Jump to content

Αγορά αυτοκινήτου: «Κατηγορία Μίνι & Σούπερ Μίνι»


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημέρωση:

Για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στη ροή της συζήτησης μιας και εδώ συζητάμε αποκλειστικά για αγορά νέου αυτοκινήτου,έγιναν μετακινήσεις μηνυμάτων και συγκεκριμένα:

 

  • Συζήτηση που ξεκίνησε ο kostakiss περί κατασχεμένων απο τράπεζες κλπ μεταφέρθηκε εδώ
  • Επίσης συζήτηση που ξεκίνησε ο TheSmiths για αγορά μεταχειρισμένου,μεταφέρθηκε εδώ μαζί με τα υπόλοιπα σχετικά posts με αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εκανα test drive το g.punto με τα 120...ενταξει,το αμαξι δεν υπαρχει!στα λεφτα αυτα που ειδα ειναι τα ιδια!ειμαι σε μεγαλο δηλημα κ απο βδομαδα θα προβω σε αγορα 1 απο τα 2..το 500 αρακι εχει αλλο στυλ αλλα οπως μ ειπαν ειναι σαν 2ο κτλ τα + οτι ειναι μικρο χωραει παντου κτλ,αλλα με το t jet οι χωροι ειναι σαφως πιο ανετοι και ειναι πολυ καλυτερο σε ενα ταξιδι,περαν του στησιματος του..θελω τη βοηθεια σας..αυριο παω να ξανακανω τεστ drive το 500αρακι κ ελπιζω να καταληξω καπου με σιγουρια!
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ικανοποιει και οδηγικα το Grande Punto,τοτε καλυτερα να το προτιμησεις.Αρκετες φορες θα σου φανει χρησιμη η πρακτικοτητα του.BTW τι αλλο εχεις οδηγησει στην μεχρι τωρα αναζητηση σου?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

χωρις να τα προτιμω :p απλα ετυχε να τα οδηγησω προσφατως(φιλων)

 

slk200

bmw 316

alfa romeo mito (155ps)

fiat g.punto t-jet(1.4 120ps) & 500 (1.4 100ps)

toyota yaris & corolla (1,4 και τα 2)

 

το φιατακι με ικανοποιει εκτος απο τους χωρους σε ολα τα υπολοιπα,θα το χει κ αυτο το γκαζι του δε μπορει,100 αλογατακια εχει(+κουμπι σπορ) :)

αυριο ομως που θα το ξανα γευτω..θα ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το fiesta τα σπάει απο εμφάνιση.

Βασικά έχω ερωτευτεί το πράσινο (sqeeze)

αλλά δέν το βρίσκω πουθενά στην ελλάδα. :wacko:

 

Το κακό ρε παιδιά είναι πως η Ford δίνει έκπτωση 10% σε όλα τα μοντέλα που φέρνει η ίδια και δέν φέρνει το πράσινο! Σε υποχρεώνει έτσι να το πάρεις με ειδική παραγγελία και να χάσεις την έκπτωση. Τί καραγκιοζιλίκια είναι αυτά... να θεωρεί η εταιρία 'ειδική παραγγελία' ένα χρώμα που υπάρχει στα φυλλάδιά της και το προωθεί σε όλες τις διαφημίσεις???? :mad:

 

Παιδιά βοηθήστε αν το έχετε δεί πουθενά! Μιλάμε για έρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το fiesta τα σπάει απο εμφάνιση.

Βασικά έχω ερωτευτεί το πράσινο (sqeeze)

αλλά δέν το βρίσκω πουθενά στην ελλάδα. :wacko:

 

Το κακό ρε παιδιά είναι πως η Ford δίνει έκπτωση 10% σε όλα τα μοντέλα που φέρνει η ίδια και δέν φέρνει το πράσινο! Σε υποχρεώνει έτσι να το πάρεις με ειδική παραγγελία και να χάσεις την έκπτωση. Τί καραγκιοζιλίκια είναι αυτά... να θεωρεί η εταιρία 'ειδική παραγγελία' ένα χρώμα που υπάρχει στα φυλλάδιά της και το προωθεί σε όλες τις διαφημίσεις???? :mad:

 

Παιδιά βοηθήστε αν το έχετε δεί πουθενά! Μιλάμε για έρωτα!

 

Ξεστοκαρισμα θελουν να κανουν οι ανθρωποι κι οχι να εξυπηρετησουν τις αναγκες των πελατων τους.

 

Τσεκαρε παντως και το λευκο sport μηπως σου περασει ο ερωτας ;)

 

http://img22.imageshack.us/img22/5489/img2011s705.jpg

 

http://img15.imageshack.us/img15/3032/49fiesta.jpg

 

http://img23.imageshack.us/img23/5162/img19751s759.jpg

 

http://img141.imageshack.us/img141/1549/49fiesta3.jpg

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ξεστοκαρισμα θελουν να κανουν οι ανθρωποι κι οχι να εξυπηρετησουν τις αναγκες των πελατων τους.

 

Τσεκαρε παντως και το λευκο sport μηπως σου περασει ο ερωτας ;)

 

ΚΑλό είναι και το λευκό ομολογώ!...αλλά το πράσινο είναι πολύ πιο εξωτικό!

ΓΜΤ το είχα δεί και εγώ αυτό στον Βόλο πρίν 3-4 μέρες!!! Άντε μπας και κάνουν καμια παλικαριά να φέρουν κανένα σύντομα αλλιώς θα παίρνω κάθε μέρα στην Ford να τους ζαλίσω τα @@!!! :D

 

http://img12.imageshack.us/img12/232/34256752667eaf7021c1o.th.jpg http://img13.imageshack.us/img13/7515/3356699853aee318ee03o.th.jpg http://img150.imageshack.us/img150/5654/346435175972a91fca23o.th.jpg http://img402.imageshack.us/img402/2645/346328703949d95f28cao.th.jpg http://img220.imageshack.us/img220/7559/34632711430847a49df7o.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μεσαίο είναι υπέροχο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

το κοκκινο συμπεριλαμβανεται στα χρωματα της φορντ για το φιεστα η θα πρεπει να περιμενω σαν το φιλο?

επισης υπαρχει περιπτωση να περιμενω κανα 15ημερο για να μου παραδωσουν το αμαξι απο την παραγγελια η θα τραβηξει τριμηνο?

Link to comment
Share on other sites

Για το MiTo τι εχεις να πεις αξιζουν τα λεφτα του?

 

αν σκεφτεις οτι με ~20χιλ το παιρνεις φουλ εξτρα,αν το θες για γκαζι σιγουρα αξιζει! πολυ νευρο,με χαμηλη ταχυτητα, κουμπομενη την 6 και νιωθεις το τραβηγμα..

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτεις οτι με ~20χιλ το παιρνεις φουλ εξτρα,αν το θες για γκαζι σιγουρα αξιζει! πολυ νευρο,με χαμηλη ταχυτητα, κουμπομενη την 6 και νιωθεις το τραβηγμα..

 

Το εχει ο φιλος μου το 1.4 κινητηρα 95hp και μου λεει οτι αξιζει παρα πολυ μ αυτα τα λεφτα να το παρεις.Απλα κοιτουσα με τους γονεις μου για αμαξι και θελω και γω MiTo ( εχει γινει ερωτας πια) και σκεφτομαι για το 1.4 155hp γι αυτο ρωταω αν αξιζει για τα λεφτα του.

Link to comment
Share on other sites

Η Mito(1.4-155 HP) αναμεσα στα Ibiza & Fiesta που εχω οδηγησεις ειναι με διαφορα η καλυτερη.Μπορει βεβαια να βοηθανε και τα παραπανω αλογα αλλα συνολικα δεν πιανεται σε αισθηση,επιδοσεις και τεχνολογικες λυσεις.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο,τι πληρωσεις παιρνεις.Και στην περιπτωση της Mito πληρωνεις 155 αλογα απο 1.400 κυβικα(μοναδικος συνδυασμος αυτη τη στιγμη στην κατηγορια,μαζι με το G.Punto Abarth αν δεν κανω λαθος)τα φαρδυτερα μετατροχια της κατηγοριας,coil-over ελατηρια στις αναρτησεις,τo συστημα DNA κτλ.Φυσικα ολα αυτα πρεπει να τα εκτιμησεις και να τα χρειαζεσαι,αλλιως δεν εχει νοημα να τα πληρωσεις.

 

Παντως τωρα με τις μειωσεις τιμων που διαβαζω ειναι ακομα πιο δελεαστικη περιπτωση

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κοινο μυστικο πως στην Ελλαδα τουλαχιστον,οι πωλησεις της στα περισσοτερα segments δεν ειναι αυτες που θα περιμεναν,κι επιθυμουν να κανουν κατι γι αυτο.

 

Ειδικα για τη Mito ο τοπικος αντιπροσωπος μου ξεκιναει την 1.4 155hp Distinctive λιγο κατω απο τα 18Κ + δωρακι απο τον καταλογο του εξοπλισμου,για εξοφληση μετρητοις

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Η Mito(1.4-155 HP) αναμεσα στα Ibiza & Fiesta που εχω οδηγησεις ειναι με διαφορα η καλυτερη.Μπορει βεβαια να βοηθανε και τα παραπανω αλογα αλλα συνολικα δεν πιανεται σε αισθηση,επιδοσεις και τεχνολογικες λυσεις.

 

Οντως σαν τεχνολογια πανω εχει πραγματα που ζηλευουν αυτοκινητα πολλων χιλιαδων παραπανω.Περιμενω πως και πως να την παω για test drive.

Link to comment
Share on other sites

παιδια λεω να παρω καινουργιο αυτοκινητο μικρο στην κατηγορια -μεχρι 1300 κυβικα- και οικονομικο σε τιμη πχ ας πουμε μεχρι 11.000 ευρω κ σκεφτομαι Γιαπωνεζικα Κορεατικα κ Γερμανικα κατα προτιμηση. Πχ Getz, Ford Ka! Πειτε μου καμια ιδεα γιατι εχω πελαγωσει :-(
Link to comment
Share on other sites

παιδια λεω να παρω καινουργιο αυτοκινητο μικρο στην κατηγορια -μεχρι 1300 κυβικα- και οικονομικο σε τιμη πχ ας πουμε μεχρι 11.000 ευρω κ σκεφτομαι Γιαπωνεζικα Κορεατικα κ Γερμανικα κατα προτιμηση. Πχ Getz, Ford Ka! Πειτε μου καμια ιδεα γιατι εχω πελαγωσει :-(

 

honda jazz ,για σκεψου το.Έχω το παλιό μοντελο , μεταχειρισμενο μάλιστα το πήρα κ ειμαι υπερικανοποιημενος.

 

ειναι πολύ οικονομικό μοντελο, έχει τεραστιους χωρους. στα 1339 κυβικά αποδίδει 100 ίππους, και επίσης προσωπικά το θεωρω πανεμορφο εξωτερικά.(ειδικα στο μπλε).

 

Τέλος , ειναι honda...

 

edited:

 

τωρα ειδα το οριο των 11.000 που εχεις βάλει, νομιζω οτι ειναι λιγο πιο ακριβη η βασικη εκδοση του jazz.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

honda jazz ,για σκεψου το.Έχω το παλιό μοντελο , μεταχειρισμενο μάλιστα το πήρα κ ειμαι υπερικανοποιημενος.

 

ειναι πολύ οικονομικό μοντελο, έχει τεραστιους χωρους. στα 1339 κυβικά αποδίδει 100 ίππους, και επίσης προσωπικά το θεωρω πανεμορφο εξωτερικά.(ειδικα στο μπλε).

 

Τέλος , ειναι honda...

 

edited:

 

τωρα ειδα το οριο των 11.000 που εχεις βάλει, νομιζω οτι ειναι λιγο πιο ακριβη η βασικη εκδοση του jazz.

 

 

 

βασικα μου αρεσει το jazz και αν σκεφτω για μεταχειρισμενο προς τα εκει θα κατευθυνθω:):)

Link to comment
Share on other sites

παιδια λεω να παρω καινουργιο αυτοκινητο μικρο στην κατηγορια -μεχρι 1300 κυβικα- και οικονομικο σε τιμη πχ ας πουμε μεχρι 11.000 ευρω κ σκεφτομαι Γιαπωνεζικα Κορεατικα κ Γερμανικα κατα προτιμηση. Πχ Getz, Ford Ka! Πειτε μου καμια ιδεα γιατι εχω πελαγωσει :-(

 

Το ibiza εχει πεσει αρκετα σε τιμη,αν περνιεται για "γερμανικο".

 

Εγω θα λεγα να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις το Yaris ;)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...