Jump to content

Αγορά μηχανής 650cc: Προτάσεις


arischro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω την BMW GS650 Dakar. Αξίζει λέτε? Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε στα 650κ.ε.? Η χρήση για την οποία τη θέλω είναι πρώτον για μετακινήσεις μέσα στην πόλη, δεύτερον να μπορώ να κάνω ένα ταξιδάκι και τρίτον να μπωρώ να κινούμαι και εκτός δρόμου. Κοιτάω μόνο για 650 και κάτω. Την συγκεκριμένη θα την πάρω από φίλο 4500ευρώ. Έχει κάνει 8000χμ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

h sygekrimenh einai h monh mhxanh tis BMW pou kata tin gnwmh mou aksizei.Otan les ektos dromou poso diladi?an einai apla kanas xalikodromos ktl pare kammia suzuki sv 650
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είπα να την κάνω και motocross. Απλά θέλω να μπορεί να κινηθεί άνετα σε έναν χωματόδρομο. Όσο για τη suzuki, δεν θα έλεγα οτι μου αρέσει και πολύ εμφανησιακά. Τη BMW την λατρεύω σαν εμφάνηση.
Link to comment
Share on other sites

egw 8a proteina suzuki v-strom 650 (ase pou 8a tin pernan gia tin xiliara kai 8a ftiaxnese) h aprilia pigaso 650 stin ekdosh tibet raid
Link to comment
Share on other sites

evripidis καλή και η transalp, αλλά είναι πιο πολλά κυβικά, είναι πιο ογκώδης, και sorry αλλά η dakar είναι πιο όμορφη νομίζω. Θα ήθελα να μάθω τι αρνητικά έχει αυτή η μηχανή. Οχι φυσικά του στυλ υπάρχουν και πιο γρήγορες, δεν είναι όμορφη κλπ. Αλλά για τη συγκεκριμένη μηχανή καθεαυτού. Πχ, έχει δείκτη βενζίνης ή έστω λαμπάκι? (αλήθεια εχει?)
Link to comment
Share on other sites

TRANSALP XL650V 7872 ευρώ καινούρια η VARADERO ειναι η πιο μεγάλη και ακριβότερη.

 

Κοιτα το για μενα το ονομα honda τις μηχανες ειναι εγγύηση και γενικά ο γιαπωνέζος μην μπερδευεσαι με τα bmw δεν ειναι αυτοκινητα το συγκεκριμένο δεν ειναι τυχαίo που ειναι best seller και ευκολα μπορεις να βρεις ενα μεταχειρισμένο σε καλη κατασταση, τιμή αυτα απο μενα.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 years later...

Γειά σας παιδιά. :)

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας για την επιλογή μεταξύ των Yamaha TDM και Triumph Tiger. Αναφέρομαι σε αγορά νέου μοντέλου και όχι μεταχειρισμένου.

 

Σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές οπτικές γωνίες που είναι σωστές όπως σε όλες τις επιλογές, οπότε θα αναφέρω λίγο το σκεπτικό χρήσης της μηχανής για να ακούσω απόψεις.

 

Ύστερα από κάποια χρόνια μηχανόβιος ξεκινώντας από παπιά και καταλήγωντας σε διάφορες μηχανές περισσότερο σε συνθήκες πόλης, έχω αποφασίσει εδώ και χρόνια να μην οδηγάω σε πόλη γιατί δεν θέλω να «μαζεύω κόκκαλα» από την άσφαλτο. Το λέω συνειδητά αυτό και το έχω επιλέξει ομοίως, παρόλο που πάντα ήμουν και είμαι οδηγός με αμυντική συμπεριφορά και πάντα υπεύθυνος με τον εαυτό μου, δηλαδή απλά φορούσα κράνος ακόμα και για 10 μέτρα μετακίνηση, αλλά και οδηγούσα με κανόνες προβλεψιμότητας των κινήσεων των άλλων οδηγών. Απλά είπα «τέλος η οδήγηση στην πόλη» όταν ένιωσα μερικές φορές πραγματικά πόσο εκτεθειμένος είσαι στα λάθη των άλλων. Ως εκ τούτου δεν σκοπεύω να ξαναγίνω μηχανόβιος σε συνθήκες πόλης - όπου συμβαίνει και η πλειοψηφία των σοβαρών ατυχημάτων με μηχανές - αλλά να πάρω μια μηχανή για ταξίδια ανά τον κόσμο (ταξιδεύω και στο εξωτερικό). Με εξοπλισμούς, βαλιτσάκια, κλπ.

 

Έτσι λοιπόν ζητάω τις απόψεις σας αν φυσικά έχετε σχετική εμπειρία από τέτοιες συνθήκες. Το γιατί κατέληξα στα δύο παραπάνω μοντέλα είναι θέμα κυρίως πώς σου «μιλάει» ένα όχημα και οι οδηγοί με ένστικτο και συναίσθημα θα καταλάβουν σε τί αναφέρομαι. Δηλαδή θα μπορούσα να διαβάσω 1500 αναλύσεις τεχνικές γιατί πραγματικά ένα άλλο μοντέλο ίσως να είναι καλύτερο, αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν μπορείς να απολαύσεις την οδήγηση και την περιπέτεια με ένα όχημα που δεν σου κάνει το κλικ. Έτσι λοιπόν εμένα μου έχουν κάνει κλικ τα δύο παραπάνω.

 

Έχω ακούσει ότι το TDM είναι πιο φιλικό γενικότερα, αλλά και ότι το Tiger «πετάει». Σίγουρα θα κάνω και κάποια test drive.

 

Με χαρά θα ακούσω τις απόψεις σας. :)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

xoris na exo odigisei kapoio etsi oste na ekfero sfairikh apopsi,mporo na po oti to klik sto opoio anaferesai mou to kanei to tdm.tin tiger na sou po tin alitheia dn tin exo dei pote oute pos paei alla to tdm gia mena einai koryfi kai se sxesi me varadero kai me otidipote.den mporo na dikaiologiso alla ayti einai i apopsi mou :O:O:O

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα ότι παρουσιάστηκε πρόσφατα το νέο Honda Transalp 700 και μου αρέσει πολύ.

 

Οπότε το προσθέτω κι αυτό στη σύγκριση, τροποποίησα και τον τίτλο. Αν και δεν ξέρω πότε πρόκειται να έρθει, άλλωστε δεν βιάζομαι στην επιλογή.

 

:cool:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα 3 ποια μοντέλα που έχεις να διαλέξεις έρχομαι να προσφέσω και ένα τέταρτο...Την Varadero δεν την έχεις σκεφτεί καθόλου?Αποκλείεται αλλά θέλω να μου πείς γιατί την απέκλεισες...Ασ πάμε στα δια ταύτα...Εγώ θα σου πρότεινα το TDM γιατί είναι συμμαζεμένο και θα σε βοηθήσει και στην ενδεχόμενη κίνηση σου μέσα στην πόλη...Είναι φοβερά προσεγμένη μηχανή και με το γκάζι της όποτε το χρειαστείς...!Όσο για ταξίδια με κλειστά τα μάτια θα πήγαινα με αυτό το μοτόρι...!Μετά έρχεται και το καινούργιο Transalp αλλά στα 700 κυβικά...Πανέμορφο αλλά ακόμα καινούργιο...Θα περίμενα να βγει λίγο στους δρόμους να ακούσω πως πάει από αυτούς που το οδηγήσανε και όχι από περιοδικά...Για το Varadero τα λόγια είναι περιττά(άποψη μου βέβαια)...Φοβερή άνεση...Για την Triumph δεν αναφέρθηκα καν γιατί δεν μου άρεσε γενικά σαν μηχανή..Εγώ ανάμεσα σε αυτές τις 3 σου προτείνο TDM...Συγνώμη αν σε κούρασα...

 

Τα μυαλά στο κεφάλι και πάνω απο αυτά πάντα κράνος όπως και το πράτεις απ'ότι διάβασα...Όποιο μοτόρι και να πάρεις καλοτάξιδο και όλα τα χιλιόμετρα που θα κάνεις να είναι απροβλημάτιστα....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Varadero δεν με τρελαίνει εμφανισιακά και έδω έχει να κάνει το κλικ που περιέγραφα παραπάνω. Σίγουρα αυτό είναι ένα θέμα προσωπικού γούστου και δεν υπάρχει μία αλήθεια.

 

Από εκεί και πέρα έχω μια μεγαλύτερη τάση προς την TDM από αυτές που έχω υπό σύγκριση.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. :)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα έχω μια μεγαλύτερη τάση προς την TDM από αυτές που έχω υπό σύγκριση.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. :)

 

Και καλά κάνεις..!Συμφωνώ απόλυτα..Να σου πω την αλήθεια ο πρώτος λόγος που απέρριψα την Tiger ήταν η εμφάνισή της...Το θέμα είναι όποια μηχανή είναι να πάρεις να την "ερωτευτείς"...Με την επιλογή της TDM με βρίσκεις 1000% σύμφωνο..!Όσο για τις συμβουλές γι'αυτό είναι τα φορουμ για συμβουλές ανταλλαγή απόψεων κτλ κτλ...:):):)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα φόρουμ είναι γι' αυτό το σκοπό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι θα απαντήσουν κάποιοι. Είναι σωστό να λέμε ευχαριστώ κυρίως για το χρόνο που διέθεσε ο άλλος να απαντήσει. :)

 

Για να έρθουμε στο θέμα μας και να διευρύνουμε λίγο τη συζήτηση και να γίνει ίσως και πιο εύκολη η σύγκριση, θεωρώ σημαντικό το θέμα του κόστους για βλάβες, service, κλπ.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Οντας κατοχος του TDM 850 και λαμβανοντας υπ'οψιν τον λογο που θελεις μια μοτοσυκλετα θα σου ελεγα να δεις κατι αλλο.

 

Ισως το BMW F800ST...

 

To νεο Tiger, to TDM900 και οπως βλεπω το νεο XLV700 (transalp) ειναι μηχανες προσανατολησμενες στην πολη και σε μικρα ταξιδια.

 

Καμμια δεν εχει ουσιωδη προστασια απο τον αερα και μην ξεχνας το φορτωμα.

 

Το TDM και το Tiger απλα δεν ειναι σχεδιασμενα για να δειχνουν ωραια με βαλιτσες, οποτε φανταζομαι οτι το νεο transalp θα εχει το πανω χερι εδω. Αλλα, του μικρυναν πολυ την μετοπικη επιφανια, κατι που θα του κανει ζημια στο ταξιδι.

 

Για μενα οι επιλογες σου θα επρεπε να ειναι οι εξεις:

 

BMW F800ST

SUZUKI V-STROM 650

 

φιλικα, Στεφανος

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο .

το vstrom ειναι μηχανακι που θα το χαρακτηριζα γενικο κουμανταδόρο , τα καταφερνει σε ολους τους τομεις απο αξιοπρεπως ως πολυ καλα, περισσοτερο δε τα ταξιδια στα οποια δινεις ιδιαίτερη εμφαση. Αντιλαμβανομαι βεβαια οτι μαλλον δε σου εχει κανει το κλικ που περιμενεις, η αληθεια ειναι ουτε κι εμενα. Βρισκομαι κι εγω περιπου στην ιδια κατασταση με σενα,αναζητω δηλαδη μηχανη μεταξυ 600-900 κυβικων για ταξιδια (οχι πολυ μακρινα) αλλα και λιγη πολη. Το τωρινο μου ηχανακι ειναι το honda cbf 500, πολυ τιμιο και αξιοπιστο μα θελω κατι δυνατοτερο.

Περασα κι εγω λοιπον απο την ιδια φαση προβληματισμου με σενα και τεσταρα μηχανακια. Επιτρεψε μου να σου πω τη γνωμη μου μηπως και μπορεσω να σε βοηθησω να δεις πιο σφαιρικα τα πραγματα.

Το συναισθημα ειναι πολυ σημαντικη παραμετρος αλλα δυστυχως ζουμε στην Ελλαδα με οτι αυτο συνεπαγεται απο θεμα υποστηριξης, δρομων κλπ, πρεπει λοιπον κανεις να επιτρεπει και στη λογικη να επιδρα στην αποφαση του. Γιαυτο το λογο:

tiger: πανεμορφο, δυνατο, αξιοπιστο στα ταξιδια, πασχει ομως βαρεως σε θεμα σερβις, ανταλλακτικων και ψυσικα μεταπωλησης (αν μια μερα να θελησεις μια αλλη μηχανη θα δυσκολευτεις τρομερα να το δωσεις)

tdm: ωραιο,αρκετα δυνατο αν και δε βαζει φωτια στην ασφαλτο, λιγο απο ολα, αλλα αρκετα πολυφορεμενο, οχι ιδιαίτερα ευκολο στους χειρισμους

transalp: ομορφο, καινουριο , αδυναμο.

 

γιατι δε σκεφτεσαι και αλλες εναλλακτικες λυσεις; πρωτη και καλυτερη αυτη που προτεινε ο φιλος και μαλιστα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω κι εγω, δηλ την bmw f800st: τρομερα φρενα, καλη ιπποδυναμη, ιδιαίτερα καλη προστασια απο ανεμο, γραμμικοτατο μοτερ, ανετο, με ιμαντα, οτι πρεπει για ταξιδια. Το μονο του μειονεκτημα η ελαφρως τσιμπημενη τιμη

 

SUZUKI GSR 600: φτηνο, καινουριο, ευελικτο, ομορφο, βγαινει και με ανεμοθωρακα

 

honda cbf600: το καινουριο ειναι πολυ δυνατο, εχει abs, ψεκασμο, ανετο, ευελικτο και με δυνατα φρενα και δυνατη τιμη

 

kawasaki versys: καινουριο, ωραιο, ευελικτο, αξιοπιστο και για ταξιδια, δελεαστικη τιμη

 

yamaha fazer: δυνατο, ομορφο, πολυχρηστικο, κινητηρας αξιοπιστος .

υπαρχουν κι αλλες εναλλακτικες λυσεις απλως εβαλα τις πιο βασικες για να παρεις μια ιδεα και να μην περιοριστεις σε μια επιλογη που πιθανον να μετανοιωσεις στο μελλον. γνωμη μου παντα και φιλικοτατα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΡΙΦΤΕΡΕΣ ΟΡΕΙΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΟ TIGER ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΚΑΖΙ+ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ! ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ "ΕΚΔΡΟΜΙΚΟ" ΧΩΜΑ,ΟΚ ΤΟΤΕ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟ ΝΕΟ TRANSALP 700. ΑΞΙOΠΙΣΤΙΑ HONDA!
Link to comment
Share on other sites

το tiger φιλε μου ειναι αψογο,κανε τα ολα μια βολτα και ασε τελευταιο το tiger και θα με θυμηθεις.το μηχανακι ειναι αλλου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σε όσους έχουν ήδη απαντήσει. :)

 

Η αλήθεια είναι ότι τώρα έχοντας ακούσει κι αυτά νιώθω περισσότερο μπερδεμένος, χεχε. :p

 

Σίγουρα μια δοκιμαστική οδήγηση δεν θα βλάψει, αλλά κυρίως θα πρέπει να τις δω σε συνθήκες ταξιδιού και όχι σε μια απλή βολτούλα στο τετράγωνο. Λίγο δύσκολο αυτό.

 

Πάντως δεν βιάζομαι, θέλω να είναι πιο συνειδητή η επιλογή όσο είναι εφικτό. Οπότε συνεχίζετε να γράφετε απόψεις όσοι θέλετε.

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...