Jump to content

Cosmote Roaming


tyfona
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή καλό είναι αυτό? Να μην απαντήσω?

 

Προφανώς και είναι καλό. Σε περίπτωση που ταξιδέψεις στο εξωτερικό θα έχεις σήμα κανονικά χωρίς να χρειάζεται να έχεις κάνει κάποια ενέργεια προηγουμένως. Οι χρεώσεις βέβαια (στο link που σου έδωσε ο getolika) είναι αρκετά υψηλές, όπως ήταν πάντοτε, αυτό όμως έχει να κάνει με τη χρήση που θα κάνεις εσύ εκτός Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πριν λίγες μέρες που ταξίδεψα εξωτερικό, πήρα τηλ την κοσμοτε για να μου ανοίξουν την περιαγωγή και μου είπαν αν θέλω να έχω μόνιμη. εννοείται είπα ναι. καλό είναι.
Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου ήρθε μόλις τώρα αυτό το μήνυμα...καλά...δηλαδή τόσο καιρό...αν πήγαινα εξωτερικό δεν θα είχα roaming..???γιατί είχα την εντύπωση ότι πια ήταν standar το roaming..έλεος..ελλαδιστάν...

όχι τίποτα άλλο...ταξιδεύω σε λίγες μέρες...και θα μου χρειαζόταν και εγώ το θεωρούσα αυτονόητο...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά και εμένα μου ήρθε αυτό το μήνυμα .... και θέλω να ρωτήσω .. σε αυτό το link που έδωσε ο getolika ...δε κατάλαβα αυτό που λέει ::<< Η COSMOTE δύναται να ζητήσει από τον συνδρομητή, που επιθυμεί την παροχή υπηρεσιών περιαγωγής, να καταβάλλει στην COSMOTE ως εγγύηση το ποσό των 300€ βάσει και των Γενικών Όρων Παροχής Υπηρεσιών της COSMOTE, σε περίπτωση που δεν εξοφλεί το λογαριασμό κινητής τηλεφωνίας μέσω πιστωτικής κάρτας.>>
Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου ήρθε μόλις τώρα αυτό το μήνυμα...καλά...δηλαδή τόσο καιρό...αν πήγαινα εξωτερικό δεν θα είχα roaming..???γιατί είχα την εντύπωση ότι πια ήταν standar το roaming..έλεος..ελλαδιστάν...

όχι τίποτα άλλο...ταξιδεύω σε λίγες μέρες...και θα μου χρειαζόταν και εγώ το θεωρούσα αυτονόητο...

Aπλώς θα χρειαζόταν να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών για να στο ενεργοποιήσουν για τις μέρες που θα έλειπες ή θα σου ζητούσαν πιστωτική κάρτα ή χρηματική εγγύηση. Πλέον δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

παιδιά και εμένα μου ήρθε αυτό το μήνυμα .... και θέλω να ρωτήσω .. σε αυτό το link που έδωσε ο getolika ...δε κατάλαβα αυτό που λέει ::<< Η COSMOTE δύναται να ζητήσει από τον συνδρομητή, που επιθυμεί την παροχή υπηρεσιών περιαγωγής, να καταβάλλει στην COSMOTE ως εγγύηση το ποσό των 300€ βάσει και των Γενικών Όρων Παροχής Υπηρεσιών της COSMOTE, σε περίπτωση που δεν εξοφλεί το λογαριασμό κινητής τηλεφωνίας μέσω πιστωτικής κάρτας.>>

Αυτό που αναφέρει το site (που προφανώς δεν έχει ενημερωθεί) είναι αυτό που ίσχυε παλιά. Πράγματι για να την ενεργοποίηση του roaming χρειαζόταν είτε αυτόματη εξόφληση από πιστωτική είτε καταβολή χρηματικής εγγύησης 300 ευρώ τα οποία θα σου επιστρέφονταν στους επόμενους λογαριασμούς (αν και τα τελευταία χρόνια για συγκεκριμένες μέρες σου το ενεργοποιούσαν ανεπίσημα από την εξυπηρέτηση και χωρίς κάποια διαδικασία). Πλέον επισήμως είναι ενεργοποιημένο σε όλους αυτόματα.:O

Link to comment
Share on other sites

Παντως, πολυ επικοινωνιακο τρικ....ποτε δεν ειχε παγιο η περιαγωγη, μονο προυποθεσεις ενεργοποιησης (τροπος πληρωμης, εγγυηση κτλ). Το χωρις παγιο ομως, το βλεπει και ο καθε αδαης και εχει μια χαρα, οτι γλυτωνει λεφτα κτλ και τα συναφη...Θυμαμαι ημουν στο τραινο και γυρναγα απο θηβα, και ηταν μια παρεα απο νεους διπλα, και ενας ελαβε το μηνμα εκεινη την στιγμη, και εκανε κατι χαρες τρελες, και το ελεγε σε ολους με μια υπερηφανια, οτι η κοσμοτε του δινει περιαγωγη χωρις παγιο, δεν αντεξα, τον ρωτησα, ειχε παγιο πριν η περιαγωγη? Το σκεφτηκε λιγο, και μου ειπε οντως, δεν ειχε, τι βλακεις λεει το μηνυμα? και γελαγανε ολοι μαζι....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μια κίνηση σε συμφωνία με το καρτέλ κινητής... Αφού το έκανε πρώτη η vodafone νομίζω, ακολουθούν και οι άλλες, πάντα με μια μικρή χρονική καθυστέρηση, για να μην καταλάβουμε ότι είναι συντονισμένη ενέργεια!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μια κίνηση σε συμφωνία με το καρτέλ κινητής... Αφού το έκανε πρώτη η vodafone νομίζω, ακολουθούν και οι άλλες, πάντα με μια μικρή χρονική καθυστέρηση, για να μην καταλάβουμε ότι είναι συντονισμένη ενέργεια!

 

Μόνο που στη περίπτωση αυτή πρόκειται για μια θετική κίνηση. Στη τελική ας μη βλέπουμε παντού φαντάσματα. Καλό είναι οι θετικές κινήσεις μιας εταιρείας να γίνονται παράδειγμα και για τις άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι θετική: για το μέσο άσχετο συνδρομητή. Οι υπόλοιποι γνωρίζουμε εδώ και χρόνια ότι όταν ήθελες να ταξιδέψεις στο εξωτερικό απλά ζήταγες από το cc να σου ενεργοποιήσουν περιαγωγή μέχρι 10 μέρες... Προσωπικά το βλέπω ως τρύπα ασφάλειας να είναι ΜΟΝΙΜΑ ανοιχτή η περιαγωγή αλλά ο καθένας έχει την άποψή του...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

HELLO

 

Θα ηθελα να ζητησω help!! και γνωμες για το προβλημα μου...

 

Εκανα ενα ταξιδι στο εξωτερικο και συγκρεμενα σε χωρα 4ζωνης (συμφωνα με τον πινακα της cosmote) πηραν λοιπον την εξηπηρετιση πελατων να μου ανοιξουν το roaming και να ενημερωθω για τις χρεωσεις!!

(ειμαι πελατης πανο απο χρονο με λογαριασμους 100ε+το μηνα.

 

Μου απαντησαν οτι ειναι ανοικτο και οτι η χρεωση ειναι 0.60Ε το λεπτο +το καπελο της χωρας...

 

υπολογιζα εγω χοντρηκα 2Ε το λεπτο.(ρωτησα και την εταιρια στο εξωτερικο) ξαφνικα το κινητο μου μετα απο 15 μερες ειχε φραγη.πηρα τηλ την τοπικη εταιρια και μου απαντησαν οτι το προβλημα ειναι απο την χωρα μου.

 

Στελνω συγκενη μου..(του ειπαν τα γνωστα αριθμο ταυτητασ μπλα μπλαα πρεπει να ερθει ο ιδιος να καλεσει απο σταθερο ο ιδιος ...) μετα πολλα τους επησε και του ειπαν οτι σε 15 μερες εχω ξεπερασει τα 1000ευρω και εβαλαν φραγη για λογους ασφαλειας...

 

????

ο χρονος ομολιας με roaming δεν ξεπερνα τα 170λεπτα

οποτε 1000/170=5ευρο το λεπτο??? ειναι δυνατον???

 

απο την ιδια χωρα στην γερμανια χρεωνουν που ρωτησα αλλους τουριστες το πολλη 3.75 το λεπτο...

 

Σε περιπτωση που δεν εχει γινει λαθος (θα παω στα κεντρηκα μολις γυρισω τι διακονονισμος μπορει να γινει? γιατι δεν ενημερωθηκα για τις χρεωσεις? πως καθοριζουν το οριο ασφαλειας ?:worry:

 

Μαλλον την εχω πατησει χοντρα!!! :cry:

rapidshare uploader!
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ξεκαθάρισε τις χρεώσεις εδώ. http://www.cosmote.gr/cosmote/portlets/ForYou/pricelist_roaming.jsp?locale=el_GR&pricelistType=contractplan&country=none&zone=none&typecalls=none

 

Επίσης μην επικοινωνείς με τη ξένη εταιρεία καθώς δεν έχει καμία δουλειά με τη Cosmote και τους πελάτες της. Για ότι χρειάζεσαι κάλεσε από κάπου το 00306971001212.

 

Αν έχει γίνει λάθος θα στο πιστώσουν. Διαφορετικά μπορεί να γίνει διακανονισμός ώστε να πληρωθεί το ποσό σε δόσεις. Σε κάθε περ'ιπτωση μίλα με την εξυπηρέτηση πελατών, από τα καταστήματα δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν λιγο καιρο ταξιδεψαν οι γονεις μου στο εξωτερικο, και συγκεκριμενα στην Τσεχια.

Ειναι αληθεια οτι ετρεχα με δικες μου δουλειες και δεν ασχοληθηκα ο ιδιος με το θεμα της περιαγωγης. Ο πατερας μου, εχει καρτοκινητο cosmote, τηλεφωνησε στο helpdesk, δεν ξερω τι ακριβως ειπε αλλα ειπε-μεσες ακρες- να του ενεργοποιησουν την περιαγωγη αν αυτη δεν ειναι ηδη ενεργοποιημενη.

Του ειπαν οτι μολις κατεβει απο το αεροπλανο, θα συνδεθει το κινητο με τα συνεργαζομενα δικτυα.

Ωστοσο, οταν εφτασαν εκει, τα πραγματα δεν πηγαν οπως επρεπε.

Δηλαδη: μπορουσαν να δεχτουν κλησεις, αλλα οχι να κανουν!!!

Μπορεσαν να κανουν κληση, μονο την τελευταια μερα, οταν γυρισαν πισω στο αεροδρομιο για επιστροφη στην Ελλαδα.

 

Τι μπορει να εφταιξε? Θελω να ξερω, γιατι σκεφτομαι κι εγω να μετακινηθω εξω καποια στιγμη προσεχως, κι εχω κι εγω καρτοκινητο κοσμοτε. Οπως και να ειχε, ενημερωσε το helpdesk.

 

Αν και νομιζω οτι στα καρτοκινητα ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια εξαρχης, διχως ενεργεια του χρηστη.

 

Τελικα εχετε καμια ιδεα γιατι δημιουργηθηκε το πανω προβλημα?

Πρεπει να κανει κατι ο χρηστης cosmokarta που θα παει εξωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνεργάζονται οι εταιρείες με όλα τα δίκτυα κάθε χώρας του εξωτερικού. Πιθανόν συνδέθηκε με δίκτυο εταιρείας μη συνεργαζόμενης για τις εξερχόμενες κλήσεις. Θα έπρεπε να είχε ενημερωθεί από πριν για το ποιά δίκτυα συνεργάζονται και να συνδεθεί με αυτά χειροκίνητα από το μενού της συσκευής.

 

Η wind ενημερώνει με γραπτό μήνυμα για τα συνεργαζόμενα δίκτυα, από τα οποία μπορούν να γίνονται και εξερχόμενες κλήσεις, μόλις ενεργοποιηθεί το κινητό για πρώτη φορά στην χώρα υποδοχής.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εαν συνδεθηκε με μη συνεργαζομενο δικτυο, πως δεχονταν κλησεις? Δεν ειναι 'ολα ή τιποτα'?

Κι επειτα, η sim της cosmote δεν αναζητα μονο 'συνεργαζομενα' δικτυα?

Ή οποιο εχει δυνατοτερο σημα?

 

Δηλαδη αν ειχε vodafone, μπορουσε στο εξωτερικο -παρουσας της ξενης vodafone- να μην συνδεθει αυτοματα με την εκει vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Εαν συνδεθηκε με μη συνεργαζομενο δικτυο, πως δεχονταν κλησεις? Δεν ειναι 'ολα ή τιποτα'?

Κι επειτα, η sim της cosmote δεν αναζητα μονο 'συνεργαζομενα' δικτυα?

Ή οποιο εχει δυνατοτερο σημα?

 

Δηλαδη αν ειχε vodafone, μπορουσε στο εξωτερικο -παρουσας της ξενης vodafone- να μην συνδεθει αυτοματα με την εκει vodafone?

 

Tα καρτοκινητά και των τριών εταιρειών μπορούν σε όλο το κόσμο, με οποιοδήποτε συνεργαζόμενο δίκτυο, να δέχονται κλήσεις και να ανταλάσσουν sms. Από εκεί και πέρα σε ορισμένες χώρες και με συγκεκριμένα συνεργαζόμενα δίκτυα υπάρχει και η δυνατότητα πραγματοποίησης εξερχόμενων κλήσεων (όπως και η χρήση άλλων υπηρεσιών).

 

Για να συνδεθεί το κινητό με ένα ξένο δίκτυο πάει να πει πως αυτό συνεργάζεται με την ελληνική εταιρεία (π.χ τη Cosmote). Aλλιώς δεν συνδέεσαι καθόλου. Αυτό που διαφέρει είναι το είδος της συνεργασίας, με άλλα δίκτυα έχει συμφωνία και για εξερχόμενες από καρτοκινητά, με άλλα μόνο για εισερχόμενες.

 

Το κινητό επιλέγει αυτόματα το ισχυρότερο (από άποψης σήματος) συνεργαζόμενο δίκτυο. Προφανώς έτυχε στη περίπτωση του πατέρα σου να μην είναι δίκτυο που επιτρέπει τις εξερχόμενες στα καρτοκινητά της Cosmote. Κανονικά θα έπρεπε από την εξυπηρέτηση πελατών να τον ενημερώσουν με ποιό δίκτυο μπορεί να κάνει κλήσεις και να τον καθοδηγήσουν στο πως να κάνει χειροκίνητη επιλογή του δικτύου αυτού μέσα από το μενού της συσκευής, εφόσον δεν συνδέθηκε με αυτό αυτόματα αλλά με άλλο.

 

Όσο για τη Vodafone, και αυτή συνεργάζεται στη Τσεχία και με τις τρεις εταιρείες (Vodafone, T-Mobile, O2) αλλά τα καρτοκινητά της κάνουν εξερχόμενες μόνο από Vodafone. Αν δεν συνδεθεί το κινητό αυτόματα με τη Vodafone αλλά επιλέξει άλλο δίκτυο, μπορείς χειροκίνητα να επιλέξεις Vodafone. Βέβαια η Vodafone έχει κάνει ειδική ρύθμιση στις κάρτες sim της ώστε στο εξωτερικό να "προτιμούν"¨τα δίκτυα του ομίλου ανεξάρτητα από τη ποιότητα του σήματος, οπότε το πιθανότερο είναι ένα ελληνικό κινητό της Vodafone να συνδεθεί άμεσα με τη Vodafone Tσεχίας ακόμα και αν οι άλλες έχουν καλύτερο σήμα, για να μη ταλαιπωρούνται οι πελάτες της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παιδιά, ξέρει κανείς τι παίζει με την αναγνώριση κλήσεων κατά την περιαγωγή, στην Cosmote???Να είμαι Κέρκυρα, να συνδέομαι με AMC-ασχολίαστο-(που είναι και στο group της Cosmote) και να μην έχω αναγνώριση...Να συνδέομαι με Vodafone AL, και πάλι τα ίδια.....Αυτά με What's up....Ενω με F2G στην vodafone AL και είχα αναγνώριση...ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ???Το ίδιο και στην Ιταλία με την Cosmote + Vodafone IT καθώς και ΤΙΜ ή WIND IT (δεν θυμάμαι...).....!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ξέρει κανείς τι παίζει με την αναγνώριση κλήσεων κατά την περιαγωγή, στην Cosmote???Να είμαι Κέρκυρα, να συνδέομαι με AMC-ασχολίαστο-(που είναι και στο group της Cosmote) και να μην έχω αναγνώριση...Να συνδέομαι με Vodafone AL, και πάλι τα ίδια.....Αυτά με What's up....Ενω με F2G στην vodafone AL και είχα αναγνώριση...ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ???Το ίδιο και στην Ιταλία με την Cosmote + Vodafone IT καθώς και ΤΙΜ ή WIND IT (δεν θυμάμαι...).....!

 

monimo provlima me ti cosmote... Den vgazeis akrh, apo thn exipiretish pelatwn sou lene oti k kala ftaiei to xeno diktuo...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Στα καρτοκινητά είναι ενεργοποιημένο το roaming ή θα πρέπει να καλέσω στο 1313 για να μου το ενεργοποιήσουν;:worry:Μπορεί κάποιος να μου δώσει τι λίστα με τα συμβατά δίκτυα στο εξωτερικό;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Στα καρτοκινητά είναι ενεργοποιημένο το roaming ή θα πρέπει να καλέσω στο 1313 για να μου το ενεργοποιήσουν;:worry:Μπορεί κάποιος να μου δώσει τι λίστα με τα συμβατά δίκτυα στο εξωτερικό;:worry:

 

Αν η ενεργοποίηση του αριθμού που χρησιμοποιείς στο καρτοκινητό έγινε στην Ελλάδα, τότε δε χρειάζεται να κάνεις καμία διαδικασία, το roaming είναι αυτόματα ενεργοποιημένο. Κάπου είχα βρει στο site της cosmote τα συνεργαζόμενα δίκτυα για κάθε χώρα, αν το ψάξεις λίγο κάπου θα πρέπει να το αναφέρει, εκεί που λέει για υπηρεσίες περιαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ενεργοποίηση του αριθμού που χρησιμοποιείς στο καρτοκινητό έγινε στην Ελλάδα, τότε δε χρειάζεται να κάνεις καμία διαδικασία, το roaming είναι αυτόματα ενεργοποιημένο. Κάπου είχα βρει στο site της cosmote τα συνεργαζόμενα δίκτυα για κάθε χώρα, αν το ψάξεις λίγο κάπου θα πρέπει να το αναφέρει, εκεί που λέει για υπηρεσίες περιαγωγής.

Βρήκα στο site της Cosmote της οδηγίες χρήσης του roaming αλλά παρ'όλα αυτά δεν βρήκα ακόμα τον κατάλογο των συνεργαζόμενων δικτύων στο εξωτερικό.:(

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο site της Cosmote της οδηγίες χρήσης του roaming αλλά παρ'όλα αυτά δεν βρήκα ακόμα τον κατάλογο των συνεργαζόμενων δικτύων στο εξωτερικό.:(

 

Σε ποιά χώρα θα ταξιδέψεις? Δεν νομίζω να υπάρχει χώρα που να μην έχει roaming agreement η Cosmote οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο site της Cosmote της οδηγίες χρήσης του roaming αλλά παρ'όλα αυτά δεν βρήκα ακόμα τον κατάλογο των συνεργαζόμενων δικτύων στο εξωτερικό.:(

 

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=en_US&_nfpb=true&_pageLabel=L131_roaming_service_a

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά χώρα θα ταξιδέψεις? Δεν νομίζω να υπάρχει χώρα που να μην έχει roaming agreement η Cosmote οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

Στη Βενετία θα ταξίδεψω.Αλλά απ'ότι είδα στο link που μου έδωσε ο φίλος doganos δεν υπάρχει στη λίστα η Βενετία.Θα πάρω και ένα τηλέφωνο στο cc να ρωτήσω.:)

Link to comment
Share on other sites

Στη Βενετία θα ταξίδεψω.Αλλά απ'ότι είδα στο link που μου έδωσε ο φίλος doganos δεν υπάρχει στη λίστα η Βενετία.Θα πάρω και ένα τηλέφωνο στο cc να ρωτήσω.:)

ZOMFG

 

Τι βαθμό είχες στο εμείς κι ο κόσμος;

 

Η Βενετία δεν είναι χώρα, η Ιταλία είναι...

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

ZOMFG

 

Τι βαθμό είχες στο εμείς κι ο κόσμος;

 

Η Βενετία δεν είναι χώρα, η Ιταλία είναι...

Ουπς!Τώρα πρόσεξα ότι στη λίστα έχει τις χώρες.Νόμιζα ότι είχε και πόλεις.:O.Τέσπα.Ποιά είναι η καλύτερη εταιρεία για να βάλω; WIND,Vodafone Italia ή TIM;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...