Jump to content

Φοιτητικό επίδομα 1000 Ευρώ


Finn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kοίτα, στόχος του υπουργείου είναι να βρεί αυτους που δεν κάνουν συμβόλαια όταν νοικιάζουν σε κάποιον σπίτι (= το κράτος χάνει λεφτά).

Υπάρχουν πάρα πολλοί ιδιοκτήτες που είτε δεν σου κάνουν συμβόλαιο, όσο κι αν εσύ διαμαρτύρεσαι, είτε σε πείθουν λέγοντας σου "Έλα μωρέ τι το θέλεις, άχρηστο είναι".

Άρα ναί, είσαι "παράνομος" αλλά δε σε τιμωρεί! Πάει για το μεγάλο ψάρι!

Βλέπεις, εσύ θα νοικιάσεις τώρα και του χρόνου θα φύγεις (=το δημόσιο χάνει π.χ. 100 ευρώ). Ο ιδιοκτήτης όμως θα το νοοικιάζει κάθε χρόνο σε φοιτητές (= το δημόσιο χάνει π.χ. 20 χρόνια * 100 ευρώ)

Άποψή μου είναι οτι αν αυτό το επίδομα συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια, και παράλληλα βάζει τσουχτερά πρόστιμα σε ιδιοκτήτες που δεν έχουν συμβόλαιο, σε μερικά χρόνια όλοι θα κάνουν συμβόλαια...;)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσοι είναι πρώτο έτος τα παίρνουν τα 1000 ευρώ, κι αυτό γιατι δεν έχουν ακόμα "αποδείξει" αν είναι καλοί μαθητές ή όχι...:)

 

Mike-Dee, θα συμπληρώσω οτι δεν είναι απαραίτητο να πάς το συμβόλαιο του σπιτιού. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις οπου ο ιδιοκτήτης δεν σου έχει κάνει συμβόλαιο, και δεν σου δίνει αποδείξεις.:o Σε αυτή την περίπτωση, κάνεις στην εφορία μια υπεύθυνη δήλωση οτι ο "τάδε" μου νοικιάζει το σπίτι χωρίς συμβόλαιο και χωρίς να μου δίνει αποδείξεις, και φυσικά παίρνεις τα 1000 ευρώ!!! :D Βέβαια μετά η εφορία βάζει στο μάτι τον ιδιοκτήτη, και δεν ξέρω μήπως του βάζει και πρόστιμο....

 

Φίλε Γιάννη δεν το ήξερα μιας και την μόνη φορά που νοίκιασα σπίτι, δηλαδή πριν λίγες μέρες, υπέγραψα συμβόλαιο. Όπως και να έχει αυτό είναι το λιγότερο... αυτό που "καίει" τους περισσότερους είναι το χαρτί απο την σχολή γιατί αν δεν έχεις περάσει μαθήματα... :worry: :confused: :whistle:

 

Σημείωση: Η φωτογραφία στην υπογραφή σου είναι πολύ καλή!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι οτι αν αυτό το επίδομα συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια, και παράλληλα βάζει τσουχτερά πρόστιμα σε ιδιοκτήτες που δεν έχουν συμβόλαιο, σε μερικά χρόνια όλοι θα κάνουν συμβόλαια...;)

 

Μακάρι :) Άσε που μπορεί με τα πρόστιμα να πάρουν και τα λεφτά του επιδόματος πίσω :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mike-Dee, θα συμπληρώσω οτι δεν είναι απαραίτητο να πάς το συμβόλαιο του σπιτιού. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις οπου ο ιδιοκτήτης δεν σου έχει κάνει συμβόλαιο, και δεν σου δίνει αποδείξεις.:o Σε αυτή την περίπτωση, κάνεις στην εφορία μια υπεύθυνη δήλωση οτι ο "τάδε" μου νοικιάζει το σπίτι χωρίς συμβόλαιο και χωρίς να μου δίνει αποδείξεις, και φυσικά παίρνεις τα 1000 ευρώ!!! :D Βέβαια μετά η εφορία βάζει στο μάτι τον ιδιοκτήτη, και δεν ξέρω μήπως του βάζει και πρόστιμο....

 

 

file me swneis! ego exo perasi ola ta mathimata ala den mou dini apodiksi,ti na kanw akrivos?na kano ipefthini dilosi oti den mou dini?

to exi kani kanis afto,to exis akousi apo alon or to simperenis?

makari na ginete etsi tha to kano sigoura!!

den pistevo na ginete pantos..

Link to comment
Share on other sites

Akouste ti epatha kai egw!Enw plhrw tis prodiagrafes gia to epidoma kai to phra gia 4-5 examhno,den mou edwsan gia to 6-7 kai twra pou eimai sto 8 den dikaioumai,Kala Pan?

 

den pistevo na katalave kanis ti les, ti enoeis oti epidi to pires tin proigoumeni xronia prepei kai kala na to paris tora? exeis perasi ta mathimata pou xreiazete??

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Το φοιτητικό επίδομα υπάρχει ακόμα ? Το δικαιούνται μόνο οι δευτεροετής και πάνω ? Ισχύει και για τα ΤΕΙ ?
Link to comment
Share on other sites

Είπαν οτι θα το δώσουν και φέτος, περιμένουμε ανακοίνωση απο το Υπουργείο Παιδείας. Το δικαιούνται όλα τα έτη και οι φοιτητές των ΤΕΙ...

 

Πάντως δεν μας έβαλαν ίντερνετ, αν δεν μας δώσουν και το χιλιάρικο... ΚΙΟΥ ΤΟΥΣ!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ρε παιδια εγω που γραφτηκα στο τει περυσι τετοιον καιρο και στο εξαμηνο που ακολουθησε περασα 4/6 το δικαιουμαι η μετραει και το φετινο εξαμηνο(απο σεπτεμβρη και μετα!)

 

θελω να πω το ακαδημαικο ετος ισχυει?

 

δηλαδη εγω μπορω να παρω τα λεφτα για την περιοδο 2004-2005?

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι όσο αναφορά το φοιτητικό επίδομα φέτος. Άκουσα ότι τα 1000 ευρώ μπορούν να τα πάρουν οι γονείς του φοιτητή από την Εφορία εκτός εάν ο φοιτητής είναι πάνω από 25 χρονών όπου μόνο τότε μπορεί να τα πάρει ο ίδιος, αληθεύει αυτό;;; Εάν δεν ισχύει αυτό, τότε μπορεί να τα πάρει ο ίδιος ο φοιτητής από την εφορία του τόπου που σπουδάζει ή μπορεί μόνο από την εφορία του τόπου από τον οποίο κατάγεται??(Παράδειγμα εάν εγώ κατάγομαι από Κοζάνη και σπουδάζω Σάμο τότε μπορώ να τα πάρω από την εφορία της Σάμου ή πρέπει να απευθυνθώ μόνο στην εφορία της Κοζάνης οπού είναι και ο τόπος μόνιμης κατοικίας μου?)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει προθεσμία από την εφορία για την είσπραξη των χρημάτων? Κάτι άκουσα για 16 Φεβρουαρίου... αλλά δεν νομίζω να ισχύει γιατί πέρσι θυμάμαι να ήταν και το Μάρτη.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
τι γινεται ρε παιδιά με το επίδομα φέτος?Ξέρουμε τίποτα?

''At this moment,there are 6 billion,people in the world.Some are running scared.Some are coming home.Some tell lies to make it through the day.Other are just not facing the truth.Some are evil man,at war with good.And some are good,struggling with evil.Six billion people in the world.6 billion souls..And sometimes...

all you need is ONE...''

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ρε παιδιά με το επίδομα φέτος?Ξέρουμε τίποτα?

 

αρχες γεναρη μεχρι 31 μαρτη λογικα...οπως και καθε χρονο...και εγω περιμενω να αλλαξει ο χρονος να το παρω:O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

καλησπερα ..ξεθαβω το θεμα θα μας ενδιαφερει πολλους φανταζομαι...

ξερουμε καποιο νεο? απο την σχολη δεν εχουμε καποια ενημερωση μεχρι τωρα..

καθε πληροφορια ευπροσδεκτη

ευχαριστω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχει κοπει το τελειως το φοιτιτκο επιδομα. ετσι μας ειπαν απο τη γραμματεια της σχολης. πολυ μα μου σου του ελεγαν, οποτε δε μπορω να τους πιστεψω 100%
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια εγω εχω κανει 2μηνο συμβολαιο και ειμαι α ε3αμηνω και δεν εχω αλλο μπορω να παρω το επιδομα?
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς, καθώς το επίδομα θεωρητικά δίνεται έως ότου να τερματίσεις εσύ το συμβόλαιο και να πάψεις να νοικιάζεις ή να φαίνεται εγγράφως ότι πληρώνεις νοίκι για διαμέρισμα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...