Jump to content

[Επίσημο] Nokia N79


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είστε σίγουροι οτι οι δύο τρυπούλες στο κάτω μέρος δεν είναι και οι δύο για το μικρόφωνο; Από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής:

 

Voice and audio recording

 

Voice commands

Enhanced voice dialing

Voice recorder

Audio recording formats: AMR, AAC stereo

FR, EFR, WCDMA, and GSM AMR

Digital stereo microphone

Text-to-speech

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μιλαω για αυτη τη ζωνη:http://www.symbian-guru.com/welcome/2009/01/nokia-n79-active-with-bluetooth-wearlink-belt.htmlκαι ελπιζω να μπορουμε να τη παρουμε και εμεις που ηδη εχουμε το κινητο σε μια ''φιλικη'' τιμη...

 

οσο για τις δυο τρυπες η μια ειναι μικροφωνο και η αλλη ειναι για κρεμας πραγματακια αν ανοιξεις τη πρόσοψη πισω θα το προσεξεις κοιτα και το εγχειρίδιο που εχει και εικονα με επεξηγηση εκτος και αν ειμαι τοσο λαθος που καταφερα σε ενα μικροφωνο να κρεμασω ενα ζωακι!!χιχιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι οτι οι δύο τρυπούλες στο κάτω μέρος δεν είναι και οι δύο για το μικρόφωνο; Από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής:

 

Voice and audio recording

 

Voice commands

Enhanced voice dialing

Voice recorder

Audio recording formats: AMR, AAC stereo

FR, EFR, WCDMA, and GSM AMR

Digital stereo microphone

Text-to-speech

 

Από το manual:

Σύνδεση ιμάντα χειρός

1. Αφαιρέστε το πίσω κάλυμμα.

2. Περάστε τον ιμάντα καρπού και σφίξτε τον.

3. Επανατοποθετήστε το κάλυμμα.

 

Μπορείς να ανοίξεις και μόνος σου το πίσω κάλυμμα και να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Hands-On With The Nokia N79 Active

 

http://www.symbian-guru.com/wp-content/uploads/2009/02/handson_with_active_overall.jpg

 

http://www.symbian-guru.com/welcome/2009/02/hands-on-with-the-nokia-n79-active.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Απο το επίσημο site της ΝΟΚΙΑ :

 

Βίντεο

Κύρια κάμερα - Εγγραφή βίντεο έως και στα 640 x 480 pixel (VGA) και έως 30 fps - Ψηφιακό ζουμ βίντεο μέχρι 8 x

Μπροστινή κάμερα - Ψηφιακό ζουμ βίντεο μέχρι 2x

Μορφές αρχείων εγγραφής βίντεο: MPEG

Μορφές εγγραφής ήχου AMR, στερεοφωνικό AAC

Σταθεροποίηση εικόνας

Λειτουργίες ισοστάθμισης λευκού βίντεο: αυτόματο, ηλιοφάνεια, συννεφιά, υπερβολική φωτεινότητα, φως λαμπτήρα φθορισμού

κτλ

κτλ

 

Όταν λοιπόν γράφεις video, μπορείς να έχεις εγγραφή με ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΟ ήχο. Πώς πετυχαίνεται αυτό με ένα μικρόφωνο...; :worry:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Απο το επίσημο site της ΝΟΚΙΑ :

 

Βίντεο

Κύρια κάμερα - Εγγραφή βίντεο έως και στα 640 x 480 pixel (VGA) και έως 30 fps - Ψηφιακό ζουμ βίντεο μέχρι 8 x

Μπροστινή κάμερα - Ψηφιακό ζουμ βίντεο μέχρι 2x

Μορφές αρχείων εγγραφής βίντεο: MPEG

Μορφές εγγραφής ήχου AMR, στερεοφωνικό AAC

Σταθεροποίηση εικόνας

Λειτουργίες ισοστάθμισης λευκού βίντεο: αυτόματο, ηλιοφάνεια, συννεφιά, υπερβολική φωτεινότητα, φως λαμπτήρα φθορισμού

κτλ

κτλ

 

Όταν λοιπόν γράφεις video, μπορείς να έχεις εγγραφή με ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΟ ήχο. Πώς πετυχαίνεται αυτό με ένα μικρόφωνο...; :worry:

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω με σιγουριά για να σου απαντήσω, αλλά αυτό το λέει και στο N78 που δε λέει για στερεοφωνικό μικρόφωνο. Από εκεί και πέρα νομίζω, με τα λίγα που μπόρεσα να βρω, ότι είναι ειδικό μικρόφωνο που κάνει αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκτός θέματος αλλά είναι μια μόνο ερωτησούλα. Ψες μου έπεσε το κινητό και γδάρθηκε λίγο η οθόνη και μου τη σπάει. Μήπως μπορεί να φύγει έστω λίγο με οινοπνευμα ή κάποιο υγρό? ή είναι επικίνδυνο ?
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το γδάρσιμο δεν γίνεται να φύγει. Εκτός αν δεν είναι γδάρσιμο και έχει απλά λερωθεί. Μπορείς να πας σε ένα Nokia shop, αν φαίνεται πολύ, και να σου αλλάξουν τζαμάκι.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκτός θέματος αλλά είναι μια μόνο ερωτησούλα. Ψες μου έπεσε το κινητό και γδάρθηκε λίγο η οθόνη και μου τη σπάει. Μήπως μπορεί να φύγει έστω λίγο με οινοπνευμα ή κάποιο υγρό? ή είναι επικίνδυνο ?

 

διαβαζοντας αυτα που γραφεις ανατρίχιασα!!:shock::frog:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι σίγουρα γδάρσιμο. Θα το συνηθίσω.

Στο θέμα μας...παρατήρησα το εξής πρόβλημα: υπάρχουν φορές που τα βίντεο δεν εμφανίζονται παρα μόνο η οθόνη είναι μαύρη και ακούγεται μόνο ο ήχος. Γιατιιιιιιιιιιιιι? : X

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα. Νέος κάτοχος του Ν 79 εδώ και κάμποσες ώρες. απορίες που έχω μέχρι στιγμής. διάβασα αρκετά απο τα προηγούμενα πόστ αλλά δν βρήκα απαντήσεις

 

1. Το παλιό μου κινητό ήταν SE και πολλές επαφές μου ειναι αποθηκευμένες στη συσκευή. πάτησα αποστολή όλων των επαφών μέσω bluetοοth φάνηκε να τις πήρα (ήρθε κανονικά το μνμ) πάτησα αποθήκευση προσωπικών στοιχείων και μου έβγαλε το μήνυμα οτι αποθηκεύτηκαν αλλα δεν τις βρίσκω στις επαφές μου μέσα. Αν στείλω μία- μια κάποια επαφή με την ίδια διαδικασία την βρίσκω. αλλά θα κάτσω να στείλω μία μία όλες τις επαφές για να το πετύχω; κάποιος τρόπος να τις στείλω όλες υπάρχει χωρίς την χρήση outlook ή κάποιου προγράμματος;

 

2. το Gps πώς δουλεύει; απ'ότι κατάλαβα ελληνικούς χάρτες δεν έχει. Έντάξει θα βρώ να περάσω αλλα όταν πάω να άνοιξω την εφαρμογή με ρωτάει αν θέλω να χρησιμοποιήσω wap ή online (κάτι τέτοιο). και τα 2 ακούγονται χρεώσημα. Το GPS ειναι χωρίς χρέωση αν δεν κάνω λάθος. πώς θα δουλέψει το GPS χωρίς να χρησιμοποιεί internet (=χρέωση). πάλι καλά που έχω κάρτα και μόλις άδειασε σταμάτησε γιατί άν είχα σύνδεση ποιος ξέρει τι λογαριασμός θα μου ερχόταν....

 

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων και είμαι σίγουρος οτι στο μέλλον θα έχω κι άλλες απορίες...:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

@loukas

το εχω παρατηρησει και εγω αυτο αλλα νομιζω πως ειναι θεμα κωδικοποίησης.δηλ.οποτε κατεβαζω βιντεο απο το youtube χρησιμοποιοντας online converter τοτε μπορει να βγει προβλημα αλλα αν φτιαχνω βιντεακια μεσω προγράμματος παντοτε τα βλεπει κανονικα

 

@xoxlios4

μεγια το κινητακι:happy::happy:!!!και τωρα οι απαντησεις:

1. Αν δεν θελεις να κανεις αυτη τη διαδικασια χωρις καποιο προγραμμα τοτε η μονη λυση ειναι να αντιγραψεις ολους τους αριθμους στη καρτα σιμ.μετα τη βαζεις στο Ν79 και αυτο τα αντιγραφει κατευθειαν στη δικη του μνημη

2.Απο οτι θυμαμαι οι χαρτες ηταν μεσα στο κινητο..χμ...παντως δεν χρειαζεται wap ή γενικως internet για να λειτουργησει το gps.απλα με τη βοηθεια του internet κλειδωνει ποιο γρηγορα στους δορυφόρους;)

Link to comment
Share on other sites

απο που αγοραζουμε γνησιες πισω προσοψεις για το κινητακι μας?

 

 

προτιμω κανονικο μαγαζι και οχι eshop ;)

Link to comment
Share on other sites

απο που αγοραζουμε γνησιες πισω προσοψεις για το κινητακι μας?

 

 

προτιμω κανονικο μαγαζι και οχι eshop ;)

Ε πήγαινε να ρωτήσεις σε κάποιο nokia shop. Αν θες ψάξε και σε κάποιο πλαίσιο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πάλι εχω χάσει πολύ χώρο στη μνήμη του κινητού!όταν είχε γίνει τη πρώτα φορά έκανα φορματ χωρίς να το πολυψάξω αλλά τώρα πρόσεξα ότι έχουν χαθεί 44 mb σε αλλά αρχεία ή τουλάχιστον έτσι λέει το κινητό.ποια είναι αυτα τα αλλά αρχεία;υπαρχει κάποιο πρόγραμμα που θα με βοηθήσει να καθαρίσω το κινητό;;
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πάλι εχω χάσει πολύ χώρο στη μνήμη του κινητού!όταν είχε γίνει τη πρώτα φορά έκανα φορματ χωρίς να το πολυψάξω αλλά τώρα πρόσεξα ότι έχουν χαθεί 44 mb σε αλλά αρχεία ή τουλάχιστον έτσι λέει το κινητό.ποια είναι αυτα τα αλλά αρχεία;υπαρχει κάποιο πρόγραμμα που θα με βοηθήσει να καθαρίσω το κινητό;;

δες το φακελο cache και data\lifeblog στη μνημη τηλεφωνου με καποιον file manager.

Link to comment
Share on other sites

Ε πήγαινε να ρωτήσεις σε κάποιο nokia shop. Αν θες ψάξε και σε κάποιο πλαίσιο.

 

το πλαισιο δεν εχει

και σε ενα νοκια shop μου ειπαν μονο με παραγγελια...

Link to comment
Share on other sites

το πλαισιο δεν εχει

και σε ενα νοκια shop μου ειπαν μονο με παραγγελια...

Μπορεις να ρωτησεις κ στα κεντρικα της ΝΟΚΙΑ στην Βουλιαγμενης. Απο την στιγμη που δεν εχουν τα nokia shop δυσκολα θα βρεις αλλου. Ρωτησες κ σε αλλα nokia shop κ σου ειπαν ολα το ιδιο? Αν ρωτησες μονο σε ενα καλο ειναι να ρωτησεις κ σε αλλα nokia shop.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ΝΟΚΙΑ Shops έχουν. Ζήτα το και σαν ανταλλακτικό (όχι δηλ. σαν αξεσουάρ - εμπίπτει σε διαφορετικό φορολογικό καθεστώς) για να πετύχεις καλύτερη τιμή (6 Ευρώ)....;)
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

δες το φακελο cache και data\lifeblog στη μνημη τηλεφωνου με καποιον file manager.

απο τα αρχεια του system?αυτα που θα βρω εκει να τα διαγραψω??:worry:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, αρχεία που δεν ξέρεις τι είναι και τι δουλειά κάνουν, μην τα σβήνεις. Αλλά ότι βρίσκεται μέσα στον φάκελο lifeblog, μπορείς να τα διαγράψεις.
Link to comment
Share on other sites

Και ότι βρίσκεται στον φάκελο cache μπορείς να το σβήσεις
3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα. Νέος κάτοχος του Ν 79 εδώ και κάμποσες ώρες. απορίες που έχω μέχρι στιγμής. διάβασα αρκετά απο τα προηγούμενα πόστ αλλά δν βρήκα απαντήσεις

 

1. Το παλιό μου κινητό ήταν SE και πολλές επαφές μου ειναι αποθηκευμένες στη συσκευή. πάτησα αποστολή όλων των επαφών μέσω bluetοοth φάνηκε να τις πήρα (ήρθε κανονικά το μνμ) πάτησα αποθήκευση προσωπικών στοιχείων και μου έβγαλε το μήνυμα οτι αποθηκεύτηκαν αλλα δεν τις βρίσκω στις επαφές μου μέσα. Αν στείλω μία- μια κάποια επαφή με την ίδια διαδικασία την βρίσκω. αλλά θα κάτσω να στείλω μία μία όλες τις επαφές για να το πετύχω; κάποιος τρόπος να τις στείλω όλες υπάρχει χωρίς την χρήση outlook ή κάποιου προγράμματος;

 

2. το Gps πώς δουλεύει; απ'ότι κατάλαβα ελληνικούς χάρτες δεν έχει. Έντάξει θα βρώ να περάσω αλλα όταν πάω να άνοιξω την εφαρμογή με ρωτάει αν θέλω να χρησιμοποιήσω wap ή online (κάτι τέτοιο). και τα 2 ακούγονται χρεώσημα. Το GPS ειναι χωρίς χρέωση αν δεν κάνω λάθος. πώς θα δουλέψει το GPS χωρίς να χρησιμοποιεί internet (=χρέωση). πάλι καλά που έχω κάρτα και μόλις άδειασε σταμάτησε γιατί άν είχα σύνδεση ποιος ξέρει τι λογαριασμός θα μου ερχόταν....

 

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων και είμαι σίγουρος οτι στο μέλλον θα έχω κι άλλες απορίες...:lol::lol:

1) Εφόσον δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ως διαμεσολαβητή κάποιο πρόγραμμα, δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές. Μία μία με το bluetooth.

 

2) Το GPS ως υπηρεσία είναι εντελώς δωρεάν. Αυτό που ενδέχεται να σε χρεώσει είναι το υποβοηθούμενο GPS «A-GPS» και μόνο όταν αναζητεί δορυφόρους ώστε να κλειδώσει.

Το A-GPS ουσιαστικά βοηθά στα να κλειδώνει δορυφόρους πιο γρήγορα χρησιμοποιώντας το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Η χρέωση είναι της τάξης των 4 με 5 kb, ουσιαστικά μηδαμινή ως προς το όφελος που αποκομίζεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αγορασει το λευκο...

 

Το ασημι χρωμα ποιες 3 προσοψεις δινει?(ασπρη-κοκκινη και μαι τριτη?)δεν μπορω να το βρω σιγουρα..)

 

Edit:

Ανοιχτό γκρι με καφέ του εσπρέσο/κόκκινο κοραλί/λευκό

 

το βρηκα ακυρο

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω...

η ζώνη για το "Active and new Sports Tracker" είναι μόνο για να μετράει του καρδιακούς παλμούς...?? ή κάνει και τίποτα άλλο...??

ρωτάω γιατί θα με ενδιέφερε αυτό το πραγραμματάκι για το τρέξιμο αλλά και να μην μετράει τους καρδιακούς παλμούς δεν θα με πείραζε...

οπότε αν λειτουργεί και χωρίς τη ζώνη μια χαρά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...