Jump to content

LG Renoir (KC910)


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θέλω κάποιος να μ πει τι ρυθμίσεις έχει ακριβώς στο προφίλ κανονικό... δεν χτυπάει ο ήχοσ για μήνυμα όταν το τηλ είναι κλειδωμένο... κάτι κάνει σαν να κόβεται.. τι αναβάθμιση έκανα , τι factory reset...τίποτα... ευχαριστώ πολύ...
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια θέλω κάποιος να μ πει τι ρυθμίσεις έχει ακριβώς στο προφίλ κανονικό... δεν χτυπάει ο ήχοσ για μήνυμα όταν το τηλ είναι κλειδωμένο... κάτι κάνει σαν να κόβεται.. τι αναβάθμιση έκανα , τι factory reset...τίποτα... ευχαριστώ πολύ...

 

Έχεις δοκιμάσει άλλους ήχους για μήνυμα;

εγω εχω ειδοποιηση μηνυματος " μια φορα" , ενταση στο 5 γιατι ειναι πολυ δυνατο,εχω κατεβασει ηχους μηνυματων απο το zedge.net

Εμενα αυτο που λες μου το εκανε οταν ηθελε το κινητο απο μονο του, ακριβως αυτο που λες, οταν ειχα την εκδοση v10b

Ποια εκδοση εχεις τωρα;

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Για δωστε καλύτερα τα φώτα σας εδώ, γιατί δεν τα βρίσκω....

 

 

to install:

connect the usual way with EFS ( οκ με αυτο)

Rename /LGAPP to LGAPPtoto ( που ναι αυτο οεο??)

HIT REFRESH (εμ ετουτο?περιπατο πηγε?)

DONT HIT DISCONNECT

 

naviagte to the pxo directory

cope the file over

go back to the root folder

rename /LGAPPtoto back to LGAPP

Hit refresh

NOW you can click "disconnect"

after reboot, voila

 

που ειναι αυτα? δεν ατ βρισκω στο προγραμμα, δωστε μου καποιο site να το κατεβασω γιατι εχω για viewty..

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω εναν ελληνικό και θα κανω εναν οδηγό , εκτος απο τα θεματα με τα οποια δεν εχω ασχοληθει, γιατι δε μ αρεσει κανενα.
Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Προκαταβολικά σας λέω ότι ΔΕ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ.ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΡΕΞΕΤΕ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ.ΟΙ ΚΑΤΩΘΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΧΑΚΑΡΟΥΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΧΑΝΕΤΕ Κ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΑΣ.K ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΕΤΕ BACK UP.

AN ΔΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ, ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΑΤΕ. :)

Ο οδηγός θα είναι παράλληλα με εικόνες απο τα φόρουμς που αντλούμε τις πληροφορίες.

Καταρχην χρειαζομαστε 2 προγράμματα.Τα LGMDP 1.5 Build 12.14 (utiliser version Euro) και Yoshihiro EFSTOOL by RC2.

Αυτά τα κατεβάζουμε από εδω http://72.14.205.132/translate_c?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http://muvctrl.leforum.eu/t312-Logiciels-pour-LG-renoir.htm&prev=hp&usg=ALkJrhjBJ8tIWECrR3_LPI0l2Pu6Bkebsw

 

Ας δούμε λοιπόν πως επικοινωνεί το κινητο μας κλειστο με τον υπολογιστή με σύνδεση usb, χρησιμοποιώντας τον efs explorer (ειναι το προγραμμα efstool, που δημιουργήθηκε αρχικά για το viewty για να περνάμε τα θέματα εκεί)

 

Πηγαίνουμε στη σελιδα εδω http://74.125.39.132/translate_c?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http://muvctrl.leforum.eu/t313-EFS-for-LG-Renoir.htm&prev=hp&usg=ALkJrhiMk5oEgnv9HT44jkNxF8CkU-y2Jg την οποία θα εχουμε ανοιχτη για να βλεπουμε τη διαδικασια κ τις εικονες.

Συνδέουμε το κινητο κλειστό και τρεχουμε καταρχην το lgmdp 1.5 ανοιγοντας το lgmdpeuro.exe και βλεπουμε την εικονα που μας δινει κ το γαλλικο φορουμ.

Κλικάρουμε στο tools-service programming και μετα κανουμε read from phone.

Μας δειχνει σε ποια com ειναι συνδεδεμενο το κινητο και παταμε Connect. Παταμε Exit και κλεινουμε κ το προγραμμα.

Καθε φορα θα κανουμε αυτο το πρωτο βήμα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε για να μπούμε στα έγκατα του κινητού μας.:)

Ανοίγουμε το προγραμμα LG_KU990_EFSTOOL_By_Yoshihiro_RC2.exe

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι εικονες απο το φορουμ εδω ειναι λανθασμενες.

Παμε να το κανουμε μαζι.

Κανουμε κλικ στο EFS Files Explorer και αν το αφησετε θα δειτε οτι βγαζει ενα μπλε μηνυμα " Waiting" , το οποιο αναβοσβηνει.Ουσιαστικα προσπαθει να βρει το κινητο, αλλα δε θα το βρει.Βλεπουμε οτι μας δινει μια com εκει.Την σημειωνουμε κ κανουμε connect και αν ολα ειναι οκ, voila ! θα δουμε ενα νεο παραθυρο ονοματι LGE EFS EXPLORER (LPM).

Δειτε και τη φωτογραφια απο το γαλλικο φορουμ τωρα, πανω ειναι τα περιεχομενα (directory) του ρενουαρ μας κ κατω το ντιρεκτορυ του pc μας.

 

ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ BACK UP FILES ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ.

Ειναι πολύ απλο.Κανουμε δεξι κλικ σε ενα στοιχειο κ πατάμε READ.Τοτε το αρχειο του κινητου μεταφέρεται κατω στον υπολογιστη μας , εκει που εχουμε εμεις επιλεξει (πχ, επιφανεια εργασιας, documents κλπ).Με το READ λοιπον κανουμε μπακ απ.BACK UP ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΑΡΧΕΙΑ, ΟΧΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΦΑΚΕΛΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ " ΛΑΘΟΣ".

ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΑΛΛΑΓΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΣ.

Αφου κανουμε αυτό , εντοπίζουμε το αλλαγμενο αρχειο που εχουμε κατεβάσει στο πισι μας κ με δεξί κλικ πανω του παταμε WRITE, μεταφερουμε δλδ το αλλαγμενο αρχειο απο τον υπολογιστη μας στο κινητο.

Ετσι γινεται η διαδικασια οταν εχουμε τα αλλαγμενα αρχεια για το κινητο μας, συνοπτικα αναφέρω οτι υπαρχει αρχειο για να εχουμε την επιλογη "χωρις ηχο" για την καμερα, αλλαγμενο keylock, αλλαγμενο music player.

Eκει θα δουμε κ το περίφημο LGAPP, το οποιο χρειαζεται μετονομασια σε καποιες περιπτωσεις, η οποια γινεται κ αυτη με δεξί κλικ (rename).

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Για δωστε καλύτερα τα φώτα σας εδώ, γιατί δεν τα βρίσκω....

 

 

to install:

connect the usual way with EFS ( οκ με αυτο)

Rename /LGAPP to LGAPPtoto ( που ναι αυτο οεο??)

HIT REFRESH (εμ ετουτο?περιπατο πηγε?)

DONT HIT DISCONNECT

 

naviagte to the pxo directory

cope the file over

go back to the root folder

rename /LGAPPtoto back to LGAPP

Hit refresh

NOW you can click "disconnect"

after reboot, voila

 

που ειναι αυτα? δεν ατ βρισκω στο προγραμμα, δωστε μου καποιο site να το κατεβασω γιατι εχω για viewty..

 

Ο tsoump εδω αναφέρεται στο πως θα περασουμε το αρχειο που μας δινει το "χωρις ηχο" για την καμερα.

http://www.mygreatphone.com/forum/lg-renoir/12275-camera-pxo-no-sound-option.html απο εδω κατεβάζουμε το αρχειο το αλλαγμενο.

Αν ακολουθησαμε σωστα την παραπανω διαδικασια θα δουμε οτι ευκολα μπορουμε να αλλαξουμε το αρχειο με τις οδηγιες που μας δινει το site.To LGAPP φαινεται μπροστα μας ανετα.Με δεξι κλικ το κανουμε rename σε LGAPPtoto, με δεξί κλικ κανουμε refresh.Παμε στο pxo directory, γιατι εκει βρίσκεται το αρχειο που θα αλλαξουμε.Το βρισκουμε, παταμε read για να το αποθηκευσουμε πχ στα documents, γιατι το αλλαγμενο το εχουμε βαλει στο desktop μας.Εν συνεχεια παμε στο desktop μας και κανουμε write το αλλαγμενο αρχειο ενώ φυσικα ειμαστε στο pxo directory του κινητου.Αυτό ηταν, το αλλαγμενο αρχειο εχει περαστει στο κινητο.

Rename το LGAPPtoto σε LGAPP (αν δεν το κανουμε αυτο δε θα ανοιγει το κινητο!), refresh κ αποσύνδεση.Ανοιγουμε πλεον το κινητο κ απολαμβανουμε τον κοπο μας.

Δεν ξεχναμε να κανουμε back up.

 

Για το αλλαγμενο keylock - http://74.125.39.132/translate_c?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http://muvctrl.leforum.eu/t1319-KEYLOCK-Keylock-Slide-to-Unlock-By-Spooky.htm&prev=hp&usg=ALkJrhiwEjugdyCqqLFo9x54Ts6G1I1Qnw

 

Για τον αλλαγμενο music player - http://74.125.39.132/translate_c?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http://muvctrl.leforum.eu/t1158-Theme-editor-nouveau-player-by-sketanou.htm&prev=hp&usg=ALkJrhj9yCzfVvkb8x6pHI3Bn0YbJYBasQ

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κινητο οπως ειχα πει ειχε προβλημα,το πηγα στο πλαισιο και μολις πριν μια ωρα μου εδωσαν καινουργια συσκευη!Την εχω βαλει για φορτιση!Ελπιζω να μην μου συμβει κατι αναλογο και σ αυτην!Η 1 φορτιση πρεπει να γινει μεχρι να γεμισει η μπαταρια οπως λεει το βιβλιο οδηγιων η ειναι καλυτερο να το αφησω 8 με 10 ωρες περιπου?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κινητο οπως ειχα πει ειχε προβλημα,το πηγα στο πλαισιο και μολις πριν μια ωρα μου εδωσαν καινουργια συσκευη!Την εχω βαλει για φορτιση!Ελπιζω να μην μου συμβει κατι αναλογο και σ αυτην!Η 1 φορτιση πρεπει να γινει μεχρι να γεμισει η μπαταρια οπως λεει το βιβλιο οδηγιων η ειναι καλυτερο να το αφησω 8 με 10 ωρες περιπου?

 

καλό θα ήταν να το αφήσεις 8-10 ώρες

Link to comment
Share on other sites

agapite spidey karxein na se euxaristisw opws pisteuw k polloi alloi gia ton odigo ...alla os klassikos ellinas pou den stamata pote na rwta...pes mou ligo tote pou mporw na katevasw ta themata....
[sIGPIC][/sIGPIC]εαν ξερει κανεις πως να αυξησω το upload ...ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

agapite spidey karxein na se euxaristisw opws pisteuw k polloi alloi gia ton odigo ...alla os klassikos ellinas pou den stamata pote na rwta...pes mou ligo tote pou mporw na katevasw ta themata....

 

Να σαι καλα.:)

Θεματα κατεβαζεις απο αυτη τη σελιδα http://74.125.39.132/translate_c?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http://muvctrl.leforum.eu/f37-Themes.htm&prev=hp&usg=ALkJrhguK7KaSv6vUG09OpvQll0tvyGWTw

 

Αλλα προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με την εγκατασταση θεματων,γιατι υποκειμενικα παντα δε μου αρεσε καποιο.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει άλλους ήχους για μήνυμα;

εγω εχω ειδοποιηση μηνυματος " μια φορα" , ενταση στο 5 γιατι ειναι πολυ δυνατο,εχω κατεβασει ηχους μηνυματων απο το zedge.net

Εμενα αυτο που λες μου το εκανε οταν ηθελε το κινητο απο μονο του, ακριβως αυτο που λες, οταν ειχα την εκδοση v10b

Ποια εκδοση εχεις τωρα;

 

Και εγώ έχω την δόνηση ενεργή, ένταση στο 7, μια φορά και έχω δοκιμάσει διάφορους ήχουσ... 10f είχα και τώρα 10κ αλλά πάλι το κάνει... δοκίμασα και με ένταση στο 5 αλλά πάλι τα ίδια... τι φταίει δεν μπορώ να καταλάβω... θα τρελαθώ!

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

erwtisi ta arxia pou katevasa gia themata keylock k no sound camera einai se morfi rar..ok...otan paw na ta kanw anrar mou leei oti pithanon den iparxoun arxeia i einai katestramena....kanw kati lathos i einai geniko to provlima
[sIGPIC][/sIGPIC]εαν ξερει κανεις πως να αυξησω το upload ...ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

erwtisi ta arxia pou katevasa gia themata keylock k no sound camera einai se morfi rar..ok...otan paw na ta kanw anrar mou leei oti pithanon den iparxoun arxeia i einai katestramena....kanw kati lathos i einai geniko to provlima

 

Το slide to unlock v1.2 κατεβαινει μια χαρα κ πρεπει να το ξεζιπαρεις ναι.Μολις το κατέβασα.

Το αρχειο για να μην εχεις ηχο στην καμερα, ο υπολογιστης το βλεπει ως αρχειο rar αλλα δεν το κανεις τπτ.Αυτο ειναι το αρχειο , δηλαδη το camera.pxo.gz

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

look...oxi tipota trelo k idietero alla k mono pou alakse ligo ginete akoma pio wraio....to fobithika na allaksw teleiws thema giati exei na kanw polla kkk den me empisteuomai akoma.:lol:.ase pou den einai k polu wraia ...prospathw na ftiaksw kanena tis areskias mou me to theme editor alla den exw idea pws douleuei. opote arkoume sta....kainourio keylock..... sto profil....k ta mple gramatakia pou den kserw giati alla m;aresoun trela sto sigekrimeno kinito.....aaaa ksexasa ekleisa k ton ilithio ixo apo tis foto....xexexexex
[sIGPIC][/sIGPIC]εαν ξερει κανεις πως να αυξησω το upload ...ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

po po po po tosa polla ekana re gamoto pou arxisa na ta ksexnaw kiolas:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

allaksa k auto parakalw.....

[sIGPIC][/sIGPIC]εαν ξερει κανεις πως να αυξησω το upload ...ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Mια απορια ρε παιδια γιατι μου ακουγετε λιγο κουλο αυτο που μου συμβαινει!Οταν τραβατε βιντεακι με αργη κινηση σας το τραβαει με το νορμαλ χρωματισμο??Εγω οταν τραβαω σε αργη κινηση μου βγαζει τα χρωματα πιο ξεθωριασμενα απο οτι με κανονικη η με γρηγορη ληψη!Μου τα βγαζει σχεδον ασπρομαυρα ενω σε ολα τα αλλα βιντεακια και τις φωτογραφιες ειναι τελεια τα χρωματα!Σε εσας ειτε τραβατε σε αργη κινηση ειτε σε γρηγορη ειναι τα ιδια τα χρωματα οταν βλεπετε μετα το βιντεακι??Ρωταω για να δω αν ειναι φυσιολογικο η εχει προβλημα παλι το κινητο!
Link to comment
Share on other sites

Mια απορια ρε παιδια γιατι μου ακουγετε λιγο κουλο αυτο που μου συμβαινει!Οταν τραβατε βιντεακι με αργη κινηση σας το τραβαει με το νορμαλ χρωματισμο??Εγω οταν τραβαω σε αργη κινηση μου βγαζει τα χρωματα πιο ξεθωριασμενα απο οτι με κανονικη η με γρηγορη ληψη!Μου τα βγαζει σχεδον ασπρομαυρα ενω σε ολα τα αλλα βιντεακια και τις φωτογραφιες ειναι τελεια τα χρωματα!Σε εσας ειτε τραβατε σε αργη κινηση ειτε σε γρηγορη ειναι τα ιδια τα χρωματα οταν βλεπετε μετα το βιντεακι??Ρωταω για να δω αν ειναι φυσιολογικο η εχει προβλημα παλι το κινητο!

 

Δεν εχεις προβλημα, ετσι κανει το κινητο σε αργη κινηση ,ετσι κανει κ το viewty.

Οταν βιντεοσκοπεις σε αργη κινηση, φροντισε να εχεις την φωτεινοτητα στο +2 ή ακόμη και το "σκηνικο" σε νύχτα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις προβλημα, ετσι κανει το κινητο σε αργη κινηση ,ετσι κανει κ το viewty.

Οταν βιντεοσκοπεις σε αργη κινηση, φροντισε να εχεις την φωτεινοτητα στο +2 ή ακόμη και το "σκηνικο" σε νύχτα.

Σ ευχαριστω ρε φιλε!Ειχα αγχωθει υπερβολικα μηπως ειναι παλι χαλασμενο και τρεχω!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο προβλημα που εχω τωρα και δεν μπορω να βρω λυση!Σε ξεκλειδωτα δικτυα μπαινω μεσα ανετα!Σε κελιδωμενο που ξερω τον κωδικο(δικο μου ειναι γι αυτο και τον ξερω) δν μπορω να μπω!Μου λεει αποτυχια συνδεσης...Και ο κωδικος ειναι σωστος γιατι τον δοκιμασα και μπηκα με το laptop μου!Τι να φταιει και δεν μπορω να μπω αραγε??
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα βρε παιδια οποιος ξερει...Τι παιχνιδια αναγνωριζει το κινητο μας??Και απλα τα περναμε μεσα στον φακελο παιχνιδια και εφαρμογες και παιζουν??Γιατι περναω πολλα και ενω τα βαζω μεσα στον φακελο μετα αυτα δν υπαρχουν!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντισεις σας παιδια αλλα θελω να ρωτισω και κατι τελευταια πραγματακια.

 

Απο βιντεο η πιοτιτα πως παει

 

Κλεισεις 3g εχει κανει κανεις σας να μου πει πως φαινεται

 

Και τελος η κερεα του ειναι καλη?Θελω να πω πως π.χ με το w810i που εχω τωρα στο σπιτι μου δεν εχει καλο σημα, με το lg θα αλλαξει κατι?

Αυτα ειχα να ρωτησω.Τnx για τις απαντισεις σας και περιμενω να μου λισετε και τις τελευταιες μου αποριες :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε η ποιοτητα του video ειναι παρα πολυ καλη..η καμερα ειναι πολυ καλη γενικα... οι 3g κλησεις που εχω κανει ειναι ικανοποιητικη ποιοτητα αλλα μην περιμενεις να μεινεις και αφωνος...το σημα του ειναι στα ιδια επιπεδα και ισως ελαχιστα καλυτερο απο το w810 το εχω και εγω!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντισεις σας παιδια αλλα θελω να ρωτισω και κατι τελευταια πραγματακια.

 

Απο βιντεο η πιοτιτα πως παει

 

Κλεισεις 3g εχει κανει κανεις σας να μου πει πως φαινεται

 

Και τελος η κερεα του ειναι καλη?Θελω να πω πως π.χ με το w810i που εχω τωρα στο σπιτι μου δεν εχει καλο σημα, με το lg θα αλλαξει κατι?

Αυτα ειχα να ρωτησω.Τnx για τις απαντισεις σας και περιμενω να μου λισετε και τις τελευταιες μου αποριες :)

 

φιλε η ποιοτητα του video ειναι παρα πολυ καλη..η καμερα ειναι πολυ καλη γενικα... οι 3g κλησεις που εχω κανει ειναι ικανοποιητικη ποιοτητα αλλα μην περιμενεις να μεινεις και αφωνος...το σημα του ειναι στα ιδια επιπεδα και ισως ελαχιστα καλυτερο απο το w810 το εχω και εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...