Jump to content

Αγορά iPhone από το Eξωτερικό


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 799
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια!!!θα ηθελα μια μικρη βοηθεια!!!ερχεται ενα θειος μου απο Αμερικη και του ζητησα να μου φερει ενα iphone 5!!! Οπως ειδα και πιο πανω μονο το Α1429 της Verizon θα δουλευει με 4g!!! Ετσι πηγε σε ενα καταστημα της verizon και τους το ζητησε και του ειπανε οτι πρεπει να το παρει με συμβολαιο αλλιως θα ειναι κλειδωμενο και δεν θα δουλευει στην ελλαδα!!!αν ηταν συνδρομητης της verizon θα του το ξεκλειδωναν και θα δουλευε κανονικα και στην ελλαδα!!δεν ειναι ομως!!!ισχυει αυτο που του ειπαν
Link to comment
Share on other sites

Οποτε του λεω να μου φερει το Α1428 που το πουλουν ξεκλειδωτο στο applestore και ας μην δουλευει με 4G!!!ειναι δελεαστικα τα 650$!!!

 

Κατηγορηματικά ΟΧΙ! Θα του ζητήσεις να πάει σε ένα οποιοδήποτε Apple Store και να ζητήσει χωρίς συμβόλαιο το Α1429, το οποίο και θα πάρει και θα δουλεύει και το 4G/LTE στην Ελλάδα. Απλά μάλλον στην Verizon προσπαθούσαν να πλασάρουν στον θείο σου συμβόλαιο. Και εγώ από Νέα Υόρκη το έχω πάρει Α1429 ξεκλείδωτο και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στο καταστημα verizon που πηγε του το εδιναν και χωρις συμβολαιο αλλα του ειπαν οτι δεν θα δουλευει!!!αν εκανε συμβολαιο ή αν ηταν συνδρομητης verizon θα του το ξεκλειδωναν και δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα!!!αυτα μου ειπε ο θειος μου αυτα σας λεω!!!
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει. Κλειδωμένο είναι μόνο το CDMA. Το GSM είναι ξεκλείδωτο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στο καταστημα verizon που πηγε του το εδιναν και χωρις συμβολαιο αλλα του ειπαν οτι δεν θα δουλευει!!!αν εκανε συμβολαιο ή αν ηταν συνδρομητης verizon θα του το ξεκλειδωναν και δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα!!!αυτα μου ειπε ο θειος μου αυτα σας λεω!!!

Εννοώ ότι μάλλον προσπαθούσαν να του πλασάρουν συμβόλαιο και καλά για να το ξεκλειδώσει. Το κινήτο (Α1429) το έχω και το χρησιμοποιώ εδώ και 4+ μήνες αγορασμένο από Αμερική, χωρίς κανένα πρόβλημα, με ενεργοποίηση με ελληνική sim. Αν εξακολουθείς να έχεις αμφιβολίες πες στον θείο να πάει σε Apple Store και να ρωτήσει και εκεί.

Όλα αυτά έχουν ειπωθεί στο θρεντ και πιο πάνω και από εμένα και από άλλο συμφορουμίτη.

Link to comment
Share on other sites

Να τα και τα προβλήματα... Αναφέρω το θέμα μου προς ενημέρωση τυχόν ενδιαφερομένων (υποψηφίων αγοραστών που ενδιαφέρονται για την εγγύηση) και για ενδεχόμενες συμβουλές από άλλους παθόντες.

 

Όταν είχα πάρει το κινητό από ΗΠΑ μέσω φίλου μου, του είχα πει να ρωτήσει τί παίζει με την εγγύηση γιατί ψάχνοντας έβρισκα διάφορες απόψεις. Από το Apple Store λοιπόν του είχαν πει ότι είμαστε καλυμμένοι γενικά. Το κινητό γενικά καλά αλλά έχει μαζέψει αρκετή πλέον σκόνη κάτω στον φακό της πίσω κάμερας, σε βαθμό που να φαίνεται σημάδι και στις φωτογραφίες. Καλώντας λοιπόν στην (ελληνική) τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Apple ο ευγενέστατος υπάλληλος με ενημέρωσε ότι στην Ελλάδα δεν μπορώ να κάνω τίποτα αναφορικά με το service καθώς, ως γνωστόν, η Apple δεν έχει επίσημη παρουσία στην Ψωροκώσταινα, οπότε και το service εδώ αναλαμβάνει ο εκάστοτε πωλητής (βλ. οι αγαπημένοι μας πάροχοι). Μου είπε όμως ότι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα έχει Apple Store (βλ. worldwide warranty) το service/αντικατάσταση θα γίνει χωρίς πρόβλημα. Οπότε σκέφτηκα στην χειρότερη Αγγλία που έχω γνωστούς που πηγαινοέρχονται.

 

Για να επιβεβαιώσω όμως τα ανωτέρω καθώς και για να πιέσω μήπως και "δημιουργηθεί" κάποια εναλλακτική για δυσαρεστημένο πελάτη ξεκίνησα και ένα online support chat μέσω του apple.com. Από εκεί, προς μεγάλη μου έκπληξη, με ενημέρωσαν, χωρίς να κάνουν καθόλου πίσω ό,τι και να τους είπα, ότι η μόνη χώρα στην οποία μπορεί να γίνει service στο "αμερικάνικο iPhone" είναι οι ΗΠΑ αποκλειστικά, λόγω του ότι υπάρχουν 3 διαφορετικά "υπομοντέλα" και το καθένα επισκευάζεται όπου πωλείται! Πρέπει όπως μου είπε ή να πάω εγώ ΗΠΑ ή να το στείλω σε κάποιον γνωστό μου εκεί. Του είπα ότι ούτε γνωστό έχω, ούτε και πρόκειται να πάω ΗΠΑ αλλά δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα. Απλά μου είπε ότι η εγγύηση θα επεκταθεί μέχρι να μπορέσω να πάω το τηλέφωνο με κάποιον τρόπο εκεί.

 

Παρόμοια εμπειρία - λύση κανείς;

Edited by Kostadinho
Link to comment
Share on other sites

Να τα και τα προβλήματα... Αναφέρω το θέμα μου προς ενημέρωση τυχόν ενδιαφερομένων (υποψηφίων αγοραστών που ενδιαφέρονται για την εγγύηση) και για ενδεχόμενες συμβουλές από άλλους παθόντες.

 

Όταν είχα πάρει το κινητό από ΗΠΑ μέσω φίλου μου, του είχα πει να ρωτήσει τί παίζει με την εγγύηση γιατί ψάχνοντας έβρισκα διάφορες απόψεις. Από το Apple Store λοιπόν του είχαν πει ότι είμαστε καλυμμένοι γενικά. Το κινητό γενικά καλά αλλά έχει μαζέψει αρκετή πλέον σκόνη κάτω στον φακό της πίσω κάμερας, σε βαθμό που να φαίνεται σημάδι και στις φωτογραφίες. Καλώντας λοιπόν στην (ελληνική) τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Apple ο ευγενέστατος υπάλληλος με ενημέρωσε ότι στην Ελλάδα δεν μπορώ να κάνω τίποτα αναφορικά με το service καθώς, ως γνωστόν, η Apple δεν έχει επίσημη παρουσία στην Ψωροκώσταινα, οπότε και το service εδώ αναλαμβάνει ο εκάστοτε πωλητής (βλ. οι αγαπημένοι μας πάροχοι). Μου είπε όμως ότι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα έχει Apple Store (βλ. worldwide warranty) το service/αντικατάσταση θα γίνει χωρίς πρόβλημα. Οπότε σκέφτηκα στην χειρότερη Αγγλία που έχω γνωστούς που πηγαινοέρχονται.

 

Για να επιβεβαιώσω όμως τα ανωτέρω καθώς και για να πιέσω μήπως και "δημιουργηθεί" κάποια εναλλακτική για δυσαρεστημένο πελάτη ξεκίνησα και ένα online support chat μέσω του apple.com. Από εκεί, προς μεγάλη μου έκπληξη, με ενημέρωσαν, χωρίς να κάνουν καθόλου πίσω ό,τι και να τους είπα, ότι η μόνη χώρα στην οποία μπορεί να γίνει service στο "αμερικάνικο iPhone" είναι οι ΗΠΑ αποκλειστικά, λόγω του ότι υπάρχουν 3 διαφορετικά "υπομοντέλα" και το καθένα επισκευάζεται όπου πωλείται! Πρέπει όπως μου είπε ή να πάω εγώ ΗΠΑ ή να το στείλω σε κάποιον γνωστό μου εκεί. Του είπα ότι ούτε γνωστό έχω, ούτε και πρόκειται να πάω ΗΠΑ αλλά δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα. Απλά μου είπε ότι η εγγύηση θα επεκταθεί μέχρι να μπορέσω να πάω το τηλέφωνο με κάποιον τρόπο εκεί.

 

Παρόμοια εμπειρία - λύση κανείς;

 

οπως στα ειπαν ειναι, αλλωστε το εχουμε αναλυσει και σε προηγουμενες σελιδες το θεμα..

ελληνικό iPhone=εγγύηση απο τον παροχο

ευρωπαϊκής εισαγωγής iPhone=εγγύηση απο infoquest

Αμερικάνικο iPhone=παρακάλα μη σου βγάλει κουσούρι

Link to comment
Share on other sites

Να τα και τα προβλήματα... Αναφέρω το θέμα μου προς ενημέρωση τυχόν ενδιαφερομένων (υποψηφίων αγοραστών που ενδιαφέρονται για την εγγύηση) και για ενδεχόμενες συμβουλές από άλλους παθόντες.

 

Όταν είχα πάρει το κινητό από ΗΠΑ μέσω φίλου μου, του είχα πει να ρωτήσει τί παίζει με την εγγύηση γιατί ψάχνοντας έβρισκα διάφορες απόψεις. Από το Apple Store λοιπόν του είχαν πει ότι είμαστε καλυμμένοι γενικά. Το κινητό γενικά καλά αλλά έχει μαζέψει αρκετή πλέον σκόνη κάτω στον φακό της πίσω κάμερας, σε βαθμό που να φαίνεται σημάδι και στις φωτογραφίες. Καλώντας λοιπόν στην (ελληνική) τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Apple ο ευγενέστατος υπάλληλος με ενημέρωσε ότι στην Ελλάδα δεν μπορώ να κάνω τίποτα αναφορικά με το service καθώς, ως γνωστόν, η Apple δεν έχει επίσημη παρουσία στην Ψωροκώσταινα, οπότε και το service εδώ αναλαμβάνει ο εκάστοτε πωλητής (βλ. οι αγαπημένοι μας πάροχοι). Μου είπε όμως ότι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα έχει Apple Store (βλ. worldwide warranty) το service/αντικατάσταση θα γίνει χωρίς πρόβλημα. Οπότε σκέφτηκα στην χειρότερη Αγγλία που έχω γνωστούς που πηγαινοέρχονται.

 

Για να επιβεβαιώσω όμως τα ανωτέρω καθώς και για να πιέσω μήπως και "δημιουργηθεί" κάποια εναλλακτική για δυσαρεστημένο πελάτη ξεκίνησα και ένα online support chat μέσω του apple.com. Από εκεί, προς μεγάλη μου έκπληξη, με ενημέρωσαν, χωρίς να κάνουν καθόλου πίσω ό,τι και να τους είπα, ότι η μόνη χώρα στην οποία μπορεί να γίνει service στο "αμερικάνικο iPhone" είναι οι ΗΠΑ αποκλειστικά, λόγω του ότι υπάρχουν 3 διαφορετικά "υπομοντέλα" και το καθένα επισκευάζεται όπου πωλείται! Πρέπει όπως μου είπε ή να πάω εγώ ΗΠΑ ή να το στείλω σε κάποιον γνωστό μου εκεί. Του είπα ότι ούτε γνωστό έχω, ούτε και πρόκειται να πάω ΗΠΑ αλλά δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα. Απλά μου είπε ότι η εγγύηση θα επεκταθεί μέχρι να μπορέσω να πάω το τηλέφωνο με κάποιον τρόπο εκεί.

 

Παρόμοια εμπειρία - λύση κανείς;

 

Φιλος εφερε προσφατα το Α1428 απο Αμερικη στην Αγγλια και του ειπαν τα ιδια απο Απλ Αγγλιας. Οτι μονο στην Αμερικη εχει εγγυηση.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Διάβασα σχεδον ολόκληρο το thread.

Μία φίλη μου, πήγε για κάποιες μέρες στο Los Angeles οπότε αρχικά σκέφτηκα να μου φέρει ενα 4s" το οποίο κλειδωμένο στο ebay έχει περίπου 250$" και ψάχνοντας βρήκα ότι υπάρχουν πολλά μαγαζιά και iphone repair stores που με 40-50$ στο ξεκλειδώνουν σε 10 λεπτα.

Ψάχνοντας όμως παραπάνω άρχισα να βλέπω ότι και τα iphone 5 με bad esn δουλεύουν κανονικά σε gsm παρόχους αν είναι απο verison. Αυτό ισχυει 100%??? Δηλαδή αν πάρω ένα iphone 5 used bad esn και βάλω μια sim cosmote θα δουλέψει κανονικά? θα χρειαστεί να του κάνω κάποιο unlock? γιατί οι τιμές για used 5 verison iphone 5 ξεκινάνε απο 350$...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο το εχω παρει απο Αμερικη , ειναι το Α1429 και λειτουργει κανονικα και σε 3g.Οταν το ανοιξα ειχε ηδη μεσα μια καρτα σιμ της verizon την οποια εβγαλα και εβαλα της κοσμοτε.πριν λιγο εκανα την αιτηση για ενεργοποιηση 4g μου ειπαν οτι αμεσως ενεργοποιειται.ομως το κινητο εχει κολλησει στο 3g.το ερωτημα μου ειναι αν εχω παρει τη σωστη συσκευη που πιανει 4g και στην ελλαδα.Υπαρχει περιπτωση να εχω παρει τη cdma εκδοση και οχι τη gsm και γι αυτο να μην πιανει;Ας διαφωτισει καποιος που γνωριζει!Δε νομιζω να ειναι ζητημα καλυψης γιατι ειμαι αθηνα κεντρο
Link to comment
Share on other sites

Οχι σωστο ειναι. Για να δεις LTE απο Cosmote, πρεπει νομιζω να το ενεργοποιησεις μεσω εξ. πελατων. Πηρες τηλεφωνο;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πως εισαι σιγουρος;και επανεκκινηση εκανα και ακομα πιο κεντρο πηγα που αποκλειεται να μην υπαρχει καλυψη και τιποτα.Αποκλειεται να εχω τη cdma εκδοση του Α1429 και γι αυτο να μην πιανω;
Link to comment
Share on other sites

Πως εισαι σιγουρος;και επανεκκινηση εκανα και ακομα πιο κεντρο πηγα που αποκλειεται να μην υπαρχει καλυψη και τιποτα.Αποκλειεται να εχω τη cdma εκδοση του Α1429 και γι αυτο να μην πιανω;

 

Η CDMA έκδοση απο ότι βλέπω στο site της apple για το 1429, υποστηρίζει τουλάχιστον τις ίδιες συχνότητες για lte όπως και του gsm μοντέλου. Αρα δεν έχεις πρόβλημα. Ασε που το CDMA δεν θα δούλευε εδώ ..

 

Ειναι ενεργοποιημένο το lte απο τις ρυθμίσεις της συσκευής σου;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ναι ενεργοποιημενο ειναι,πηρα και τηλ εξυπ πελατων κοσμοτε και ολα κοπμλε απο τα διαδικαστικα.το cdma απ ο,τι εχω καταλαβει θα δουλευε και εδω κανονικα με τη μονη διαφορα οτι δε θα επιανε 4g και γι αυτο το φοβαμαι.αν γνωριζει καποιος αλλος κατι ας ενημερωσει!

 

απο ο,τι φαινεται μαλλον οντως εχω τη CDMA εκδοση του A1429 . υπαρχει τροπος να γινει κατι να πιασω 4g?

Edited by themiltos1994
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά θα πάω Μαλαισία και ίσως πάρω κανένα αιφον έιναι 200 ευρώ φθηνότερα. Είχα ρωτήσει παλιά βονταφον για άλλο θέμα και έχουμε τα ίδια δίκτυα. Με την εγγύηση τι παίζει? Θα το πάρω από απλ κατάστημα.Καποιος εαν ξερει? Edited by kampamarou
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
Σου έχω απαντήσει και στο θέμα της συσκευής. Εγγύηση δεν έχει η συγκεκριμένη συσκευή στη χώρα μας. Για να σε καλύψει η infoquest πρέπει να είναι ευρωπαικής προέλευσης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...