Jump to content

Cosmote Roaming


tyfona
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο καρτοκινητό τίποτα. Μόνο να έχεις αρκετή κάρτα, όσο για το συμβόλαιο ήξερα ότι έπρεπε να πάρεις την εταιρεία να σου ενεργοποιήσει το roaming και να δώσεις κάποιο ποσό σαν εγγύηση πράγμα που δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη. Καλό θα ήταν να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών για αυτό το θέμα

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για καρτοκινητό δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα. Πρέπει όμως να ανανεώσεις τον χρόνο σου από την Ελλάδα -εσύ ή άλλος-. Για συμβόλαιο, μέχρι μία εβδομάδα αν κάτσεις δεν δίνεις χρηματική εγγύηση.

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το θέμα είναι όμως να το σηκώσουν κάποτε στο 1212 (Εξυπηρέτηση Πελατών) γιατί πέρνω τόση ώρα για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία και είμαι συνέχεια στην αναμονή...

 

Ωραία μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι οι συνολικές χρεώσεις για κλήσεις και μηνύματα;

 

Στο site της Cosmote αναφέρει τα εξής:

 

Κλήση προς Ελλάδα €/δευτ. : 0.0199

Κλήση προς υπόλοιπες χώρες €/δευτ. : 0.0298

Γραπτό Μήνυμα €/sms : 0.357

 

Αυτές οι τιμές είναι τελικές;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας!

Ταξίδεψε η θεία μου Κύπρο εχτές και με μεγάλη μας έκπληξη είδαμε ότι η σύνδεση που έχει με Κοσμοτέ δεν δουλεύει στην Κύπρο.

όταν πάει το κινητό να ενωθεί με CYTA-Vodafone ή Areeba που είναι τα 2 δίκτια μας δεν επιτρέπεται..

Μήπως ξέρει κανείς γιατί? η σύνδεση είναι κανονική με πάγιο

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχει ενεργοποιημένο το roaming.

Το roaming ενεργοποιείται με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

1) Πληρωμή του λογαριασμού με πάγια εντολή μέσω πιστωτικής κάρτας ή τραπεζικού λογαριασμού.

2) Πληρωμή εγγύησης (ύψους περίπου 300-500 Ευρώ) στην Κοσμοτέ που επιστρέφεται στον συνδρομητή όταν αυτός θέλει να διακόψει το roaming.

3) Τέλος, η περιαγωγή ενεργοποιείται μετά από αίτηση στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών χωρίς κανέναν από τους παραπάνω περιορισμούς για παλιούς συνδρομητές (π.χ. συνδρομητές που είναι στο δίκτυο 5-10 χρόνια και κάνουν συνεχώς μεγάλους λογαριασμούς).

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει ο συνδρομητής να επικοινωνήσει με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, μόνο όταν η πληρωμή γίνεται μέσω πιστωτικής, το roaming ενεργοποιείται αυτόματα χωρίς διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ενεργοποίησα την Περιαγωγή δεν μου ζητήθηκε να πληρώσω με πιστωτική ή να καταβάλω εγγύηση.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

(π.χ. συνδρομητές που είναι στο δίκτυο 5-10 χρόνια και κάνουν συνεχώς μεγάλους λογαριασμούς).

 

Πρίν 10 χρόνια δεν υπήρχε COSMOTE :blink: :blink: :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια παντως οτι στους παλιους πελατες δεν ζητανε τιποτε πλεον και λεω πλεον γιατι πριν 2-3 χρονια ειχαν ζητησει απο το πατερα μου εγγυηση ενω ειναι πελατης απο το 1998!!! Στην Αγγλια βεβαια σε φοιτητη (εμενα) δεν ζητησαν τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

εγώ 1 χρόνο είμαι στην κοσμοτέ και όπως είπα δεν μου ζήτησαν τίποτα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι οι εταιρείες προσφέρονται να ανοίξουν το roaming για κάποιο περιορισμένο διάστημα και σε πελάτες που δεν πληρούν τα παραπάνω κριτήρια.

Αλλά συνήθως το ανοίγουν μόνο για τις μέρες που θα τους πεις ότι θα είσαι στο εξωτερικό και όχι για παραπάνω από ένα μήνα...

 

Φίλε doganos, εσένα σου ανοίξανε το roaming μόνιμα χωρίς περεταίρω διατυπώσεις; Αν ναι, τότε σημαίνει ότι έχει αλλάξει η πολιτική της εταιρείας στο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε doganos, εσένα σου ανοίξανε το roaming μόνιμα χωρίς περεταίρω διατυπώσεις; Αν ναι, τότε σημαίνει ότι έχει αλλάξει η πολιτική της εταιρείας στο θέμα!

 

Ετσι όπως τα λες είναι. Τους είπα που θα πάω και πόσες ημέρες. Και μου το άνοιξαν για τότε που τους είπα.

 

Αν θέλεις μετά από 1 μήνα περιαγωγή πρέπει τότε να έχεις και πιστωτική και να καταβάλεις εγγύηση.

 

Πάντως απ'όσο ξέρω η Vodafone το έχει ενεργοποιημένο για πάντα... :D

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λες είναι. Τους είπα που θα πάω και πόσες ημέρες. Και μου το άνοιξαν για τότε που τους είπα.

 

Αν θέλεις μετά από 1 μήνα περιαγωγή πρέπει τότε να έχεις και πιστωτική και να καταβάλεις εγγύηση.

 

Πάντως απ'όσο ξέρω η Vodafone το έχει ενεργοποιημένο για πάντα... :D

 

Νομίζω πως η Cosmote στο ανοίγει για έως και 25 μέρες (εφόσον δεν έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές και δεν πληρώνεις κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα). Για μόνιμη ενεργοποίηση θέλει όπως αναφέρθηκε πιστωτική ή εγγύηση. Εκτός αν είσαι χρόνια συνδρομητής.

 

Στη Vodafone όπως είπες ενεργοποιείται πλέον μόνιμα χωρίς εγγυήσεις/πιστωτικές. Απλώς καλείς 13830 και ζητάς ενεργοποίηση (αν και πλέον σχεδόν σε όλους τους συνδρομητές έχει ενεργοποιηθεί αυτόματα).

Link to comment
Share on other sites

...

 

Στη Vodafone όπως είπες ενεργοποιείται πλέον μόνιμα χωρίς εγγυήσεις/πιστωτικές. Απλώς καλείς 13830 και ζητάς ενεργοποίηση (αν και πλέον σχεδόν σε όλους τους συνδρομητές έχει ενεργοποιηθεί αυτόματα).

Καλό αυτό με τη Vodafone!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sorry pou grafo greeklish alla edo pou vriskomai (chicago) den iparxoun ellinikes grammatoseires

 

exo kanei roaming. exo sindethei se usa diktio (t-mobile), an me paroun apo topiko tilefono (usa) tha iparxoun extra xreosis i tha isxioun i topikes?

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

φίλε evαgele,

Αν σε πάρουν από usa, επειδή καλούν κινητό ελλάδας, θα χρεωθούν με τον τιμοκατάλογο για διεθνή κινητα.

Κι εσύ, θα χρεωθείς το κόστος εισερχόμενης κλήσης στο roaming....

Δεν παίζει ρόλο που σε πέρνουν από τοπικό τηλέφωνο...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρει κάποιος για ποιο λόγο, οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας δεν έχουν ακόμα προσαρμοστεί με την ευρωπαϊκή οδηγία, σχετικά με τις νέες χρεώσεις roaming; Κανονικά δεν έπρεπε από 1/7/2007 και θέσουν σε εφαρμογή τις νέες χρεώσεις; :(
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, το θέμα συζητείται ήδη σε άλλο thread.

 

Στον κανονισμό της ΕΕ υπάρχουν διάφορες προθεσμίες. Ουσιαστική εφαρμογή του κανονισμού θα γίνει μετά τις 30 Αυγούστου και μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου.

 

Μπες στο άλλο thread να δεις ακριβώς τι παίζει με τις προθεσμίες που τίθενται!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

Μου ήρθε μηνυμα απο την Cosmote ότι μου προσφέρει μόνιμη περιαγωγή χωρίς πάγιο !!??

Εχει έρθει σε κάποιον άλλο το συγκεκριμένο μηνυματάκι ??

Το έχει ψάξει κανείς να δει τι παιζει ???

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πληρωνεις πάγιο στην περιαγωγη????!!!

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε ...

Και εμένα μου φάνηκε πολύ περίεργο...

Ασε που δεν έχω ζητήσει τελευταια να μου ενεργοποιήσουν την περιαγωγη ... :!:

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοουν την εγγυηση?

 

Ε καιρος ειναι. ενα χρονο μετα και εφοσον η Βοντα το εδωσε σε ολους , Ας ακολουθησουν και οι αλλες

:X
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε μια βδομάδα πριν την Καθαρά Δευτέρα αυτό το μήνυμα!

Έπρεπε να το δώσουν και αυτοί κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ήρθε.

Δηλαδή τι κάνει αυτό?

Απλά όταν θα πάω έξω, θα έχω σήμα κανονικά?

Αν ναι, τι χρεώσεις θα έχω?

 

 

Λέει ότι αν δεν θέλω μόνιμη περιαγωγή, να στείλω όχι, δε λέει κάτι άλλο.

Αν δεν στείλω τίποτα θα ενεργοποιηθεί ε?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ήρθε.

Δηλαδή τι κάνει αυτό?

Απλά όταν θα πάω έξω, θα έχω σήμα κανονικά?

Αν ναι, τι χρεώσεις θα έχω?

 

 

Λέει ότι αν δεν θέλω μόνιμη περιαγωγή, να στείλω όχι, δε λέει κάτι άλλο.

Αν δεν στείλω τίποτα θα ενεργοποιηθεί ε?

 

Θα ενεργοποιηθεί.

Οι χρεωσεις roaming βρίσκονται εδώ:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καλό είναι αυτό? Να μην απαντήσω?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...