Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτον που χρησιμοποιουμε σχεδον ολοι εδω,x-plore 1.31

 

Μιας και το αναφέραμε να ρωτήσω κάτι περιφραστικά..

Εγώ "αγόρασα" το X-plore και όταν περάσω το κωδικό βάση το IMEI μου λέει ok και όλα δουλεύουν κομπλέ..

Αν όμως κλείσω το πρόγραμμα και το ξανανοίξω μου λέει να συνδεθεί με inet για authentication αλλά πριν το δοκιμάσω ήξερα ότι θα φάω άκυρο..:lol:

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

Παλιότερα είχα διαβάσει ότι έκανες την πατέντα για αλλαγή έκδοσης αλλά δούλευε μόνο για 30 ανοίγματα.. Κάνα νεότερο παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η έκδοση 1.30 και 1.31 δεν έχουν σπασεί αληθινά. Μόνο η λύση που αναφέρεις υπάρχει. Εγώ, επειδή την θεωρώ καταπληκτική εφαρμογή, την αγόρασα πραγματικά. Το αξίζει και με το παραπάνω, άλλωστε μόνο 8 ευρώ έχει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχθες που περιπλανιομουν στο γνωστο μαγαζακι ειδα εναν emulator για windows 3.1 - 95 -98 για το 5800 .dosbox λεγεται προσπαθησα να τα περασω αλλα τζιφος .καμια ιδεα το χει κανει κανενας κ αν ναι το εχει πετυχει ...?

 

Mολις αγορασα και ενεργοποιησα το myphone.

Ειναι αρκετα καλο. :)

Καμια διαφορα μ το τριαλ?

Υγ:σορρυ π δν εκανα τροποποιηση αλλα γραφω απο τ κινητο κ δν μπορώ να απαντησω σ καποιον!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο μεγαλο ως εφαρμογη, εχεις ολα τα εικονιδια πλεον.

 

Ολες οι διαφορες:

* Amount of page with icons on being reduced to 2 pages.

* App Weather Forecast being limited, only city name "Shanghai" can be properly recognized.

* RSS feeds are limited within 10 items.

* App sketchpad not included.

* Cannot choose list mode.

* SMS/Call notification not included.

* Adding own 3rd-part apps being disabled.

* No updating or service support, and no MMMOOO Premium Service.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι υποκειμενικος επειδη πληρωσα για την εφαρμογη :lol: , οχι η ταχυτητα δεν εχει μειωθει καθολου.

Αυτο που εχει μειωθει ειναι η διαρκεια της μπαταριας.

Το αφησα στην αναμονη με το iphone ανοιχτο και η μπαταρια μετα απο μιση ωρα ηταν ζεστη και εξαντληθηκε γρηγορα.

Δεν ειναι δηλαδη ενα δευτερο UI που ''φοραει'' το κινητο αλλα μια flash εφαρμογη που τρεχει παραλληλα με το κανονικο λειτουργικο, οποτε τρωει μπαταρια και ζεστενεται γιατι η αναμονη δεν ειναι ουσιαστικα αναμονη αφου η εφαρμογη τρεχει.

Επισης δε μπορεις να εχεις ευκολα, πατωντας ενα κουμπι ανοιχτη ακροαση και επισης οταν καλω καποιον, μου βγαζει μηνυμα ''Να επιτραπει στην flash εφαρμογη η κληση?'' που μου σπαει τα νευρα.

Απο καπου θα απενεργοποιειται αυτο λογικα....

Αυτα ως πρωτες παρατηρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μερικες αποριες σχετικα με το Nokia Sports Tracker..

 

Οταν ξεκινας μια νεα ασκηση και αρχιζει να καταγραφει τα δεδομενα, η διαδρομη που χαραζει απο το GPS μπορεις μονο να την δεις αφου την εχεις κανει export ή εχει μπορεις να την προβαλεις και στο κινητο?

 

Επισης, στις ρυθμισεις λεει map material. Τι ακριβως κανει? Εγω φανταζομουν οτι οταν χαραζει την διαδρομη θα σου δειχνει και τον χαρτη (αν εχεις τους χαρτες του nokia maps) αλλα στην επιλογη "phone" δεν μου εμφανιζε τιποτα..

 

Τελος, τα βηματα τα μετραει με το accelerometer ετσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δοκίμασα και δεν λειτουργεί. Μήπως έχει βγει και νέα έκδοση η οποία φτιάχνει το πρόβλημα; Κάποιος καμιά ιδέα;

 

Κατέβασε τη από το επίσημο site του Nokia Sports Tracker

Η τελευταία έκδοση είναι η 2.06 και δουλεύει μια χαρά!

 

Παιδια μερικες αποριες σχετικα με το Nokia Sports Tracker..

 

Οταν ξεκινας μια νεα ασκηση και αρχιζει να καταγραφει τα δεδομενα, η διαδρομη που χαραζει απο το GPS μπορεις μονο να την δεις αφου την εχεις κανει export ή εχει μπορεις να την προβαλεις και στο κινητο?

 

Μπορείς να τη δεις και στο κινητό μέσα από το workout Diary

Αλλά σου δείχνει μια σκέτη γραμμή χωρίς χάρτες..

Θα ψάξω να βρω τι (αν) μπορείς να κάνεις για να τα περάσεις πάνω σε maps (Nokia ή Google)

 

Επισης, στις ρυθμισεις λεει map material. Τι ακριβως κανει? Εγω φανταζομουν οτι οταν χαραζει την διαδρομη θα σου δειχνει και τον χαρτη (αν εχεις τους χαρτες του nokia maps) αλλα στην επιλογη "phone" δεν μου εμφανιζε τιποτα..

 

Και σε μένα το ίδιο κάνει..

Αν βρω κάτι θα ενημερώσω..

 

Τελος, τα βηματα τα μετραει με το accelerometer ετσι?

 

Ναι..

Μπορείς να το απενεργοποιήσεις αν πας στα settings workouts λέει pedometer.

Αυτό εννοεί..;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου!:) οπως το φανταζομουν ηταν!

 

EDIT

αν στις ρυθμισεις επιλεξεις στο map material και το network και στο σημειο προσβασης εχεις καποιο εγκυρο, τοτε στα routes σου εμφανιζει τον χαρτη!

Το θεμα ειναι οτι τον κατεβαζει εκεινη τη στιγμη.

Μηπως στην επιλογη phone θελει να πει την εσωτερικη μνημη © και δ τους βρισκει επειδη τους εχω στην καρτα μνημης?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω να βρω τι (αν) μπορείς να κάνεις για να τα περάσεις πάνω σε maps (Nokia ή Google)

 

Παλιοτερα ειχα διαβασει (εαν θυμαμαι καλα :O) στο αλλο θεμα των εφαρμογων οτι το sports tracker συνεργαζεται με το google earth.

 

Δεν το εχω ψαξει περισσοτερο!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα ειχα διαβασει (εαν θυμαμαι καλα :O) στο αλλο θεμα των εφαρμογων οτι το sports tracker συνεργαζεται με το google earth.

 

Δεν το εχω ψαξει περισσοτερο!

 

Ναι εχει επιλογη για εξαγωγη της διαδρομης σου και των πληροφοριων αυτης σε .kml και οταν το ανοιγεις με το google earth απο το pc σου εμφανιζει κανονικα την διαδρομη που εκανες με αποστασεις, ταχυτητα κλπ..

 

Το θεμα ειναι αν γινεται απο το κινητο κατι τετοιο..

Ειτε απο το google maps ειτε να σου εμφανιζει τους χαρτες του nokia maps

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου!:) οπως το φανταζομουν ηταν!

 

EDIT

αν στις ρυθμισεις επιλεξεις στο map material και το network και στο σημειο προσβασης εχεις καποιο εγκυρο, τοτε στα routes σου εμφανιζει τον χαρτη!

Το θεμα ειναι οτι τον κατεβαζει εκεινη τη στιγμη.

Μηπως στην επιλογη phone θελει να πει την εσωτερικη μνημη © και δ τους βρισκει επειδη τους εχω στην καρτα μνημης?

 

Χθες το βράδυ το έψαξα και διαπίστωσα το εξής:

Το sports tracker δεν εμφανίζει τους χάρτες από Nokia Maps (ούτε v2 ούτε v3)

Απλά μια πιο απλή έκδοση αυτών από τη Navteq την οποία κατεβάζει όπως είπες και εσύ όταν το βάλεις στην επιλογή "phone and network"

Βέβαια μετά η εικόνα που κατέβασες μένει και έτσι δεν χρειάζεται να την ξανακατεβάσεις όταν πας να δεις τα αποτελέσματα εκτός και αν αλλάξεις επίπεδο μεγέθυνσης.

Προσωπικά, αφού κατέβασα το χάρτη της διαδρομής που έκανα με το ποδήλατο ξαναγύρισα την επιλογή στο Phone για να μην γίνει καμιά στραβή και αρχίσει να κατεβάσει τους χάρτες από GPRS όταν κάνω ποδήλατο και είμαι μακριά από το δικό μου wifi.

Αυτό που είπες με την εσωτερική μνήμη δεν νομίζω πως παίζει ρόλο..

 

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το κάνουν να συνεργάζεται με τους Nokia Maps..

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ το έψαξα και διαπίστωσα το εξής:

Το sports tracker δεν εμφανίζει τους χάρτες από Nokia Maps (ούτε v2 ούτε v3)

Απλά μια πιο απλή έκδοση αυτών από τη Navteq την οποία κατεβάζει όπως είπες και εσύ όταν το βάλεις στην επιλογή "phone and network"

Βέβαια μετά η εικόνα που κατέβασες μένει και έτσι δεν χρειάζεται να την ξανακατεβάσεις όταν πας να δεις τα αποτελέσματα εκτός και αν αλλάξεις επίπεδο μεγέθυνσης.

Προσωπικά, αφού κατέβασα το χάρτη της διαδρομής που έκανα με το ποδήλατο ξαναγύρισα την επιλογή στο Phone για να μην γίνει καμιά στραβή και αρχίσει να κατεβάσει τους χάρτες από GPRS όταν κάνω ποδήλατο και είμαι μακριά από το δικό μου wifi.

Αυτό που είπες με την εσωτερική μνήμη δεν νομίζω πως παίζει ρόλο..

 

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το κάνουν να συνεργάζεται με τους Nokia Maps..

 

Ωραιος!!:)

Οποτε κατεβαζεις τους χαρτες εκεινη την ωρα ή μπορεις και σε διαδρομες που εχεις ηδη χαραζει?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!:)

Οποτε κατεβαζεις τους χαρτες εκεινη την ωρα ή μπορεις και σε διαδρομες που εχεις ηδη χαραζει?

 

Εγώ έκανα χθες μια διαδρομή και κατέβασα τους χάρτες όταν γύρισα στο σπίτι.

Πήγα στο Diary και βλέποντας τη διαδρομή μου εμφάνισε το χάρτη της γύρω περιοχής.

Σήμερα έλεγα να το δοκιμάσω στην ίδια διαδρομή για να δω αν σου δείχνει live τη μετακίνηση στη εικόνα που είχα αποθηκεύσει αλλά ο καιρός μου τα χάλασε..

Οπότε κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

Έχει εντοπίσει κάποιος εφαρμογή για ηχογράφηση συνομιλίας χωρίς το μπιπ; Μόλις δοκίμασα το ultimate voice recorder αλλά, παρόλο που έχει ρύθμιση για απενεργοποίηση, συνεχίζει να ακούγεται.
Link to comment
Share on other sites

Έχει εντοπίσει κάποιος εφαρμογή για ηχογράφηση συνομιλίας χωρίς το μπιπ; Μόλις δοκίμασα το ultimate voice recorder αλλά, παρόλο που έχει ρύθμιση για απενεργοποίηση, συνεχίζει να ακούγεται.

 

Για το 5800 μιλας;Μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα το total recall αλλα απο ενα σημειο και μετα αρχισε τα μπιπ οποτε του καπνιζε.Εχω βαλει το ultimate voice recorder και δεν ακουγεται κιχ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το 5800. Εχω την έκδοση 5.75(2). Θα δω μήπως έχει βγει νεότερη ή θα πειραματιστω ακόμα περισσότερο με τις ρυθμίσεις του.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτην εχω.Στις ρυθμισεις εχω εβαλα χερι σε λιγα σημεια.Ριξε μια ματια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να διαβάζεί (ακόμα καλύτερα αν επεξεργάζεται) αρχεία excel? Διάβασα όσο μπορούσα το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ!!:)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να διαβάζεί (ακόμα καλύτερα αν επεξεργάζεται) αρχεία excel? Διάβασα όσο μπορούσα το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ!!:)

 

quickoffice απο το εικονιδιο ληψη για reading αρχειων

 

Για edit ,create ,το αγοραζεις

http://www.quickoffice.com/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Για το 5800 μιλας;Μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα το total recall αλλα απο ενα σημειο και μετα αρχισε τα μπιπ οποτε του καπνιζε.Εχω βαλει το ultimate voice recorder και δεν ακουγεται κιχ.

Ποια έκδοση χρησιμοποιείς impreza_sti;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση χρησιμοποιείς impreza_sti;

 

Απο οτι βλεπω απο το αρχειο που εχω την 5.75.2.Μεσα απο το προγραμμα αν πατησω about με πεταει εξω.Τωρα ειδα οτι το ιδιο νουμερο δειχνει και μεσα απο τις εγκατεστημενες εφαρμογες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.:)

Σήμερα το πήρα πίσω από το service για 3 φορά... και το σετάρω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Άντε, με το καλό. :) Ελπίζω να μην ξαναεπισκεφείς το service για κανέναν λόγο.

 

Και μένα πατώντας about με πετάει έξω. Επίσης, αν δεν κάνεις exit, ένα εικονίδιο (μαγνητοφωνάκι) μένει πάντα αοιχτό στο μέσον-κάτω της οθόνης. Όμως, δεν μπορείς να το πατήσεις για να ξεκινήσεις εγγραφή. Ίσως υπ΄ρχει κάποια ρύθμιση και για αυτό.

 

Impreza, αν δεν βαριέσαι, γράψε τι ρυθμίσεις έχεις βάλει και δεν σου κάνει μπιπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...