Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα στα μαγαζιά είναι διαθέσημο το Harry Potter and the haf-blood prince (η αλλιως με τον ελληνικό τίτλο "Ο Χάρι Πότερ και ο ημίαιμος πρίγκιψ" στη τιμή των 22€... καλή τιμή σε σχέση με το 5ο που έκανε 35€ όταν το πήρα εγώ.

 

35; Από που το πήρες; Στον Ελευθερουδάκη είχε 30.

Τον πήρα το νέο Χάρυ (με σφραγίδα που γράφει πως είναι πρώτη μέρα κυκλοφορίας), από Ελευθερουδάκη, στα 22,50 ευρώ, τιμή πραγματικά καλή σε σχέση με τα προηγούμενα. Ξεκινάω από απόψε και όταν τελειώσω αναφέρω εντυπώσεις.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

35; Από που το πήρες; Στον Ελευθερουδάκη είχε 30.

Τον πήρα το νέο Χάρυ (με σφραγίδα που γράφει πως είναι πρώτη μέρα κυκλοφορίας), από Ελευθερουδάκη, στα 22,50 ευρώ, τιμή πραγματικά καλή σε σχέση με τα προηγούμενα. Ξεκινάω από απόψε και όταν τελειώσω αναφέρω εντυπώσεις.

22,50 κι εγώ από το βιβλιοπωλείο των εκδόσεων Ψυχογιός :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

22,50 κι εγώ από το βιβλιοπωλείο των εκδόσεων Ψυχογιός :)

 

Που είναι αυτό; :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτό; :confused:

Στη στοά του βιβλίου (Στο Αρσάκειο, στα παλιά δικαστήρια). Είσοδος από Πεσμαζόγλου :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Στη στοά του βιβλίου (Στο Αρσάκειο, στα παλιά δικαστήρια). Είσοδος από Πεσμαζόγλου :)

 

Thanks, δεν ήξερα καν ότι είχε βιβλιοπωλείο ο Ψυχογιός.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μια σειρά Ε.Φ. από τις εκδόσεις Anubis.

Terry Goodkind, The sword of truth.

Περιπέτειες «εποχής», σε κάποιον άλλον κόσμο. Η μαγεία πανταχού παρούσα, με ένα στιλ γραφής που μου άρεσε παρα πολύ.

Ήδη διάβασα τα πρώτα 2 της σειράς (Ο πρώτος κανόνας του μάγου και Η πέτρα των δακρύων) και έχω στο πρόγραμμα για αγορά τα υπόλοιπα.

Pos sou fanikan?

Ego diavasa mono ton proto kanona tou magou kai den trelathika.

Ehw diavasei kai heirotera fysika, alla kai poly kalytera.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν υπάρχουν κάποια βιβλία που αναγέρονται στο smallville που μπορώ να τα βρώ στα ελληνικά βιβλιοπωλεία και είναι μεταφρασμένα ;
smallville for ever :cool: :cool: :cool:
Link to comment
Share on other sites

μόλις τελείωσα το ''Middlesex-Ανάμεσα στα δύο φύλα'' (Τζέφρυ Ευγενίδης) :)

πολύ δυνατό βιβλίο...δεν πήρε τυχαία το Πούλιτζερ και ούτε τυχαία ανακηρύχτηκε ως ένα από τα 3 καλύτερα μυθιστορήματα του 2003 ,από τους New York Times..;)

αρκούντως περιγραφικό και συναισθηματικό, παρουσιάζει την ζωή ενός ερμαφρόδιτου μέσα από την καθημερινότητα και την εξέλιξη τριών γενεών...

συνίσταται ανεπιφύλακτα..:)

Link to comment
Share on other sites

μόλις τελείωσα το ''Middlesex-Ανάμεσα στα δύο φύλα'' (Τζέφρυ Ευγενίδης) :)

πολύ δυνατό βιβλίο...δεν πήρε τυχαία το Πούλιτζερ και ούτε τυχαία ανακηρύχτηκε ως ένα από τα 3 καλύτερα μυθιστορήματα του 2003 ,από τους New York Times..;)

αρκούντως περιγραφικό και συναισθηματικό, παρουσιάζει την ζωή ενός ερμαφρόδιτου μέσα από την καθημερινότητα και την εξέλιξη τριών γενεών...

συνίσταται ανεπιφύλακτα..:)

 

Είναι ο ίδιος συγγραφεύς που είχε γράψει τις "Αυτόχειρες Παρθένους";

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο ίδιος συγγραφεύς που είχε γράψει τις "Αυτόχειρες Παρθένους";

Nαι. Προσωπικα το Middlesex μου αρεσε ακομα πιο πολυ

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Nαι. Προσωπικα το Middlesex μου αρεσε ακομα πιο πολυ

 

Ωραία. Θα αγοραστεί και θα πάρει σειρά για διάβασμα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ τελείωσα τον Χάρυ Πότερ. Νομίζω ήταν μακράν καλύτερο βιβλίο από το πέμπτο το οποίο προσωπικά το βρήκα λίγο μπερδεμένο. Αντίθετα το καινούργιο είναι εξαιρετικό, με γρήγορη γραφή και πλοκή (αν και με ξενίζει λίγο ο χαρακτήρας του Χάρυ που φαίνεται να έχει γίνει λίγο πιο αγενής - το αποδίδω στην εφηβεία και το θέμα του Σείριου).

Πραγματικά εξαιρετική η γραφή στα τελευταία κεφάλαια με το

θάνατο του Ντάμπλντορ, τον οποίο και παρουσιάζει αριστοτεχνικά η Rowling (για παιδικό βιβλίο πάντα - όσο παιδικό μπορεί να είναι), όπως και τις κατοπινές σκέψεις του Χάρυ

. Στα της υπόθεσης επίσης ξενίζει το γεγονός πως κανείς δεν πιστεύει τον Χάρυ για αυτά που λέει και τελικά έχουν σημαντικότατο ρόλο στην όλη πλοκή (αφού ήταν αλήθεια) και αντιλαμβανόμεθα πως αν τον πίστευαν το τέλος του βιβλίου θα ήτο διαφορετικό.

Παράλληλα νομίζω πως το τέλος μας αφήνει ξεκρέμαστους με

την απόφαση του Χάρυ να μην επιστρέψει στο Χόγκουαρτς, αλλά και την ίδια απόφαση από Ρον - Ερμιόνη. Ελπίζω πως θα ακολουθήσει ένα καλό βιβλίο το οποίο να δίνει απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα, αλλά και να ολοκληρώνει την πλοκή και την υπόθεση που ξεκίνησε με τον Βόλντεμορτ και την αναμενόμενη μάχη μεταξύ εκείνου και του Χάρυ, αλλά και μεταξύ Σνέηπ - Χάρυ, μιας και θα είναι και το το τελευταίο. Οφείλω επίσης να ομολογήσω πως δεν το περίμενα από τον Σνέηπ (ή καλύτερα από την Rowling). Πίστευα πως κάτι θα γινόταν και θα ερχόταν με το μέρος των καλών ο Σνέηπ, ίσως να είμαι κι εγώ σαν τον Ντάμπλντορ, έβλεπα την καλή του πλευρά. :)

 

 

Υ.Γ. Δεν σας φαίνεται ότι από τότε που τα βιβλία έγιναν ταινίες, το πέμπτο και το έκτο βιβλίο είναι κάπως "κινηματογραφικά";

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Pos sou fanikan?

Ego diavasa mono ton proto kanona tou magou kai den trelathika.

Ehw diavasei kai heirotera fysika, alla kai poly kalytera.

Κοίτα, Υφαντό της Φιόναβαρ δεν είναι, ούτε Άρχοντας των δαχτυλιδιών. Εμένα πάντως μου άρεσαν, και γενικά αν μου αρέσει το πρώτο βιβλίο μιας σειράς τα αγοράζω όλα :).

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα χτες το ''Ένας αργός άνθρωπος'' (J.M.Coetzee) :)

όμορφο το τελευταίο βιβλίο του νομπελίστα συγγραφέα, παρουσιάζει την ζωή ενός ηλικιωμένου που χάνει από ατύχημα το ένα του πόδι...

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα χτες το ''Μη μ'αφήσεις ποτέ'' (Kazuo Ishiguro) :)

ξεχωριστο και διαφορετικό βιβλίο, περιγράφει από την παιδική ηλικία την ζωή ανθρώπων-κλώνων....τις σκέψεις, τους προβληματισμούς και την αντιμετώπιση της ύπαρξής τους..

ευκολοδιάβαστο σίγουρα, αποτελεί μια διαφορετική νότα στον μαγικό κόσμο του βιβλίου...:)

Link to comment
Share on other sites

Patagonia Express.

Σημειωσεις του Λουις Σεπουλβεδα για γεγονοτα της ζωης του.

Μικρο(λιγοτερες απο 200 σελιδες),αλλα ενα απο τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη! Ακολουθουν (μεγαλα!!) spoilers για το 6ο (και για το 7ο βιβλιο)!

 

Χθες το βράδυ τελείωσα τον Χάρυ Πότερ. Νομίζω ήταν μακράν καλύτερο βιβλίο από το πέμπτο...

Αντίθετα το καινούργιο είναι εξαιρετικό, με γρήγορη γραφή και πλοκή (αν και με ξενίζει λίγο ο χαρακτήρας του Χάρυ που φαίνεται να έχει γίνει λίγο πιο αγενής - το αποδίδω στην εφηβεία και το θέμα του Σείριου).

Πραγματικά εξαιρετική η γραφή στα τελευταία κεφάλαια με το

θάνατο του Ντάμπλντορ, τον οποίο και παρουσιάζει αριστοτεχνικά η Rowling (για παιδικό βιβλίο πάντα - όσο παιδικό μπορεί να είναι), όπως και τις κατοπινές σκέψεις του Χάρυ

.

 

Σε ο,τι εχω αφησει απο τα λεγομενα σου, συμφωνω απολυτα! (Btw μονο εγω βρισκω τον πιο αντιπαθη χαρακτηρα - απο τους "καλους"- τον HP; :worry: )

Στα της υπόθεσης επίσης ξενίζει το γεγονός πως κανείς δεν πιστεύει τον Χάρυ για αυτά που λέει και τελικά έχουν σημαντικότατο ρόλο στην όλη πλοκή (αφού ήταν αλήθεια) και αντιλαμβανόμεθα πως αν τον πίστευαν το τέλος του βιβλίου θα ήτο διαφορετικό.

 

 

Δεν νομιζω πως δεν τον πιστευαν. Ο Νταμπλντορ ειχε καταλαβει τα παντα σχεδον για τον Μαλφοι, απλα δεν ηθελε να κανει κατι. Οσο για τον Σνεϊπ, γραφω παρακατω

 

 

 

Παράλληλα νομίζω πως το τέλος μας αφήνει ξεκρέμαστους με

την απόφαση του Χάρυ να μην επιστρέψει στο Χόγκουαρτς, αλλά και την ίδια απόφαση από Ρον - Ερμιόνη. Ελπίζω πως θα ακολουθήσει ένα καλό βιβλίο το οποίο να δίνει απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα, αλλά και να ολοκληρώνει την πλοκή και την υπόθεση που ξεκίνησε με τον Βόλντεμορτ και την αναμενόμενη μάχη μεταξύ εκείνου και του Χάρυ, αλλά και μεταξύ Σνέηπ - Χάρυ, μιας και θα είναι και το το τελευταίο. Οφείλω επίσης να ομολογήσω πως δεν το περίμενα από τον Σνέηπ (ή καλύτερα από την Rowling). Πίστευα πως κάτι θα γινόταν και θα ερχόταν με το μέρος των καλών ο Σνέηπ, ίσως να είμαι κι εγώ σαν τον Ντάμπλντορ, έβλεπα την καλή του πλευρά. :)

 

 

Υ.Γ. Δεν σας φαίνεται ότι από τότε που τα βιβλία έγιναν ταινίες, το πέμπτο και το έκτο βιβλίο είναι κάπως "κινηματογραφικά";

 

Νομιζω και το τεταρτο βιβλιο δεν ειχε βγει οταν αρχισαν να βγαινουν οι ταινιες (διορθωστε με αν κανω λαθος) και με αυτο ειχαν τοσα προβληματα που σκεφτοντουσαν να το χωρισουν σε δυο ταινιες. Δεν ξερω, ισως ειναι/φαινονται πιο κινηματογραφικα γιατι πλεον απευθυνονται και σε πιο μεγαλο (ηλικιακα) κοινο

Τελείωσα σήμερα το Harry Potter & The Half-Blood Prince! Θα έλεγα πως ήταν το alter ego του Order of Phoenix.

 

Όπου το 5ο είχε δράση το 6ο είχε διαλόγους. Μου άρσε και αυτο πάρα πολύ, after all it's Harry Potter, μαγεία!

 

 

Και δε μου λέτε τώρα, στο 7ο τι θα δούμε;; Δεν έχει πια Hogwarts;; Νομίζω θα γίνει ένας ψιλοχαμός! Δεν μπορώ να περιμένω!!! Ποιος να ήταν αυτος που πρώτος έμαθε για τα Hocruxes και πήρε το locket του Slytherin;; Ποιος άλλος ετκός απο τον Slughorn; Για να ντρέπεται να δώσει τη μνήμη στον Dumbledore είχε πλήρη συναίσθηση του τι είχε κάνει με τα Hocruxes o Voldemort. Αλλα δεν τον έχω ικανό να μπήκε στη σπηλια και να πήρε το μενταγίον. Μήπως το είπε σε κάποιον άλλο προηγουμένως;

 

Και γιατι στο κάτω κάτω να ντρέπεται τόσο να δώσει αυτη τη ρημάδα την μνήμη στον Dumbledore; Στο κάτω κάτω απλα σε μια ερωτηση του Tom Riddle απάντησε. Εμένα μου κάνει πως για να ντρέπεται τόσο μάλλον και κάπου άλλου έχει ανοίξει το στόμα του...

 

 

Ναι, δυστυχως νομιζω οτι μεχρι το τελος του βιβλιου - οποτε ισως και επιστρεψουν ο "διασωθεντες" στο σχολειο τους- δεν θα δουμε Hogwarts. Κατι το οποιο σημαινει οτι θα υπαρχει περισσοτερη δραση, και λιγοτερες sub-plots και χιουμοριστικες ιστοριες...Εγω παντως στεναχωρεθηκα οταν το διαβασα αυτο. :( Για τα Hocruxes - ή Πεμπτουσιωτες ελληνιστι- σου απαντησε ο Billyavl και αν και δεν το βρηκα και εγω στο διαδικτυο το συγκεκριμενο, θα συμφωνησω καθοτι και τα αρχικα ταιριαζουν και λογικο ειναι να ειναι καποιος χαρακτηρας που δεν εχουμε γνωρισει ως τωρα αλλα σχετικος με τους υπολοιπους...Εμενα πιο πολυ εντυπωση μου εκανε οτι ο Slughorn, ενω ηταν προσωπικη επιλογη του Dumbledore, και επεμεινε ωστε να τον πεισει, σε σημειο που να παρει και τον Χαρι μαζι του, δεν επαιξε ουσιωδη ρολο σε αυτο το βιβλιο, ενω παραλληλα η καταρα του να μην μενει καθηγητης Σκοτεινωn τεχνων για πανω απο ενα χρονο δεν φαινεται να επιβεβαιωνεται.Χμ...Πιθανολογω οτι θα παιξει καποιον σημαντικο ρολο στο επομενο βιβλιο, μιας και η JKR δεν μας εχει συνηθισει σε αχρεαιστους ηρωες ή να μην εχει φροντισει προ πολλου για αυτα που γραφει. ;)

 

 

 

Και κάτι ακόμα, πως έπεσε το βιβλίο του Snape στα χέρια του HP; Ξεχάστηκε στο γραφείο του Slughorn απο τον πρήν κάτοχο του γραφείου, τον Snape χωρις ο Slughorn να γνωρίζει τίποτα, ή το βιβίο είχε κατασχεθεί απο τον Slughorn στα χρόνια που ο Snape ήταν μαθητής και άρα ο Slughorn ήξερε τι βιβλίο έδινε στον HP;;

 

 

 

 

Πιστευω οτι ειτε ξεχαστηκε απλα απο τον Snape εκει ειτε...το αφησε ο ιδιος (τον λογο δεν μπορω να τον φανταστω, απλα το να "ξεχασει" το βιβλιο της μητερας του εκει μου φαινεται παραδοξο) Γενικα, αν και απο ο,τι καταλαβα σχεδον ολοι διαφωμουν μαζι μου, πιστευω οτι ο Snape δεν ειναι με το μερος των Θανατοφαγων! Θεωρω οτι σκοτωσε τον Dumbledore αναγκασμενος απο τον ορκο που ειχε δωσει, και με την κατανοηση του Dumbledore. Νομιζω οτι το "Σε παρακαλω Snape" δεν ηταν ικεσια για να του χαρισει τη ζωη, αλλα για να του την παρει (ωστε να μην αποκαλυφθει ο Χαρι) ή για να προστατευσει μετεπειτα τον Χαρι. :cool: Θα ηταν ιδιαιτερως παραξενο να ειχε πειστει ο Dumbledore για την αθωοτητα του Snape και τελικα να ηταν λανθασμενος...

 

Οσο για το επομενο βιβλιο, ας κανω καποιες υποθεσεις:

Απο το 4ο - νομιζω- βιβλιο και μετα αρχιζει και παρουσιαζεται ολοενα κα περισσοτερο ως "Εκλεκτος" ο Χαρι. Επομενο ειναι να ακολουθησει την πορεια του Εκλεκτου-Μεσσια...και να πεθανει θυσιαζομενος για τους υπολοιπους στο τελος. Θεωρω οτι αυτο θα συμβει ειτε σε καποια μαχη του με τον Voldermort στην οποια θα προσπαθει να σωσει τον Νεβιλ ( ο οποιος θα αποδειχτει οτι ειναι στην πραγματικοτητα το παιδι ης προφητειας- θυμηθειτε το 5ο) ειτε γιατι ο ιδιος θα ειναι...ο τεταρτος Πεμπτουσιωτης!

 

(παρατραβηγμενο το ξερω :O , αλλα εχοντας τοσο στενη σχεση με τον Voldermort, αφου μπορει ο ενας να διεισδυει στις σκεψεις του αλλου, ο Voldermort αναγεννηθηκε απο το αιμα του Χαρι, ή οτι ο Χαρι εχει καποιες απο τις ιδιοτητες του Voldermort, συν το οτι ειναι ο μοναδικος εκ των τεσσαρων Hocruxes ο οποιος δεν εχει ξεκαθαριστει τι ειναι...με βαζει σε σκεψεις!)

 

Ως αντεπιχειρηματα στα παραπανω φυσικα μπορουν να ειπωθουν οτι:

α) Τοτε γιατι να θελει ο Voldermort να σκοτωσει τον Χαρι αφου περιεχει και ενα κομματι της δικης του ψυχης;

β) Οτι μετα θα παθουν καμια 30 εκατομμυρια παιδια καταθλιψη!

γ) Τι βιβλια θα γραψει μετα η JKR (ok εχει πει οτι το 7ο βιβλιο θα ειναι και το τελευταιο της σειρας, αλλα αυτα μας τα ειπαν και αλλοι! Ποσο μαλλον οσο πουλουν τρελα και τα βιβλια και οι ταινιες!) ;

 

 

Σχολια-αποψεις; (God this is a large post! :p )

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη! Ακολουθουν (μεγαλα!!) spoilers για το 6ο (και για το 7ο βιβλιο)!

 

 

 

Σε ο,τι εχω αφησει απο τα λεγομενα σου, συμφωνω απολυτα! (Btw μονο εγω βρισκω τον πιο αντιπαθη χαρακτηρα - απο τους "καλους"- τον HP; :worry: )

 

 

 

Δεν νομιζω πως δεν τον πιστευαν. Ο Νταμπλντορ ειχε καταλαβει τα παντα σχεδον για τον Μαλφοι, απλα δεν ηθελε να κανει κατι. Οσο για τον Σνεϊπ, γραφω παρακατω

 

 

 

Βασικά εγώ καταλαβαίνω γιατί ο HP δείχνει αντιπαθητικός σε αυτό το βιβλίο. Ο λόγος κατα τη γνώμη μου είναι ότι

Harry είναι επιθετικός γιατί θέλει περισσότερες απαντήσεις και επειδή κανείς δε τον πιστεύει σε αυτά που λέει. Επίσης είναι στην εφηβεία... ε όσο να ναι όλοι είχαμε τα νεύρα μας στο στάδιο της εφηβείας. Επίσης συμφωνώ μαζί σου ότι ο Νταμπλντορ γνώριζε τα πάντα για τον Malfoy... όσο για τον Snape... γράφω και εγώ ποιο κάτω :p

 

 

Νομιζω και το τεταρτο βιβλιο δεν ειχε βγει οταν αρχισαν να βγαινουν οι ταινιες (διορθωστε με αν κανω λαθος) και με αυτο ειχαν τοσα προβληματα που σκεφτοντουσαν να το χωρισουν σε δυο ταινιες. Δεν ξερω, ισως ειναι/φαινονται πιο κινηματογραφικα γιατι πλεον απευθυνονται και σε πιο μεγαλο (ηλικιακα) κοινο

Το 4ο βιβλίο είναι σίγουρα κινηματογραφικό αλλα βγήκε λίγο πριν τη πρώτη ταινία νομίζω.

 

 

Ναι, δυστυχως νομιζω οτι μεχρι το τελος του βιβλιου - οποτε ισως και επιστρεψουν ο "διασωθεντες" στο σχολειο τους- δεν θα δουμε Hogwarts. Κατι το οποιο σημαινει οτι θα υπαρχει περισσοτερη δραση, και λιγοτερες sub-plots και χιουμοριστικες ιστοριες...Εγω παντως στεναχωρεθηκα οταν το διαβασα αυτο. Για τα Hocruxes - ή Πεμπτουσιωτες ελληνιστι- σου απαντησε ο Billyavl και αν και δεν το βρηκα και εγω στο διαδικτυο το συγκεκριμενο, θα συμφωνησω καθοτι και τα αρχικα ταιριαζουν και λογικο ειναι να ειναι καποιος χαρακτηρας που δεν εχουμε γνωρισει ως τωρα αλλα σχετικος με τους υπολοιπους...Εμενα πιο πολυ εντυπωση μου εκανε οτι ο Slughorn, ενω ηταν προσωπικη επιλογη του Dumbledore, και επεμεινε ωστε να τον πεισει, σε σημειο που να παρει και τον Χαρι μαζι του, δεν επαιξε ουσιωδη ρολο σε αυτο το βιβλιο, ενω παραλληλα η καταρα του να μην μενει καθηγητης Σκοτεινωn τεχνων για πανω απο ενα χρονο δεν φαινεται να επιβεβαιωνεται.Χμ...Πιθανολογω οτι θα παιξει καποιον σημαντικο ρολο στο επομενο βιβλιο, μιας και η JKR δεν μας εχει συνηθισει σε αχρεαιστους ηρωες ή να μην εχει φροντισει προ πολλου για αυτα που γραφει. ;)

 

 

 

Hogwarts εγώ να πω την αλήθεια χαίρομαι που δε θα υπάρχει καθώς θα "δούμε" περισσότερο απο το μαγικό κόσμο και πλέον δε θα υπάρχει αυτή η προστασία του σχολείου, θα υπάρχει περισσότερη δράση και παρισσότερες απαντήσεις.

Επίσης το RAB το κατάλαβα απο εκείνη τη στιγμή απλως το επικύρωσα απο το mugglenet ;)

Ακόμα πιστεύω ότι ο Slunghorn στο επόμενο θα παίξει πολύ μεγαλύτερο ρόλο, κάτι σαν οδηγός για το Harry γιατί πραγματικά μοιάζει σοφός. Και μάλλον η κατάρα για τους καθηγητές Αμυνας Εναντιον των Σκοτεινών Τεχνών επιβεβαιώνεται καθώς και ο Snape εφυγε :p Ο επόμενος αναρωτιέμαι ποιος θα είναι... πλάκα θα έχει να είναι ο πραγματικός Τρελομάτης Μούντι ή ο Ρέμους Λούπιν.

 

 

 

 

Πιστευω οτι ειτε ξεχαστηκε απλα απο τον Snape εκει ειτε...το αφησε ο ιδιος (τον λογο δεν μπορω να τον φανταστω, απλα το να "ξεχασει" το βιβλιο της μητερας του εκει μου φαινεται παραδοξο) Γενικα, αν και απο ο,τι καταλαβα σχεδον ολοι διαφωμουν μαζι μου, πιστευω οτι ο Snape δεν ειναι με το μερος των Θανατοφαγων! Θεωρω οτι σκοτωσε τον Dumbledore αναγκασμενος απο τον ορκο που ειχε δωσει, και με την κατανοηση του Dumbledore. Νομιζω οτι το "Σε παρακαλω Snape" δεν ηταν ικεσια για να του χαρισει τη ζωη, αλλα για να του την παρει (ωστε να μην αποκαλυφθει ο Χαρι) ή για να προστατευσει μετεπειτα τον Χαρι. :cool: Θα ηταν ιδιαιτερως παραξενο να ειχε πειστει ο Dumbledore για την αθωοτητα του Snape και τελικα να ηταν λανθασμενος...

 

 

Καλα μιλάμέ ακριβώς αυτή ήταν η θεωρία μου για το λόγο που ο Snape σκότωσε τον Snape ! Εδώ που τα λέμε ο διευθυντής δεν ήταν και πολύ σημαντικός στη πλοκή καθώς ήδη είχε καταφέρει να πάρει το Horxure και τα υπόλοιπα τα αναλάμβανε ουσιαστικά ο Harry.

 

 

 

 

Οσο για το επομενο βιβλιο, ας κανω καποιες υποθεσεις:

Απο το 4ο - νομιζω- βιβλιο και μετα αρχιζει και παρουσιαζεται ολοενα κα περισσοτερο ως "Εκλεκτος" ο Χαρι. Επομενο ειναι να ακολουθησει την πορεια του Εκλεκτου-Μεσσια...και να πεθανει θυσιαζομενος για τους υπολοιπους στο τελος. Θεωρω οτι αυτο θα συμβει ειτε σε καποια μαχη του με τον Voldermort στην οποια θα προσπαθει να σωσει τον Νεβιλ ( ο οποιος θα αποδειχτει οτι ειναι στην πραγματικοτητα το παιδι ης προφητειας- θυμηθειτε το 5ο) ειτε γιατι ο ιδιος θα ειναι...ο τεταρτος Πεμπτουσιωτης!

 

(παρατραβηγμενο το ξερω , αλλα εχοντας τοσο στενη σχεση με τον Voldermort, αφου μπορει ο ενας να διεισδυει στις σκεψεις του αλλου, ο Voldermort αναγεννηθηκε απο το αιμα του Χαρι, ή οτι ο Χαρι εχει καποιες απο τις ιδιοτητες του Voldermort, συν το οτι ειναι ο μοναδικος εκ των τεσσαρων Hocruxes ο οποιος δεν εχει ξεκαθαριστει τι ειναι...με βαζει σε σκεψεις!)

 

Ως αντεπιχειρηματα στα παραπανω φυσικα μπορουν να ειπωθουν οτι:

α) Τοτε γιατι να θελει ο Voldermort να σκοτωσει τον Χαρι αφου περιεχει και ενα κομματι της δικης του ψυχης;

β) Οτι μετα θα παθουν καμια 30 εκατομμυρια παιδια καταθλιψη!

γ) Τι βιβλια θα γραψει μετα η JKR (ok εχει πει οτι το 7ο βιβλιο θα ειναι και το τελευταιο της σειρας, αλλα αυτα μας τα ειπαν και αλλοι! Ποσο μαλλον οσο πουλουν τρελα και τα βιβλια και οι ταινιες!) ;

 

 

Σχολια-αποψεις; (God this is a large post! )

 

Βασικά όλο αυτό που λες με τον

Nevil είναι παρατραβηγμένο καθώς στην ουσία ο Voldemort με το να βάλει στόχο τον Harry του μετέδωσε τις δυνάμεις του και τον έκανε ισάξιο του, όπως λέει και η προφητεία.

 

 

(God this is my largest post ever ! image/smilies/tongue.gif ):lol:

 

Μήπως να ανόιξω ένα άλλο θέμα για τα βιβλία Potter γιατί εδώ το θέμα το κουράζουμε με τις αναλύσεις μας ? :lol::O

Link to comment
Share on other sites

Απαντησα στο νεο θεμα που ανοιξες... :cool:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Να σας παρακαλέσω, σχετικά με ό,τι έχετε να πείτε για τα βιβλία του Harry Potter, να το κάνετε στο σχετικό θέμα που του έχουμε αφιερώσει... ;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

den kserw an to exete pei alla protinw ta 7 biblia tis narnia twra pou bgainei kai se tainia ;)

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

μόλις τελείωσα το ''Μαζί'' (Anna Gavalda) :)

καλογραμμένο βιβλίο....παραθέτω από το οπισθόφυλο :

''Το ευρωπαϊκό μπεστ-σέλλερ, το βιβλίο που συναγωνίστηκε για πολλές εβδομάδες στις λίστες των "ευπώλητων" ακόμα και τον "Κώδικα Ντα Βίντσι" δεν αφηγείται μυστικά και συνωμοσίες. Αφηγείται, απλώς, μια ιστορία αγάπης...

Στο Παρίσι, πολύ κοντά στον πύργο του Άιφελ, τέσσερις άνθρωποι που δεν έχουν τίποτε κοινό μεταξύ τους αποφασίζουν να μείνουν κάτω από την ίδια στέγη, να "φτιάξουν" μια ιδιόμορφη οικογένεια. Ένας αριστοκράτης που τραυλίζει, μια νεαρή γυναίκα απογοητευμένη από τη ζωή, μια ξεροκέφαλη γιαγιά κι ένας αγροίκος μάγειρας γεφυρώνουν τις διαφορές που τους χωρίζουν και γνωρίζουν μια μορφή αγάπης χωρίς ιδιοτέλειες.

Το "Μαζί" είναι η θεωρία του ντόμινο, αλλά από την ανάποδη. Οι τέσσερις ήρωές του στηρίζονται ο ένας στον άλλον, κι ωστόσο, αντί να πέφτουν ο ένας πίσω απ' τον άλλον, καταφέρνουν να σταθούν και πάλι στα πόδια τους. Κι αυτό ονομάζεται αγάπη.'' :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει τα τελευταία πέντε χρόνια είναι Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ!!!!!!!!!! Περιμένω με ανυπομονησία τη μέρα που θα βγει στο cinema...!!!!!!

Έρχεται.......

Ό,τι δεν πάρεις μοναχός κανείς δεν θα 'ρθει να στο δώσει!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πώς λέγεται ένα βιβλίο του τολκιν που μιλάει για την μυθολογία της μεσης γης και γενικά την αρχή της ; Εχει σαν εξώφυλο εναν γέρο μπροστά τεράστιο , σε μια θάλασσα ..............Ειναι ογκώδες και ο τιτλος αρχίζει από "α" νομιζω . Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι εχει και κάποια δείγματα της γλώσσας των ξωτικών ;
smallville for ever :cool: :cool: :cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...