Jump to content

True Blood (HBO)


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως σας φάνηκε το πρώτο επεισόδιο;;; νομίζω η νέα σεζόν μας υπόσχεται πολλά!!! + έχω λατρέψει ήδη όλους τους νέους χαρακτήρες!

(αγαπώ ζουζουνοαγαπησιάρη Steve Newlin χαχα)

 

Απογοητευτικό για εμένα...

Για μια ακόμα σεζόν θα έχουμε 1000 ιστορίες σε 12 επεισόδια, καμία δε θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ακόμα και αν κάποια όντως αποκτήσει ενδιαφέρον στην πορεία θα τη βλέπουμε 3 λεπτά maximum σε κάθε επεισόδιο. Επίσης για κάποιο λόγο οι δημιουργοί φαίνεται πως πιστεύουν ότι "χώνοντας" όλη την ώρα καινούργιους χαρακτήρες η σειρά ανανεώνεται... Μέγα λάθος. Όταν οι νέοι χαρακτήρες και οι νέες ιστορίες είναι απλά για να γεμίσουμε τα 50 λεπτά του επεισοδίου δεν είναι ανανέωση, είναι συντήρηση όπως-όπως. Τρελή απογοήτευση επίσης ότι η

Tara δεν πέθανε, γιατί αυτό θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια σε άλλα 12 επεισόδια κλάψας, self-pity και θυμού προς τους πάντες και τα πάντα

.

 

Εκεί πάντως που γέλασα (αν και για μια ακόμα φορά το True Blood δείχνει απροκάλυπτα πως έχει μια πολύ συγκεκριμένη agenda ως προς ένα συγκεκριμένο μερίδιο του κοινού) ήταν με την ερωτική εξομολόγηση του

Newlin στο Jason

. Ίσως να μου φάνηκε αστείο γιατί το βρήκα τόσο μπαμ ότι οι σεναριογράφοι ήθελαν να πουν ένα μεγάλο "δάσκαλε που δίδασκες" στις εκκλησίες για τη στάση τους στο συγκεκριμένο θέμα που δε θα μπορούσαν να τις είχαν ειρωνευτεί πιο ξεκάθαρα. Και χαίρομαι πάντα όταν κάποιος τη λέει στις εκκλησίες (και όχι στις θρησκείες) για οποιοδήποτε από τα παράλογα πρέπει τους.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεκίνησα κι εγω τον κύκλο χωρίς να περιμένω πολλά, γιατί απο πέρσι (και λόγω Μπάφυς και γιατί κι από μόνο του ήταν ό,τι να ναι) το χα ψιλοβαρεθεί. Και συμφωνώ ως προς τις εντυπώσεις με τον DesertS...δεν έχω πολλές ελπίδες οι πολλαπλές ιστορίες να δέσουν σε μία, πια έχουμε δει όλα τα πιθανά μεταφυσικά όντα (μαγισσες, νεράιδες, λυκανθρωποι,μαιναδες, shapeshifters κλπ) οπότε ούτε ως προς αυτό το θέμα φαινεται να χουμε κάτι καινούριο...

 

Η

αδερφογκόμενα

του Eric μ' αρεσε.

Η Παμ επισης ως classy bitch και η Jessica ίσως μου ειναι η πιο συμπαθης απ' όλους.(ενδιαφερουσα ως χαρακτηρας --καταλαβαίνω βεβαια κι ο,τι τ' αγοράκια δε θα βλέπουν μονο το χαρακτήρα :p)

Για το Λαφαγιετ δεν με πολυ νιαζει, τον εχω κάπως αντιπαθησει, γιατί υποτιθεται ότι προσέφερε comic relief στις αρχές, και μετά έγινε κι αυτός μες στο δράμα.

Για την Ταρα ναι, ας μη μιλήσω

Και κλαψιάρα και βρυκόλακας? Ε όχι :X

 

Για την

επιστροφή του Κινγκ Ρασελ και του gay παπα

επιφυλάσσομαι μεχρι να δουμε που το παει

Link to comment
Share on other sites

... η Jessica ίσως μου ειναι η πιο συμπαθης απ' όλους.(ενδιαφερουσα ως χαρακτηρας --καταλαβαίνω βεβαια κι ο,τι τ' αγοράκια δε θα βλέπουν μονο το χαρακτήρα :p)

 

Μας έχεις παρεξηγήσει :rolleyes:

Εμείς για την εξέλιξη του χαρακτήρα ενδιαφερόμαστε. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχει και ανατροπές και ενδιαφέρον για την συνέχεια.. Λίγο τα περι λύκων με κούρασαν και τα του Σαμ.

Μαρεσε όλο αυτό με τον Γουόρλου αλλα θα έπρεπε να είναι μόνιμος χαρακτήρας

 

Αν και φάνηκε στην προηγούμενη σεζον πως κάτι έπρεπε να κάνουν για να το συνεχίσουν, τέλειωσε με αγωνία και συεχίζει με αγωνία..

Link to comment
Share on other sites

Η Ταρα και ο Τζεησον έχουν καταντήσει κομπάρσοι.

Μου αρέσει ο Ερικ που έχει βγει μπροστά ως βασικός παίχτης.

Η Σουκι αποφάσισε ξανά μετά από τόσες σεζόν να πετάξει τα μεμε της έξω, για να τραβήξει λίγο τα μάτια πάνω της, γιατί σαν χαρακτήρας πια είναι αδιάφορη.

Η Τζεσικα έχει ενδιαφέρον έτσι που εξελίσσεται και περιμένω να την δω σε ποιο βασικό ρόλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα την σειρά επειδή βαριόμουν και είναι HBO, και σε συζήτηση με φίλους μου είπαν ότι είναι καλή!

Σε γενικές γραμμές μου αρέσει, αλλά θεωρώ ότι σε ορισμένα σημεία είναι "υπερβολική" ή κουράζει ή γίνεται "χαζή". Για έναν περίεργο λόγο ακόμα και τότε μου κρατάει το ενδιαφέρον για τη συνέχεια της υπόθεσης :-P

Δεν έχω δει τα επεισόδια που παίζονται τώρα, λογικά θα αφήσω να ολοκληρωθεί η σειρά να τα δω όλα μαζί. Πρώτη επιλογή πάντως δεν θα ήταν για να την βλέπω τακτικά, χαλαρά και οπότε δεν έχω τίποτα άλλο να δω ή να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

O πρώτος κύκλος της σειράς μου άρεσε πολύ, ο δεύτερος ήταν και αυτός καλός αλλά κατώτερος του πρώτου για μένα. Ξεκίνησα τον 3ο κύκλο, είδα 2-3 επεισόδια και την σταμάτησα.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησες δηλαδή από τον πρώτο κύκλο ;

 

Ναι, από τον πρώτο.. Αν είχα κάτι καλύτερο ανάλαφρο να δω (γιατί αυτό είχα πάρει μαζί στις διακοπές) ίσως να προτιμούσα κάτι άλλο, όταν σε κάποια σημεία με εκνευρίζε και μου φαινόταν χαζό!

(πχ η πρώτη φορά που η σουκι πάει στην νεραιδοχωρα, ή οι πανθηρανθρωποι ή όπως λέγονται :-P)

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τέλος και αυτου του κύκλου απλά θα πω πως η απουσία του Allan Ball ή όπως λέγεται είναι παραπάνω απο αισθητή..
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

7η σεζόν φτάσαμε και τελευταία.

Καλά το πηγαίνει μέχρι στιγμής και έχει ενδιαφέρον η ιστορία.

Αλλά έχουν αρχίσει και καθαρίζουν γνωστούς ή βασικούς χαρακτήρες αρκετά συχνά πλέον.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

7η σεζόν φτάσαμε και τελευταία.

Καλά το πηγαίνει μέχρι στιγμής και έχει ενδιαφέρον η ιστορία.

Αλλά έχουν αρχίσει και καθαρίζουν γνωστούς ή βασικούς χαρακτήρες αρκετά συχνά πλέον.

 

Ξεκίνησε; είμαι στο τρέξιμο φέτος και είναι το τελευταίο που θα θυμόμουν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είχα δώσει ποτέ σημασία στην σειρά αυτή.

Πρόσφατα κατέβασα,κι άρχισα να την βλέπω.

Είμαι στην τρίτη σεζόν στο 3ο επεισόδιο,προς το παρόν μου αρέσει.

Αν δω όμως gay καταστάσεις πού ελπίζω να μην έχει,θα πάρει πουλο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δώσει ποτέ σημασία στην σειρά αυτή.

Πρόσφατα κατέβασα,κι άρχισα να την βλέπω.

Είμαι στην τρίτη σεζόν στο 3ο επεισόδιο,προς το παρόν μου αρέσει.

Αν δω όμως gay καταστάσεις πού ελπίζω να μην έχει,θα πάρει πουλο.

Lol είναι φουλ λόγω Lafayete, δεν μπορεί να μην το έχεις προσέξει.

Αλλά πλέον πολλές σειρές έχουν τέτοια στοιχεία.

Και εγώ δεν γουστάρω, αλλά αν ήταν να μην βλέπω σειρές με gay, δεν θα έβλεπα ούτε τις μισές από αυτές που βλέπω τώρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τον Lafayette τον αντέχω ας πούμε,όχι όμως να δω τίποτα βρυκόλακες να κάνουν ομοφυλοφιλικά σκηνικά...προσωπικά δεν τα αντέχω κι είμαι εντελώς αρνητικός στο θέμα πού κάνουν πάσα οι δημιουργοί της εκάστοτε σειράς πού μπορεί να έχει τέτοια ανώμαλα σκηνικά μέσα...τα μηνύματα τους δεν μου αρέσουν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Από ανωμαλες καταστάσεις άλλο τίποτα.

Καλύτερα άσε την σειρά.

Αναρωτιέμαι βέβαια ποιες σειρές βλέπεις που δεν έχουν???

Edited by dyannisb
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στην 7 έχει μια καλή σκηνή με Laf! :-P

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τέταρτη σεζόν πού ξεκίνησα και είμαι στο δεύτερό επεισόδιο με χει πιάσει λίγο αδιάβαστο σε σχέση με την τρίτη σεζόν.

Πολλές αλλαγές...ξαφνικά ο Bill king???

Η Tara lesbian???

Υπάρχει ναι μεν και καλά κενό ενός έτους αλλά πιστεύω ότι έχει αφήσει πολλά ανοιχτά κενά πού θέλουν κάποια εξήγησή.εκτός κι αν μείνει έτσι απλά σαν ένας χρόνος πού πέρασε και χάθηκε χωρίς εξηγήσεις,χωρίς να μας δείξει πως έγιναν κάποια πράγματά...μπορεί βεβαία να τα δείχνει μετά...και να γεμίσει τα κενά...υπομονή λοιπόν να δω και τα υπόλοιπα επεισόδιά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από 7 χρόνια μας αποχαιρέτησε εχτές η σειρά με τον καλύτερο τρόπο.

Το φινάλε είχε στιγμές αγάπης, λύπης και ένα πολύ ωραίο κλείσιμο που περιείχε όλους τους βασικούς χαρακτήρες.

Ωραία σειρά μέχρι το τέλος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν με τρέλανε το τέλος. Ήταν αναμενόμενο μέχρι ένα σημείο και από εκεί και πέρα το θέμα ήταν αν θα γίνει η (αναμενόμενη) ανατροπή ή όχι (δεν λέω λεπτομέρειες για να μην αποκαλύψω το γίνεται)

 

Σαν συνολική εικόνα για την σειρά θα έλεγα ότι είναι "σειρά καλοκαιριού". Κάτι ανάλαφρο για να περνάει η ώρα. Καλη παραγωγή, αλλά το σενάριο σε ορισμένα σημεία με κούρασε. Δεν χάρηκα που τελείωσε, ούτε θα τα βάψω μαύρα που δεν θα το ξαναδώ

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν πιο κοντά στα βιβλία η σειρά θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον,προσωπικά μιλώντας πάντα!

ο τελευταίος κύκλος πάντως ήταν κάπως κουραστικός,δεν είχε και πολλά να κάνει/δείξει αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι την περίμενα μια αλλαγή στο τελευταίο επεισόδιο η οποία δεν έγινε (δυστυχώς) και μπορώ να πω ότι έκλεισε άκρως μα άκρως ξενέρωτα :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Την είχα παρατήσει τη σειρά από τις αρχές του 5ου κύκλου γιατί είχα κουραστεί με όλα τα κουλά στόριλάιν (κάπου κει με τις νεράιδες με έχασε). Είπα όμως να δω τον τελευταίο κύκλο, έστω και με τα προηγούμενα κενά, για χάρη των πρώτων κύκλων που μου άρεσαν αρκετά. Τη σειρά τη βρήκα αρκετά διαφορετική απ' ο,τι την άφησα :ούτε κουλές ιστορίες, ούτε μπερδέματα με καινούρια μεταφυσικά όντα... πιο πολύ ανθρώπινο παρά μεταφυσικό δράμα. Μου άρεσε που αναγνώριζα τους χαρακτήρες και που κάποιοι από τους παλιούς επέστρεψαν και μπορώ να πω ότι την ευχαριστήθηκα αρκετά την τελευταία σεζόν, χωρίς να νοιώθω ότι μου λέιπει κάτι από τις 2 σεζόν που έχω χάσει.

 

Τώρα για το φινάλε, θα συμφωνήσω με το χαρακτηρισμό "ξενέρωτο". Όλη η σεζόν ήταν αρκετά χαμηλών τόνων, χωρίς κλιμακώσεις, αλλά από ένα φινάλε περιμένεις λίγη αγωνία, λίγο σασπενς, λίγη δράση (ακόμα κι εγώ που γενικά δεν τρελαίνομαι για σκηνές δράσης, από αυτή τη σειρά περίμενα να υπάρξει κάτι, ειδικά με την ιστορία του "new blood"). Το φινάλε δεν ήταν διαφορετικών τόνων από τα 2-3 τελευταία επεισόδια, που όλα ουσιαστικά αποτελούσαν έναν μακρύ επίλογο και ένα αντίο στους χαρακτήρες, χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια ιδιαίτερα εκκρηκτική εξέλιξη στο σενάριο. Σούπερ ξενέρωτη η τελευταία σκηνή εννοείται.... Έχοντας πει όλα αυτά βέβαια, πρέπει να παραδεχτω πως τουλάχιστον το επεισόδιο υπηρέτησε το στόχο του (να είναι γλυκό κι ανθρώπινο) με τον καλυτερο τρόπο που μπορούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ας γραψω κι εγω την γνωμη μου για την σειρα μιας και την ολοκληρωσα χθες,χωρις κανενα σποιλερ.

 

Ok.

οι προθεσεις της σειρας εξ αρχης φαινοντε,sex,sex,sex,ανωμαλια,love story,Λιγο δραμα με κωμικη ομως μορφη,πολυ blood,φαντασια.

 

οι χαρακτηρες που δεν μου αρεσαν.

Σουκι,σε καποιες φασεις την ειχε δει πολυ γκομενα μοιραια,ανοιγε τα ποδια της ευκολα,το παιζε χαζη και αθωα ενω δεν ηταν και πολυ ξερολας σε πολλες στιγμες της σειρας.

Τζεησον,ενω στην αρχη μου τα πηγαινε καλα,οταν θελησε να το παιξει marvel agent heroe μου εσπασε τα νευρα,καταντησε γλοιωδης απο ενα σημειο κι επειτα.

Ταρα,το κακομοιρο της υποθεσης,που σε καποια στιγμη αποφασισε να επισκεφτει την Λεσβο...Πολυ γραφικη και σαν βρικολακας απεχθης,ειχε και τις καλες της βεβαια στιγμες.

 

Ξεκινησα την σειρα το καλοκαιρι που μας περασε,εξ αρχης ηξερα το τι ακριβως παρακολουθω,αν πω οτι δεν μου αρεσε που σκοτωσα τοσες ωρες πανω της,θα ημουν εντελως ανωμαλος,η σειρα ηταν αρκετα καλη με ενα 7/10 και σιγουρα ανηκει στις σειρες που θα παρακολουθησω ξανα καποια στιγμη.

Ειχε αρκετα δυνατα επεισοδια αλλα και τις χλιαρες της στιγμες,ειδικα στις σεζον,6-7.

ο Μπιλ αγαπημενος μου χαρακτηρας,απλα εξαιρετικος,μονο στην φαση που νομιζε οτι ηταν Θεος μου την εσπασε λιγο,αλλα ενταξει,ειχε λαλησει λιγο.

στεναχωρηθηκα αρκετες φορες με την παρτι του,ειχε ενα πραγματικα μοναχικο και λυπημενο υφος που μου χτυπησε ευαισθητες χορδες του εαυτου μου,πραγματικα ο πιο συνειδητοποιημενος βρικολακας,πονουσε μεσα του.μεγαλο του σφαλμα να δωσει τοση σημασια στο κοριτσι θαυμα με τις νεραιδενιες της δυναμεις.

Στο τελος εγινα κουρελι,δεν ηθελα αυτη την καταληξη για τον Μπιλ,ομως επρεπε,καθως ηταν κι ο μονος που που πραγματικα ειχε τεραστια καρδια μεσα του,κι ας μην χτυπουσε,που πλεον ειχε βαρεθει αυτο που ηταν και που ηθελε επιτελους να γαληνεψει.λυπηθηκα πολυ στην διαρκεια της αρρωστιας του και των υποθεσεων που εκλεινε για να φυγει ησυχος πλεον.κριμα.παντως του πηγαινε η αρχηγεια και εδωσε ρεστα οταν πηρε την κατασταση στα χερια του,ανελεητος.

ο Ερικ,εξαιρετικος κι αυτος,στο τελος εδωσε ρεστα κι εδειξε ποιος κανει κουμαντο.ειχε κι αυτος ευαισθησια μεσα του,κι ας ηθελε να το παιζει τιμωρος,ανελεητος,πηδηχτουλης.

εξαιρετικη και η Παμ,η αγαπημενη μου slut,ευαισθητη κι αυτη οταν επρεπε,κοφτη κι επιθετικη για τους αλλους,οπως επρεπε.

ολοι οι υπολοιποι χαρακτηρες επισης ηταν συμπαθητικοι κι εδεναν ομορφα με την σειρα,ειχαν τις ιστοριες τους ο καθενας,ο Τερι πολυ αγαπητος και στεναχωρηθηκα πολυ οταν εφυγε απο την ζωη,πραγματικα ειχε περασει πολλα.

ο Λαφαγιετ επισης,αν και ανωμαλος καργα τελικα μου αρεσε και παντα βοηθουσε τους συνανθρωπους του.

αν κατσω να γραψω για ολους,θα χρειαστω σελιδες πραγματικα.

ολοι ειχαν απο κατι να δωσουν σε αυτη την σειρα και το αποτελεσμα ηταν θετικο.

το τελος ηταν λυπηρο αλλα ετσι οπως επρεπε να ειναι,ανθρωπινο.ωραια η τελευταια σκηνη με το τραπεζι,αν και η απουσια του Μπιλ και του Τερι ηταν πραγματικα και συγκινητικη και αισθητη.

την προτεινω λοιπον.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...