Jump to content

Cosmote Roaming


tyfona
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουπς!Τώρα πρόσεξα ότι στη λίστα έχει τις χώρες.Νόμιζα ότι είχε και πόλεις.:O.Τέσπα.Ποιά είναι η καλύτερη εταιρεία για να βάλω; WIND,Vodafone Italia ή TIM;

 

Να το αφήσεις στο αυτόματο (ώστε να επιλέγει πάντα το δίκτυο με το δυνατότερο σήμα και να μην ταλαιπωρήσαι χωρίς λόγο). Εξάλλου ισχύουν χρεώσεις Ευρωπαικής Ένωσης και για τα τρία δίκτυα, δεν υπάρχει διαφορά... Φόρτωσε πολύ χρόνο ομιλίας γιατι θα χρεώνεσαι και για τη λήψη κλήσεων με διεθνή χρέωση και δυστυχώς μόνο η Vodafone σου δίνει τη δυνατότητα να αγοράσεις από εκεί κάρτα, με Cosmote μόνο αν σου ανανεώσει κάποιος από Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να το αφήσεις στο αυτόματο (ώστε να επιλέγει πάντα το δίκτυο με το δυνατότερο σήμα και να μην ταλαιπωρήσαι χωρίς λόγο). Εξάλλου ισχύουν χρεώσεις Ευρωπαικής Ένωσης και για τα τρία δίκτυα, δεν υπάρχει διαφορά... Φόρτωσε πολύ χρόνο ομιλίας γιατι θα χρεώνεσαι και για τη λήψη κλήσεων με διεθνή χρέωση και δυστυχώς μόνο η Vodafone σου δίνει τη δυνατότητα να αγοράσεις από εκεί κάρτα, με Cosmote μόνο αν σου ανανεώσει κάποιος από Ελλάδα...

Ρωτάω ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο για να επιλέξω γιατί από την Cosmote μου είπαν ότι όταν φτάσω στη Βενετία το κινητό μου θα κάνει αναζήτηση δικτύων και θα πρέπει να επιλέξω κάποιο δίκτυο αλλά δεν μου είπαν πιο.Μάλλον Vodafone θα επιλέξω μιας και μου είπες ότι έχει κάρτες ανανωσης χρόνου ομιλίας στη Βενετία.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.:)

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο για να επιλέξω γιατί από την Cosmote μου είπαν ότι όταν φτάσω στη Βενετία το κινητό μου θα κάνει αναζήτηση δικτύων και θα πρέπει να επιλέξω κάποιο δίκτυο αλλά δεν μου είπαν πιο.Μάλλον Vodafone θα επιλέξω μιας και μου είπες ότι έχει κάρτες ανανωσης χρόνου ομιλίας στη Βενετία.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.:)

 

Περίμενε...

 

Δεν μπορείς σε κινητό Cosmote να βάλεις κάρτα ανανέωσης της Vodafone!!! Αυτό που ενοούσα είναι ότι αν είχες Vodafone (π.χ CU) θα μπορούσες να βάλεις κάρτα της ιταλικής Vodafone ενώ με Cosmote μπορούν να σου ανανεώσουν μόνο από Ελλάδα. Και το είπα ώστε να φροντίσεις να βάλεις αρκετό χρόνο από Ελλάδα γιατι στην Ιταλία ΔΕΝ θα μπορείς (και λόγω χρεώσεων εξερχομένων και εισερχομένων θα σου χρειαστεί μπόλικος). Παρεξήγηση.:O

 

Επίσης σου λένε βλακείες. Αν το κινητό είναι ρυθμισμένο στο αυτόματο (που λογικά έτσι είναι) θα συνδεθεί αυτόματα με ιταλικό δίκτυο (συνήθως αυτό με το δυνατότερο σήμα). Εσύ αν θέλεις μπορείς να το αλλάξεις κάνοντας χειροκίνητη επιλογή αλλά δεν έχεις κανένα λόγο αφού και τα 3 δίκτυα έχουν τις ίδιες χρεώσεις. Μην μπερδεύεσαι.:)

Link to comment
Share on other sites

@bored01

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Μου φαίνεται ότι θα πάρω ένα CU πρίν πάω Ιταλία.Πάντως δεν με νοιάζει ποιο δίκτυο θα έχω αρκεί να έχω κινητό και να μπορούν να με βρίσκουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για 21 μέρες που είχα πάει Φλωρεντία, ξεκίνησα με cosmoκάρτα... Μόλις έφτασα τα 50€ σε κάρτες ( είχα τρελάνει τη πρώην μου να φορτώνει χρόνο στο κινητό μου ) και αυτό σε λίγες μόλις ημέρες, είχα την ιδέα τη μεγάλη, τη λαμπρή: Αγόρασα ένα ιταλικό καρτοκινητό και ξένοιασα. ΟΚ, χρεώνονταν όλοι διεθνή κλήση για να με καλέσουν απο Ελλάδα, αλλά εγώ έπαψα να πληρώνω περιαγωγή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για 21 μέρες που είχα πάει Φλωρεντία, ξεκίνησα με cosmoκάρτα... Μόλις έφτασα τα 50€ σε κάρτες ( είχα τρελάνει τη πρώην μου να φορτώνει χρόνο στο κινητό μου ) και αυτό σε λίγες μόλις ημέρες, είχα την ιδέα τη μεγάλη, τη λαμπρή: Αγόρασα ένα ιταλικό καρτοκινητό και ξένοιασα. ΟΚ, χρεώνονταν όλοι διεθνή κλήση για να με καλέσουν απο Ελλάδα, αλλά εγώ έπαψα να πληρώνω περιαγωγή.

Δηλαδή με συμφέρει καλύτερα να πάρω ένα ιταλικό καρτοκινητό από το να είμαι με roaming;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφέρει τους άλλους που θα σε καλούν γιατί θα κάνουν διεθνή κλήση ( εσύ ούτως ή άλλως θα είχες τη χρέωση της περιαγωγής για τις εξερχόμενες ΑΝ μπορεί ένα καρτοκινητό να κάνει εξερχόμενες σε περιαγωγή, δεν το ξέρω ), αλλά τουλάχιστον δεν θα χρεώνεσαι όταν θα σε καλούν. Εσύ αποφασίζεις. Εμένα πάντως μια χαρά μου έκατσε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφέρει τους άλλους που θα σε καλούν γιατί θα κάνουν διεθνή κλήση ( εσύ ούτως ή άλλως θα είχες τη χρέωση της περιαγωγής για τις εξερχόμενες ΑΝ μπορεί ένα καρτοκινητό να κάνει εξερχόμενες σε περιαγωγή, δεν το ξέρω ), αλλά τουλάχιστον δεν θα χρεώνεσαι όταν θα σε καλούν. Εσύ αποφασίζεις. Εμένα πάντως μια χαρά μου έκατσε.

 

Den theleis codice fiscale gia na pareis kartokinhto sthn italia? Nomizw pleon apaithtai...

 

Genika theorw oti sumferei na pareis xeno kartokinhto gia panw apo 10 meres. Alliws se kamia periptwsh...

Link to comment
Share on other sites

 

Σε αυτο το λινκ ομως δεν βλεπω να γραφει, ποια απο τα δικτυα που γραφει ως συνεργαζομενα, ειναι full roaming.

Αυτο, μονο με τηλεφωνο το ανακαλυπτει κανεις? Για να πληρωνουμε και το helpdesk?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω το εξης:

καλα, η cosmote ειναι ελληνικη εταιρια, δεν εχει αλλου ιδιοκτητη παρουσια.

Η vodafone ομως που εχει σε καθε χωρα της ευρωπης, δεν θα επρεπε, δεν θα μπορουσε, να μην εχει περιαγωγη στα διαφορα κρατη?

Στην ιδια κεντρικη εταιρια(Αγγλια?) δεν καταληγουν ολα, και τα εσοδα των θυγατρικων κλπ?

Γιατι καποιος που συνδεεται με vodafone αλλης χωρας να πληρωνει περιαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω το εξης:

καλα, η cosmote ειναι ελληνικη εταιρια, δεν εχει αλλου ιδιοκτητη παρουσια.

Η vodafone ομως που εχει σε καθε χωρα της ευρωπης, δεν θα επρεπε, δεν θα μπορουσε, να μην εχει περιαγωγη στα διαφορα κρατη?

Στην ιδια κεντρικη εταιρια(Αγγλια?) δεν καταληγουν ολα, και τα εσοδα των θυγατρικων κλπ?

Γιατι καποιος που συνδεεται με vodafone αλλης χωρας να πληρωνει περιαγωγη?

 

Μεγάλη αληθεια είπες. Δυστυχώς τα Golden Boys της μαμας βοντα εχουν ελααααααφρώς αντιθετη αποψη.

Με πιανεις πιστευω. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα σας,τωρα τ'απογευμα ελαβα απο την cosmote,μηνυμα για Μόνιμη περιαγωγή χωρίς μηνιαίο πάγιο, εαν δεν επιθυμω κλπ.κλπ. τι να κανω ? με συμφερει η οχι ? δεν ξερω!
Link to comment
Share on other sites

αυτο εγραφε : Η COSMOTE σας προσφερει χωρις μηνιαιο παγιο μονιμη περιαγωγη,εαν δεν επιθυμειτε,απαντηστε οχι με γραπτο μηνυμα ατελως στο 1256 εντος 3 ημερων. ευχαριστουμε
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί ανοιχτή περιαγωγή συνέχεια....Απάντησε ΝΑΙ...;)
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί ανοιχτή περιαγωγή συνέχεια....Απάντησε ΝΑΙ...;)

Και όταν με το καλό πάει στη Χίο, να τρελαθεί να πληρώνει περιαγωγή; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλα εισαι καποιο μακρυ χρονικο διαστημα στην cosmote και σου προσφερουν μονιμη περιαγωγη απο δω και περα. Πιο μπροστά αν ηθελες έπρεπε να καλεσεις στο 1212 (με τη γνωστη αναμονη στο ακουστικο) και να σου ξεκλειδωσουν την περιαγωγη για οσες μερες κρατουσε το ταξιδι σου στο εξωτερικο. Τωρα δε θα χρειαζετε να μπεις σε αυτη τη διαδικασια, θα εχεις την περιαγωγη μόνιμα χωρις οικονομικη επιβάρυνση στο πάγιό σου. Δεν εχεις να χασεις κατι αν ειναι ενεργοποιημενη. Και χειροκηνιτη επιλογη δυκτιου στις παραμεθωριες περιοχες!!!!
Link to comment
Share on other sites

Σου παρέχεται η δυνατότητα ενεργοποίησης της περιαγωγής μόνιμα για τη σύνδεσή σου. Αν δεν απαντήσεις εντός 3 ημερών, θα ενεργοποιηθεί. Αν δεν την θέλεις, γράψε ΟΧΙ και στείλε το μύνημα στο 1256. Δεν υπάρχει κάποια επιβάρυνση για τη παροχή της υπηρεσίας, αλλά αν ταξιδέψεις στο εξωτερικό ή γενικότερα συνδεθείς με κάποιο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας του εξωτερικού, δεν ισχύουν οι δωρεάν παροχές του οικονομικού προγράμματός σου ή όποιου άλλου πακέτου έχεις και ισχύουν ειδικές χρεώσεις ( για τις οποίες καλό είναι να ενημερωθείς απο το 1212 αν και όταν ταξιδέψεις στο εξωτερικό ). Για τις παραμεθώριες περιοχές, απλά πρέπει να γίνει χειροκίνητη επιλογή φορέα για όσο το κινητό δουλεύει εντός Ελλάδος και απλά όταν βγει στο εξωτερικό, θα πρέπει να επανέλθει η ρύθμιση στο αυτόματο. Φυσικά, αν δεν ενεργοποιηθεί τώρα η περιαγωγή, μπορείς ανά πάσα στιγμή να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών και να τη ζητήσεις. Δεν υπάρχει ανάγκη να έχεις πιστωτική κάρτα ή να καταβάλεις κάποια εγγύηση και μπορεί και τηλεφωνικά να ενεργοποιηθεί μόνιμα για τη σύνδεσή σου.
Link to comment
Share on other sites

εχω τη συνδεση ενα χρονο και 3μηνες με καποιο προγραμμα,ημουν και ειμαι Ελλαδα - Αθηνα,δεν εχω παει στο εξωτερικο το διαστημα αυτο,το μονο που εχει μεσολαβησει,ειναι οτι ο γιος μου εχει παει φανταρος και τον παιρνω τηλ στη μονοδα του,τωρα ειναι Κορινθο,αλλα θα φυγει και ουτε ξερουμαι που θα παει...,γι' αυτο ρωταω.
Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις και ρωτάς. Κοίτα, δεν χάνεις τίποτα και να μην αποδεχτείς την περιαγωγή καθώς ανά πάσα στιγμή έχεις το δικαίωμα να την αιτηθείς απο τη cosmote τηλεφωνικά ( αρκεί να καλέσεις εσύ που έχεις τη σύνδεση στο όνομά σου ) και μάλιστα μόνιμα αν το επιθυμείς. Απο την άλλη, αν θέλεις για περίπτωση εκτάκτου ανάγκης και σε σημείο που δεν πιάνει το κινητό cosmote να έχει τη δυνατότητα να καλέσει ( αν και υπάρχει το 112, αλλά είναι για τρελά επείγουσες καταστάσεις ), μπορεί να ενεργοποιηθεί η περιαγωγή και απλά να ρυθμιστεί το κινητό να συνδέεται απο μόνο του μόνο με τη cosmote και όποτε χρειαστεί περιαγωγή, να κάνει χειροκίνητη επιλογή δικτύου. Στη περίπτωση αυτή, φρόντισε να έχεις απενεργοποιήσει τον τηλεφωνητή ( κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών για να το αιτηθείς ) γιατί αν το κινητό λειτουργεί σε περιαγωγή και ακόμα και κατά λάθος ανοίξει ο τηλεφωνητής για μια στιγμή ( π.χ. αν καλέσεις και δεν το κλείσεις αμέσως μόλις ακούσεις το μύνημα ότι η κλήση προωθείται ) θα υπάρξει χρέωση ενός λεπτού εισερχόμενης και εξερχόμενης κλήσης ταυτόχρονα σύμφωνα με τις χρεώσεις του δικτύου που θα έχει συνδεθεί+τις όποιες ενδεχομένως πρόσθετες χρεώσεις έχει αυτό το δίκτυο. Με άλλα λόγια, δεν χρειάζεται να αφορίσουμε τη περιαγωγή, αλλά πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στο κινητό και στη σύνδεση ( ο τηλεφωνητής που είπα παραπάνω ).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να λειτουργήσει το κινητό στις ΗΠΑ θα πρέπει να είναι triple band;

 

Έχω το Motorola L7 που είναι quand band οπότε είμαι καλυμμένος.

 

Και μια ερώτηση για να με καλέσει κάποιος από Αμερική στο κινητό Cosmote όταν είμαι στην Αμερική τι πρόθεμα θα βάλει πριν τον αριθμό του κινητού μου;

 

 

Ευχαριστώ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

+30 πρέπει να βάλει, ή 0030 και τον αριθμό του κινητού σου. Γιατί δεν πέρνεις κάποια αμερικάνικη κάρτα, ή μία travel sim;

 

Θα καθίσω λίγες μέρες και αν υπολογίσουμε και τη διαφορά της ώρας δεν πρόκειται να πάρω και πολλά τηλέφωνα.

Όσον αφορά το θέμα του τηλεφώνου είμαι καλυμμένος με το L7;

 

Είναι quand band.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...