Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ειπανε πριν απο λιγο απο το Nokia Shop Αγιας Παρασκευης οτι σημερα παραλαβε το dummy του 5800 και σε καμια 10αρια μερες θα ερθει και το κανονικο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και μενα μου ειπαν απο τη wind στο mall οτι την αλλη βδομαδα παραλαμβανουν το dummy και απο δεκεμβρη μαλλον θα κυκλοφορει κανονικα.

 

 

 

αν και με αυτα που ακουω περι τιμης δεν ξερω......

περιμενοντας και ελπιζοντας..

Link to comment
Share on other sites

Ένα άρθρο του dailymobile αναφερόμενο στο εκτενέστατο review του mobile-review. To συγκεκριμένο review του ρώσικου site είναι ήδη αρκετό καιρό διαθέσιμο και βασίζεται σε μοντέλο προπαραγωγής. Παρόλα αυτά, οι εντυπώσεις τους είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικές και, μιας και δεν έχουμε ακόμα στα χέρια μας την συσκευή, μια επανάληψη δεν βλάπτει. :D

 

Nokia 5800 XpressMusic Review

 

 

http://img79.imageshack.us/img79/6850/nokia580003gk0.jpg

 

Impressions

 

Call quality was never an issue with the 5800, as it easily lived up to our expectations of a Nokia-branded phone. Ring tones sounded quite loud and we were happy with them even in noisy environments. The vibro alter was of moderate strength.

 

You also can mute the 5800’s notification sounds and ringtones simply by flipping it face-down.

 

So, first things first, when the 5800 Tube is going to arrive? On December 5th it will kick off in Russia and several other markets; however the rest of Europe won’t see it until early 2009 solely because Nokia don’t want to tear up their own portfolio before the Christmas season. The 5800 XpressMusic will retail for 279 Euros before subsidies and rebates on all European markets. Intestingly, while they will face some deficit early on, nobody is going to alter the phone’s price tag. It’s vitally important for Nokia to stick to the price point they announced several days ago to get themselves another bestselling phone.

 

http://img79.imageshack.us/img79/6106/nokia5800021fa0.jpg

 

Nokia’s first touchscreen smartphone isn’t a mixed bag by any means. Going for it are a stable OS, decent sales package that very few other phones have, and a wealth of multimedia features onboard. For a moment it may feel like a perfect phone, but there is no such thing, right? In fact it does have some glitches in the way of software (for example when adding the Birthday field the phone automatically closes the contact menu), but we certainly expected to see more of them in this newly designed operating system.

 

On balance the 5800 Tube offers pretty decent sound quality, audible stereo speakers, WiFi connectivity, and a sizable display that will remain the best on the market for a quite a while. Frankly, I can hardly find anything to criticize the 5800 for, given how little it goes for - there has never been a phone like this before and now it raises the bar to a wholly new level. Well, it’s about time I wrapped it all up - no point in praising this phone any further, I suppose.

 

http://img79.imageshack.us/img79/5003/nokia5800011sh9.jpg

 

Another thing of note about the 5800 Tube is that it simply won’t face any challenges on the market - the Apple iPhone is a steep, fashion-savvy offering that has been deprived of many standard features, so a comparison between these two phones would seem a little too far-fetched. It does have smoother and more eye-candy menus, similar video capabilities, but that’s about it - in fact the iPhone packs in around a tenth of what the Nokia 5800 has to offer in terms of functionality. It wouldn’t be right to put them in one league and then berate the iPhone for lacking so many useful feats. So let the iPhone remain the ultimate choice for all fashion-conscious users, while the Nokia 5800 will be the way to go for everyone who is after a well-rounded do-it-all solution.

 

The revolution is already here and its name is “Nokia 5800 XpressMusic” - there will be no other similarly geared and at the same time well-balanced phone in 2009. It sports an unparalleled price/quality ratio and changes the rules for all phone makers out there, including Nokia itself.

 

http://dailymobile.se/2008/11/13/nokia-5800-xpressmusic-review/

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να κάνει τα μαγικά της apple η nokia? παρε σου λέει το τηλέφωνο στην τιμή των 350 (λέμε τώρα) αλλα θα πρέπει να πάρεις μαζί και το πακετάκι για την μουσική αλλα 100 ευρώ. Μήπως μας βάλαν στην πρίζα ειδαν την αντίδραση μας και ανάλογα θα μας το πλασάρουν?
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπανε πριν απο λιγο απο το Nokia Shop Αγιας Παρασκευης οτι σημερα παραλαβε το dummy του 5800 και σε καμια 10αρια μερες θα ερθει και το κανονικο!

 

αν πας να το δεις γραψε μας εντυπωσεις

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε και σε τι τιμη θα το φερουν και αν θα πρωτοτυπησει η αλφα κοπυ και δεν θα βαλει κανα ''καπελο''
Link to comment
Share on other sites

Nokia shop ζωοδοχου πηγης εχει το dummy. το ειδα απο κοντα. δεν σε τρελενει κιολας οπως στις φωτογραφιες. θα το εχουν αρχες Δεκεμβριου σε αγνωστη τιμη ακομη. Δεν ξερω αλλα μου φανηκε καπως χοντρο. οπως και η οθονη του εκανε ενα σκαλοπατι στο τελειωμα της. δηλ. το πλαστικο ειναι ελαχιστα πιο πανω απο την οθονη και οχι ας πουμε σαν την οθονη του N95-2 που ειναι επιπεδη με το πλαστικό. κατα τ' αλλα μπορω να πω οτι ειναι κατι διαφορετικο απο τα υπολοιπα Nokia.
Link to comment
Share on other sites

Nokia shop ζωοδοχου πηγης εχει το dummy. το ειδα απο κοντα. δεν σε τρελενει κιολας οπως στις φωτογραφιες. θα το εχουν αρχες Δεκεμβριου σε αγνωστη τιμη ακομη. Δεν ξερω αλλα μου φανηκε καπως χοντρο. οπως και η οθονη του εκανε ενα σκαλοπατι στο τελειωμα της. δηλ. το πλαστικο ειναι ελαχιστα πιο πανω απο την οθονη και οχι ας πουμε σαν την οθονη του N95-2 που ειναι επιπεδη με το πλαστικό. κατα τ' αλλα μπορω να πω οτι ειναι κατι διαφορετικο απο τα υπολοιπα Nokia.

 

Εννοεις το Nokia Shop Ακαδημιας?(σολωνος+ζωοδοχου πηγης) αν ειναι για να παω να το δω και εγω γιατι η αγια παρασκευη μου πεφτει μακρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα φιλιππινέζικο preview με μερικές ακόμα φωτο.

 

http://abuggedlife.com/2008/11/14/nokia-5800-xpressmusic-review-in-the-philippines/

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το Nokia Shop Ακαδημιας?(σολωνος+ζωοδοχου πηγης) αν ειναι για να παω να το δω και εγω γιατι η αγια παρασκευη μου πεφτει μακρια!!!

 

 

ναι. χτες το εφερε. μονο που δεν ηξερε τιμη να μου πει

Link to comment
Share on other sites

Σε σχ'έση με τις εφαρμογεσ ομοσ παιδιά τι γίνεται? ειναι συμβατες οι οι απειρες εφαρμογες που υπαρχουν για τα series60 3rd edition? επίσης αν είναι συμβατές τι παίζει με την αναλυση ο8ονης που είναι 360 x 640 pixels ενώ σχεδον ολα τα τωρινα nseries έχουν αναλυση 240 x 320 pixels ? 8α τρεχουν οι εφαρμογες και τα παιχνιδια? Η 8α πρέπει να βολευτούμε μόνο με αυτά και αυτά ????

μου αρέσει πολυ η το μεγαλο μέγεθος της οθόνης αλλά αν λόγω αναλησησ και εκδοσησ λειτουργικου δεν μπορω να το "αξιοποιήσω" ως smartphone θα προτιμησω N79,N82,N95 ΚΤΛ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αστείο που βγάζουν dummy για τέτοιες συσκευές;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αστείο που βγάζουν dummy για τέτοιες συσκευές;

Dummy βγαίνουν για όλες τις συσκευές. Τι διαφορετικό έχει το 5800 και θα πρέπει να εξαιρείται;

με τις εφαρμογες όμως τι γινεται;

μου αρέσει πολυ η το μεγαλο μέγεθος της οθόνης αλλά αν λόγω αναλησησ και εκδοσησ λειτουργικου δεν μπορω να το "αξιοποιήσω" ως smartphone θα προτιμησω N79,N82,N95 ΚΤΛ.

Αν θέλεις να έχεις διαθέσιμες όλες τις εφαρμογές απο αρχή, τότε καλύτερα προτίμησε Ν85 και Ν79. Το θέμα με την συμβατότητα δεν υπάρχει στην ανάλυση (και το Ε90 έχει ανάλυση 800x352 αλλά παίζει τα πάντα - τα προσαρμόζει στην οθόνη του) αλλά στο οτι δεν υπάρχουν hardware πλήκτρα.

 

Δες αυτό το βίντεο και διάβασε αυτό το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω να βγει γρήγορα γιατί η lira έχει πάρει τα 3 και θα το πάρο τσάμπα :D. απλά να υπάρξει τρόπος να το γυρίσω στα ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αστείο που βγάζουν dummy για τέτοιες συσκευές;

 

χαχαχα ωραίος! κρίμα που κανείς μέχρι τώρα δεν το έπιασε :P

 

 

tip : "dummy" για "smart"phone :P :P :P

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αντε επιτελους να ερθει να το δουμε....Εγω δεν με πολυενδιαφερει να το δω σε dummy.Θελω να το δω σε αληθινο..Να δω πως ειναι το μεγεθος του την αποκριση της οθονης αφης και ολα τα γνωστα που θελουμε ολοι να δουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αντε επιτελους να ερθει να το δουμε....Εγω δεν με πολυενδιαφερει να το δω σε dummy.Θελω να το δω σε αληθινο..Να δω πως ειναι το μεγεθος του την αποκριση της οθονης αφης και ολα τα γνωστα που θελουμε ολοι να δουμε...

 

Μα το μέγεθος βλέπει κανείς στο dummy... Πάντως αν και είμαι ένας από αυτούς που το αναμένει εναγωνίως, είναι λίγο παντόφλα σε διαστάσεις... Απλά το προσπερνάμε... λόγω τιμής! :X

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται οι ψίθυροι και οι φήμες για τα +100 euros στην τιμή που είχε ανακοινωθεί αρχικά, επιβεβαιώνονται :mad:

 

http://www.tube5800.com/nokia-5800-on-sale-in-spain-on-december-1/#more-152

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Αν θέλει να αυτοκτονήσει ας το κάνει.

Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που θα το αγοράσουν όσο και να κάνει αλλά σίγουρα θα είναι λίγοι.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...