Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μην περνεται τηλ.στην samsung γιατι απο θεμα rom δεν ξερουμε ποιοs την εστησε.ουτε αυτοι μαλλον ξερουν.εδω και χρονια τα γνωστα "pda" που κυκλοφορουν τα bugs εχουν πανω-κατω τα ιδια προβληματα με αποτελεσμα να ρουφανε ποιο γρηγορα την μπαταρια με ελληνικη ρομ.ασε που δεν καθοντε καλα τα προγραμματα.

 

ΣΕ qtek+HTC πάντως η ελληνικές ρομ δεν έχουν πρόβλημα κανενα με την κατανάλωση γιατί τα ελληνικά είναι στην πραγματικότητα add on και όχι πραγματικά άλλη ρομ.

 

Τώρα στην samsung δεν καταλαβαίνω γιατί η ελληνική ρομ να είναι αυτή που φταίει μόνο καθώς ο τρόπος που στήνεται η ρομ δεν βλέπω να επηρεάζει την κατανάλωση. Εκτός και αν τρέχει κάποια εφαρμογή που κάνει memory leak.

 

 

Αν θέλετε δοκιμάστε να βάλεται μια εφαρμογή που μετράει κατανάλωση (πχ Batterstatus) όσοι έχουν ελληνικά και όσοι έχουν αγγλικά . Μετά με έναν task manager ας μας που την τρέχει σε αναμονή και στις δύο συσκευές μπας και βρούμε άκρη

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και γω τα ιδια προβληματα εχω με τη μπαταρια. Στην αρχη δε κρατουσε πανω απο 8 ωρες τωρα μετα απο φορτισεις εχει παει στις 18ωρες με ελαχιστη χρηση. Μια ερωτηση ειναι φυσιολογικο κατω απο το καπακι διπλα στο ΙΜΕΙ να γραφει για τη μπαταρια 1000mAh και 3.7V ενω να φοραει μπαταρια των 1440mAh στα περιπου 4.0V οπως μου δειχνει με το *#0228#?

Σημερα θα παρω την Omnitech να ρωτησω αν η εγγυηση καλυπτει να μου περασουν το τελευταιο F/W η εστω να 3αναπερασουν το ιδιο, η εστω αν μπορουν να κανουν οτιδηποτε! :lol: Θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ομνιτεκ υποτιτθεται οτι θα σου κανουν διαφορες μετρησεις και θα περασουν απο κοσκινο, μπαταρια, πλακετα κλπ.

Αλλα θα κανουν γυρω στις 7 εργασιμες

Link to comment
Share on other sites

Και λιγες λες.... Αλλα απο την αλλη θα προτιμησω να μην εχω το κιν για οσες μερες χρειαστει απο το να εχω κλειστα 3G, Garmin κτλ και να φοβαμαι να μιλησω στο τηλ μηπως τελειωσει η μπαταρια. Και προσωπικη μου αποψη οτι το "φορτισ'το 8 φορες κλειστο, θα στρωσει" δεν ειναι επισημη απαντηση της Samsung, παρα μονο καποιες κουτοπονηριες ορισμενων εταιριων για να αποφυγουν το "μπελα" της αμεσης αντικαταστασης και της δυσφημησης που αυτο προκαλει, και να μετακυλησουν το προβλημα στους επισκευαστες. Τελος παντων...

(Κανονικα επρεπε να μας πουν: φορτιστε το 730 φορες βραδυ κλειστο,και αν το προβλημα συνεχιστει φερτε το την 731η μερα,με το που τελειωσει η εγγυηση):mad:

Link to comment
Share on other sites

meta tin pemti 12aori fortisi to anoiksa xtes to proi kata tis 10 mpika ligo internet kana 10 lepto kai meta afou ekleisa to wifi to afisa stin isixia tou........

kata tis 14.30 to epiasa sta xeria mou kai "ekege".......prospatho na to kseklidoso alla tipota ,eixe kolisei.........opote kano to klasiko reset......

otan anoigei ti na do????endiksi xamilis mpataria ........kai se kamia oritsa eixe klisei......

 

pame pali gia fortisi apo to vradi os simera to proi....

to anoigo stis 9.30 kano 2 tilefonakia tou leptou kai tora(meta apo 4 ores)exei paei sto80%.....

 

pao tetarti gia na antikatastiso kai to deftero omnia afou afto einai xeirotero apo to proto-troei kati kolimata -olo reset tou kano

 

 

 

exo saltarei......

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ qtek+HTC πάντως η ελληνικές ρομ δεν έχουν πρόβλημα κανενα με την κατανάλωση γιατί τα ελληνικά είναι στην πραγματικότητα add on και όχι πραγματικά άλλη ρομ.

 

Τώρα στην samsung δεν καταλαβαίνω γιατί η ελληνική ρομ να είναι αυτή που φταίει μόνο καθώς ο τρόπος που στήνεται η ρομ δεν βλέπω να επηρεάζει την κατανάλωση. Εκτός και αν τρέχει κάποια εφαρμογή που κάνει memory leak.

 

 

Αν θέλετε δοκιμάστε να βάλεται μια εφαρμογή που μετράει κατανάλωση (πχ Batterstatus) όσοι έχουν ελληνικά και όσοι έχουν αγγλικά . Μετά με έναν task manager ας μας που την τρέχει σε αναμονή και στις δύο συσκευές μπας και βρούμε άκρη

 

με αγγλικη official ρομ την οποια εβαλα σε τρια ελληνικα,δεν εχουν προβλημα.καθε φορτιση κραταει σχεδον 3 μερεs.:) που ειδεs εσυ οτι εχουν καλει αναμονη τα htc? ποιο το 9000-π3600-αρτεμηs-το pro????τα ειχα ολα.που την ειδεs την καλη αναμονη???

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δεν πάει το κινητό του στο επίσημο service μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ τι παίζεται ... προσωπικά σκέφτομαι να το πάω την άλλη εβδομαδα .... παρατήρησα ότι ανα 4ώρο χωρίς καθόλου χρήση , η μπαταρία πέφτει 20% ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον... όταν χρησιμοποιώ ξοδεύει λιγότερα :rotfl:

κι όταν κοιμάμαι κάνει ότι γουστάρει, ξυπνάω κι μπορεί να έχει πέσει και με 40%...

Link to comment
Share on other sites

Θα ειχα βαλει Αγγλικη μαγειρεμενη αβλεπη, το σιγουρο ειναι οτι η Ελληνικη rom εχει μπει ατεσταριστη.

Βαλτε το sktools/processes και δειτε τι σκατο προγραμμα ειναι αυτο που τρεχει και τρωει την μπαταρια. Σιγουρα κατι δουλευει κρυφα και για να την τρωει τοσο γρηγορα κατι με gps ή wifi πρεπει να εχει να κανει. Καντε μια συγγριση processes σε Αγγλικο και Ελληνικο.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ειχα βαλει Αγγλικη μαγειρεμενη αβλεπη, το σιγουρο ειναι οτι η Ελληνικη rom εχει μπει ατεσταριστη.

Βαλτε το sktools/processes και δειτε τι σκατο προγραμμα ειναι αυτο που τρεχει και τρωει την μπαταρια. Σιγουρα κατι δουλευει κρυφα και για να την τρωει τοσο γρηγορα κατι με gps ή wifi πρεπει να εχει να κανει. Καντε μια συγγριση processes σε Αγγλικο και Ελληνικο.

 

ναι.........

Link to comment
Share on other sites

Θα ειχα βαλει Αγγλικη μαγειρεμενη αβλεπη, το σιγουρο ειναι οτι η Ελληνικη rom εχει μπει ατεσταριστη.

Βαλτε το sktools/processes και δειτε τι σκατο προγραμμα ειναι αυτο που τρεχει και τρωει την μπαταρια. Σιγουρα κατι δουλευει κρυφα και για να την τρωει τοσο γρηγορα κατι με gps ή wifi πρεπει να εχει να κανει. Καντε μια συγγριση processes σε Αγγλικο και Ελληνικο.

 

Δεν μου βγάζει κανένα process...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Στις 7:30 ώρες από την στιγμή που το έβγαλα από το φορτιστή και το κινητό είναι στο 60% με 0 τηλέφωνα, 30 λεπτά mp3 και 3 λεπτά IGO.... Το κινητό είτε το χρησιμοποιώ είτε όχι χάνει περίπου 20% κάθε 3,5 - 4 ώρες ....

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Στις 7:30 ώρες από την στιγμή που το έβγαλα από το φορτιστή και το κινητό είναι στο 60% με 0 τηλέφωνα, 30 λεπτά mp3 και 3 λεπτά IGO.... Το κινητό είτε το χρησιμοποιώ είτε όχι χάνει περίπου 20% κάθε 3,5 - 4 ώρες ....

 

8:30 ... ακριβώς 4 ώρες αφού έπεσε στο 60% ... έχασε άλλο 20%... πήγε στο 40 ..

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

re gmt ... an borousa na kanw anavathmisi apo VISTA se aggliki ROM tha ekana na dw an allazei tipota. Pantws mou kanei entipwsi pou toso kairo den exei paei kaneis to kinito tou sto service na doume ti tha apadisei episima i SAMSUNG ... mallon tha eimai o prwtos .... i tin tetarti i tin deutera ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

re gmt ... an borousa na kanw anavathmisi apo VISTA se aggliki ROM tha ekana na dw an allazei tipota. Pantws mou kanei entipwsi pou toso kairo den exei paei kaneis to kinito tou sto service na doume ti tha apadisei episima i SAMSUNG ... mallon tha eimai o prwtos .... i tin tetarti i tin deutera ...

 

το εχουμε ξαναπει ειναι θεμα ρομ

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε ξαναπει ειναι θεμα ρομ

 

Αν ήταν θέμα μόνο ROM τότε γιατί πολλοί με ελληνική ROM έχουνε κανονικές αυτόνομίες ???

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν θέμα μόνο ROM τότε γιατί πολλοί με ελληνική ROM έχουνε κανονικές αυτόνομίες ???

 

κανεναs δεν εχει κανονικη αυτονομια

Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου 1 και μισή μέρα 2 μου έπεσε πάλι η μπαταρία. Άντε... αν έχω μίλησει το πολύ 10 λεπτά, το πολύ. 3G off. Widget off. ...όλα off... :(

Βαριέμαστε να τρέχουμε στο σερβίζ της Samsung... δεν το αγοράσαμε από 'κει. Και τι μπορούν να κάνουν; Δεν έχουνε λύση, τουλάχιστον δεν το πιστέυω εγώ, επειδή τότε θα είχανε αποσύρει όλες τις "παρτίδες"... Δεν ξέρω τι να πω. Κουράστηκα. Πότε δεν είχα κινητό με τέτοια πρόβλημα, να μην αντέχει η μπαταρία δηλαδή. Και ούτε τέτοια φόρτιση που μας λέγανε... καλά, δεν ντρέπονται καθόλου; :mad:

Δεν θα με πειράζε να έχω το Αγγλικό ρομ, αρκεί να έχω και το Ελληνικό τ9 μαζί.

Κανείς καμία ιδέα; :blink:

Link to comment
Share on other sites

re gmt ... an borousa na kanw anavathmisi apo VISTA se aggliki ROM tha ekana na dw an allazei tipota. Pantws mou kanei entipwsi pou toso kairo den exei paei kaneis to kinito tou sto service na doume ti tha apadisei episima i SAMSUNG ... mallon tha eimai o prwtos .... i tin tetarti i tin deutera ...

 

Μπορεις απο Vista αρκει να εχεις την καταλληλη ROM που θες. Τσεκαρε εδω http://www.samsungmobile.com/promotion/omnia/index.jsp

Παντως αν ειναι να χασουμε την εγγυηση δε 3ερω κατα ποσο αξιζει, γιατι δεν εχω βρει τροπο να κανω backup την ROM που εχω τωρα.

Btw ο Γερμανος που το αγορασα ειχε αγνοια για το θεμα, και η Omnitech δεν απαντουσε, ισως ηταν κλειστα.

Link to comment
Share on other sites

Στις 7:30 ώρες από την στιγμή που το έβγαλα από το φορτιστή και το κινητό είναι στο 60% με 0 τηλέφωνα, 30 λεπτά mp3 και 3 λεπτά IGO.... Το κινητό είτε το χρησιμοποιώ είτε όχι χάνει περίπου 20% κάθε 3,5 - 4 ώρες ....

Όντως έτσι. Αν υπάρχει όμως έστω και ένας με Ελληνικό ρομ και να μην του τυχαίνει εκφόρτιση μέσ'σε 48 ώρες άσχετα έαν χρησιμοποιεί ή απλά το έχει σε αναμονή, ας έρθει μπορστά και να το γράψει. Θα χαίρομαι πάρα πολύ και είμαι βεβαίος ότι κι άλλοι θα χαρούν, αλήθεια. Υπάρχει όμως; Ή όλοι αυτοί που το Omnia τους "αντέχει" λέτε ότι καν μπαίνουν στο ιντερνετ επειδή δεν υπάρχει λόγος για αυτούς; κι αν είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω macintosh... για να διορθώσω ότι πρόβλημα στο Όμνιά μου από τον υπολογιστή δεν θα μπορέσω. Η μπαταρία έχει σχέση με το Ρομ.-

Εγώ από τον Μακ το πολύ μπορώ να στείλω δια μπλε δόντι πράγματα.

Αν είναι να πάμε στο σερβίζ της Σαμι, θα'χε πλάκα να πηγαίναμε συντονισμένα, τι θα οφελούσε όμως; :vava:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω πολλά για τη μπαταρία και κυρίως των Ελληνικών Samsung, να αναφέρω ότι το δικό μου ΔΕ μοιάζει να έχει πρόβλημα ... Έχω μονίμως ανοικτό το Bluetooth και το WiFi, μιλάω περίπου 60 mins την ημέρα, πάντα με Bluetooth ακουστικό και δουλεύω περίπου 15 mins το WiFi ... Τελικά το Samsung μου κρατάει 2 full εικοσιτετράωρα και ένα δωδεκάωρο ... δηλαδή το φορτίζω κάθε τρίτη ημέρα, το βράδυ. Επίσης να αναφέρω ότι το τηλέφωνο παραμένει ανοικτό και κατά τη διάρκεια της νύχτας ... και επειδή είναι πολύ καινούριο, είναι συνεχώς στα χέρια μου ...

 

Δεν ξέρω πως το βλέπεται, αλλά εγώ από την εμπειρία που έχω από τα PPCs μέχρι τώρα, δεν έχω δει μεγαλύτερη αυτονομία ...

 

Ξέρω ότι μάλλον σας μπέρδεψα περισσότερο, αλλά ... έπρεπε να το πω !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω πολλά για τη μπαταρία και κυρίως των Ελληνικών Samsung, να αναφέρω ότι το δικό μου ΔΕ μοιάζει να έχει πρόβλημα ... Έχω μονίμως ανοικτό το Bluetooth και το WiFi, μιλάω περίπου 60 mins την ημέρα, πάντα με Bluetooth ακουστικό και δουλεύω περίπου 15 mins το WiFi ... Τελικά το Samsung μου κρατάει 2 full εικοσιτετράωρα και ένα δωδεκάωρο ... δηλαδή το φορτίζω κάθε τρίτη ημέρα, το βράδυ. Επίσης να αναφέρω ότι το τηλέφωνο παραμένει ανοικτό και κατά τη διάρκεια της νύχτας ... και επειδή είναι πολύ καινούριο, είναι συνεχώς στα χέρια μου ...

 

Δεν ξέρω πως το βλέπεται, αλλά εγώ από την εμπειρία που έχω από τα PPCs μέχρι τώρα, δεν έχω δει μεγαλύτερη αυτονομία ...

 

Ξέρω ότι μάλλον σας μπέρδεψα περισσότερο, αλλά ... έπρεπε να το πω !

 

Φίλε μου από που το πήρες ???

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...