Jump to content

Αγορά iPhone από το Eξωτερικό


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έλεγα για το 5S {Model A1533 (GSM)}.

Έχω χρόνια να πάρω κάτι ακριβό από Αμερική. Πριν αρκετά χρόνια είχα πάρει το πρώτο iphone και μου το είχαν στείλει marked as gift και δεν είχα πρόβλημα κανένα. Το είχαν στείλει με USPS και εδώ το παρέλαβα από ελτα κουριερ.

 

Από κίνα ψωνίζω συχνά κινητά και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τελωνείο με τα γνωστά κόλπα (Low declared value, mark as gift).

 

Αλλά το ebay πλέον έχει αυτό το αυτόματο σύστημα να σου βάζει έξοδα τελωνείου και οι περισσότεροι πωλητές που κάνουν overseas shipping το στέλνουν έτσι. Με αυτό το τρόπο χάνεις το όποιο πλεονέκτημα της Αμερικής μιας και η διαφορά σε μεταχειρισμένο από εδώ είναι γύρω στα 60 - 80 ευρώ (όσα είναι και τα έξοδα που βάζει το ebay).

 

Παρακαλώ! Δυστυχώς με το ebay δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εγώ το είχα πάρει μέσω φίλου που μένει εκεί και μου το έφερε χέρι χέρι.

Πάντως, αν αποφασίσεις να το αγοράσεις, να επιλέξεις το μοντέλο που είπαμε και να είσαι σίγουρος ότι είναι οκ για να δουλέψει στην μαμά πατρίδα Ελλάδα. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 799
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

επιβεβαιώνω ότι το 1533 GSM είναι μια χαρά για την Ελλάδα. Ποτέ FEDEX από Αμερική. Μόνο USPS που κατά τεκμήριο και εκεί δεν γλιτώνεις δασμούς. Η καλύτερη και συμφέρουσα λύση είναι αγορά από Αμερική και παράδοση χέρι χέρι.

 

 

Υ.Γ. Για την ακρίβεια to 1533 υπερτερεί απλά σε μερικές μπάντες LTE (4,13,17,19,25), συγκριτικά με αυτό που φέρνουν Ευρώπη

Edited by argic
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα έρθει ο θείος μου από Αμερική για τα Χριστούγεννα..Άμα μου φέρει το IPHONE 6 θα λειτουργεί εδώ κανονικά;;θα υπάρχει κανένα πρόβλημα πλην της εγγύησης;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γνωρίζει κανείς ποια model numbers για iPhone 6 & iPhone 6 PLUS για αγορά απο USA ειναι συμβατά με τα LTE-4G δίκτυα της Ελλάδος??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

cosmote και vodafone είναι στα 2100 δλδ 1 Band. σε θεωρητικό επίπεδο όλα τα διαθέσιμα στην Αμερική καλύπτουν αυτή την Band. το πρώτο θέμα είναι το κλείδωμα και το δεύτερο η υποστήριξη CDMA EV-DO Rev. A und Rev. B. Θεωρητικά για Ελλάδα (6 και 6+) θα είναι κατάλληλα τα Modell A1549 (GSM) Modell A1522 (GSM). Με τπτ αυτά: Modell A1549 (CDMA) Modell A1522 (CDMA) επειδή διατίθενται κλειδωμένα

 

Τα 1586 και 1524 (6 και 6+) δουλεύουν ΠΑΝΤΟΥ, αλλά όπως λένε they are sold locked on some CDMA carriers in the US like C Spire, Sprint and US Cellular. This is the fully compatible version but you won’t be able to unlock it.

Edited by argic
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο καλους φίλους μου σε Βοστώνη και Καναδά . Θελω το πλας 64. Νομίζω οτι το A 1524 δουλεύει κανονικά Ελλάδα. Στο αππ στορε θα παει να τκ πάρει. Πρέπει να του πω και κατι άλλο για να λειτουργεί εδώ σίγουρα;
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο καλους φίλους μου σε Βοστώνη και Καναδά . Θελω το πλας 64. Νομίζω οτι το A 1524 δουλεύει κανονικά Ελλάδα. Στο αππ στορε θα παει να τκ πάρει. Πρέπει να του πω και κατι άλλο για να λειτουργεί εδώ σίγουρα;

 

να μη το ανοιξει καθολου με τη σιμ μεσα νομιζω

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο καλους φίλους μου σε Βοστώνη και Καναδά . Θελω το πλας 64. Νομίζω οτι το A 1524 δουλεύει κανονικά Ελλάδα. Στο αππ στορε θα παει να τκ πάρει. Πρέπει να του πω και κατι άλλο για να λειτουργεί εδώ σίγουρα;

 

Απο Καναδά οι συσκευές ειναι unlocked δεν παίζει κανένα ρόλο αν το ανοίξει ή όχι έαν είναι unlocked :)

Link to comment
Share on other sites

Να του πω όλα αυτά , δηλαδή να ειναι unlocked και να φέρει μόνο την Α 1524;ή όλα κάνουν για Ελλάδα;

Θα πρέπει να του πω να τ ανοίξει κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Να του πω όλα αυτά , δηλαδή να ειναι unlocked και να φέρει μόνο την Α 1524;ή όλα κάνουν για Ελλάδα;

Θα πρέπει να του πω να τ ανοίξει κιόλας;

 

Το βασικό ειναι το factory unlocked και το μοντέλο για τη συμβατότητα LTE band

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ . Απλά δεν είμαι σίγουρος για τον αριθμό Α1524. Νομίζω οτι είναι ο σωστός πάντως. Ειναι πολυ μεγάλη η οικονομική διαφορά και ΝομιΖω οτι αξίζει τον κόπο ...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ . Απλά δεν είμαι σίγουρος για τον αριθμό Α1524. Νομίζω οτι είναι ο σωστός πάντως. Ειναι πολυ μεγάλη η οικονομική διαφορά και ΝομιΖω οτι αξίζει τον κόπο ...

 

....όταν λες είναι πολύ μεγάλη η οικονομική διαφορά....?!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη διαβασα για αγορες απο Αγγλια που εχουν κανει απο εδω μερικοι, μηπως υπαρχει καποιο αντιστοιχο site που να δειχνει σε ολη την Αγγλια τιμες και διαθεσιμοτητα συσκευων? Κατι σαν το skroutz.gr δηλαδη που δειχνει διαθεσιμοτητα εκαστοτε συσκευης απο διαφορα sites και καταστηματα. Ισως βρεθω προς πανω μερια συντομα. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει. Τι θελεις ομως να παρεις; Αν πας Αγγλια για λιγες μερες θα ειναι ισως δυσκολο να παραγγειλεις απο online store.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θελεις iPhone αγοραζεις απο το Apple Store. Ειτε you reserve online ή πας πολυ πρωι γιατι δεινουν καποιες συσκευες καθημερινα στους πρωτους που θα πανε.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

'Εχω και εγώ αυτή την απορία. Καταρχάς εάν είναι sim free τότε ναι μπορείς. Εάν όμως στο αγοράσει από apple store, πολύ πιθανόν να μήν μπορείς τουλάχιστον για τον πρώτο καιρό. Με την t-mobile Που επικοινώνησα λένε πώς μετά απο 45 ημέρες μπορείς να κάνεις αίτηση για ξεκλείδωμα της συσκευής. Δες και εδώ.. http://support.t-mobile.com/docs/DOC-1588 . όπως και να έχει εάν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας μας απαντήσει..
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ερχεται ξεκλειδωτο και λειτουργει με ολους τους παροχους...το παρειγγειλα και εγω απο Αμερικη ,μην ανησυχεις! διαβασε και το link αυτο http://store.apple.com/us/question/answers/iphone/is-iphone-6-for-tmobile-unlocked/QU2A7TAHD7HYCJPD9
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει. Τι θελεις ομως να παρεις; Αν πας Αγγλια για λιγες μερες θα ειναι ισως δυσκολο να παραγγειλεις απο online store.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θελεις iPhone αγοραζεις απο το Apple Store. Ειτε you reserve online ή πας πολυ πρωι γιατι δεινουν καποιες συσκευες καθημερινα στους πρωτους που θα πανε.

 

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση και χωρίς reserve online να βρω διαθέσιμη συσκευή στο κατάστημα? Ή πρέπει να κάνω reserve πρώτα. Το site τους αναφέρει μερικές βδομάδας shipped to, αλλά δεν βλέπω επιλογή για παραλαβή απο κατάστημα. Για 6 Plus 128αρι ψάχνομαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση και χωρίς reserve online να βρω διαθέσιμη συσκευή στο κατάστημα? Ή πρέπει να κάνω reserve πρώτα. Το site τους αναφέρει μερικές βδομάδας shipped to, αλλά δεν βλέπω επιλογή για παραλαβή απο κατάστημα. Για 6 Plus 128αρι ψάχνομαι.

 

Δεν εχω ρωτησει για φετος αλλα πριν 2 χρονια όταν πηρα το 5 και εψαχνα ετσι το ειχαν κανει. Ποτε ακριβως πας; Ισως να μην εχουν ανοιξει ακομα το lottery reserve system (δηλωνεις τι ψάχνεις και από ποιο κατάστημα και κανουν μια κληρωσει και αν εισαι τυχερος σου στελνουν email για παραλαβη). Λογικα εχουν μερικες συσκευες που τις πουλανε στο κατάστημα σε οποιον παει. Απλα ρωτας μολις μπεις μεσα. Ακομα και σημερα πρεπει να συμβαινει αυτό.

 

εδιτ: το συστημα για να παραλαβεις σε απλ στορ εχει ανοιξει νομιζω. Νομιζω ότι πρεπει να πας στις 9μμ κάθε βραδυ που ανοιγει να βαλεις τα στοιχεια σου και μετα κλεινει. Ρωτα στο κατάστημα για περισσοτερες πληροφοριες.

 

http://www.apple.com/uk/retail/iphone/

 

https://reserve.cdn-apple.com/GB/en_GB/reserve/iPhone/availability

Edited by agid
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ρωτησει για φετος αλλα πριν 2 χρονια όταν πηρα το 5 και εψαχνα ετσι το ειχαν κανει. Ποτε ακριβως πας; Ισως να μην εχουν ανοιξει ακομα το lottery reserve system (δηλωνεις τι ψάχνεις και από ποιο κατάστημα και κανουν μια κληρωσει και αν εισαι τυχερος σου στελνουν email για παραλαβη). Λογικα εχουν μερικες συσκευες που τις πουλανε στο κατάστημα σε οποιον παει. Απλα ρωτας μολις μπεις μεσα. Ακομα και σημερα πρεπει να συμβαινει αυτό.

 

εδιτ: το συστημα για να παραλαβεις σε απλ στορ εχει ανοιξει νομιζω. Νομιζω ότι πρεπει να πας στις 9μμ κάθε βραδυ που ανοιγει να βαλεις τα στοιχεια σου και μετα κλεινει. Ρωτα στο κατάστημα για περισσοτερες πληροφοριες.

 

http://www.apple.com/uk/retail/iphone/

 

https://reserve.cdn-apple.com/GB/en_GB/reserve/iPhone/availability

 

Ευχαριστώ για τα links. Μπήκα μέσα να κάνω reservation. Όλα τα καταστήματα του Λονδίνου δυστυχώς δεν έχουν διαθεσιμότητα για το iPhone 6 Plus, αλλά υπάρχουν διαθέσιμα iPhone 6 64GB και 128 GB.

Edited by energetic

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

 

Μου στείλαν χτες από Αμερικη ένα iphone από ebay με το νέο σύστημα του ebay για διεθνείς αποστολές. Το tracking number μου λέει ότι τη Πέμπτη θα είναι στα κεντρικά της FedEx. Από ότι κατάλαβα εκεί θα το εκτελωνίσουν και μετά θα το στείλουν σε μένα. Ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνει να έρθει από Αγγλία και με ποιά εταιρεία;;;

Edited by gpou
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

 

Μου στείλαν χτες από Αμερικη ένα iphone από ebay με το νέο σύστημα του ebay για διεθνείς αποστολές. Το tracking number μου λέει ότι τη Πέμπτη θα είναι στα κεντρικά της FedEx. Από ότι κατάλαβα εκεί θα το εκτελωνίσουν και μετά θα το στείλουν σε μένα. Ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνει να έρθει από Αγγλία και με ποιά εταιρεία;;;

 

Fedex τρεις με τέσσερις εργάσιμες, σε συμφέρει η αγορά από Αμερική ο εκτελωνισμός εάν γίνει από εκτελωνιστή είναι 100€ επιπλέον, πρόσθεσε ΦΠΑ 23% στην τιμή αγοράς και τον φόρο που αναλογεί για ηλεκτρονικές συσκευές εκτός ευρωπαϊκής ένωσης, εκτός εάν έχουν αλλάξει τα πράγματα κι έχω μέινει πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Πλεόν το κάνει όλα μια εταιρεία που συνεργάζεται το ebay. Σε χρεώνει στο checkout με ένα ποσό για custom feeds και δεν πληρώνεις κάτι άλλο. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα.
Link to comment
Share on other sites

Πλεόν το κάνει όλα μια εταιρεία που συνεργάζεται το ebay. Σε χρεώνει στο checkout με ένα ποσό για custom feeds και δεν πληρώνεις κάτι άλλο. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα.

 

Πληρώνεις εκείνη την ώρα περίπου 80€ και είναι παγκόσμιο τελωνείο κάπως έτσι θα το ονομαζα.

Μετά δεν πληρώνεις τίποτα.

Δηλαδή λέει πχ 300€ το αντικείμενο. 20€ τα μεταφορικά.

Κάπου ποιο κάτω έχει και αυτί το ποσόν.

Μόλις πας να ολοκληρώσεις την αγορά το πληρώνεις και τελειωσες.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πλεόν το κάνει όλα μια εταιρεία που συνεργάζεται το ebay. Σε χρεώνει στο checkout με ένα ποσό για custom feeds και δεν πληρώνεις κάτι άλλο. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα.

 

μακαρι να είναι έτσι με τα fees από ebay

 

σε μένα κούπες κεραμικές που μου έστειλαν με FEDEX (δηλωμένη αξία 5 USD x 10+ 70 USD μεταφορικά), πλήρωσα τον εκτελωνιστή της εταιρείας που είναι παράρτημά τους στο Βενιζέλος + τα όποια κ^#6$#ικα ζήτησαν. Σου έχομαι ολόψυχα να μην στο σταματήσουν ΣΚΟΠΙΜΑ στη FEDEX και το προωθήσουν για εκτελωνισμό με τη συνεργαζόμενη εταιρεία τους!!!!! Αν συμβεί αυτό, πρότίμησε να το εκτελωνίσεις μόνος σου, αν και θα χάσεις μια μέρα στο αεροδρόμιο (εκεί ποντάρουν). Από καρδιάς ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...