw diskola mporei na apotipwthei se opoiadipote alli glwssa! :cry:

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Αυτό τον καιρό διαβάζω το "Νυχτερίτες" στην ελληνική μετάφραση, αλλά όταν είμαι στο μετρό το διαβάζω στα αγγλικά από το ppc.

 

Η διαφορά είναι εμφανέστατη υπέρ της αγγλικής έκδοσης βεβαίως, αν και δε θα περίμενα ποτέ να συνέβαινε το αντίθετο...

 

Υ.Γ. Επειδή βλέπω πολλά posts περί Stephen King, ας θυμηθούμε λίγο και ΑΥΤΟ το thread. ;)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Αυτό τον καιρό διαβάζω το "Νυχτερίτες" στην ελληνική μετάφραση, αλλά όταν είμαι στο μετρό το διαβάζω στα αγγλικά από το ppc.

 

Η διαφορά είναι εμφανέστατη υπέρ της αγγλικής έκδοσης βεβαίως, αν και δε θα περίμενα ποτέ να συνέβαινε το αντίθετο...

 

όσον αφορά το Νυχτερίτες,ποιες εκδόσεις έχουν τα ελληνικά δικαιώματα?

 

Η μετάφραση στα ελληνικά είναι πολύ καλή στην σειρά Το κλειδί από τον Λιβάνη.

Οι εκδόσεις bell δεν έχουν πολύ καλές μεταφράσεις. :O

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου κόπια είναι Bell... :(

 

Μετάφραση: Γωγώ Αρβανίτη

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου κόπια είναι Bell... :(

 

Μετάφραση: Γωγώ Αρβανίτη

 

 

Διάβασε και το Σάκος με κόκκαλα.

 

Πολύ καλό βιβλίο.Γνήσιος King

 

Άντε να βγει και το τελευταίο του Μαύρου Πύργου :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ τέλειωσα επιτέλους το "Νυχτερίτες".

Ήταν το πρώτο βιβλίο του Stephen King που διαβάζω (και όχι και από τα καλύτερά του απ'ότι μου είπαν), βρήκα πολύ ενδιαφέροντα τον τρόπο γραφής του King, καθώς και την ανάλυση των χαρακτήρων του μέσα από γεγονότα που τους έχουν συμβεί.

 

Για να αποκτήσω πιο ολοκληρωμένη άποψη για το συγγραφέα θα συνεχίσω με το "Αϋπνία" που μου είπαν ότι είναι ανώτερο. :)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...