Jump to content

LG Renoir (KC910)


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΘΕΜΑΤΟΣ I-RENOIR NEXT GEN

 

Το θεμα το κατεβαζουμε απο http://renoir.natarajxt.com/downloads/icones/ (εχει και αλλα), θα αναφερθω μονο σε αυτο το θεμα πως το περασα εγω(παιζει να υπαρχει κ αλλος τροπος ποτε δε ξερεις :D)

Πληροφοριες εδω http://www.mygreatphone.com/forum/lg-renoir/13044-first-full-theme-renoir-5.html

 

Τρεχουμε το lgmdp, εχει αναφερθει, για να αναγνωριστει το κινητο μας.

Παμε στο efs τωρα και στο κινητο.

LGAPP/MEDIA

KANOYME BACK UP TA ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ Κ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ lg_idlemain.swf, lg_top_menu.swf, lg_top_menu_V2.swf (θα τα βρειτε στο LGAPP/Media/swf και LGAPP/Media/swf/Flash Menu)

 

Κανουμε copy τα αρχεια των φακελων images ,sounds, themes (τους φακελους αυτους θα τους δειτε οταν ξεζιπαρετε το αρχειο) στους αντιστοιχους φακελους του κινητου, αυτους που θα δειτε στο lgapp/media.Φακελος themes δεν υπαρχει στο κινητο, υπαρχει theme.Εκει βαλτε το αρχειο theme.bin.gz στον φακελο 0.

Πηγαινουμε στο LGAPP/Media/swf(στο κινητο μας) και κανουμε copy το αρχειο lg_idlemain.swf

Μετα στο LGAPP/Media/swf/FlashMenu/ και κανουμε copy το LG_Top_Menu_V2.swf

Ενω ειμαστε εκει δημιουργουμε τους 3 αντιστοιχους φακελους μεσα απο το efs, δλδ τους φακελους icons,images,xmlfiles και κανουμε copy τα αντιστοιχα αρχεια που εχουμε ξεζιπαρει.

Κανουμε copy ΕΝΑ ΕΝΑ τα αρχεια κ οχι ολα μαζι, γιατι θα βγαλει error.

Αυτο ειναι, αν δε μας αρεσει, μπορουμε να αντικαταστησουμε τα οριτζιναλ αρχεια κ να σβησουμε τους 3 φακελους που δημιουργησαμε στο efs.

Eπιλεκτικα μπορειτε να βαλετε κ το αρχειο Lg_shortcuts.swf , εγω δεν το αλλαξα παντως γιατι δε μ αρεσε, οπως και το keylock.

Στο νεο θεμα, δεν υπαρχουν πλεον τα widgets ,ξεχαστε τα!

Επισης δεν υπαρχει συντομευση για την καμερα, παταμε το κουμπακι της , δεν υπαρχει το "κλειστε ανοιξτε το καλυμα του φακου" κ για να κλεισουμε το κινητο, παταμε 2 φορες το off-μπορει να μην το πετυχετε με την πρωτη αλλα θα το πετυχετε.:)

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια βοηθεια!!

οταν βγαζω φοτογραφιες και παω μετα να τις δω στην αρχη φαινονται καλα αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα μου μαυριζει την φωτο και δεν φαινετε σχεδον τιποτα!!οι φοτο εχουν τραβιχτει βραδι...αν μπορειτε πειτε μου καποια ριθμηση..

επισης μου φαινονται πολυ σκοτινες και φωτιζουν μονο τα προσοπα και ειμαι αναγκασμενοσ σε καθε φωτο να κανω το εξυπνο φως αλλα και παλι τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω θελω και γω pm τις εφαρμογες του viewty

 

1.- Τα divx παιζουν υποτιτλους?

2.- Ποια άλλα βιντεο φορματ υποστηριζει το κινητο?

3.- κατα την αναπαραγωγη βιντεο ή ηχου υπαρχουν 4 εικονιδια. Στα δεξια προς τα αριστερα, το πρωτο η επιλογη dolby mobile, το δευτερο ειναι ενα ηχειο, τα άλλα δυο?

4.- Τελικα με τις επαφες, τι γινεται? Αναγκαστηκα και τις εγραψα απο το νοικια στην sim, και απο την sim στο LG και μετα edit. Ειναι χρονοβορα διαδικασια, οταν εχεις 500+ επαφες. Επισης καποιες επαφες δεν εγραφησαν στην sim, λογω αριθμο χαρακτηρων (ηταν πανω απο 14, που δεχεται η sim)

5.- Θεματα για το κινητο μας υπαρχουν?

6.- Χθες εγκατεστησα καποια παιχνιδια απο το mobile9, καποια δεν ανοιξε καθολου, καποια δεν τα ετρεξε καθολου, καποια τα ετρεξε αλλά απο αυτα ηταν που δυσκολο να τα χειριστεις. Τελικα αρκεστηκα στο 1701.

7.- Υπαρχει τροπος να φτιαξω φακελους στην καρτα μεσω pc suite?

 

εχει 3 οθονες με συντομευσεις με slide,αλλα χανεις τα widgets.Επισης την καμερα την ενεργοποιεις με το κουμπακι κ κλεινει το κινητο πατωντας 2 φορες το off .Θεμα συνηθειας , τπτ αλλο.

Περι τινος προκειται?

2110,G500,3210,3510,6600,6170,3230,Ν70

Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE TVIS 124HP**

[sIGPIC][/sIGPIC]

www.corollaclub.com

Link to comment
Share on other sites

παιδια δε μοθ στελνετε και εμενα καποια διευθυνση για c*****d games για το kc910? μολις το πειρα και ακομα προσπαθώ!!!!!!! καντε κάτι!!! Α, και πως τα περναω?
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1μιση μηνα, σημερα μου εφαγε την πρωτη γερη τουμπα σε πλακακι απο υψος 2 μετρων.(εφυγε απ την θηκη το διαόλι).

 

Μονο το καπακι το πισω βγηκε, το κινητο ουτε καν επανεκκινηση εκανε.Ομως κληρονομησε ενα "εξογκωμα" το μαυρο επανω πλαστικο (αναμεσα στο νικελο/ασημι και το καπακι της μπαταριας), δεν εανερχεται στην θεση του με τιποτα.(δοκιμασα ακομα και με σφυρι να το επανξαφερω αλλα δεν..)

 

Μενει επομενως ως εχει..

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Αααααα και το κινητό του φίλου μου ακριβός το ίδιο καρούμπαλο έβγαλε στο ίδιο σημείο !!! Φαίνετε φταίει ο ανάδρομος Πλούτωνας και πέφτουν τα κινητά. Σκεφτόμαστε να το πάμε στο service για σιγουριά.

Άντε χρόνια πολλά και ευτυχισμένος ο καινούργιος Πάσχας !!!!

 

Με λίγη προσπάθεια τα κατάφερα.. ήρθε στη θέση του. Απλά με ένα κοπίδι πίεσε προσεκτικά μεταξύ του νικελίου και του καρούμπαλου (έχει μια προεξοχή/κούμπωμα) και θα επανέλθει στα σωστά του.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμενος απο τα smartphone της ΝΟΙΚΙΑ, μου εχουν σπασει τα νευρα στην διαχειριση των φακελων και αρχειων στο LG.

Μενου-Ψυχαγωγια-Τα αρχεια μου-Ηχοι (και σε ολους τους προεπιλεγμενους φακ. το ιδιο συμβαινει πχ Εικονες, Βιντεο κπλ) να ειναι χυμα ολα τα αρχεια απο εσωτ.μνημη και εξωτ.μνημη. Αν θελεις να κανεις δημιουργια φακ. πχ στο "Ηχοι" εναν φακ. πχ. "Sounds FX" και μετα θελεις να κανεις μετακινηση καποιων αρχειων στον φακ. "Sounds FX" τοτε εχουμε"Μετακινηση σε: 1. Μνημη συσκευης και 2. Εξωτ. Μνημη", οπου εαν επιλεξεις το πρωτο, ναι μεν θα τα μετακινησεις στο φακελο Sounds FX αλλά θα τα γραψεις στην Μνημη της συσκευης, το οποιο δεν ειναι και επιθυμητο. Εαν επιλεξεις το δευτερο (Εξωτ. μηνημη) τοτε δεν θα βρεις το φακ "Sounds FX" και θα τα μετακινησεις απλα στην καρτα μνημης οπου ήδη υπαρχουν και δεν θα σε αφησει το κινητο να κανεις την μετακινηση (παραμονο εαν επιλεξεις καποιον αλλον φακ στο "Ηχοι" που ειναι στην εξωτ. μνημη. Βασικα αυτο που θελω, ειναι η ασφαλεια και προφυλαξη καποιων αρχειων, να μην ειναι σε κοινη θεα.

Προσπαθησα να κανω διαχειρηση της καρτας μνημης μεσω card reader αλλά ματαια γιατι η καρτα εχει προφυλαξη (αλλά και παλι ολα τα αρχει της εξωτ. μνημης θα ηταν χυμα στα "Αρχεια μου"

2110,G500,3210,3510,6600,6170,3230,Ν70

Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE TVIS 124HP**

[sIGPIC][/sIGPIC]

www.corollaclub.com

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1μιση μηνα, σημερα μου εφαγε την πρωτη γερη τουμπα σε πλακακι απο υψος 2 μετρων.(εφυγε απ την θηκη το διαόλι).

 

Μονο το καπακι το πισω βγηκε, το κινητο ουτε καν επανεκκινηση εκανε.Ομως κληρονομησε ενα "εξογκωμα" το μαυρο επανω πλαστικο (αναμεσα στο νικελο/ασημι και το καπακι της μπαταριας), δεν εανερχεται στην θεση του με τιποτα.(δοκιμασα ακομα και με σφυρι να το επανξαφερω αλλα δεν..)

 

Μενει επομενως ως εχει..

 

αμα δεν μπορεις να το επαναφερεις πηγαινε το στην lg εκει θα σου το φτιαξου σιγουρα.......ή παρε μια νεα προσοψη.......

 

ΑΔΕ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!!!!!!:):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω θελω και γω pm τις εφαρμογες του viewty

 

1.- Τα divx παιζουν υποτιτλους?

2.- Ποια άλλα βιντεο φορματ υποστηριζει το κινητο?

3.- κατα την αναπαραγωγη βιντεο ή ηχου υπαρχουν 4 εικονιδια. Στα δεξια προς τα αριστερα, το πρωτο η επιλογη dolby mobile, το δευτερο ειναι ενα ηχειο, τα άλλα δυο?

4.- Τελικα με τις επαφες, τι γινεται? Αναγκαστηκα και τις εγραψα απο το νοικια στην sim, και απο την sim στο LG και μετα edit. Ειναι χρονοβορα διαδικασια, οταν εχεις 500+ επαφες. Επισης καποιες επαφες δεν εγραφησαν στην sim, λογω αριθμο χαρακτηρων (ηταν πανω απο 14, που δεχεται η sim)

5.- Θεματα για το κινητο μας υπαρχουν?

6.- Χθες εγκατεστησα καποια παιχνιδια απο το mobile9, καποια δεν ανοιξε καθολου, καποια δεν τα ετρεξε καθολου, καποια τα ετρεξε αλλά απο αυτα ηταν που δυσκολο να τα χειριστεις. Τελικα αρκεστηκα στο 1701.

7.- Υπαρχει τροπος να φτιαξω φακελους στην καρτα μεσω pc suite?

 

kai egw 8elw pm...!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Αααααα και το κινητό του φίλου μου ακριβός το ίδιο καρούμπαλο έβγαλε στο ίδιο σημείο !!! Φαίνετε φταίει ο ανάδρομος Πλούτωνας και πέφτουν τα κινητά. Σκεφτόμαστε να το πάμε στο service για σιγουριά.

Άντε χρόνια πολλά και ευτυχισμένος ο καινούργιος Πάσχας !!!!

 

Με λίγη προσπάθεια τα κατάφερα.. ήρθε στη θέση του. Απλά με ένα κοπίδι πίεσε προσεκτικά μεταξύ του νικελίου και του καρούμπαλου (έχει μια προεξοχή/κούμπωμα) και θα επανέλθει στα σωστά του.

 

Και εμένα έφαγε χθες την πρώτη του τούμπα!

Κάποιος με έσπρωξε και εφυγε το κινητό και έχει χτυπήσει φανερά στο νικέλιο.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει κατι για προστασια απο την κοινη θεα στα αρχεια?

2110,G500,3210,3510,6600,6170,3230,Ν70

Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE TVIS 124HP**

[sIGPIC][/sIGPIC]

www.corollaclub.com

Link to comment
Share on other sites

2.- Πως μπορω να μεταφερω τις επαφες απο το ΝΟΚΙΑ Ν70 στο LG? Υπαρχει καποιος τροπος εκτος απο την αντιγραφη της SIM?

 

Υπάρχουν κάποια site όπως το http://www.mobyko.com τα οποία κάνουν απομακρυσμένο συγχρονισμό με κάποια βάση δεδομένων στο ίντερνετ. Μ' άλλα λόγια βάζεις τη sim σου στο nokia, πας στο site, φτιάχνεις ένα account, λες τη μάρκα του κινητού σου και στη συνέχεια ακολουθείς τις οδηγίες για τον συγχρονισμό και ανεβάζεις στο ιντερνετικό account σου τον τηλεφωνικό σου κατάλογο. Μετά βάζεις την sim στο lg ξαναπας στο site και στο account σου δηλώνεις αλλαγή κινητού δηλώνοντας το lg. Ξανακάνεις συγχρονισμό και έτοιμος. :)

Επίσης το άλλο καλό είναι ότι σε περίπτωση που χάσεις το κινητό σου δεν χάνεις και τον τηλεφωνικό σου κατάλογο..

 

 

Καλή ανάσταση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και χριστος ανεστη και χρονια πολλα.εχω και εγω το κινητο εδω και 3 μερες και το πηρα απο γερμανο.Λοιπον λεει στις πληροφ. τηλεφωνου την ανα βαθμιση 10 b.Απο οτι διαβασα πιο πριν η τελευταια ειναι η 10 k. Εχει βγει πιο καινουργια απο την 10 κ?? Και κατι ακομα πηγα να κανω αναβαθμιση απο ιντερνετ εκανα οτι μου ελεγαν οι οδηγιες της lg.Παω να κανω αναβαθμιση και μου λεει στην εφαρμογη οτι δεν ειναι δυνατη η αναβαθμιση γι αυτο το μοντελο.Το εχετε συναντηση εσεις αυτο το προβλημα στην εφαρμογη???Εγω εχω windows xp pro.

 

τι εγινε ρε παιδια ουτε μια απαντηση σχετικα με το παραπανω???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθεια!!

οταν βγαζω φοτογραφιες και παω μετα να τις δω στην αρχη φαινονται καλα αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα μου μαυριζει την φωτο και δεν φαινετε σχεδον τιποτα!!οι φοτο εχουν τραβιχτει βραδι...αν μπορειτε πειτε μου καποια ριθμηση..

επισης μου φαινονται πολυ σκοτινες και φωτιζουν μονο τα προσοπα και ειμαι αναγκασμενοσ σε καθε φωτο να κανω το εξυπνο φως αλλα και παλι τιποτα..

 

μπορουμε να βρουμε καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και χριστος ανεστη και χρονια πολλα.εχω και εγω το κινητο εδω και 3 μερες και το πηρα απο γερμανο.Λοιπον λεει στις πληροφ. τηλεφωνου την ανα βαθμιση 10 b.Απο οτι διαβασα πιο πριν η τελευταια ειναι η 10 k. Εχει βγει πιο καινουργια απο την 10 κ?? Και κατι ακομα πηγα να κανω αναβαθμιση απο ιντερνετ εκανα οτι μου ελεγαν οι οδηγιες της lg.Παω να κανω αναβαθμιση και μου λεει στην εφαρμογη οτι δεν ειναι δυνατη η αναβαθμιση γι αυτο το μοντελο.Το εχετε συναντηση εσεις αυτο το προβλημα στην εφαρμογη???Εγω εχω windows xp pro.

 

Η τελευταια ειναι η 10k και κατά 99% αυτή θα είναι.Η αναβαθμιση δεν ειναι δυνατή γιατι το κινητο σου ειναι branded απο την cosmote.Μπορεις ομως να το φλασάρειςστην 10k (open greek), χωρίς την εφαρμογή, με μια άλλη διαδικασία.Ψάξε στις πισω σελίδες και θα δεις.Χρειάζεσαι 2 προγραμματάκια.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

kalimera kai xronia polla se olous......loipon den kserw posoi exete dei tin diafimisi tou arena ...alla egw kathe fora pou tin vlepw mou traxoun ta salia.....alla tha me porone akoma pio polu an tha pmorouse olo auto to logismiko na trexei sto renoir.......pisteuw esu spidey pou to xirizese kiolas tha sumfoneis ee??
[sIGPIC][/sIGPIC]εαν ξερει κανεις πως να αυξησω το upload ...ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

kalimera kai xronia polla se olous......loipon den kserw posoi exete dei tin diafimisi tou arena ...alla egw kathe fora pou tin vlepw mou traxoun ta salia.....alla tha me porone akoma pio polu an tha pmorouse olo auto to logismiko na trexei sto renoir.......pisteuw esu spidey pou to xirizese kiolas tha sumfoneis ee??

 

To renoir είναι καλύτερο μόνο στην κάμερα..Το αρένα ειναι μια απόλαυση..:D

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

tuxenei na ksereis timoula......???me gargalaei to mualo na paw na to parw.....
[sIGPIC][/sIGPIC]εαν ξερει κανεις πως να αυξησω το upload ...ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

tuxenei na ksereis timoula......???me gargalaei to mualo na paw na to parw.....

 

http://www.skroutz.gr/s/72427/LG-KM900-Arena.html?keyphrase=lg+arena

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

το πηραααααα, μια ερωτησουλα στα γρηγορα.Ξερω οτι εχει απαντιθει πολλες φορες αλλα κιταξα λιγο και δεν το βρηκα.Παω να συνδεθω με wifi βρισκει δυκτια και δεν με βαζει παρολο που δεν χρειααζοντε κοδικο, λεει αποτυχια συνδεσης, ξερετε τι παιζει.και κατι αλλο, εχει κανεις τις ρυθμισεις mms για κοσμοτε(whats up)?tnx :)
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη σε όλους.!

Εδώ και λίγες μέρες προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση του λογισμικού του κινητού με το EFS και δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα από το να ρισκάρω να το χαλάσω τελείως.Κάθε φορά όταν φτάνει στο 40% περίπου μου βγάζει το ίδιο σφάλμα.!

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να γράψει έναν οδηγό με τη διαδικασια φλασαρισματος (γιατί σε αυτή στην σελ 101 δεν λειτουργούν τα links πλέον) αλλά και πως κάνουμε Backup τον φάκελο NV και ποιός είναι αυτός ο φάκελος?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.!

το σφάλμα είναι αυτό:

http://img22.imageshack.us/img22/2647/sfalma.jpg

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει

στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

file mou nomizw oti kaneis kapoio lathos...katarxein den einai autos o efs pou prepei na xrisimopieis...2 exw tin entiposi oti anavatmisi kaneis me to lgmpd kai oxi me to efs....http://www.megaupload.com/fr/?d=2ADSFEK3 katevase to apo edw auton to efs xreiazese,,,,twra gia tin anavatmisi nomizw oti den ginete etsi alla mono me ton lgmpd alla den pernw kai orko ...
[sIGPIC][/sIGPIC]εαν ξερει κανεις πως να αυξησω το upload ...ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

file mou nomizw oti kaneis kapoio lathos...katarxein den einai autos o efs pou prepei na xrisimopieis...2 exw tin entiposi oti anavatmisi kaneis me to lgmpd kai oxi me to efs....

 

Eτσι ακριβώς.Στην αναβαθμιση δεν εμπλέκεται πουθενά το efs (και δεν ειναι οντως αυτός), χρησιμοποιείται μόνο το lgmpd.

Eδώ το προγραμμα κ οδηγίες http://www.mygreatphone.com/forum/lg-renoir/12880-n00bs-tutorial-flashing-your-renoir.html

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη σε όλους.!

Εδώ και λίγες μέρες προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση του λογισμικού του κινητού με το EFS και δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα από το να ρισκάρω να το χαλάσω τελείως.Κάθε φορά όταν φτάνει στο 40% περίπου μου βγάζει το ίδιο σφάλμα.!

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να γράψει έναν οδηγό με τη διαδικασια φλασαρισματος (γιατί σε αυτή στην σελ 101 δεν λειτουργούν τα links πλέον) αλλά και πως κάνουμε Backup τον φάκελο NV και ποιός είναι αυτός ο φάκελος?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.!

το σφάλμα είναι αυτό:

http://img22.imageshack.us/img22/2647/sfalma.jpg

 

 

 

Τελικά βρήκα αυτό το threat μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι αυτή η διαδικασία και αν είναι σωστή http://www.mygreatphone.com/forum/lg-renoir/12880-n00bs-tutorial-flashing-your-renoir.html

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει

στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...