Jump to content

Χάρτης της Ελλάδας για Navigon


elina28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα την έκδοση 7.1.004. Εγκατέστησα το MN6Soundsgreek.sis, έβαλα τον χάρτη EastEurope and TURKEY Maps μεγάθους 269ΜΒ και το έτρεξα. Όμορφο περιβάλλον και σχετικά απλό.

 

Απο τις επιλογές όμως δεν βρήκα γλώσσα μενού στα ελληνικά. Απ'ότι κατάλαβα δεν υπάρχει και τα ελληνικά που έβαλα είναι μόνο για τις φωνητικές οδηγίες.

 

Προσπάθησα να ανοίξω τον χάρτη αλλά μου ζητούσε πρώτα να βάλω Όνομα πόλης ή ταχ. κώδικα αλλά δεν έπαιρνε τίποτα ούτε σε αριθμούς, ούτε σε ελληνικούς ή αγγλικούς χαρακτήρες. Μόνο Τύρανα μου έβγαζε. Τι κουφό είναι αυτό; Λάθος χάρτη κατέβασα;

 

Τον χάρτη τον έβαλα στον φάκελο E:\Navigon\Maps

Μήπως χρειάζεται ενεργοποίηση; Εκτός απο αυτόν τον χάρτη, υπάρχει κάποιος νεότερος; Και πως βάζουμε ελληνικό μενού;

 

Όποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του. :)

Υπαρχει αλφαβητικη αντιστοιχια αν προσεξεις πανω δεξια!πηγαινε με τον κερσορα και πατα επανω στο AL,(Αλβανια)δηλαδη,κατεβα κατω μεχρι την πατριδα μας!

Δυστυχως μονο λατινικοι χαρακτηρες!(για κινητα)ο χωρος σε ΜΒ που καταλαμβανει στην καρτα μνημης εχω απαντησει πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο φίλος ioma ανέφερε οτι είναι όλα στα ελληνικά. Αυτό που με ενδιαφέρει βασικά είναι να είναι οι δρόμοι με ελληνικούς χαρακτήρες, κάτι που συμβαίνει στον χάρτη που έχω. Ας μας ενημερώσει ο ioma για τον χάρτη με τους ελληνικούς χαρακτήρες. Ίσως είναι ο εντελώς νέος λίγα ποστ πιο πάνω.

 

Θα περάσω και την έκδοση 7.2.0049 να δω αν υπάρχουν σημαντικές αλλαγές. Το βρήκα αυτό με τα γράμματα και επέλεξα greece. Αλλά δεν έχω βρεί πληροφορίες δορυφόρου (πόσους δορυφοορυς έχει βρει κάθε στιγμή κτλ) ούτε υπάρχουν και συντομεύσεις στα αλφαριθμητικά πλήκτρα κατά την προβολή (μετάβαση απο 2D σε 3D και το αντίστροφο).

 

Απ'ότι είδα, κατά την πλοήγηση υπάρχουν κανονικά πολλές συντομεύσεις μεταξύ των οποίων και οι πληροφορίες δορυφόρου. Απλά, η εφαρμογή αν δεν έχει περασμένο χάρτη και δεν έχει βρεί σήμα, δεν αξιοποιεί πολλές απο τις λειτουργίες της.

 

Μένει να το δοκιμάσω και στον δρόμο. Πάντως σε μερικές αναζητήσεις που δοκίμασα, δεν έβρισκε όλα τα αποτελέσματα. Ίσως τα ονόματα των δρόμων τα έχει περασμένα πολύ διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ http://www.navigon.com/site/de/de/popup/oemmap_coverage/16

διαβάζω για 75% κάλυψη της Ελλάδος για τον χάρτη NAVIGON Europe Release Q4 2008.

Ισχύει στάνταρ?Επειδή αυτός ο χάρτης είναι ολόκληρος 2giga, υπάρχει τρόπος να απομονώσεις τον χάρτη της Ελλάδος?

Λογικά θα ισχύει η κάλυψη αυτή. Πάντως μπορείς να εγκαταστήσεις και τον χάρτη "Osteuropa", που βρίσκεται πιο κάτω και έχει μέγεθος 285ΜΒ και περιλαμβάνει κανονικά την Ελλάδα, απλά με λιγότερες επιπλέον χώρες της Ευρώπης. Τσέκαρέ το.

Όσες πόλεις κι αν έψαξα πάντως, έμεινα ικανοποιημένος.

Και επιτέλους απο Αθήνα προς Ιωάννινα, σε πάει μέσω γέφυρας Ρίου-Αντιρίου και όχι από το άκυρο δρομολόγιο μέσω Λάρισας που σου βγάζει το Sygic. (Αν είναι δυνατόν!)

 

Ο φίλος ioma ανέφερε οτι είναι όλα στα ελληνικά. Αυτό που με ενδιαφέρει βασικά είναι να είναι οι δρόμοι με ελληνικούς χαρακτήρες, κάτι που συμβαίνει στον χάρτη που έχω. Ας μας ενημερώσει ο ioma για τον χάρτη με τους ελληνικούς χαρακτήρες. Ίσως είναι ο εντελώς νέος λίγα ποστ πιο πάνω.

 

Θα περάσω και την έκδοση 7.2.0049 να δω αν υπάρχουν σημαντικές αλλαγές. Το βρήκα αυτό με τα γράμματα και επέλεξα greece. Αλλά δεν έχω βρεί πληροφορίες δορυφόρου (πόσους δορυφοορυς έχει βρει κάθε στιγμή κτλ) ούτε υπάρχουν και συντομεύσεις στα αλφαριθμητικά πλήκτρα κατά την προβολή (μετάβαση απο 2D σε 3D και το αντίστροφο).(μετάβαση απο 2D σε 3D και το αντίστροφο).

 

Απ'ότι είδα, κατά την πλοήγηση υπάρχουν κανονικά πολλές συντομεύσεις μεταξύ των οποίων και οι πληροφορίες δορυφόρου. Απλά, η εφαρμογή αν δεν έχει περασμένο χάρτη και δεν έχει βρεί σήμα, δεν αξιοποιεί πολλές απο τις λειτουργίες της.

 

Μένει να το δοκιμάσω και στον δρόμο. Πάντως σε μερικές αναζητήσεις που δοκίμασα, δεν έβρισκε όλα τα αποτελέσματα. Ίσως τα ονόματα των δρόμων τα έχει περασμένα πολύ διαφορετικά.

Δεν απομενει παρα να το δοκιμασεις! και2D εχει και 3D και πολλα ακομα δουλεψετο και θα τα βρεις!Eλληνικα οπως σου ειπα δεν υπαρχουν στην εκδοση για κινητο απ'οσο το εψαξα!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην γλώσσα του μενού ή στις ονομασίες των δρόμων. Γιατί αν αναφέρεσαι στο δεύτερο, μου φαίνεται πολύ παράξενο. Δεν χρησιμοποιούν για όλα τα λειτουργικά κοινούς χάρτες;
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην γλώσσα του μενού ή στις ονομασίες των δρόμων. Γιατί αν αναφέρεσαι στο δεύτερο, μου φαίνεται πολύ παράξενο. Δεν χρησιμοποιούν για όλα τα λειτουργικά κοινούς χάρτες;

Γλωσσα γραφης λατινικοι χαρακτηρες ονοματα πολεων,οδων κλπ επισης ,γλωσσα μενου αγγλικα,γερμανικα,τουρκικα και πολλες αλλες πλην της ελληνικης!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η ρυθμιση για να κινειται ο χαρτης? μολις περασει το στιγμα απο την οθονη ο χαρτης μενει οπως ειναι και μονο πατωντας το 3 παει στην θεση που εισαι εκεινη την στιγμη!!! Το εχω ψαξει ολο το μενου αλλα δεν βρηκα κατι!!!
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος ioma ανέφερε οτι είναι όλα στα ελληνικά. Αυτό που με ενδιαφέρει βασικά είναι να είναι οι δρόμοι με ελληνικούς χαρακτήρες, κάτι που συμβαίνει στον χάρτη που έχω. Ας μας ενημερώσει ο ioma για τον χάρτη με τους ελληνικούς χαρακτήρες. Ίσως είναι ο εντελώς νέος λίγα ποστ πιο πάνω.

 

Θα περάσω και την έκδοση 7.2.0049 να δω αν υπάρχουν σημαντικές αλλαγές. Το βρήκα αυτό με τα γράμματα και επέλεξα greece. Αλλά δεν έχω βρεί πληροφορίες δορυφόρου (πόσους δορυφοορυς έχει βρει κάθε στιγμή κτλ) ούτε υπάρχουν και συντομεύσεις στα αλφαριθμητικά πλήκτρα κατά την προβολή (μετάβαση απο 2D σε 3D και το αντίστροφο).

 

Απ'ότι είδα, κατά την πλοήγηση υπάρχουν κανονικά πολλές συντομεύσεις μεταξύ των οποίων και οι πληροφορίες δορυφόρου. Απλά, η εφαρμογή αν δεν έχει περασμένο χάρτη και δεν έχει βρεί σήμα, δεν αξιοποιεί πολλές απο τις λειτουργίες της.

 

Μένει να το δοκιμάσω και στον δρόμο. Πάντως σε μερικές αναζητήσεις που δοκίμασα, δεν έβρισκε όλα τα αποτελέσματα. Ίσως τα ονόματα των δρόμων τα έχει περασμένα πολύ διαφορετικά.

Eγω αναφερομαι για την εκδοση των ppc αυτη που χρησιμοποιω δηλαδη.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο τελευταίος χάρτης των 2gb μπήκε χτες και σήμερα δοκιμάστηκε σε μικρή διαδρομή.

Μερικές παρατηρήσεις τώρα:

-Όλα είναι στα λατινικά

-Ο χάρτης είναι εξαιρετικά βαρύς

-Το στίγμα δεν είναι ακριβείας.Έλεγε ότι είχε πιάσει 10 δορυφόρους, αλλά έμενε πολύ πίσω.

 

Επίσης δε βρήκα τρόπο να κάνεις αναζήτηση, πχ για κοντινότερο βενζινάδικο ή ΑΤΜ κάποιας τράπεζας που θες.

Ελληνική γλώσσα για τη φωνητική πλόγηση πώς βάζω?

Πάντως πέρα από λίγο καλύτερη εμφάνιση του χάρτη και ό,τι δείχνει το όριο ταχύτητας, δε βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να το προτιμήσει κάποιος από το GARMIN.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της έκδοσης 7.1.004, στο xxxxxxxxxxxxxx πάντα, υπάρχει ένα sis αρχείο greek lang. Το κατεβάζεις και το εγκαθιστάςΠάντως, απ'ότι έχω δει, το πρόγραμμα δεν αξίζει. Όχι όσο υπάρχουν τα sygic και garmin. Το κόστος των 270ΜΒ που ποιάνουν οι χάρτες του, δεν αντισταθμίζεται με τα οφέλη που σου προσφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της έκδοσης 7.1.004, στο xxxxxxxxxxx πάντα, υπάρχει ένα sis αρχείο greek lang. Το κατεβάζεις και το εγκαθιστάςΠάντως, απ'ότι έχω δει, το πρόγραμμα δεν αξίζει. Όχι όσο υπάρχουν τα sygic και garmin. Το κόστος των 270ΜΒ που ποιάνουν οι χάρτες του, δεν αντισταθμίζεται με τα οφέλη που σου προσφέρει.

Ο χάρτης των 270mb είναι αυτός με την κάλυψη του 75%?

Και έχει μέσα Ελλάδα και Τουρκία?

Κύπρο έχει?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι ο καινούριος που λέει κάλυψη 75%. Έκανα δοκιμές σε μερικά μέρη που γνωρίζω όπως Πελοπόννησος και Κρήτη και δεν είχε τίποτα. Απ'όσο είδα, δεν έχει καθόλου Κύπρο.

 

Επίσης, κάτι που ειπώθηκε παραπάνω, δεν βρήκα πως να σβήσω τους χάρτες που δεν χρειάζομαι και να κρατήσω μόνο της Ελλάδας (που δε νομίζω να έχει μέγεθος πάνω απο 50ΜΒ). Εξάλλου δε νομίζω να γίνεται γιατί είναι ένα μόνο αρχείο xxxxxx.map. Έτσι είσαι αναγκασμένος να χάνεις 273ΜΒ για το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι ο καινούριος που λέει κάλυψη 75%. Έκανα δοκιμές σε μερικά μέρη που γνωρίζω όπως Πελοπόννησος και Κρήτη και δεν είχε τίποτα. Απ'όσο είδα, δεν έχει καθόλου Κύπρο.

 

Επίσης, κάτι που ειπώθηκε παραπάνω, δεν βρήκα πως να σβήσω τους χάρτες που δεν χρειάζομαι και να κρατήσω μόνο της Ελλάδας (που δε νομίζω να έχει μέγεθος πάνω απο 50ΜΒ). Εξάλλου δε νομίζω να γίνεται γιατί είναι ένα μόνο αρχείο xxxxxx.map. Έτσι είσαι αναγκασμένος να χάνεις 273ΜΒ για το πρόγραμμα.

Η αναφορα γινοταν, (οχι απο εμενα), για εκδοση των ppc ,οχι δεν γινεται λοιπον να σβηστει καμμια χωρα για να μεινει μονο η Ελλαδα, η οποια αλλη χωρα επιθυμουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η ρυθμιση για να κινειται ο χαρτης? μολις περασει το στιγμα απο την οθονη ο χαρτης μενει οπως ειναι και μονο πατωντας το 3 παει στην θεση που εισαι εκεινη την στιγμη!!! Το εχω ψαξει ολο το μενου αλλα δεν βρηκα κατι!!!

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τρισδιαστατη πλοηγηση πως μπορουμε να εχουμε;

 

ελληνικο interface πως μπορουμε να εχουμε;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

τρισδιαστατη πλοηγηση πως μπορουμε να εχουμε;

 

ελληνικο interface πως μπορουμε να εχουμε;

Για το τρισδιαστατο, απαιτειται πρωτα σημα, μετα πατησε το πληκτρο 5 του κινητου σου και κανε τις ρυθμισεις σου,ελληνικα μονο για την πλοηγηση τιποτα αλλο!

Link to comment
Share on other sites

αυτη η εκδοση που κατεβασα απο το επισημο σαιτ για ποσο καιρο θα ισχυει;μεχρι τον αυγουστο του 2010;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα.... :confused:

Στην πλοηγηση που το δοκιμασα σημερα ηταν ολα ενταξει,οθονη,οδηγιες,και ακριβεια το σημαντικοτερο,ακομα και στα στενα!

Link to comment
Share on other sites

ειχα κατεβασει τα παντα απο το σαιτ της navigom.το εγκατεστησα χθες και ολα φαινονταν καλα.σημερα το πρωι που πηγα να το χρησιμοποιησω μου ελεγε οτι πρεπει να κανω πρωτα register.συνδεθηκα στο σαιτ μεσα απο το ιντερνετ του κινητου αλλα δεν κκαταφερα τιποτα,εχω παλαβωσει.δεν υπαρχει κατι που να το περναω και να δουλευει;αν ειναι ευκολο μπορειται να στειλετε κατι ετοιμο.εχω εγκαταστησει garmin και sygic και τετοια ταλαιπωρια δεν εχω ξαναπερασει

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Μην πεις όμως οτι δεν σε προειδοποίησα. :lol:

 

Γιατί δεν κατεβάζεις τα αρχεία απο το xxxxxxxxxxxx; Υπάρχουν όλα συγκεντρωμένα σε ένα ποστ. Ποιόν χάρτη πέρασες και τι μέγεθος έχει;

Link to comment
Share on other sites

Μην πεις όμως οτι δεν σε προειδοποίησα. :lol:

 

Γιατί δεν κατεβάζεις τα αρχεία απο το xxxxxxxxxxxxx; Υπάρχουν όλα συγκεντρωμένα σε ένα ποστ. Ποιόν χάρτη πέρασες και τι μέγεθος έχει;

 

τα αρχεια του ιπ μαρτ δεν δουλευουν στο κινητο μου.καποιος δεν μπορει να μου ανεβασει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κυκλοφορησε η εκδοση MN Navigon 7.2.0057 για οσους ενδιαφερονται,στο γνωστο "μαγαζι"!

 

αφου δεν κυκλοφορισε κανενας καινουργιος χαρτης :mad::mad:

TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

αφου δεν κυκλοφορισε κανενας καινουργιος χαρτης :mad::mad:
Δεν μιλησα για κανενα καινουργιο χαρτη! εγω αναφερθηκα στην νεα εκδοση λογισμικου Navigon MN7.2.0057 for all Symbian 9.x (update 19.12.2008)

που το βρισκει οποιος το θελησει στο γενικο τιτλο Navigon MN7.2.0049, αφενος και αφετερου,ο χαρτης που κατεβασα χθες περεχει περισσοτερα POIS στη γειτονια μου που το δοκιμασα(Ζωγράφος)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μήπως το έχουμε παρεξηγήσει :confused:το έβαλα μόλις τώρα με τον ανατολικό χάρτη συνδέθηκε κανονικά και έχει μέσα και την Ρόδο όπου και βρίσκομαι :lol:το interface είναι καλό αλλά είναι μόνο στα αγγλικά και γερμανικά:)
TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος να μου στείλει μέσω ΠΜ την ελληνική γλώσσα για Navigation?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...