Jump to content

[Επίσημο] Nokia N85


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους καταρχην και να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια και τους οδηγους τους καθως με εχουν βοηθησει επιτυχως να "χακαρω" το Ν85 μου.

 

Βεβαια τωρα, δεν ειμαι σιγουρος αν το ρωταω στο σωστο τοπικ και διορθωστε με αν ειμαι λαθος. Ισως να εχει ερωτηθει ξανα και να εχει απαντηθει......εψαξα σε σελιδες του παροντος τοπικ οπως και στο Εφαρμογες Symbian..... Δεν βρηκα ομως κατι σχετικο.

 

Εχω το Ν85 μου με εκδοση λογισμικου 11,047. :blink: Ξερω ειναι παλια, το εχω αγορασει εδω και περιπου 1,5 χρονο, το εχω χακαρει και ετσι εχει μεινει εκτοτε. Θελω να του κανω update αλλα επειτα απο αυτο θα πρεπει να ξανακανω καποια διαδικασια στο κινητο για να περναω εφαρμογες κλπ ?

 

Επισης μπορω να βρω καπου τι προσφερει το συγκεκριμενο update ? (με λιγα λογια τι αλλαγες θα δω στο κινητο μου τηλεφωνο ?)

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Με την αναβάθμιση δεν χάνεις απολύτως τίποτα.

Όλα θα μείνουν στη θέση τους. Ακόμη και το hack.

 

Τώρα ότι αφορά τις διαφορές, συνήθως λίγες ημέρες μετά την ανακοίνωση της νέας έκδοσης βγαίνει και ένα change log.

Η τελευταία έκδοση όπως αναφέρεται και πιο πάνω είναι η 31.002. Η αλλαγές της δεν είναι γνώστες, αλλά να είσαι σίγουρος πως ειδικά εσύ με τη τόσο παλιά έκδοση λογισμικού που έχεις θα δεις διαφορές στην απόκριση του κινητού γενικότερα.

Νέα χαρακτηριστικά δεν γνωρίζω.

Αξίζει να προχωρήσεις σε αναβάθμιση.

 

Και κάτι τελευταίο.

Μετά από την αναβάθμιση καλό είναι να προχωρήσεις σε hard format της συσκευής καθώς και μορφοποίηση της κάρτας μνήμης ώστε να καθαρίσεις τη συσκευή από περιττά βάρη που σίγουρα θα έχει μαζέψει τόσο καιρό.

Αν τελικά το κάνεις, μην ξεχάσεις να κρατήσεις back up των δεδομένων σου, χωρίς όμως να συμπεριλάβεις και τις ρυθμίσεις.

 

 

---------

hard format, μορφοποίηση κάρτας μνήμης & back up: βλέπε FAQ

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά!

 

Πήρα μόλις χτες το Ν85.

Είχα το Ν78 αλλά μου το έκλεψαν οπότε το ν85 το πήρα λίγο βεβιασμένα, χωρίς να το ψάξω και πολύ. Ελπίζω να μου βγει σε καλό.

Γενικά, "σκαμπάζω" από τεχνολογία αλλά το θέμα των κινητών δεν το έχω ψάξει και γενικά είμαι κάπως άσχετη.

Θέλω τη βοήθειά σας.

Το Ν85 που πήρα έχει έκδοση λογισμικού 11.047.233.6 και δυστυχώς είναι vodafone live. Επίσης το product code δεν είναι 0560508 που δίνετε εδώ, αλλά 0574185. Η αλλαγή αυτή είναι γιατί το τηλεφωνο ειναι customized? Πάντως έχει ελληνικά πλήκτρα..

Τώρα εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω? Να ξεκινήσω αναβάθμιση; Γίνεται ή δημιουργεί πρόβλημα το VL? και αυτο, μπορώ να το βγάλω εντελώς από το τηλέφωνο;

Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί δεν τα πάω και πολύ καλά από μόνη μου..

 

Επίσης, κάτι πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Έχω παρατηρήσει πως τις αναπάντητες κλήσεις ή τα μηνύματα μου τα δείχνει μόνο με συμβολάκι πάνω αριστερά, δεν το εμφανίζει στην οθονη ως "1 αναπάντητη κλήση" κτλ. Αλλάζει αυτο????

 

Ευχαριστώ εκ των προτερών και καλως σας βρήκα!

 

Και κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα! Πριν λίγο εβγαλα την μπαταρία για να δω τον κωδικό, και τώρα πάω να το ανοίξω, κάνει αυτή τη μικρή δόνηση και μετά δεν ανοίγει. Όσες φορές και να το ξαναπατήσω να ανοίξει, τίποτα. Αν βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω, τότε ανοίγει...

 

Τι είναι αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση δεν χάνεις απολύτως τίποτα.

Όλα θα μείνουν στη θέση τους. Ακόμη και το hack.

 

Τώρα ότι αφορά τις διαφορές, συνήθως λίγες ημέρες μετά την ανακοίνωση της νέας έκδοσης βγαίνει και ένα change log.

Η τελευταία έκδοση όπως αναφέρεται και πιο πάνω είναι η 31.002. Η αλλαγές της δεν είναι γνώστες, αλλά να είσαι σίγουρος πως ειδικά εσύ με τη τόσο παλιά έκδοση λογισμικού που έχεις θα δεις διαφορές στην απόκριση του κινητού γενικότερα.

Νέα χαρακτηριστικά δεν γνωρίζω.

Αξίζει να προχωρήσεις σε αναβάθμιση.

 

Και κάτι τελευταίο.

Μετά από την αναβάθμιση καλό είναι να προχωρήσεις σε hard format της συσκευής καθώς και μορφοποίηση της κάρτας μνήμης ώστε να καθαρίσεις τη συσκευή από περιττά βάρη που σίγουρα θα έχει μαζέψει τόσο καιρό.

Αν τελικά το κάνεις, μην ξεχάσεις να κρατήσεις back up των δεδομένων σου, χωρίς όμως να συμπεριλάβεις και τις ρυθμίσεις.

 

 

---------

hard format, μορφοποίηση κάρτας μνήμης & back up: βλέπε FAQ

 

Ωραια, φορματ καρτας μνημης κινητου και update εγινηκαν με επιτυχια. Μονο που τελικα σβηστηκαν ολα, γιατι τα ειχα εγκατεστημενα στην καρτα μνημης :lol: δεν πειραζει ομως. Θα τα κανω ολα απο την αρχη τωρα που τα εχω μαθει καλα!

 

Καμια συμβουλη προς το παρον ?

 

Αρχισαν οι αποριες :

 

Απορια Νο1 : πριν το κανω φορματ, update κλπ κλπ οταν το εβαζα στον φορτιστη και οταν τελειωνε η μπαταρια η η φορτιση του κλπ το ειχα ρυθμισει απο καπου και μιλουσε. Ελεγε "Charge complete", "Battery low" κλπ κλπ.........Γιατι δεν μπορω να το ξαναβρω αυτο πουθενα ? :worry:

Απορια Νο2 : Ο αρχικος κωδικος ασφαλειας τηλεφωνου ποιος ειναι ? (ναι, κοιταξα στο μανουαλ και δεν υπαρχει). Μου τον ζηταει καθε φορα που ανοιγει.....ασε που μολις βαζω κατι (νομιζω δοκιμασα 12345 & 0000) μου λεει "Security code entered 5 times wrong and will unlock in 5 minutes"...... κατι τετοιο τεσπα. Ομως το θεμα ειναι οτι εγω μονο μια φορα δοκιμαζω :blink:

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Ερώτηση:

Προσπαθώ να συνδέσω τον υπολογιστή στο internet μέσω του 3g της wind. Το κινητό απο μόνο του συνδέεται κανονικά, όταν όμως το συνδέω στον υπολογιστή δεν κάνει τίποτα.

Συγκεκριμένα, με την εφαρμογή one touch access του ovi μου λεει οτι δεν βρέθηκε δίκτυο. Ξέρει κανείς ακριβώς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στον υπολογιστή και στο τηλέφωνο; Το συνδέω με καλώδιο usb, έχω windows vista και στο τηλέφωνο επιλέγω "PC Suite".

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως θα κανω hard reset στο Ν85?

Παταω οταν ειναι κλειστο πρασινο πληκτρο κλησης, *, 3 και μετα το ανοιγω αλλά τίποτα..... Ανοίγει κανονικά και μπαίνει σε δίκτυο...

 

Κρατα τα πατημενα για αρκετηηηηηηηηηηηηη ωρα, μεχρι να ανοιξει κανονικα. Και εγω στην αρχη το εκανα 2 φορες και δεν επιασε! Την 3η ομως τα κρατησα μεχρι να ανοιξει κομπλε και voila! :)

---VW Beetle 1303LS---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Ερώτηση:

Προσπαθώ να συνδέσω τον υπολογιστή σ........

 

Το βρήκα, τελικά είχα πρόβλημα με τις usb του υπολογιστή. :O

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν ξέρω είναι πολύ λίγο το κινητό λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα

http://tsakos.blogspot.com/

Διαβάστε τα πάντα με τα μάτια των CARTOON καινούριο μέλος ο Ταινιάς ρωτήστε τον τα πάντα από ταινίες τα ξέρει όλα:lol:. O Μπάλακ και ο Μπαλάκης κάνουν την εμφάνισης τους . Τα βιογραφικά αναρτημένα στο blog. Yποσχονται πως θα σας πάνε ταμείο

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν ξέρω είναι πολύ λίγο το κινητό λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα

 

τι περιμενες να εχει,και δεν το εχει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά!

Καλημέρα.

 

Πήρα μόλις χτες το Ν85.

Είχα το Ν78 αλλά μου το έκλεψαν οπότε το ν85 το πήρα λίγο βεβιασμένα, χωρίς να το ψάξω και πολύ. Ελπίζω να μου βγει σε καλό.

Γενικά, "σκαμπάζω" από τεχνολογία αλλά το θέμα των κινητών δεν το έχω ψάξει και γενικά είμαι κάπως άσχετη.

Θέλω τη βοήθειά σας.

Το Ν85 που πήρα έχει έκδοση λογισμικού 11.047.233.6 και δυστυχώς είναι vodafone live. Επίσης το product code δεν είναι 0560508 που δίνετε εδώ, αλλά 0574185. Η αλλαγή αυτή είναι γιατί το τηλεφωνο ειναι customized? Πάντως έχει ελληνικά πλήκτρα..

Τώρα εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω? Να ξεκινήσω αναβάθμιση; Γίνεται ή δημιουργεί πρόβλημα το VL? και αυτο, μπορώ να το βγάλω εντελώς από το τηλέφωνο;

Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί δεν τα πάω και πολύ καλά από μόνη μου..

Στα φόρουμ, πρώτα ψάχνουμε και μετά ρωτάμε.

Δεν θέλω να σε αποπάρω, αλλά αυτή η ερώτηση έχει γίνει εκατομμύρια φορές στην ενότητα των S60 3rd edition. Μια αναζήτηση δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου έβγαζε αποτελέσματα.

Η απάντηση βρίσκεται εδώ.

Ναι η διάφορα οφείλεται στο γεγονός πως είναι VL.

Τα όποια προβλήματα υπάρχουν οφείλονται στη παλαιότητα των εκδόσεων (πρώτες εκδόσεις λογισμικού οι οποίες δεν χαρακτηρίζονται για τη σταθερότητα τους) του λογισμικού που είναι VL παρά στο καθεαυτού customization.

 

 

Επίσης, κάτι πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Έχω παρατηρήσει πως τις αναπάντητες κλήσεις ή τα μηνύματα μου τα δείχνει μόνο με συμβολάκι πάνω αριστερά, δεν το εμφανίζει στην οθονη ως "1 αναπάντητη κλήση" κτλ. Αλλάζει αυτο????

 

Ευχαριστώ εκ των προτερών και καλως σας βρήκα!

 

Και κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα! Πριν λίγο εβγαλα την μπαταρία για να δω τον κωδικό, και τώρα πάω να το ανοίξω, κάνει αυτή τη μικρή δόνηση και μετά δεν ανοίγει. Όσες φορές και να το ξαναπατήσω να ανοίξει, τίποτα. Αν βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω, τότε ανοίγει...

Αφού ακολουθήσεις τη διαδικασία που σε παρέπεμψα θα κάνεις οπωσδήποτε hard format στο κινητό καθώς και μορφοποίηση στη κάρτα μνήμης.

Πως τα κάνεις αυτά, το βλέπεις εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις οδηγίες. Έκανα τα βήματα με τη σειρά που μου είπες. Αρχικά άλλαξα το product code, μετά έκανα αναβάθμιση (μέσω του ovi pc suite γιατι το software uploader κάπου κόλλαγε) και στο τέλος hard format σε συσκευή και κάρτα μνήμης.

Ως εδώ καλά. Μάλιστα παρατήρησα ότι το πρόβλημα που είχε όταν το έκλεινα και δεν ανοιγε μετά, δεν υπάρχει πλέον. Όμως, αυτή τη στιγμή, δεν λειτουργεί το πλήκτρο των πολυμέσων... το πατάω, εξαφανίζονται τα γράμματα για λιγες στιγμές (σα να ανοίγει η έκθεση) και μετά επανέρχεται στην αρχική οθόνη....

Η έκθεση, ως εκθεση υπάρχει (δεν έχει βέβαια όσα είχε πριν), δηλαδή αν τη βάλω σε άλλη συντόμευση εμφανιζεται κανονικα, αλλα το ασημι πλήκτρο δεν εμφανιζει τιποτα...

 

 

Βοηθεια???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις οδηγίες. Έκανα τα βήματα με τη σειρά που μου είπες. Αρχικά άλλαξα το product code, μετά έκανα αναβάθμιση (μέσω του ovi pc suite γιατι το software uploader κάπου κόλλαγε) και στο τέλος hard format σε συσκευή και κάρτα μνήμης.

Ως εδώ καλά. Μάλιστα παρατήρησα ότι το πρόβλημα που είχε όταν το έκλεινα και δεν ανοιγε μετά, δεν υπάρχει πλέον. Όμως, αυτή τη στιγμή, δεν λειτουργεί το πλήκτρο των πολυμέσων... το πατάω, εξαφανίζονται τα γράμματα για λιγες στιγμές (σα να ανοίγει η έκθεση) και μετά επανέρχεται στην αρχική οθόνη....

Η έκθεση, ως εκθεση υπάρχει (δεν έχει βέβαια όσα είχε πριν), δηλαδή αν τη βάλω σε άλλη συντόμευση εμφανιζεται κανονικα, αλλα το ασημι πλήκτρο δεν εμφανιζει τιποτα...

 

 

Βοηθεια???

 

το ιδιο προβλημα ειχα αντιμετωπισει και εγω μετα απο αλλαγη porduxt code(και μενα vodafonized μπλιαχ)αλλα του κανα 2-3 hard format και μετα εστρωσε...! ;)

 

Ιδου.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2792388#post2792388

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ. Του έχω κάνει ήδη ένα (με ανοιχτό το τηλέφωνο όμως γιατί με κλειστό... θέλω άλλο ένα δαχτυλο!!!) και δεν εγινε τιποτα. Θα το δοκιμασω το βράδυ 2-3 φορες ακομα.

 

 

edit

Λοιπόν, έκανα hard format με το τηλέφωνο κλειστό. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, δεν ξέρω αν έκανα!:lol: Πάτησα τα κουμπιά με τη μεθοδο... χταποδι, και ανοιγε το τηλεφωνο κανονικα, εβαζα πιν και παλι απο την αρχη, χωρις να μου ζητάει ημερομηνία, ωρα κτλ. Πάντως, το αποτέλεσμα είναι το θεμιτό, μιας και το μενού των πολυμέσων τώρα εμφανίζεται κανονικα! Το μόνο που παρατήρησα, αν και δεν ξέρω μήπως συνέβαινε από την αρχή και δεν το είχα παρατηρήσει, πως το πληκτρολόγιο δεν φωτίζεται όταν βαζω το πιν, αλλά αφού μπεί το κινητό κανονικα... Αυτό συμβαίνει σε όλους?

Link to comment
Share on other sites

Άγορα ένα n85 και εγώ και κατευθίαν έβαλα την τελευταία έκδοση μέσω του προγράμματος της nokia και έχω ενα βασικό πρόβλημα!!!

 

Όταν πατάω στα μηνύματα # για να βάλω Τ9 ή για να βγάλω Τ9 μπλοκάρει και δεν με αφήνει να γράψω!! Πρέπει αναγκαστηκά να πατήσω το κουμπάκι με τις επιλογές και μετά άκυρο για να με αφήσει να γράψω!

 

Τι bug είναι αυτό ρε παιδιά?

Τόσα Nseries είχα και τέτοιο bug δεν έχω ξανά δει!

Δεν δοκίμασα με την παλιά έκδοση που είχε αν το έκανε το ίδιο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Άγορα ένα n85 και εγώ και κατευθίαν έβαλα την τελευταία έκδοση μέσω του προγράμματος της nokia και έχω ενα βασικό πρόβλημα!!!

 

Όταν πατάω στα μηνύματα # για να βάλω Τ9 ή για να βγάλω Τ9 μπλοκάρει και δεν με αφήνει να γράψω!! Πρέπει αναγκαστηκά να πατήσω το κουμπάκι με τις επιλογές και μετά άκυρο για να με αφήσει να γράψω!

 

Τι bug είναι αυτό ρε παιδιά?

Τόσα Nseries είχα και τέτοιο bug δεν έχω ξανά δει!

Δεν δοκίμασα με την παλιά έκδοση που είχε αν το έκανε το ίδιο.

 

Σε εμενα δε συμβαινει κατι τετοιο με το τελευταιο firmware, ουτε ομως και με παλιοτερο firmware ειχα τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ρε παιδιά γιατί συμβαίνει? Ακόμα και όταν πάω να καταχωρήσω μια επαφή..

Και είναι πάρα πολύ σπαστικό...!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ρε παιδιά γιατί συμβαίνει? Ακόμα και όταν πάω να καταχωρήσω μια επαφή..

Και είναι πάρα πολύ σπαστικό...!

 

δοκιμασε μια επανεγκατασταση του τελευταιου firmware

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ούτε και σε μένα το κάνει, οπότε κάνε μια επαναγκατάσταση και θα 'σαι οκ!:)

 

Παιδιά, πως αλλάζει η γλώσσα γραφής όταν δεν είσαι στη σύνταξη μηνύματος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα επανεγκατάσταση...

ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!

 

Και παρατηρώ ότι όταν πατάω την # για να αλλάξει τρόπο γραφής (Τ9,Τ9 Κεφαλαίο, Κλασσικό, Κλασσικό κεφαλαίο) μετά εκτός του ότι δεν γράφει αν με το βελάκι πατήσεις αριστερά δεξιά ΜΑΡΚΑΡΕΙ το κείμενο όπως μαρκάρουμε με το ποντίκι κείμενα... (που τα μαυρίζουμε... και τα κάνουμε copy ή ότιδήποτε θέλουμε)!

 

Για να βγει από αυτήν την διαδικασία και να με αφήσει να ξανά γράψω πρέπει να πατήσω αναγκαστικά ή αστεράκι στα σύμβολα και μετά άκυρο... ή επιλογές και μετά άκυρο!

 

Τι παίζει ρε παιδιά?!?!?!??!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες συμβαινει οταν κρατας το πληκτρο της διεσης πατημενο... αρα μαλλον κολαει το κουμπι της διεσης και νομιζει οτι το πατας συνεχεια... πηγαινε το σενα σερβις να το δουνε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει τρόπος να απενεργοποιώ και να ενεργοποιώ το 3G όποτε θέλω?

Καλησπέρα.:)

Φυσικά και υπάρχει τρόπος,αναφέρεται στο βιβλιαράκι οδηγιών άλλωστε.

http://img138.imageshack.us/img138/4845/58918701.jpg http://img138.imageshack.us/img138/58918701.jpg/1/w467.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας παιδιά!έχει παρατηρήσει κανένας απο εσάς να του έχει χαρακτεί το πληκτρολόγιο απο τον μηχανισμό όπως ανοίγει και κλείνει ο μηχανισμός?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...