Jump to content

Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες


zaza
 Κοινοποίηση

Ποια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα προτιμάτε;  

197 members have voted

  1. 1. Ποια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα προτιμάτε;

    • Αθήνα
      22
    • Ρώμη
      20
    • Παρίσι
      30
    • Μαδρίτη
      10
    • Λονδίνο
      30
    • Αμστερνταμ
      21
    • Βιέννη
      17
    • Βερολίνο
      14
    • Πράγα
      24
    • Βουδαπέστη
      9


Recommended Posts

[off topic]Βασικά δεν έχω πάει στην Σαραγόσα. Απλά νόμιζα λόγω των smilies ότι θα προσέχατε την υπογραφή μου και θα κάνατε τον σχετικό συνειρμό με τον πρόσφατο αποκλεισμό της ομώνυμης ομάδος...:O[/off topic]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

[off topic]Βασικά δεν έχω πάει στην Σαραγόσα. Απλά νόμιζα λόγω των smilies ότι θα προσέχατε την υπογραφή μου και θα κάνατε τον σχετικό συνειρμό με τον πρόσφατο αποκλεισμό της ομώνυμης ομάδος...:O[/off topic]

 

Εξ ου και το :rolleyes:... Δεν το είχα... :p

 

Δεν θα μάθουμε εάν είναι ωραία η Σαραγόσα, καθώς δεν θα την ξαναδούμε φέτος στην Ευρώπη... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις ότι δεν σ' αρέσει;:rolleyes:

 

Ποίημα, όνειρο, μαγεία. Αλλά δεν μπορώ με μία φωτογραφία να κρίνω εάν είναι ωραιότερη από την Μαδρίτη, ή τις άλλες πόλεις της Ισπανίας που έχω επισκεφθεί...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά πολύ άχρωμη μου φάνηκε η Μαδρίτη. Αλλά έχει και απίστευτο μετρό, το καλύτερο από της Βαρκελώνης, του Βερολίνου, της Ρώμης.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά πολύ άχρωμη μου φάνηκε η Μαδρίτη. Αλλά έχει και απίστευτο μετρό, το καλύτερο από της Βαρκελώνης, του Βερολίνου, της Ρώμης.

 

Εντάξει, περί ορέξεως ουδείς λόγος... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Από Ισπανία χίλιες φορές Βαρκελώνη, άντε και Σεβίλλη, παρά Μαδρίτη. Σωστά την χαρακτήρισε ο «σουβλάκης» :p άχρωμη.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Βγήκατε στη Μαδρίτη βραδυ και δε σας άρεσε;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]

Ετσι έκαναν και οι Γάλλοι και χάσανε τους Ολυμπιακούς, έτσι κάνουν και οι Ισπανοί και θα πάθουν τα ίδια.
Ορίστε;

Θες να πεις ότι η Κίνα πήρε τους Ολυμπιακούς του 2008 από τη Γαλλία επειδή μιλάνε καλύτερα αγγλικά;

Έχεις δοκιμάσει να μιλήσεις αγγλικά στην Κίνα;

Οι Γάλλοι μια χαρά αγγλικά μιλάνε. Θα καταλάβαιναν ότι ζητάς τσάι.

[/offtopic]

 

 

lewton, γιατί βάζεις και τον εαυτό σου μέσα; Καλώς ή κακώς, τα αγγλικά είναι διεθνές γλώσσα. Δεν μπορείς να λες στον άλλον "στην Ισπανία μιλάμε μόνο ισπανικά".

Είμαστε σε ένα καφέ. Έρχεται ένα παλικάρι και ζητάμε μια καρέκλα. Ξέρεις τι μας έφερε; ΤΣΑϊ! Άμα του το λουζα στο κεφάλι θα φταιγα;

Προσωπικά χαίρομαι που υπάρχουν λαοί που δεν έχουν υποκύψει στη μάθηση της αγγλικής που μας έχουν επιβάλει διάφορα κέντρα λήψης αποφάσεων.

Πολλοί έχετε την ψευδαίσηση ότι αν μιλάς αγγλικά μπορείς (χειρότερα: πρέπει να μπορείς) να συνεννοηθείς σε όποια χώρα και να βρεθείς. Δεν είναι έτσι όμως, και ελπίζω να μη φτάσουμε ποτέ σε αυτό το σημείο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καρέκλα στα ισπανικά: silla

Τσάι στα ισπανικά: té

 

:wacko: :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Οκ, πάντως εγώ ζήτησα καρέκλα και μου φέρανε τσάι.

σε τι γλωσσα μιλησες;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Βγήκατε στη Μαδρίτη βραδυ και δε σας άρεσε;
Ναι, αμέ (μην μου πεις να θυμηθώ που πήγα, μιλάμε για 8+ χρόνια). Μια χαρά θυμάμαι ότι περάσαμε. Αλλά ποτέ δεν κρίνω πόλη από την νυχτερινή της ζωή (μόνο). Όταν λέω άχρωμη εννοώ τα πάντα: αρχιτεκτονική, μουσεία, αξιοθέατα, τοπίο (π.χ. ύπαρξη θάλασσας ή ποταμού, πάρκα κ.ο.κ.), ζωή (μέρα - νύχτα) και ό,τι άλλο μπορεί να σχηματίσει ολοκληρωμένη εικόνα πόλης. Το τι εντύπωση σου κάνει συνολικά δηλαδή. Και εμένα με είχαν εντυπωσιάσει σαφώς περισσότερο Βαρκελώνη και Σεβίλλη. Και μια παραλιακή που δεν θυμάμαι πια ήταν (Βαλένθια, Μάλαγα, κάποια άλλη)... :O

σε τι γλωσσα μιλησες;
Μάλλον αγγλικά εννοεί.

Προσωπικά χαίρομαι που υπάρχουν λαοί που δεν έχουν υποκύψει στη μάθηση της αγγλικής που μας έχουν επιβάλει διάφορα κέντρα λήψης αποφάσεων.

Πολλοί έχετε την ψευδαίσηση ότι αν μιλάς αγγλικά μπορείς (χειρότερα: πρέπει να μπορείς) να συνεννοηθείς σε όποια χώρα και να βρεθείς. Δεν είναι έτσι όμως, και ελπίζω να μη φτάσουμε ποτέ σε αυτό το σημείο.

Κάτι πρέπει να κάνουμε όμως, δεν είναι δυνατόν να μάθουμε τις γλώσσες όλου του κόσμου. Π.χ. στην Πράγα πως θα συνενωνόμουν, στα τσέχικα; Καλώς ή κακώς, τα αγγλικά είναι τα πιο διαδεδομένα αυτή τη στιγμή για τουριστικούς προορισμούς, όχι αυτά που μιλούν οι περισσότεροι (π.χ. κινέζικα ή και ισπανικά).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να κάνουμε όμως, δεν είναι δυνατόν να μάθουμε τις γλώσσες όλου του κόσμου. Π.χ. στην Πράγα πως θα συνενωνόμουν, στα τσέχικα; Καλώς ή κακώς, τα αγγλικά είναι τα πιο διαδεδομένα αυτή τη στιγμή για τουριστικούς προορισμούς, όχι αυτά που μιλούν οι περισσότεροι (π.χ. κινέζικα ή και ισπανικά).

Να προσέχεις καλύτερα που πηγαίνεις αν αισθάνεσαι ανασφάλεια. Αυτή είναι η λύση.

Τα αγγλικά δε σε καλύπτουν παντού. Σε άλλους δεν αρέσει αυτό, εμένα μου αρέσει.

Άσε που από τα καλύτερα σημεία σε ένα ταξίδι είναι να μη μπορείς να συνεννοηθείς παρά με νοήματα. :)

 

 

Ναι, αμέ (μην μου πεις να θυμηθώ που πήγα, μιλάμε για 8+ χρόνια). Μια χαρά θυμάμαι ότι περάσαμε. Αλλά ποτέ δεν κρίνω πόλη από την νυχτερινή της ζωή (μόνο). Όταν λέω άχρωμη εννοώ τα πάντα: αρχιτεκτονική, μουσεία, αξιοθέατα, τοπίο (π.χ. ύπαρξη θάλασσας ή ποταμού, πάρκα κ.ο.κ.), ζωή (μέρα - νύχτα) και ό,τι άλλο μπορεί να σχηματίσει ολοκληρωμένη εικόνα πόλης. Το τι εντύπωση σου κάνει συνολικά δηλαδή. Και εμένα με είχαν εντυπωσιάσει σαφώς περισσότερο Βαρκελώνη και Σεβίλλη. Και μια παραλιακή που δεν θυμάμαι πια ήταν (Βαλένθια, Μάλαγα, κάποια άλλη)...
Εγώ τις μεγάλες πόλεις δεν τις κοιτάω τόσο πολύ ως τουρίστας, όσο κρίνω το αν θα μου άρεσε να ζήσω εκεί.

Με αυτό το σκεπτικό, η Μαδρίτη είναι τέλεια (όμορφη, ανθρώπινη, φθηνή, καλή ζωή).

Η Βαρκελώνη έχει λίγο από το χάος της Αθήνας.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω άχρωμη εννοώ τα πάντα: αρχιτεκτονική, μουσεία, αξιοθέατα, τοπίο (π.χ. ύπαρξη θάλασσας ή ποταμού, πάρκα κ.ο.κ.), ζωή (μέρα - νύχτα) και ό,τι άλλο μπορεί να σχηματίσει ολοκληρωμένη εικόνα πόλης. Το τι εντύπωση σου κάνει συνολικά δηλαδή. Και εμένα με είχαν εντυπωσιάσει σαφώς περισσότερο Βαρκελώνη και Σεβίλλη. Και μια παραλιακή που δεν θυμάμαι πια ήταν (Βαλένθια, Μάλαγα, κάποια άλλη)...

 

Δεν έχει η Μαδρίτη αρχιτεκτονική, αξιοθέατα, μουσεία, πάρκα; Το έρμο το Πράδο που βρίσκεται; Το παλάτι; Το Βασιλικό Θέατρο; Το πάρκο Buen Retiro; Η Plaza Mayor; Το, το το...; :confused:

 

Δεν αντιλέγω, μπορεί να σου αρέσουν άλλες πόλεις περισσότερο από τη Μαδρίτη, αλλά να μην λέμε ότι θέλουμε...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Να σηκώσει το χέρι του όποιος δεν του άρεσε του Μπιλμπάο! Δεν είναι τρόπος αυτός να το δείχνει... :down: :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χαίρομαι που υπάρχουν λαοί που δεν έχουν υποκύψει στη μάθηση της αγγλικής που μας έχουν επιβάλει διάφορα κέντρα λήψης αποφάσεων.

 

Αυτό έχει ολίγον από conspiracy theory; Η Αγγλική είναι η πιο διαδεδομένη γλώσσα λόγω: (a) business (οι μεγαλύτερες εταιρίες του κόσμου παραδοσιακά είχαν έδρα αγγλόφωνες χώρες), (b) πληθυσμιακής και οικονομικής υπεροχης των αγγλόφωνων χωρων (ΗΠΑ, UK, Αυστραλία, Καναδάς).

 

Πολλοί έχετε την ψευδαίσηση ότι αν μιλάς αγγλικά μπορείς (χειρότερα: πρέπει να μπορείς) να συνεννοηθείς σε όποια χώρα και να βρεθείς. Δεν είναι έτσι όμως, και ελπίζω να μη φτάσουμε ποτέ σε αυτό το σημείο.

 

Δεν έχω την απαίτηση να συνεννοηθώ στα αγγλικά οπουδήποτε, αλλα όταν πηγαίνω σε μια χωρα που θέλει να ονομάζεται τουριστική δύναμη (όπως πχ Ισπανία, Γαλλία) θα περίμενα να μπορώ να κάνω μια βασική συνεννόηση στα αγγλικά, τουλάχιστον στα τουριστικά μέρη και στις μεγάλες πόλεις. Aλλωστε, όταν έρχονται στην Ελλάδα (επισκέπτες, τουρίστες, για επαγγελματικούς λόγους κτλ) τους ζητάμε να μαθαίνουν πρώτα Ελληνικά; Η θα ήταν λογικό να το κάνουμε; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει ολίγον από conspiracy theory; Η Αγγλική είναι η πιο διαδεδομένη γλώσσα λόγω: (a) business (οι μεγαλύτερες εταιρίες του κόσμου παραδοσιακά είχαν έδρα αγγλόφωνες χώρες), (b) πληθυσμιακής και οικονομικής υπεροχης των αγγλόφωνων χωρων (ΗΠΑ, UK, Αυστραλία, Καναδάς).
Έχει λίγο από conspiracy theory τώρα που το ξαναβλέπω, αλλά δεν ήθελα να πω κάτι τέτοιο.

Απλά να ανοίξουμε τα μυαλά μας, και να μην πέφτουμε θύματα της γενικότερης μαζοποίησης.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο να μάθεις από μια ακόμα ξένη γλώσσα. :)

 

 

Δεν έχω την απαίτηση να συνεννοηθώ στα αγγλικά οπουδήποτε, αλλα όταν πηγαίνω σε μια χωρα που θέλει να ονομάζεται τουριστική δύναμη (όπως πχ Ισπανία, Γαλλία) θα περίμενα να μπορώ να κάνω μια βασική συνεννόηση στα αγγλικά, τουλάχιστον στα τουριστικά μέρη και στις μεγάλες πόλεις. Aλλωστε, όταν έρχονται στην Ελλάδα (επισκέπτες, τουρίστες, για επαγγελματικούς λόγους κτλ) τους ζητάμε να μαθαίνουν πρώτα Ελληνικά; Η θα ήταν λογικό να το κάνουμε; :worry:
Γιατί «θέλει να ονομάζεται»; Μήπως δεν είναι τουριστικές δυνάμεις αυτές οι δύο χώρες;

Είναι και παραείναι, άρα μαγκιά τους.

Πάντως στη Γαλλία μπορείς να βγάλεις ψιλοεύκολα άκρη και χωρίς να μιλάς γαλλικά, υπάρχει κόσμος που μιλάει αγγλικά (και ράδιο-αρβύλες ότι τα ξέρουν αλλά δεν τα μιλάνε να μην τα αναπαράγετε).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο να μάθεις από μια ακόμα ξένη γλώσσα. :)

 

I enjoy learning foreign languages as much as the next person, αλλά νομίζω ότι είναι κάπως ανέφικτο να μαθαίνεις τη γλώσσα για κάθε χώρα που θέλεις να επισκεφθείς... Εκτός και αν πηγαίνει κανείς μόνο σε μία χώρα μέχρι να μάθει την γλώσσα, οπότε πάσο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

I enjoy learning foreign languages as much as the next person, αλλά νομίζω ότι είναι κάπως ανέφικτο να μαθαίνεις τη γλώσσα για κάθε χώρα που θέλεις να επισκεφθείς... Εκτός και αν πηγαίνει κανείς μόνο σε μία χώρα μέχρι να μάθει την γλώσσα, οπότε πάσο...

Μπορείς να μάθες ρώσικα και μετά να πας Ρωσία και Γεωργία/Ουζμπεκιστάν (πανέμορφες χώρες).

Μπορείς να μάθεις ισπανικά και να πας Ισπανία/Ιταλία/Πορτογαλία και λατινική Αμερική.

Στην τελική, δεν είναι ανάγκη να πάρεις χαρτί σε κάθε γλώσσα. Να συνεννοείσαι είναι το ζουμί.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@ lewton

 

Το να μάθεις μια (και 2 και 3) ξένες γλώσσες είναι φυσικά υπέροχο. Βεβαια, δεν πρόκειται να μάθεις μια ξένη γλώσσα μονο και μονο επειδή θα πας μια εβδομάδα ταξίδι κάπου. ;)

 

 

Θα τη μάθω όπως είπες κι εσύ για να ανοίξω τους ορίζοντες μου, για hobby, για επαγγελματικούς και 1002 άλλους λόγους αλλα δεν το θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση να ξέρω την τοπική γλώσσα για να πάω κάπου ένα τριήμερο.

 

Εσύ δηλαδή σε τι γλώσσα περιμένεις να συνεννοηθείς αν πας σε κάποια χωρα που δεν ομιλείς την τοπική; Η δεν έχεις σκοπό ποτε να πας σε άλλες χώρες εκτος από τις Αγγλόφωνες και Ισπανόφωνες; Και όπως είπα πριν κατά τον ίδιο τρόπο οι Ισπανοί φίλοι μας όταν έρθουν στη χωρα μας θα περιμένουν να τους μιλάμε στα Ελληνικά;

 

Όσον αφορά τους Γάλλους, φυσικά και μπορείς να τα βγάλεις πέρα και χωρίς να ξέρεις γαλλικά, αλλα το ότι ένα μεγάλο μέρος των ντόπιων γνωρίζει αγγλικά αλλα απαξιά να τα μιλάει (στους τουρίστες) κάθε άλλο παρα radio-αρβυλα είναι. Εδώ κι όταν μιλάς κάποια γαλλικά (όπως εγώ) πολλοί δεν έχουν την υπομονή να ασχοληθούν μαζί σου αν δεν τους καταλαβαίνεις (μιλάνε γρήγορα οι άτιμοι) ή αν θεωρούν ότι δε μιλάς καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μάθες ρώσικα και μετά να πας Ρωσία και Γεωργία/Ουζμπεκιστάν (πανέμορφες χώρες).

Μπορείς να μάθεις ισπανικά και να πας Ισπανία/Ιταλία/Πορτογαλία και λατινική Αμερική.

Στην τελική, δεν είναι ανάγκη να πάρεις χαρτί σε κάθε γλώσσα. Να συνεννοείσαι είναι το ζουμί.

 

Εντάξει, αυτό είναι υπερβολή και ελπίζω να το καταλαβαίνεις και μόνος σου...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αμστερνταμ μακραν οτι καλυτερο υπαρχει και μαλλον θα το επισκεφτω συντομα!!! :D Βεβαια ειναι και αναλογα τη ψαχνει κανεις... απλα στο Αμστερνταμ ο κοσμος δεν κοιματε ποτε. Ολα γυριζουν σαν τρελα......:cool::cool:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει η Μαδρίτη αρχιτεκτονική, αξιοθέατα, μουσεία, πάρκα; Το έρμο το Πράδο που βρίσκεται; Το παλάτι; Το Βασιλικό Θέατρο; Το πάρκο Buen Retiro; Η Plaza Mayor; Το, το το...; :confused:

Δεν αντιλέγω, μπορεί να σου αρέσουν άλλες πόλεις περισσότερο από τη Μαδρίτη, αλλά να μην λέμε ότι θέλουμε...

Αν μου βρεις που είπα ότι δεν έχει όλα αυτά η Μαδρίτη, πες μου και εμένα να το ξέρω... :worry: Είπα ότι δεν μου έκαναν εντύπωση σε σχέση με τις άλλες πόλεις, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι καλύτερα ή χειρότερα. Άλλωστε, τρανή απόδειξη αυτού είναι ότι θυμάμαι πολύ αμυδρά την Μαδρίτη και έντονα τις Βαρκελώνη και Σεβίλλη. Γιατί άραγε; ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...