Jump to content

Προθεσμιακές Καταθέσεις Τραπεζών


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πιστεύω να έχουν όλες πρόβλημα.Για την ΑΤΕ είναι γνωστό.Μήπως το ΤΤ το έχουν σαν κράχτη για να σπρώξουν μαζί του και την ΑΤΕ που μόνη της δεν πρόκειται να την αγοράσει κανείς;

 

Η ΑΤΕ είναι πολύ μεγάλη τράπεζα ,απλά καθαρή θέση δεν έχει αφού την έχουν φορτώσει με ένα σωρό χρέη και προβλήματα κοινωνικής πολιτικής.Από πέρσι έλεγαν ότι με αύξηση ΜΚ 1,5 δις, θα γίνει "καθαρή",αλλά αυτό δεν έγινε.

 

Το τι παίζονται παιχνίδια είναι γνωστό,αλλά δεν υπάρχει και καπνός χωρίς φωτιά για ότι υπάρχει πρόβλημα και δεν το λένε.:X

Η Πειραιώς έχει πάρει (από ότι γράφεται..) 3 δίς ενίσχυση από το Κράτος και δίνει 700εκατ (ουσιαστικά απο αυτά) για να πάρει την ΑΤΕ και το ΤΤ. Για μένα αυτό είναι για :shoot:

 

Με νέα δάνεια του Κράτους εγγύηση, δεν λύνεται το πρόβλημα όπως έγραψα παραπάνω στις Τράπεζες.Θέλει καθαρά κεφάλαια (φρέσκο χρήμα είτε από τρίτους,είτε από έσοδα ανάπτυξης,επενδύσεων κλπ)

 

Πάντως για να επανέρθουμε και στο θέμα μας,η ΑΤΕ έδινε σε προθεσμιακή 3 μηνη πρίν λίγες μέρες , 4,5% καθαρό για 200+ χιλιάδες ευρώ.Είδα σχετική συναλλαγή επιχείρησης .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 344
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς για λογαριασμό περίπου 3.000.000 ευρώ τί επιτόκιο υπάρχει και σε ποια τράπεζα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς για λογαριασμό περίπου 3.000.000 ευρώ τί επιτόκιο υπάρχει και σε ποια τράπεζα;

Ευχαριστώ!

 

με τετοιο ποσο κανε διαπραγματευση, θα παρεις παραπανω.

πριν ενα μηνα μου εδωσε η προτον 5% (καθαρο 4,5%) για ενα χρονο ανανεουμενο ανα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς για λογαριασμό περίπου 3.000.000 ευρώ τί επιτόκιο υπάρχει και σε ποια τράπεζα;

Ευχαριστώ!

 

Το Τζόκερ έχεις κερδίσει;;;;;;:):):):)

Με αυτό το ποσό άνετα μπορεις να διαπραγματευτείς το επιτόκιο, με βάση το 5% και άνω.

Στην "χειρότερη" περίπτωση που συμφωνήσεις στο 5% (οπότε καθαρό 4,5%), για 12μηνη διάρκεια θα έχει συνολικά 135.000 ευρώ τόκους ή 11.250 ευρώ μηνιαίως για 1 χρόνο.

Καλοφάγοτα και σε καλή μεριά....

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματι μιλαμε για ενα τετοιο ποσο σιγουρα θα ισχυουν διαφορτικα πραγματα απο τα συνηθισμενα προθεσμιακα. Σκεψου μονο τι θα σου εταζε καθε μια τραπεζα ξεχωριστα για τα καταθεσεις σε αυτην.....!!!:lol:
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Πω πω,sorry παιδιά,κεκτημένη ταχύτητα,ήταν και νωρίς το πρωί,χάζεψα και έβαλα παραπάνω μηδενικά.Και έφυγαν και οι πολλές ζέστες να πει κανείς.3.000 ευρώ εννοούσα.Αν είχα τόσα λεφτά δεν θα ήμουν εδώ τώρα.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Πω πω,sorry παιδιά,κεκτημένη ταχύτητα,ήταν και νωρίς το πρωί,χάζεψα και έβαλα παραπάνω μηδενικά.Και έφυγαν και οι πολλές ζέστες να πει κανείς.3.000 ευρώ εννοούσα.Αν είχα τόσα λεφτά δεν θα ήμουν εδώ τώρα.:lol:

 

Ειναι πολυ μικρο το ποσο για προθεσμιακη καταθεση. Πολλες τραπεζες εχουν κατωτατο οριο για προθεσμιακη καταθεση τα 5000 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρο το ποσο για προθεσμιακη καταθεση. Πολλες τραπεζες εχουν κατωτατο οριο για προθεσμιακη καταθεση τα 5000 ευρω

Αν δεν κάνω λάθος η Alpha Bank έχει ελάχιστο οριο για προθεσμιακη καταθεση τα 1500 Ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η Alpha Bank έχει ελάχιστο οριο για προθεσμιακη καταθεση τα 1500 Ευρώ

 

έγραψα πολλές τράπεζες, όχι απαραίτητα όλες. Ακόμα και σε αυτές όμως που προσφέρεται προθεσμιακή κατάθεση για τέτοιο πόσο, το επιτόκιο θα είναι πολύ μικρό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Κι εγώ φαντάστηκα ότι είναι πολύ μικρό το ποσόν,αλλά θα ρωτήσω κάποια στιγμή σε τράπεζα,να πάρω μια ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Κι εγώ φαντάστηκα ότι είναι πολύ μικρό το ποσόν,αλλά θα ρωτήσω κάποια στιγμή σε τράπεζα,να πάρω μια ιδέα.

 

δες και εδώ http://www.tsig.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πω πω,sorry παιδιά,κεκτημένη ταχύτητα,ήταν και νωρίς το πρωί,χάζεψα και έβαλα παραπάνω μηδενικά.Και έφυγαν και οι πολλές ζέστες να πει κανείς.3.000 ευρώ εννοούσα.Αν είχα τόσα λεφτά δεν θα ήμουν εδώ τώρα.:lol:

 

μικρο ποσο ειναι για να δωσουν μεγαλο επιτοκιο.

Link to comment
Share on other sites

Το Τζόκερ έχεις κερδίσει;;;;;;:):):):)

Με αυτό το ποσό άνετα μπορεις να διαπραγματευτείς το επιτόκιο, με βάση το 5% και άνω.

Στην "χειρότερη" περίπτωση που συμφωνήσεις στο 5% (οπότε καθαρό 4,5%), για 12μηνη διάρκεια θα έχει συνολικά 135.000 ευρώ τόκους ή 11.250 ευρώ μηνιαίως για 1 χρόνο.

Καλοφάγοτα και σε καλή μεριά....

 

Από 200.000+ ευρώ με τα σημερινά δεδομένα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συζητούσα με μια ξαδέρφη μου για τα τραπεζικά της και επειδή με θεωρεί πιο σχετική (τρομάρα μου! :blink:) με ρώτησε μια γνώμη τι να κάνει τα 45.000 ευρώ (όλα της τα λεφτά ever) που τα έχει σε μια ξεχασμένη προθεσμιακή στην Εθνική και παίρνει κάτω από 2%.

Τι να της πω που να είναι (όσο υπάρχει Ελλάδα :rolleyes:) εγγυημένο, και που να μην πρέπει να το παρακολουθεί, να πηγαίνει εκεί σύχνα για ανανεώσεις κλπ;

Παρακαταθηκώνε και δανείωνε; Ή κάποια τράπεζα;

Να σας πω, κι εγώ σκέφτομαι τα δικά μου τώρα που θα λήξουν από την Ελληνική Τράπεζα να τα πάω στο Παρακαταθηκών και Δανείων, λέει ακόμα για 4,60 στο σάιτ για το 6μηνο...

Να με ανησυχήσει αυτό;

 

Για FBB με 5,07% ετήσιο; Κι αυτό με ψήνει.

 

Kedr, μου πέφτει μακριά η Καλλιθέα...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Συζητούσα με μια ξαδέρφη μου για τα τραπεζικά της και επειδή με θεωρεί πιο σχετική (τρομάρα μου! :blink:) με ρώτησε μια γνώμη τι να κάνει τα 45.000 ευρώ (όλα της τα λεφτά ever) που τα έχει σε μια ξεχασμένη προθεσμιακή στην Εθνική και παίρνει κάτω από 2%.

Τι να της πω που να είναι (όσο υπάρχει Ελλάδα :rolleyes:) εγγυημένο, και που να μην πρέπει να το παρακολουθεί, να πηγαίνει εκεί σύχνα για ανανεώσεις κλπ;

Παρακαταθηκώνε και δανείωνε; Ή κάποια τράπεζα;

Να σας πω, κι εγώ σκέφτομαι τα δικά μου τώρα που θα λήξουν από την Ελληνική Τράπεζα να τα πάω στο Παρακαταθηκών και Δανείων, λέει ακόμα για 4,60 στο σάιτ για το 6μηνο...

Να με ανησυχήσει αυτό;

 

Για FBB με 5,07% ετήσιο; Κι αυτό με ψήνει.

 

Kedr, μου πέφτει μακριά η Καλλιθέα...

 

Στην Πειραιώς 3,80% πιστεύω άνετα...;)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν νομίζω ότι αφορά κανέναν τι γίνεται στο εξωτερικό ,καθώς ισχύουν άλλες οικονομικές συνθήκες :!:

 

Θα σου απαντήσω γιατί τυγχανει και γνωρίζω λόγω εργασίας...

Αν θες να μεταφέρεις τα χρήματα σου από Ελλάδα στην Κύπρο,εκτός ότι θα πληρώσεις έξοδα ανάλογα του ποσού ,θα κερδίσεις μέσο όρο 1,5% επιτόκιο παραπάνω από ότι στην Ελλάδα,ανάλογα βέβαια το ποσό.

Για να αποφύγεις τραπεζικά έξοδα ,μπορείς να πας εκεί και ν'ανοίξεις λογ/μό ,αλλά θα ξαναπάς όταν χρειαστεί να τον κλείσεις.

 

Υπάρχει όμως διακρατική συμφωνία και πρέπει να δηλώνεις τους τόκους κανονικά στην Ελλάδα για φορολογία, και αυτό υποχρεούσε να το κάνει ο φοροτεχνικός σου,γιατί δεν αφαιρείται αυτόματα όπως εδώ σου .....αν δεν το κάνεις,και σε βρούν κάποτε και θα πληρώσεις στην εφορία πρόστιμα αναδρομικά που θα είναι τοκιζόμενα, παραπάνω από ότι κέρδισες.

 

Επίσης πλέον αυτό φαίνεται επεκτείνεται πλέον και για καταθέσεις σε άλλες χώρες της ΕΕ, μέσω ανταλλαγής στοιχείων.

 

Οπότε συμφέρει μόνο αν έχεις πάρα πολλά χρήματα να καλύπτεις τα όποια έξοδα και το ρίσκο....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα.

Αλλα ποσο ειναι το επιτοκιο στην Τραπεζα κυπρου στην Κυπρο?

Ειναι σιγουρο οτι ανταλλασουν πληροφοριες για να πληρωνεις τους φορους των τοκων οι τραπεζες εξωτερικου με την Ελληνικη εφορια?

Οποτε πρεπει να εχεις τα λεφτα σου σε offshore για να μην σε χρεωνουν?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα.

Αλλα ποσο ειναι το επιτοκιο στην Τραπεζα κυπρου στην Κυπρο?

Ειναι σιγουρο οτι ανταλλασουν πληροφοριες για να πληρωνεις τους φορους των τοκων οι τραπεζες εξωτερικου με την Ελληνικη εφορια?

Οποτε πρεπει να εχεις τα λεφτα σου σε offshore για να μην σε χρεωνουν?

3,5 για 6 μήνες υπό προειδοποίηση

http://www.bankofcyprus.com/main/files/Deposit%20rates%20for%20Internet%20Greek%2031%2003%2010.pdf

Link to comment
Share on other sites

...

Υπάρχει όμως διακρατική συμφωνία και πρέπει να δηλώνεις τους τόκους κανονικά στην Ελλάδα για φορολογία, και αυτό υποχρεούσε να το κάνει ο φοροτεχνικός σου,γιατί δεν αφαιρείται αυτόματα όπως εδώ σου .....αν δεν το κάνεις,και σε βρούν κάποτε και θα πληρώσεις στην εφορία πρόστιμα αναδρομικά που θα είναι τοκιζόμενα, παραπάνω από ότι κέρδισες.

....

 

Η αδερφή μου έχει ένα λογαριαμό στη Γαλλία από τότε που σπούδαζε εκεί και η BNP της στέλνει κάθε χρόνο ένα χαρτί με τους τόκους (μη φανταστείς, 50 ευρώ το χρόνο είναι) και το πηγαίνω στο λογιστή μας και ποτέ δεν το έχει βάλει στην φορολογική της δήλωση. [Είναι μέσα στο όριο του αφορολόγητου το εισόδημα της]

Τι θα γίνει δηλαδή; Κάνει λάθος ο λογιστής μας;

Link to comment
Share on other sites

Οταν δηλώνει το αφορολόγητο εισόδημα και είναι μικρό το ποσό των τόκων ,μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα. Θεωρητικά πάντα, γιατί έχει φανεί ότι γίνονται κομπίνες και πολλοί δηλώνουν το βασικό εισόδημα και ζουν πολυτελή ζωή.

 

Οπότε αν αρχίσουν να το ψάχνουν,μελλοντικά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει ...

Ειδικά όταν πρόσφατα είχαμε αναδρομικά για δεκαετίας υποθέσεις φορολογίες κλπ και συνήθως οι μη κατέχοντες είναι οι εύκολοι στοχοι για το κράτος ...

 

Περισσότερα θα σου πεί ο λογιστής σου και να το ψάξει αν δεν το ξέρει (καθώς δεν έχουν και πολλοί καταθέσεις στο εξωτερικό.....) :)

 

 

Ωραια ολα αυτα.

Ειναι σιγουρο οτι ανταλλασουν πληροφοριες για να πληρωνεις τους φορους των τοκων οι τραπεζες εξωτερικου με την Ελληνικη εφορια?

Οποτε πρεπει να εχεις τα λεφτα σου σε offshore για να μην σε χρεωνουν?

 

Περισσότερα στον φοροτεχνικό σου,και να ρωτήσεις σε Ελληνικό υποκατάστημα της Τράπεζας Κύπρου.Γνωρίζουν γιατί έχει γίνει χοντρό θέμα τα τελευταία έτη με τους Κυπριους καταθέτες......

 

 

 

Είναι αλλο πρόγραμμα...

Στις καταθέσεις προθεσμίας είναι διαπραγματεύσιμο όπως εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Στην τραπεζα κυπρου στην κυπρο ειναι διαπραγματευσιμα τα επιτοκια?

Ενας φιλος μου παιρνει λεει 4,5% για εξαμηνο.

Ισχυει? Τι λετε?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στην τραπεζα κυπρου στην κυπρο ειναι διαπραγματευσιμα τα επιτοκια?

Ενας φιλος μου παιρνει λεει 4,5% για εξαμηνο.

Ισχυει? Τι λετε?

 

Τα επιτόκια στην Κύπρο πάντα είναι διαπραγματεύσιμα, και εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, όπως λ.χ. τη συνεργασία με την τράπεζα (εάν εμβάζεται μισθός ή σύνταξη), τα συνολικά ποσά που έχουν άλλα μέλη της οικογένειας κλπ.

 

Ξέρω περιπτώσεις με ποσά άνω των 200 χιλιάδων με 4% και ποσά 80 χιλιάδων με 4,5%. Όλα παίζουν. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τι κανω για να παρω καλυτερο?

Τους πηρα τηλεφωνο κ μου λενε 3,7 το πολυ.

Σε αλλη ελληνικη τραπεζα στην Κυπρο? Δεν λεει?

Πχ στην τραπεζα πειραιως της Κυπρου? Ασφαλισμενα δεν ειναι κ εκει? Δινει καλυτερο επιτοκιο?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...