Jump to content

Ώρες κοινής ησυχίας και σεβασμός - Ηχορρύπανση


aggelopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Livas_D (28 Ιαν. 2004 , 11:15)

 

dhladh emena pou erxotan treis thn ora kai mou elege xamhlose thn musiki koimate to moro,thn allh fora koimate h gynaika mou....ego den fteo omos an eseis eistai koimismenoi!!!!!!!

 

 

Μια παροιμία λέει: "εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα ρθεις"

 

Τα πάντα με μέτρο! :o

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom (28 Ιαν. 2004 , 14:44)

 

Απλά σου εύχομαι να έρθεις εσύ στην δική τους θέση κάποτε, και την απάντηση που ζητάς να την βρείς μόνος σου. ;)

 

 

File kai oi apo kato mas bazoun mousiki otan den einai ora kinis ysixias alla den leo tipota...giati den me enoxlei...kai akoma na me enoxlisi pali den tha po tipota giati to kano kai ego ayto!!!!!

Ειχα να σου πω πολλα μα δε μιλσουσα.Ηξερα τη θεση μου καλα και υποχωρουσα. Ενιωσα να χανομαι αλλα χαμογελουσα. Επαιξα το ρολο μου καλα και αδιαφορουσα.Ακουγα για αλλον να μιλας και συμφωνουσα. Παραλιγο να εκλαιγα κι ομως γελουσα. Γιατι δεν μπορουσα να σου πω το ποσο σ'αγαπησα και ποσο σ'αγαπω...!!!

 

 

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (28 Ιαν. 2004 , 17:05)

 

Μια παροιμία λέει: "εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα ρθεις"

 

Τα πάντα με μέτρο! :o

 

 

nai re cy ok!!! alla den prolabenoun na perasoun 5-10 lepta...! katebenei ayth kato...kai arxisei xtipaei koudounia!!!

 

omos einai spastiko..na katebenei sunexeia...den mporeis na eyxaristitheis oute gia ligo!!!!

 

toso kairo provlima den eixame...mexri pou irthan aytoi!!!!

Ειχα να σου πω πολλα μα δε μιλσουσα.Ηξερα τη θεση μου καλα και υποχωρουσα. Ενιωσα να χανομαι αλλα χαμογελουσα. Επαιξα το ρολο μου καλα και αδιαφορουσα.Ακουγα για αλλον να μιλας και συμφωνουσα. Παραλιγο να εκλαιγα κι ομως γελουσα. Γιατι δεν μπορουσα να σου πω το ποσο σ'αγαπησα και ποσο σ'αγαπω...!!!

 

 

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα, δεν παίζει κ τόσο πρόβλήμα :p , όσο στου στο είδος της μουσικής :p ..

(Αν κ για το περσινό Πρωτοχρονιάτικο Πάρτυ.. το συζητούσαν για τουλαχιστον 2 μηνες .. ops {k den eixa k tote cool setάκι μεγαφώνων} )

Όπως κ στις απόκριες η χαλαρή original στολή του cop για παρουσια.. Έτσι μωρε, για μια παρατήρηση.. :p

Αλλά κ να πούν.. "Τι κρίμα" έχουμε κ τα DB από τιν μπούκα (εξάτμιση) του μεταφορικού μας μέσου.. και από το νόμο χαλαρά τα 102_DB ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ένα συνηθσιμένο πρόβλημα στις πόλεις παρά στα χωριά.

Να τώρα που έχουν ξεκινήσει εξετάσεις μαζί με το καλοκαίρι αρχίζουν οι ήχοι να επιδινόνται...

Να δώσω μερικά παραδείγματα

1)Διπλανοί που μιλάνε έντονα

2)Γύφτοι με τις ντουντούκες

3)Αμάξια κόρνες και δυνατή μουσική

 

Ο συνδιασμός όλων αυτων είναι καταστροφή και ειδικά τώρα με τις εξετάσεις..

Να κορνάρει κάποιος 12 ώρα το βράδυ για να κατέβει η γκόμενα του

Ο διπλανός να φωνάζει δυνατά,μερικές φορες και σε ώρες κοινής ησυχίας

Οι γύφτοι να βγαίνουν κάθε μέρα όποτε θέλουν

 

Καμιά λύση μπορείτε να δώσετε γιατι μου έχουν σπάσει τα νεύρα :mad:

άντε και περνάνε οι εξετάσεις θέλεις λίγο να χαλαρώσεις με μουσική και να κοιμηθείς,τί πρέπει να κάνεις??

 

ps.υπήρχε ένα παρόμοιο θέμα αλλά έχει για τελεύταιο μύνημα το 2004...

Link to comment
Share on other sites

Ωτοασπίδες ;) εγγυημένο αποτέλεσμα! Ιδίως για τις ώρες ΜΗ-κοινής ησυχίας που δεν μπορείς να φωνάξεις ή να διαμαρτυρηθείς κιόλας ;)
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Yphrxe ena anekdoto sxetiko.. An kai den to 8ymamai :p tespa...agorazeis ena kalo hxosthma >700watt.. To vazeis sto terma.. An den exeis st****s geitones katalabainoun poso enoxlhtiko einai kai symmorfwnontai. Eggyhmenh apodosh :p proswpika, oi monoi hxoi pou akouw einai to poly 6gyftoi/ebdomada. . . Fwnes nxi giati exoume hremous geitones.. Kinhsh tsouk giati o megalos dromos apexei poly :)

Link to comment
Share on other sites

Οι γύφτοι να βγαίνουν κάθε μέρα όποτε θέλουν

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: κατι σαν τα σαλιγκαρια.Πρεπει,τουλαχιστον τα σαββατοκυριακα,να απαγορευτει η κυκλοφορια στους γυφτους και στις νταλικες :p

Link to comment
Share on other sites

Ωτοασπίδες ;) εγγυημένο αποτέλεσμα! Ιδίως για τις ώρες ΜΗ-κοινής ησυχίας που δεν μπορείς να φωνάξεις ή να διαμαρτυρηθείς κιόλας ;)

 

Εγώ πάντως τις έχω καθιερώσει :p

Βλέπετε πρόσφατα απέκτησα γείτονες στον πάνω όροφο, που μάλλον δέν διαθέτουν κανένα ίχνος ευαισθησίας ότι μπορεί και να ενοχλούν βαρώντας τοίχους μέσα στα μεσάνυχτα, να περπατάνε με τακούνια στο παρκέ και άλλα πολλά τα οποία μόνο που τα σκέφτομαι.....:angry: :angry:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/roseface11.jpg

Κάτω απ' τον ήλιο σε μια απέραντη αγκαλιά

καράβι η αγάπη ταξιδεύει,

κι εμείς στη πλώρη του να δίνουμε φιλιά

κι η θάλασσα να μας ζηλεύει!!!

Link to comment
Share on other sites

Meraklis από που είσαι; Η σίγουρη λύση είναι να αλλάξεις πόλη...

 

Χαχαχα :)

Salonica και δεν ζω σε κανένα πολυσύχνατο δρόμο,κανα κεντρικό...

Που να ζούσα...

rose_9 ακριβώς το ίδιο μόνο που ήρθαν οι διπλανοί και όχι απο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

E, poios thn xarh sou meraklh :p exeis dokimasei na to 8i3eis eygenika to 8ema? Mpas kai... ;)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μιλάμε με αυτους.Μια γεια το πολύ...Όποτε έρχονται οι απο πάνω μας,για κοινόχρηστα πολλες φορες μαλώνουμε...Δεν συνεχίζω γιατι θα τους θίξω πολυ:X
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα και με ωτοασπιδες ακουω ηχους.

Ειχα σκεφτει να μονωσω το δωματιο καποτε αλλα αυτο περισσοτερο επιδρα στους ηχους που βγαινουν και οχι που μπαινουν στο δωματιο.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχω την ατυχία να μένω σε πολύ κεντρικό δρόμο του Πειραιά που σημαίνει πλέον μετά απο αρκετούς μήνες έχω συνηθίσει/συμβιβαστεί με τα κορναρίσματα ασχέτως ώρας.Αυτό όμως που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα είναι η αποκομμιδή σκουπιδιών στις 04:00 τα ξημερώματα.Εντάξει συνήθως εκείνη την ώρα είμαι ξύπνιος αλλά δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θόρυβο κάνουν 4 μεταλλικοί κάδοι για να αδειάσουν :blink: Σαν να γίνεται μικρός σεισμός είναι,και μάλιστα μέσα στην απόλυτη ησυχία λόγω της προχωρημένης ώρας το πρόβλημα μεγαλώνει.

Μιλάμε για κατοικημένη περιοχή,γεμάτη στις πολυκατοικίες και όχι στα μαγαζιά(να πεις περνάνε αργά επειδή ούτως ή άλλως κανείς δεν ενοχλείται)

Και το άκρον άωτον της χαζομάρας που μας δέρνει σαν δήμος;Σε όλα μα σε ΟΛΑ τα γύρω απο μένα στενά το σκουπιδιάρικο περνάει μεταξύ 20:00-22:00.. :worry: ούτε επίτηδες να το έκαναν..

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη...επειδή είναι μέρες δημοτικών εκλογών...μήπως να κάνεις μια προσπάθεια να το πεις στο δήμο...; :)
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως εδω που μενω δεν εχει τοση φασαρια,αν εξαιρεσει κανεις τη ροη των αυτοκινητων σε καποιους δρομους.ειδικα απο τοτε που εφυγε πριν απο λιγα χρονια και η κυρια πηγη φασαριας κ ηχορρυπανσης(καταλαβαινετε ισως τι εννοω αν δειτε την περιοχη ;) )ολα ειναι καλυτερα...παντως γενικα η Αθηνα εχει προβλημα ηχορρυπανσης.θυμαμαι οταν μια εποχη εμενα στο Βυρωνα,αντμετωπιζα το προβλημα που ανεφερε παραπανω ο Βασιλης...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

ps.υπήρχε ένα παρόμοιο θέμα αλλά έχει για τελεύταιο μύνημα το 2004...

 

No worries,ενώθηκαν τα δύο θέματα και τροποποιήθηκε και ο τίτλος. :)

 

Amorphis έχει γίνει και αυτό που λες απο την πρώτη στιγμή και φαντάζομαι και απο άλλους στο παρελθόν.Απάντηση; "θα το κοιτάξουμε κύριε.."

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι,στην πολυκατοικια που μενουμε ειμαστε οτι να'ναι...

ειτε βαλουμε μουσικη ειτε φωναξουμε κανεις δεν μας λεει τιποτα!

λογο εκλογων παλι φτιαχνουν πεζοδρομια και 7 το πρωι ακουμε τα κομπρεσερ......... αλλα θα σταματησει και αυτο σε λιγο.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ρε παιδες μενω σε οικοδομη με αλλες 19 οικογενειες...

Φανταζεστε τι γινετε?Αν πουμε οτι καθε οικογενεια εχει απο 3 μεσο ορο ατομα

παμε μαζι με την δικη μου στα 60 ατομα...καταλαβαινετε.Ο καθενας με τα γουστα του ο διπλα μου

ροκας πανω μου κατι μωρα που φορανε συνεχεια τακουνια...πιστευω οτι τωρα με λυπαστε...

http://www.bravo.ru/images/crazy-frog-wallpaper-1280x1024-1-small.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θεμα ενωθηκε με ενα αρχαιο δικο μου,να το ανανεωσω με νεα.

Ο παραξενος γειτονας εφυγε,και το νοικιασε σε κατι φοιτητες,πολυ χειροτερους απο εμενα.Δεν βαζουν μουσικη απλα δεν πρεπει να γνωριζουν ωρες ησυχιας η πρεπει να εχουν προβλημα στα αυτια.Ειδικα οταν κανουν μπανιο γυρω στις 4.00 ειναι σαν να βρισκονται μεσα στο δωματιο μου.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Οταν ρε παιδια ζειτε σε μια πολυκατοικια πρεπει να σεβεστε ο ενας τον αλλο!

Δεν σημαινει οτι μετα τις ωρες κοινης ησυχιας πρεπει να ξεσπατε σε τερμα φασαριες!

Ενταξει ακου μουσικη αλλα οχι τερμα!

Δηλαδη φαντασου να μενεις καπου και απο το πρωι μεχρι το μεσημερι να παιζει ο αλλος τερμα και μετα ξανα απο τις 18:00 μεχρι τις 23:00!:(

Ειναι ηλιθιοτητα!

Ειχα τετοιον λαλακα αλλα ευτηχως εφυγε!:cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πάντως μουσική δεν γίνεται να μην ακούει κάποιος έστω και δυνατά λίγο αλλα το πολύ για 1 -1.30 ωρα δεν αισθάνομαι καλά οταν ακούω χαμηλά μουσική αλλα όχι σε περίεργες ώρες έτσι, εδω η γειτόνισσα μας είπε να μετακινήσουμε το αμάξι μας που είναι νόμιμα παρκαρισμένο επειδή την ενοχλεί για μουσική εσείς μιλάτε δεν πάει καλά ο κόσμος ρει, να ναι καλά η μουσική
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Στο ρυθμό των υψηλών ντεσιμπέλ η Ελλάδα

 

Της ΧΑΡΑΣ ΤΖΑΝΑΒΑΡΑ

 

Η άνοδος του υδραργύρου, εκτός από το καλοκαίρι, σηματοδοτεί και την εποχή των ντεσιμπέλ. Τα ανοιχτά παράθυρα φέρνουν μέσα στα σπίτια μας την ηχορύπανση που προκαλεί η κυκλοφορία, ενώ τα θερινά στέκια με τα μεγάφωνα συνήθως στη διαπασών πολλαπλασιάζουν την ταλαιπωρία των περιοίκων.

 

**Ενα ακανθώδες θέμα είναι οι καμπάνες και τα μεγάφωνα των εκκλησιών που βρίσκονται πολύ κοντά σε κατοικίες. Ο Συνήγορος του Πολίτη, μάλιστα, έχει ήδη εισηγηθεί να χαμηλώσουν οι τόνοι, κάτι που δεν βρίσκει προς το παρόν σύμφωνη την ηγεσία της εκκλησίας.

 

Αφόρητες συνθήκες

 

**Μηχανάκια με πειραγμένες εξατμίσεις και μπουζούκια πάντως έχουν φέρει την Ελλάδα στην πρώτη θέση ως προς τα επίπεδα θορύβου, όπως σημειώνεται στην τελευταία έκθεση της αρμόδιας διεύθυνσης των Βρυξελλών.

 

Υπολογίζεται ότι το 2% του πληθυσμού στη χώρα μας ζει σε αφόρητες συνθήκες που δημιουργούνται από θορύβους άνω των 75 ντεσιμπέλ, το οποίο είναι το ανώτερο επιτρεπτό όριο για τα αφτιά μας. Τα αντίστοιχα ποσοστά για τη Βρετανία είναι 0,4% και για τη Γαλλία 0,6%.

 

**Πάντως σε επίπεδο της Ε.Ε. το ένα τρίτο των εργαζομένων, περισσότερα από 60 εκατ. άτομα, εκτίθενται σε υψηλά επίπεδα θορύβου. Σχεδόν 40 εκατ. εργαζόμενοι, αριθμός που αντιστοιχεί στον πληθυσμό της Ισπανίας, αναγκάζονται για τις μισές ώρες που βρίσκονται στη δουλειά τους να υψώνουν τη φωνή τους πάνω από το φυσιολογικό επίπεδο για να μπορέσουν να ακουστούν.

 

**Η Αθήνα έχει τη θλιβερή πρωτιά ανάμεσα στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες αφού, σύμφωνα με την μελέτη της Κομισιόν, το 45% του πληθυσμού είναι εκτεθειμένο σε θορύβους που ξεπερνούν τα ανεκτά επίπεδα των 65 ντεσιμπέλ. Ακολουθούν και μάλιστα με μεγάλη διαφορά η Ρώμη με 18%, το Παρίσι με 17% και το Λονδίνο με 16%.

 

**Στα όρια της Ελλάδας πάντως, όσο και αν ακούγεται «κουφό», η Αθήνα δεν βρίσκεται στην πρώτη θέση.

 

Στην πεντάδα με τις πιο θορυβώδεις πόλεις εμφανίζονται το Ηράκλειο Κρήτης, η Λάρισα, η Πάτρα, τα Γιάννενα και ο Πειραιάς.

 

**Στη Ρόδο, σε ένα πιλοτικό πρόγραμμα που έγινε πριν από μερικά χρόνια από κλιμάκιο του υπουργείου ΠΕΧΩΔΕ, έδειξε ότι Ελληνες και ξένοι επισκέπτες χαρακτήρισαν τον θόρυβο ως το υπ' αριθμόν ένα πρόβλημα.

 

Το 30% των ελλήνων τουριστών και των μονίμων κατοίκων του νησιού, καθώς και το 32% των ξένων δήλωσαν ότι ο θόρυβος διαταράσσει τον ύπνο τους. Το 31% εκτιμά ότι δεν λαμβάνονται τα κατάλληλα μέτρα, ενώ στη συντριπτική τους πλειοψηφία (ποσοστό 81%) επισήμαναν ότι η κατάσταση χειροτερεύει χρόνο με το χρόνο.

 

**Η Αθήνα βρίσκεται στην 6η θέση της ελληνικής κατάταξης. Μετρήσεις από μεικτά συνεργεία επιστημόνων και της τροχαίας που έγιναν την περασμένη χρονιά έδειξαν ότι το 5% των αυτοκινήτων και το 25% των δικύκλων προκαλούν θόρυβο πάνω από τα επιτρεπτά όρια.

 

Να σημειωθεί ότι το τμήμα θορύβου του υπουργείου ΠΕΧΩΔΕ και των νομαρχιών της Αττικής δέχεται πάνω από 100 τηλεφωνικές διαμαρτυρίες την ημέρα και παρεμβαίνει στο 30% των περιπτώσεων κάνοντας μετρήσεις και συστάσεις.

 

**Τα περισσότερα τηλεφωνήματα γίνονται κατά τη θερινή περίοδο και προέρχονται κυρίως από άτομα που κατοικούν σε λεωφόρους όπως Κηφισίας, Μεσογείων, Ποσειδώνος και η λεωφόρος Καρέα, όπου οι στάθμες θορύβου μετρήθηκαν από 70 έως και 80 ντεσιμπέλ.

 

**Πέρα από την όχληση, ο κυκλοφοριακός θόρυβος έχει επιπτώσεις και στην αγορά ακινήτων, αφού οι χαμηλοί όροφοι θεωρούνται ακατάλληλοι για κατοικία και προσφέρονται μόνο για επαγγελματική χρήση.

 

 

ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 28/05/2006

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...